Významy květů amarantu

Máte zájem dozvědět se více o významu květu amarantu? Jste na správném místě.

Amarant je kvetoucí rostlina, která se po staletí používá jako důležitá potravina a lék. Výskyt amarantu v Bibli lze vysledovat až do biblických dob, kdy byl považován za posvátný a sám Ježíš Kristus možná toto obilné zrno jedl. Slovo amarant znamená "věčný".

Co znamená amarant?

Amarant (vědecky Amaranthus) je rod jednoletých a vytrvalých rostlin z čeledi Amaranthaceae.

Rostlina amarant může dorůstat výšky až 0,91 m a její květy mají různé odstíny od fialové, růžové, červené, bílé a žluté.

Amarant je oblíbená obilnina, která se používá již po tisíciletí. Je to také jedna z nejstarších pěstovaných plodin na světě a byl hojně konzumován ve Střední Americe, ve starověkém Řecku, Římě, Egyptě a Číně.

Amaranthus je rod z čeledi Amaranthaceae, která zahrnuje asi 200 druhů bylin a keřů. Název "amarant" pochází z řeckého ἀμάραντος ("neopadávající"), protože rostliny amarantu se dožívají více než dvou let a sezónně neztrácejí listy.

Co symbolizují květy amarantu?

Květy amarantu jsou krásným doplňkem každé zahrady. Po staletí se používají jako okrasná rostlina a potravinářská plodina, ale je s nimi spojeno také mnoho různých významů. Jedním z nejčastějších významů květů amarantu je, že často prý představují nesmrtelnost a věčný život.

Amarant je také vnímán jako amarant slunce a světla. Rostliny amarantu obvykle rostou ve slunném a teplém podnebí a starověké kultury je po staletí používaly jako symbol znovuzrození, nesmrtelnosti a čistoty. Amarant může být dokonce spojován s Pannou Marií, protože její jméno znamená "nádherný" nebo "silný".

Jaký je kulturní význam květu amarantu?

Amarantus je druh kvetoucí rostliny, která roste v mnoha různých barvách. V minulosti byla tato květina spojována s nesmrtelností a věčným životem, protože po uříznutí neumírá. Amarant byl také dáván jako oběť bohům a Řekové jej používali k výzdobě hrobů.

Byl používán jako jeden ze symbolů starověkého Řecka, protože patřil k mnoha divokým květinám rostoucím na hoře Parnas. O této květině je všeobecně známo, že symbolizuje nesmrtelnost nebo věčný život. Tuto symboliku můžeme vidět na mnoha sochách, špercích, keramice a obrazech ze starověkého Řecka, protože v tomto období byla oblíbeným symbolem krásy a moci.

Také v řecké mytologii se říkalo, že je to jedna z květin, které vyrostly z krve, jež se rozlila z Adonise, když zemřel.

Předpokládá se, že amarant pochází z oblasti And v Jižní Americe. Kdysi ho konzumovali Inkové a Aztékové, ale nakonec upadl v nemilost. V Evropě byl amarant považován za jedovatý, protože obsahuje dusičnany, které mohou způsobit methemoglobinémii neboli "syndrom modrého dítěte".

Jaká je symbolika amarantového tetování?

Symbolika amarantového tetování se může u jednotlivých osob lišit. Pro některé znamená sílu a vytrvalost, jiným slouží jako připomínka, že nejsou na světě sami.

Amarantové tetování je často symbolem nesmrtelnosti. Amarant je květina, která nikdy neumírá, a je také oblíbenou postavou v řecké mytologii i v dalších kulturách po celém světě. Díky této symbolice je amarantové tetování tak atraktivní pro lidi, kteří chtějí ukázat své věčné mládí nebo věčný život.

Kdy byste měli někomu darovat květ amarantu?

Květ amarantu je symbolem lásky a krásy. Jeho pravý význam je těžké rozluštit, ale předpokládá se, že by tato květina mohla představovat věčný život nebo naději na mír. Darovat někomu amarantový květ lze považovat za gesto obdivu, přátelství a lásky.

V některých částech světa se také stalo populárním, že si páry dávají květy amarantu ve svatební den na znamení toho, že jejich láska bude trvat věčně.

Další významy květin najdete na našem blogu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.