Běžné havajské květiny - jejich význam a smysl

Zajímají vás některé běžné havajské květiny a jejich význam? Pokud ano, jste na správném místě.

Havajské květiny mohou symbolizovat mnoho významů - a rozhodně existuje více květin, které přinášejí to nejlepší z této tropické kultury. Zde jsou některé z nejběžnějších havajských květin spolu s jejich hlubokou symbolikou.

#1. Ibišek

Žlutý ibišek

Květy ibišku se obecně používají jako symbol krásy. Ve skutečnosti jsou tyto květy prakticky všudypřítomné na Havaji, kde je často nosí ženy, aby vyjádřily svůj rodinný stav. Když ženy nosí květy ibišku za levým uchem, znamená to, že jsou vdané. Pokud se nosí za pravým uchem, znamená to, že je žena volná.

Květy ibišku se obvykle vyskytují ve žluté barvě, i když někdy se vyskytují i jiné barvy. Keře kvetou denně, přičemž každý květ vydrží jen jeden den. Žlutý ibišek (hibiscus brackenridgei) je také oficiální havajskou státní květinou.

#2. Orchideje

havajská orchidej kauai

Pěstují se na celém území Havajských ostrovů, ale orchideje jsou oblíbené zejména na Velkém ostrově. Ostrov je zde často nazýván "ostrovem orchidejí", protože se zde pěstuje velké množství druhů orchidejí!

Tyto květiny symbolizují vzácnou, křehkou krásu, ale často jsou vnímány také jako symbol luxusu. V některých kulturách, například v Řecku, mohou tyto květy symbolizovat také mužnost. Ať tak či onak, orchideje se často používají jako květiny ke 14. výročí svatby.

#3. Květiny Naupaka

scaevola taccada

Tyto jedinečně tvarované květy s vědeckým názvem scaevola taccada jsou zakořeněny v místní legendě. Údajně se princezna Naupaka hluboce zamilovala do obyčejného člověka. Byla nasměrována do vzdáleného chrámu, kde se měla modlit o radu, co má dělat. Naupaka a její milenec cestovali několik dní, ale po příjezdu jim bylo řečeno, že se nedá nic dělat.

Naupaka se zlomeným srdcem sundala bílý květ, který měla ve vlasech, roztrhla ho napůl a jednu stranu dala svému milenci. Zůstala v horách a poslala ho na pláž. Proto najdete dva druhy rostlin naupaka - jeden roste na pláži a druhý v horách.

#4. Plumerie

plumérie v květináči

Význam květů plumérie zahrnuje znázornění lásky, zrození a nových začátků. Kvetou na jaře, takže se často používají také jako symbol jara. Obvykle se používají v lesích, a zatímco dříve je nosili pouze členové královské rodiny, dnes tyto voňavé květy nosí téměř každý.

Tyto květy mají žlutou nebo růžovou barvu a sladkou aroma. Stejně jako květy ibišku mohou být nošeny jako symbol romantického postavení ženy.

Zajímavé je, že v buddhistických kulturách mohou květy plumérie představovat nesmrtelnost, pravděpodobně proto, že plumérie kvetou i po vyvrácení z kořenů. Jsou považovány za posvátné a v zemi Laos se vysazují před každým buddhistickým chrámem.

Plumérie se vyskytují po celé Havaji, ale v této zemi nejsou původní. Byly dovezeny německým botanikem v roce 1860 a dobře rostou v jedinečném klimatu a sopečné půdě Havaje.

#5. Květy Ohia Lehua

Ohia lehua květiny

Květy Ohia lehua (Metrosideros polymorpha) jsou často považovány za symbol Pele, bohyně sopek. Je to proto, že tyto květiny byly jedny z prvních, které začaly růst na lávových proudech po erupci.

K Pele se váže jedna legenda. Říká se, že byla zamilovaná do muže jménem Ohia, pohledného muže, který byl bláznivě zamilovaný do jiné ženy, Lehua. Pele to pobouřilo a zlomilo jí to srdce, a tak proměnila Ohiu v pokroucený strom a Lehua v květ na stromě.

Havajané dodnes věří, že když ze stromu odstraníte květ lehua, začne pršet - slzy páru, když se rozcházejí.

#6. Zázvor z červené věže

červený věžový zázvor

Červené věžové zázvorky neboli květy červeného zázvoru mohou dorůstat velkých, impozantních rozměrů. Vypadají podobně jako zelené oštěpy s červenými špičkami. Často se používají jako symbol počasí, tolerance a rozmanitosti.

Protože však mají sytě červené květy, mohou být použity také jako symbol romantické lásky a vášně, jak je to běžné u červených květů jakéhokoli druhu.

#7. Květy Pikake

jasmín sambac

Květy PIkake, známé také jako květy jasmínu sambac, jsou jasné a sladce vonící květy. Často je nosí tanečnice hula a nevěsty, ale často se dávají i vzácným hostům. Jejich název v překladu znamená "páv" a pojmenovala je princezna Kaiulani.

#8. Květiny rajského ptáka

havajský rajský pták

Rajské květy, jak název napovídá, vypadají podobně jako ptáci v letu.

Rajské květy symbolizují radost spolu se svobodou a volností. Ačkoli se běžně pěstují na Havaji, ve skutečnosti pocházejí z jižní Afriky.

Zde jsou spojovány se svobodou a s koncem apartheidu v Jihoafrické republice. Běžně se dávají jako dárek k devátému výročí svatby.

Závěr

Na havajských ostrovech roste tolik květin, že byste neměli mít problém najít krásný květ, který ozdobí vaše vlasy nebo domov. Květiny však nabízejí mnohem víc než jen svou viscerální krásu. Květy představují velkolepou a příběhy opředenou kulturu Havaje - a jeho obyvatel.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.