Jaký význam má květ modrého zvonku?

Květy modrých zvonků, označované také jako zvonky, patří k těm nejkrásnějším, které můžete spatřit. Ačkoli jim možná nepřikládáte žádný vnitřní význam kromě pouhé krásy, skrývá se v této křehké rostlině víc, než se na první pohled zdá.

Zde je to, co byste měli vědět o významu květu modřence.

Co znamená modrý zvonek?

Květ zvonku modrého neboli modřence obecného patří do čeledi hyacintovitých, rodu kvetoucích rostlin z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Všechny tyto rostliny se označují jako modřence.

Svůj název získala květina v překladu z řeckého výrazu "neoznačený hyacint". Tím se liší od běžných hyacintů, které prý v řecké mytologii vyrůstají z Hyacinta, když umírá.

Co symbolizují květy modrých zvonků?

Květy modrých zvonků obvykle symbolizují vděčnost a pokoru. Mohou však také symbolizovat stálost a věčnou lásku.

Téměř vždy jsou modré zvonky modré a jsou to jedny z nejběžnějších květin s modrou barvou. Existují však i takové, které jsou poněkud bělejší. V tomto případě mohou být modré zvonky spojovány také s představami duchovna a čistoty, což je běžná konotace bílých květin.

Jaký je kulturní význam modrého zvonu?

Modrý zvonek je květina, která je sice jednoduchá svou povahou i vzhledem, ale je v ní zakořeněn hluboký kulturní význam. Například ve Skotsku se květům skutečně říká "zaječí zvonky". To proto, že se věřilo, že se čarodějnice proměňují v zajíce a schovávají se mezi těmito květy.

Ve viktoriánské kultuře byly modré zvonky považovány za způsob, jak sdělit ostatním své pocity a myšlenky - obvykle ty, které se týkaly pokory. Je to pravděpodobně proto, že květy vypadají, jako by se skromně skláněly, když se naklánějí na květních špičkách.

Modré zvonky se často používaly také k přivolávání víl. Na zvonek jste mohli "zazvonit" jako na normální zvonek a víly k vám přišly. Existovala však také pověra, že pokud uslyšíte zvonění modrého zvonu, může někdo z vašich blízkých zemřít.

Proto se ve středověku zvonků báli, když je viděli hromadně růst na poli. Většina lidí se proto od těchto polí držela dál, protože se obávala, že pokud se k nim přiblížíte, víly na vás uvalí smůlu!

Jaká je symbolika tetování modrých zvonků?

Obvykle tato křehká květina, pokud si ji vyberete jako tetování, symbolizuje vděčnost, pokoru a trvalou lásku. Nejčastějším významem bývá vděčnost, ale jako symbol tetování se často volí i trvalá láska, pokud je spojena s něčím jménem.

Kdy byste měli někomu darovat modrý zvonek?

Květy modrých zvonků obvykle kvetou koncem dubna až začátkem května, takže jsou vhodnou květinou, kterou můžete někomu v tomto období darovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.