10 nejlepších mexických květin

Mexiko s rozmanitým terénem a krásnou krajinou je domovem všech druhů původních mexických květin. Tyto květiny jsou klíčové při mnoha mexických slavnostech a mnoho Mexičanů pěstuje krásné domácí zahrady.

Mexické květiny najdete růst po celé zemi, od místních zahrad po nádoby s pokojovými rostlinami a dokonce i v okrasných krajinách. Zatímco některé se vyskytují v horách Duranga a Chihuahuy, jiné najdete ve veřejných zahradách a na loukách západní Oaxacy.

Neexistuje jediný druh, který by byl nejoblíbenější mexickou květinou, ačkoli mnoho lidí se shoduje, že poinsettie je nejlépe rozpoznatelná. Používá se po celém světě k oslavě křesťanského období. V samotném Mexiku je však asi nejznámější jiřina, která je národní květinou země.

Ať už dáváte přednost jedné z mexických květin, nebo místo ní jinému druhu, pravděpodobně najdete hlubokou symboliku a význam v kterékoli z těchto velkolepých květin.

Zde jsou některé z nejtradičnějších mexických květin, které můžete pěstovat - spolu s jejich významem a nejlepším využitím.

#1. Mexická slunečnice

slunečnice mexická

Jednou z nejoblíbenějších mexických květin je mexická slunečnice. Tato rostlina vypadá podobně jako sedmikráska, roste ve tvaru keře a vytváří květy v odstínech červené a žluté. Jen jeden keř vypudí více než 100 květů, a proto je představitelem věrnosti a víry.

Mexické slunečnice jsou ceněné, protože se dokážou aktivně samy vysévat, přestože jsou pouze jednoleté. Dokážou také odolávat náročným podmínkám pěstování, jako je špatná půda a sucho.

#2. Mexické frangipani

mexická frangipani

Frangipani mexická, vědecky známá jako plumeria rubra, je krásná květina s drobnými žlutými a bílými květy. Často se používá k výzdobě lázní a věří se, že představuje duchy a duchovní život.

#3. Orchidej Laelia

orchidej laelie

Orchidej laelie, označovaná také jako růžově zbarvená laelie, je jedním z druhů orchidejí, které mohou růst i mezi skalami a stromy. Je to robustní rostlina, která představuje krásu, luxus a lásku, často se vyskytuje v odstínech růžové a fialové.

#4. Střevíčník mexický

Střevíčník mexický

Střevíčník mexický je zajímavý druh orchideje, který pochází z Mexika, Spojených států a Kanady. Vyskytuje se v barvách zelené, bílé a růžové.

#5. Ananasová šalvěj

šalvěj ananasová

Ananasová šalvěj je rostlina, která voní, jak název napovídá, hodně po ananasu. Vytváří jasně červené květy a listy, které lze po rozdrcení použít k vaření. Je oblíbeným půdním krytem a má léčivou symboliku.

#6. Mexický zimolez

mexický zimolez

Mexický zimolez je další typickou mexickou rostlinou. Je to rostlina prospěšná pro opylovače, láká motýly a další druhy volně žijících živočichů.

Mexický zimolez má nádhernou vůni a používá se k oživení zahrady. Je symbolem štěstí.

#7. Poinsettia

červená poinsettie

Poinsettie, která je úzce spojena s vánočními svátky, je považována za symbol betlémské hvězdy. Může se používat v barvivech a k léčebným účelům.

#8. Květina mexického klobouku

mexická klobouková květina

Kloboučník mexický patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), vytváří dlouhé stonky bez listů a červeně až žlutě zbarvené květy. Rostlina se používá především pro své okrasné účely.

#9. Měsíček mexický

mexický měsíček

Měsíček mexický je jednou z nejčistších a nejreprezentativnějších mexických květin, které můžete najít. Vyskytuje se v mnoha teplých odstínech a je symbolem smutku a žalu.

Tyto květiny se nejčastěji poznávají během svátku Den mrtvých, který se slaví od 31. října do 2. listopadu. Tyto květiny se používají k vítání duchů domů a k uznání těch, kteří zemřeli.

Spolu s gladiolou, chryzantémou, baby´s breath a kohouty jsou nejčastějšími květinami pro tento svátek mexické měsíčky. Patří také k nejoblíbenějším jasně oranžovým květům.

#10. Mexická jitrocel

mexická jitřenka

Mexická jitrocel se používá jako symbol neopětované nebo nenaplněné lásky. Rozkvétá pouze po dešti a otevírá se hned ráno. Vyskytuje se v suchém prostředí a má trubkovité květy.

#11. Mexická mučenka

mexická mučenka

Mexická mučenka je jednou z nejunikátněji vypadajících mexických květin. Má kulaté liány a dvoulaločné listy, květy se vyskytují ve žluté a fialové barvě, případně v kombinaci zelené a červené.

Květina je nejznámější pro svou silnou, štiplavou vůni - plodí však také mučenky. Zajímavé je, že květ se často používá jako symbol Kristovy smrti.

#12. Čokoládový kosmatec

čokoládový kosmos

Tato v létě kvetoucí květina se vyskytuje v odstínech tmavě červené, fialové a hnědé barvy a nejčastěji je vnímána jako symbol řádu a krásy. Má jemnou kakaovou vůni, ale není vhodná ke konzumaci.

#13. Mexický mák

mexický mák

Mexický mák, který se obvykle sbírá pro léčebné účely, je považován za symbol klidu a spánku. Má papírové květy v odstínech bílé a žluté barvy, jejichž květy se rychle šíří po celém kusu země.

#14. Mečová lilie

mečová lilie

Mečová lilie představuje pozitivní vzpomínky a sympatie, často se používá při oslavách Dne mrtvých. Kdysi ji dostávali gladiátoři kvůli jejímu tvaru připomínajícímu meč a ve skutečnosti patří do čeledi gladiolovitých. Vyskytuje se v odstínech žluté, růžové a červené barvy.

#15. Šalvěj belizská

šalvěj červená

Tato krásná květina nejlépe kvete v kompaktních prostorách, což z ní činí jednu z mála mexických květin, které jsou ideální pro nádoby. Má malé, červenooranžové květy a je neuvěřitelně všestranná. Symbolizuje léčení a ochranu.

#16. Jiřinka

mexická jiřinka

Jiřiny jsou známé jako národní květiny Mexika. Mají mnohostranné možnosti využití spolu s dlouhou historií a nádherným vzhledem. Mnohé z nich mají totiž dvoubarevný vzhled a zajímavý vzor okvětních lístků. Nejčastěji jsou vnímány jako symbol lidí, kteří se dokáží držet svých vlastních hodnot.

Květy kdysi používali Aztékové jako lék proti epilepsii. Kdysi se používaly také jako potravinářská plodina.

#17. Květ juky

květ juky

Technicky vzato patří juka mezi sukulenty, ale pěstuje plody podobné banánům, které lze využít pro kosmetické a léčebné účely. Květy jsou naopak jasně bílé a sladce voní. Tato květina kvete především v létě.

#18. Rajský pták

mexický rajský pták

Ptačí ráj vypadá podobně jako pták v letu, přičemž samotné květy vypadají podobně jako ptačí hlava. Rostliny ptačího ráje, známé také jako květy jeřábů, kvetou od léta do podzimu a často dorůstají výšky přes 1,83 metru.

Jak se používají mexické květiny

V Mexiku jsou běžné domácí zahrady s květinami, které jsou nedílnou součástí mnoha významných mexických svátků (například Dne mrtvých). Dalším významným mexickým svátkem je Tlaxochimoco, což je výraz, který znamená "rozdávání květin". Při některých slavnostech se květiny dávají jako obětiny mexickým božstvům.

Dalším svátkem, který je v mexické kultuře oblíbený, je svátek Xochiquetzal neboli Loučení s květinami. Slaví se přímo na konci vegetační sezóny a účastníci slavnosti musí květinami vyzdobit své domy, modlitebny, ulice, a dokonce i sami sebe.

Další zajímavé květiny najdete v našem seznamu názvů květin.

Líbí se vám tento seznam? Sdílejte a uložte si ho na později!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.