Co znamená květ kopretiny?

Dubnové přeháňky přinášejí květiny, ale víte, co ještě přináší duben? Spoustu a spoustu sedmikrásek.

Sedmikráska je jednou ze dvou oficiálních květin měsíce dubna (druhou je sladký hrášek), ale je ideální dát někomu kytici kdykoli během roku.

Sedmikráska s křehkými bílými okvětními lístky a zářivě zlatým středem je známá svou krásou i symbolickým významem.

Co znamená sedmikráska?

Slovo "sedmikráska" je vlastně deskový termín, který označuje několik druhů rostlin z čeledi Asteraceae. Čeleď Asteraceae pochází z latinského slova aster, což znamená "hvězda". To dává velký smysl, když si uvědomíte, jak sedmikráska vypadá!

"Sedmikráska" je také odvozeninou staroanglického názvu kopretiny, dæġes ēaġe, což v překladu znamená "denní oko". Další výstižné pojmenování, protože okvětní lístky sedmikrásky se otevírají za úsvitu a zavírají se za soumraku.

Co symbolizuje květ kopretiny?

Sedmikrásky nejčastěji symbolizují čistotu a nevinnost. Tato symbolika vychází z keltské legendy, v níž Bůh sypal sedmikrásky na zem, aby rozveselil rodiče, kteří ztratili dítě.

Sedmikrásky mohou symbolizovat také krásu, lásku a plodnost, stejně jako mateřství, porod a nové začátky. Mohou představovat proměnu a čistotu spolu s pravou láskou. Tento poslední význam je pravděpodobně dán tím, že sedmikrásky jsou složeny ze dvou květů, které se spojují v jeden trvalý květ.

Protože se sedmikrásky v noci zavírají a přes den se opět otevírají, mohou symbolizovat také dobrý spánek. Pokud jste někdy slyšeli frázi "svěží jako sedmikráska", dává vám tato symbolika pravděpodobně velký smysl!

Existuje právě tolik významů sedmikrásek, kolik je jejich odrůd!

Co znamená michaelská sedmikráska?

Michaelmas daisy neboli Aster amellus obvykle symbolizuje nějaký odchod nebo loučení.

Co symbolizuje sedmikráska Gerberova?

Sedmikrásky Gerbera, nebo kterákoli z těch, které patří do rodu Gerbera, se obvykle obdarovávají, aby symbolizovaly veselost.

Co znamená anglická sedmikráska?

Anglické sedmikrásky obvykle symbolizují nevinnost. Ve spojení s primulkami, které jsou symbolem dětství, symbolizuje toto uspořádání lásku, kterou matka cítí ke svým dětem.

Jaký je kulturní význam sedmikrásky?

Sedmikráska je všudypřítomnou květinou v mnoha kulturách. Kromě výše zmíněné keltské legendy si sedmikrásky pro její symbolickou hodnotu cenili také Seveřané a staří Římané.

V severské mytologii je kopretina uznávána jako posvátná květina Freyi, bohyně krásy, lásky a plodnosti. Proto mají sedmikrásky tak silnou symboliku, pokud jde o sto mateřství a porod.

Kulturní význam měly také pro staré Římany. Podle legendy se Vertumnus, bůh ročních období a zahrad, zamiloval do nymfy Belides. Vertumnus ji neúnavně pronásledoval. Aby unikla jeho pronásledování, proměnila se Belides v sedmikrásku.

Jaká je symbolika tetování sedmikrásky?

Sedmikráska je oblíbenou volbou pro tetování žen. Má pozitivní symboliku a při výběru tetování často představuje lásku, věrnost, víru a čistotu. Má jednoduchý design s kulatým středem a jednoduchými okvětními lístky, takže ho snadno zvládne i většina tatérů.

Kdy byste měli někomu darovat květ kopretiny?

Sedmikrásky jsou květinou, která je symbolem pro ty, kdo se narodili v dubnu, a jsou samozřejmě ideálními květinami, které můžete někomu darovat na jaře. Sedmikrásky je však vhodné darovat někomu kdykoli během roku.

Nejčerstvější květy sedmikrásek najdete na jaře, proto zvažte jejich darování na jarních oslavách. Symbolika sedmikrásky je zábavná a odlehčená, takže se nemusíte bát, že byste svým dárkem někoho urazili - ať už se rozhodnete darovat ji kdykoli.

Sedmikráska je kvintesencí jarní květiny a ztělesňuje pocity jarní obnovy, hravosti a nekonečné radosti.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.