Květiny myrty - skvělý dárek pro vaše blízké

Věděli jste, že květy myrty byly pojmenovány podle řeckého slova ''myrha'', což znamená ''balzám a tekuté kadidlo''? Je to perfektní název, vzhledem k tomu, že z těchto květů lze vyrobit esenciální olej.

Rostliny myrty patří do čeledi květinovitých Myrtaceae a rodu Myrtus. Vyskytují se na severoafrickém kontinentu, v Asii, ve Středomoří a v Jižní Americe.

Jsou stálezelené (i když jsou to také keře), takže to znamená, že mohou růst po celý rok, pokud jsou splněny jejich základní potřeby .

Jak již bylo uvedeno, rod Myrtus je rod, který má však tři různé druhy: Myrtus Communis, Myrtus Phillyreifolia a Myrtus Nivellei.

Různé kultury považují květy myrty za zásadní, protože je používaly při svých rituálech a v současnosti mají v jejich tradicích podstatnou roli. V dnešní době se o myrtových květech vypráví z generace na generaci mnoho velkých mýtů.

A co víc, květy myrty se v mnoha kulturách po celém světě používaly také k lékařským a kosmetickým účelům a v dnešní době se stále více lidí probouzí k významu této konkrétní květiny .

růžová myrta krakelovitá

Květy myrty mohou být bílé, růžové a fialové. Mají malé květy a drobné okvětní lístky (celkem jich je pět), a protože tato rostlina může plodit plody, které jsou podobné bobulím, pak poskytují také mnoho gastronomických výhod těm, kteří se je rozhodnou konzumovat.

Květy myrty jsou významné tím, že z nich lze získat myrtový éterický olej, který má mnoho zdravotních a také kosmetických účinků.

Zajímavá fakta o rostlině myrta

fialová myrta krakelovitá

Díky svým jedinečným vlastnostem byly květy myrty známy několika kulturám po celém světě již od starověku. Například Římané se domnívali, že myrty jsou spojeny s láskou a panenstvím. Proto jich vždy několik vkládali do svatebních věnců.

Květy myrty jsou také velmi voňavé, což je rozhodující podmínka, protože pomáhají přilákat případné opylovače, kteří naopak budou šířit semena těchto stromů všude, kam se rozhodnou jít.

Chcete se dozvědět nějaký fakt o květech myrty? Mohou růst v podstatě kdekoli se jim zachce! Můžete je tedy najít kdekoli na světě, protože tyto květiny můžete vysadit na zahradě, v parku, nebo dokonce uvnitř svého domu!

Dávají však přednost tropickému počasí, ale to můžete účinně řešit a vytvořit si pro myrtové květiny umělé mikroklima.

Květy myrty a starověké kultury

řecký partenon

Afrodita, řecká bohyně lásky, považovala květy myrty za něco posvátného. Věděli jste vlastně, že ve starověkých kulturách se květ myrty používal jako nápoj lásky?

Lidé upřímně věřili, že tato rostlina je symbolem nesmrtelnosti; dávali ji tedy svým milovaným, pokud s nimi chtěli zůstat spolu .

Oblíbené druhy myrtovníků

Existuje mnoho různých druhů myrtových stromů a keřů a většina z nich má stejné vlastnosti: buď mají kulinářskou, léčivou a/nebo okrasnou hodnotu.

Díky těmto vlastnostem jsou květy myrty tak oblíbené po celém světě, protože celou rostlinu lze důkladně využít z několika důvodů.

Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších druhů této květiny myrty:

Myrta jahodová

jahodová myrta

Nazývá se tak proto, že vytváří plody podobné jahodám. Tato myrta pochází z Chile, i když se může nacházet i v některých oblastech Argentiny. Obvykle se jí říká ugni molinae nebo dokonce chilská guava, protože pochází ze stejné botanické čeledi jako strom (a ovoce) guava.

Vyskytuje se také v Austrálii, i když se obvykle nazývá Tazziberry, a na Novém Zélandu se nazývá Ugniberry. Je náročné najít tuto rostlinu kdekoli jinde na světě.

Může dorůst až do výšky 1,52 m a nejraději má stanoviště pod přímým sluncem. Pokud však chcete, aby se rostlině dařilo, musíte ji umístit do dobře propustné půdy.

Mají také listy, které jsou ideální pro přípravu čaje, protože mají mnoho léčivých účinků. Její plody mají podobnou chuť jako lesní jahody.

Myrta růžová pýřitá

Dávají přednost výsadbě v téměř dusném podnebí, proto se jim také daří, jsou-li přímo vystaveny slunci. Tyto stromy pocházejí z Asie a mají světle růžové květy, které lákají ptáky i včely.

Myrta chilská

čilská myrta

Nezaměňovat s myrtou jahodovou (nebo chilskou guavou). Často se nazývá Myrtus apiculata a roste ve středních Andách, přímo mezi Chile a Argentinou.

Tento stálezelený keř dorůstá výšky až 15,24 m a má krásné a intenzivně vonící bílé květy.

Kmen chilské myrty má neobvyklou barvu, protože je někdy oranžový a jindy šedý.

Její listy mají oválný tvar a kvetou obvykle od poloviny léta do pozdního podzimu (což je na jižní polokouli od poloviny listopadu do poloviny června).

Její plody chutnají podobně jako ostružiny a borůvky a v zemích svého původu jsou ceněny.

V těchto zemích se totiž z těchto rostlin vyrábí med. A lidé z kmene Mapučů (kteří pocházejí z obou zemí) si myrty chilské velmi váží, protože dobře vědí o mnoha léčivých vlastnostech, které tento strom má. Potřebuje růst na velmi otevřených místech s dostatkem slunečních paprsků, protože na zastíněných místech se nedá umístit ani prospívat.

Myrta saharská

Vyskytuje se v horách centrální Sahary a nikde jinde na světě je nelze spatřit. Proto Tuaregové (původem z těchto oblastí) tento druh myrty konzumují již stovky let a stal se jednou z jejich tradičních léčivých rostlin .

Myrta pravá

Často se označuje jako myrta evropská (nebo myrta obecná), protože, jak napovídá její název, pochází z Evropy, konkrétně ze Středomoří. Díky mobilizaci lidí a ptáků v průběhu let se však tento druh myrty vyskytuje také v Severní Americe, jihozápadní Evropě a severní Africe.

Myrta pravá je keř, který může dorůstat výšky až 1,83 m a má špičaté listy, které upoutávají pozornost spousty zvířat. Ve skutečnosti má tendenci přitahovat savce, ptáky i hmyz.

Mají také drobné květy, které připomínají hvězdu, a jsou velmi voňavé. Kvetou zpravidla koncem jara a začátkem léta a není nutné je neustále zalévat, protože jsou velmi odolné vůči suchu a klimatickým podmínkám.

Kromě toho nevyžadují zvláštní typ půdy, ale potřebují, aby místo, kde jsou umístěny, bylo velmi dobře odvodněné, protože nesnášejí pobyt v příliš vodnatém prostředí. A konečně, plodí plody, které jsou velmi podobné borůvkám, ale nejsou tak sladké jako ony.

Myrta citronová

citronová myrta

Tato myrta, známá také jako "sladká verbena", je jedním z nejvoňavějších druhů myrty. Mají žluté a bílé květy, které lákají mnoho zvířat i včel.

Roste spíše v subtropickém podnebí, kde jsou všude deštné pralesy; jednalo by se tedy o místa jako jihovýchodní Queensland v Austrálii nebo některé deštné pralesy v blízkosti Amazonie v Jižní Americe.

Tento strom může dorůstat výšky až 7,92 m a má velmi voňavé tmavozelené listy. Její květy mají také výraznou barvu, která je krémová.

Lze říci, že vůně těchto listů je podobná citronové trávě, ale jaksi spolehlivější. Je to také rostlina, kterou používalo mnoho domorodých společenství po celém světě, a přestože pochází z Austrálie, v současné době se s ní můžeme setkat i v Evropě a dokonce i ve Spojených státech.

Mnoho dalších zemí (například Čína) vysazuje citronovou myrtu, protože potřebují esenciální olej, který lze z tohoto stromu získat, k výrobě výrobků osobní péče, jako jsou mýdla, balzámy na rty, a dokonce i tělová mléka.

Myrta růžová

Růžová myrta se vyskytuje v Indii, Malajsii a jižní Číně. Rostou spíše v přírodních a vlhkých lesích. Dávají tedy přednost vlhkému podnebí. Mohou dorůstat výšky až 3,66 m a mají velmi tmavě zelené listy.

Na druhou stranu jsou její květy růžové a obvykle rostou ve shlucích po dvou nebo více květech, což je činí nápadnými a jedinečnými.

Růžová myrta plodí plody, které se dají jíst syrové a jsou velmi, velmi sladké. Lidé z něj připravují domácí džemy, koláče, a dokonce i ovocné saláty.

V těchto asijských zemích jsou velmi rozšířené i proto, že jsou si vědomi léčivých účinků, které má .

Někteří lidé mají tendenci je považovat za invazivní květiny, protože se rychle a rychle šíří.

Myrta vrbová

Známá také jako západoaustralský pepřinec, je to drobný stromek, který může dorůst až do výšky 9,75 m. Vrbová myrta je nejčastěji pěstována v Austrálii. Má také bílé květy, které jsou velmi drobné a kvetou po celé jaro a léto. Daří se jim v písčitých půdách a jsou také považovány za invazní druh.

Myrta obecná (Myrtus communis)

Myrta obecná, jeden z nejoblíbenějších druhů myrty, vypadá v interiéru výborně, protože je to zakrslý druh (ve srovnání s ostatními myrtami). Má růžové a bílé květy a má tendenci kvést po celé léto. Její plody jsou červené a ostružinové bobule, které jsou velmi sladké.

Myrta Ralphova (Myrtus ralphii)

Je to malý myrtový keř, který má růžové květy a červené bobule. Daří se jim v horkém podnebí a dávají přednost dobře propustné půdě. Kvetou také po celé letní měsíce.

Pěstování a péče o myrtu

Přestože pěstování květů myrty může být velmi uspokojivé, je třeba říci, že nepatří k nejjednodušším rostlinám, zvláště pokud jste nikdy předtím nesázeli ani neprováděli žádné zahradnické práce.

Nenechte se tím však odradit, protože i tak vám poradíme, jak na to, a pokud se budete řídit těmito pokyny, jistě uspějete, kdykoli se rozhodnete myrty pěstovat.

Pokud žijete v chladném podnebí, pak je vhodné vysadit budoucí myrty do nádob, budou tak chráněny a nezhnědnou vlivem mrazu.

Pokud žijete v teplejším podnebí, pak můžete tento krok vynechat a vysadit myrty venku. Pokud však často prší, pak byste měli vyhledat střechu nebo jiný typ ochrany, protože to může mít na rostliny negativní vliv. Měli byste je vysadit koncem jara (než bude příliš horko).

Většina z nich potřebuje dobře propustnou půdu a během prvních několika týdnů by také měly být na chráněném místě, protože než je umístíte přímo na slunce, budou muset zapustit kořeny.

Ke svému životu nepotřebují mnoho vody, takže je můžete přestat zalévat hned uprostřed léta. Měli byste jim však věnovat velkou pozornost, zejména když rostou, protože budete potřebovat zjistit, zda mají nějaké pupeny.

V případě potřeby byste také měli zastřihnout spodní listy. Jak poznáte, kdy to máte udělat? No, musíte svou rostlinu pozorovat. Pokud se vám bude zdát, že má příliš velkou váhu a nezvládá to, pak byste jí rozhodně měli pomoci a některé kousky jí zastřihnout.

Pokud jste kompostovali, pak jim část kompostu přihrňte ke kořenům, protože využijí uvolněné minerály.

Údržba květin myrty

Pokud je v létě příliš horko, zkuste myrty zastínit. Jakmile se začne ochlazovat, pak je můžete přenést do interiéru (pokud je máte v nádobách); pokud ne, zkuste jim později vytvořit chráněné místo, aby byly chráněny před větrem a chladnějším klimatem.

Kořeny myrty mají rády vlhko, musíte jim však věnovat velkou pozornost a nenechat se unést jejich přemokřením, protože to by mohlo zastavit jejich růst.

Při konečném zastřihávání neodstřihávejte všechny listy, protože pokud chcete mít nové pupeny, musíte na každé větvičce ponechat nějaké listy.

Použití květů myrty

V kuchyni

Květy a stromy myrty produkují druh bobulí, který se velmi liší od jiných stromů, které produkují jahody nebo borůvky.

Významnou vlastností tohoto ovoce je, že pomáhá zvyšovat chuť k jídlu a zároveň zlepšuje trávení. Často se z nich připravují domácí džemy, dezerty, a dokonce i koktejly.

Jako kosmetický přípravek

Esenciální olej z myrty se používá již po staletí. V dnešní době je najdeme i v kosmetických přípravcích z celého světa .

Jedním z pozitivních vedlejších účinků tohoto druhu oleje je, že pomáhá pacientům se zánětem dutin, protože květy myrty mají vůni, která čistí nosní průchody.

Z listů myrty se také připravují čaje a jedlé jsou i pupeny a květní pupeny.

V některých částech Středomoří také lidé vyrábějí myrtový likér, který je podle všeho velmi sladký a hodně voní.

Jako lék

raná růžová myrta

Květy myrty se jako lék používají po celou historii lidstva. Jsou známé tím, že pomáhají při infekcích dýchacích cest (např. při bronchitidě), protože jsou stahující, a pomáhají urychlovat trávení.

Starověké kultury používaly květy myrty také pro jejich protizánětlivé a protiinfekční vlastnosti; urychlují tak léčebné procesy se všemi svými účinky .

Následují nejčastější dotazy jednotlivců týkající se květů myrty:

Proč lidé pěstují myrtové květy?

bílé květy myrty

Květy myrty jsou v mnoha kulturách milovány a respektovány díky mnoha výhodám, které mají. Často jsou považovány za dokonalý symbol lásky a kamarádství.

Květy myrty mají také květinovou symboliku, kterou lze nalézt v mnoha starých kulturách; to tedy vedlo k několika různým významům týkajícím se této rostliny.

V některých oblastech se má za to, že květy myrty přinášejí štěstí, bohatství a prosperitu. Pokud je tedy máte doma, je to pro vás dobré znamení, protože do vašeho domova přinesou dobré a pozitivní vibrace!

Jinde považují myrty za symbol nevinnosti a dokonce i cudnosti. To souvisí s tím, že myrty se často používaly při náboženských rituálech a obřadech různých náboženství.

A konečně například ve starověkém Řecku byly květy myrty považovány za květinu bohyně Afrodity, která byla shodou okolností bohyní lásky. Proto se tento druh rostliny stal také volbou národa, kdykoli měl pár svatbu.

Myrta je také častým jménem pro holčičky.

Jak důležité jsou květiny myrty?

krapská myrta se včelou medonosnou

Květy myrty jsou nezbytné pro všechny ekosystémy, ve kterých se nacházejí, přestože někteří lidé tvrdí, že jde o invazní rostliny.

Mají také zásadní význam pro mnoho savců a hmyzu, kteří se jimi živí, a vzhledem ke všem léčivým a léčebným vlastnostem, které mají, lze tvrdit, že květy myrty jsou důležité i pro lidi, kteří se raději léčí přírodními prostředky.

Závěr

Pohled na květy myrty je fascinující, protože jsou nejen krásné, ale také proto, že poskytují mnoho výhod pro oblast a místo, kde žijí.

Tento druh rostliny je také velmi mnohostranný, protože může jednotlivcům poskytovat přírodní léky, potraviny, nápoje a samozřejmě tolik potřebný stín.

Patří také k nejzajímavějším stromům a keřům v přírodě, protože se vyskytují ve velmi různých typech podnebí, ale také proto, že poskytují různé druhy plodů v závislosti na místě, kde se nacházejí.

A konečně, květy myrty jsou velmi důležité, a není to něco, co jsme objevili my, naopak, jsou důležité již před tisíci lety, kdy domorodé a starověké kultury objevily všechny důležité aspekty, které nám a světu mohou tyto květiny a stromy nabídnout .


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.