Magnólie - krásná květina

Magnólie pocházejí z čeledi magnóliovitých (Magnoliaceae), a přestože pocházejí z východní a jižní Asie, konkrétně z Číny, lze je nalézt i v Americe.

Navíc jsou magnólie prastarým druhem květin a tvrdí se, že se poprvé objevily před mnoha tisíci lety.

Jednou z důležitých vlastností tohoto druhu je, že přežívají, to znamená, že mohou a budou růst a prospívat i v těch nejtěžších podmínkách.

Existuje mnoho druhů magnólií, ve skutečnosti jich je více než 200 druhů, ale jedno mají všechny společné - každá z nich má velmi výrazné a přitom krásné květy.

Magnólie jsou také známé svou sladkou vůní, která může vydržet i několik dní. Pokračujte ve čtení tohoto článku o magnóliích a brzy se stanete odborníkem!

Fakta o květech magnólie

Růžové větve magnólie

Magnólie mají obvykle velmi velké květy, které jsou vidět už z dálky. Tvar těchto květů může být tulipánovitý nebo hvězdicovitý a po otevření mohou být obrovské.

Další důležitou vlastností magnólií je, že nemají okvětní lístky ani kališní lístky; místo toho mají něco, čemu se říká ''tepals'', což je kombinace okvětních lístků a kališních lístků.

Magnólie jsou opravdu krásné. Lze tvrdit, že jsou druhem květiny, kterou každý pozná a miluje. Magnólie mohou růst jako stromy nebo keře a jejich květy mohou být růžové, červené, žluté, bílé nebo fialové.

Magnólie: Magnolie: obecný popis, historie a název

květy stromu magnólie

Magnólie lze vystopovat již před včelami. Jinými slovy, magnólie jsou jedním z nejstarších druhů květin, které kdy existovaly .

Název magnólie asi podle francouzského botanika jménem Pierre Magnol, který se před více než 300 lety rozhodl přesadit magnólii do Evropy.

Tento strom ho tak fascinoval, že na nic jiného nemyslel. Květiny tedy musely být pojmenovány po něm.

Také proto, že jsou magnólie tak staré, nejsou vlastně schopny produkovat žádný nektar, protože v době, kdy se objevily, ještě neexistovaly včely. Místo toho produkují pyl a při opylování se spoléhají na brouky, což z magnólií činí velmi zajímavou a v přírodě ojedinělou výjimku.

Běžné typy květů magnólií

Magnólie anýzová (Magnolia salicifolia)

anýzová magnólie

Jsou obvykle bílé, mohou dorůstat šířky až 15,24 cm a mají velmi kyselou vůni. Jejich listy jsou ve srovnání s ostatními magnóliemi velmi široké. Milují jaro a potřebují být umístěny na plném slunci.

Jane Platt (Magnolia stellata)

Tento druh je hybridní magnólie a obvykle se jedná o malé stromky. Mají také světle růžové okvětní lístky, nemají však ve větvích žádné listy.

Stromy Jane Platt mohou dorůstat výšky až patnácti metrů a lze je nalézt v Číně a Japonsku. Necítí se dobře ve velkém množství vody, takže nemohou přežít v oblastech, kde dochází k záplavám.

Magnólie velkolistá (Magnolia macrophylla)

magnólie velkolistá

Tato magnólie zůstává věrná svému jménu, protože může vytvářet mohutné listy. V teplých oblastech může být stálezelenou dřevinou, i když se často jedná o opadavý strom. Její květy mohou být buď bílé, nebo fialové a někdy i kombinace těchto dvou barev.

Magnólie Loebnerova (Magnolia x loebneri)

Další hybridní magnólie, která je kombinací mezi magnóliemi Kobus a Star. Drobné stonky jsou vidět po celém stromě a snadno ji poznáte díky její vůni.

Má buď růžovo-bílé, šeříkové nebo rumělkově růžové květy a malé oválné listy.

Magnólie popelavá (Magnolia ashei)

Jsou velmi podobné magnólii velkolisté, protože její listy rostou opravdu velké. Má bílé květy a miluje vlhké podnebí.

Magnólie kubova (Magnolia kubos)

kobusová magnólie

Její květy jsou bílé s růžovými detaily a má tmavozelené listy, které rostou velmi pomalu. Vyskytují se v Japonsku a Koreji a mohou dorůstat výšky až 15,24 metru.

Magnólie hvězdovitá (Magnolia stellata)

magnólie hvězdicovitá

Jeden z nejznámějších druhů magnólií, miluje chladné počasí, ale dokáže se přizpůsobit i mnoha jiným typům počasí. I když rostou pomalu, mohou dosáhnout výšky až patnácti metrů. Květy magnólie hvězdnaté jsou obvykle bílé a jsou velmi voňavé.

Magnolie okurková (Magnolia acuminata)

okurkovník

Rozhodně jedna z nejznámějších a nejuznávanějších magnólií díky svým plodům. Někteří lidé si je pletou se zeleninou. Milují chladné počasí a mohou vyrůst opravdu do výšky. Vyskytují se v Severní Americe, konkrétně v Apalačském pohoří.

Magnólie talířová (Magnolia x soulangiana)

talířová magnólie

Tento druh magnólií, známý také jako růžový strom, je velmi malý, voňavý a jemný. Mají bílé, fialové nebo růžové květy a milují pobyt na slunci. Jedná se o hybridní magnólii a jejími rodiči jsou magnólie liliová a magnólie julaňská. Může dorůst až do výšky 7,62 m .

Liliová magnólie (Magnolia liliflora)

Jedna z nejmenších magnólií, roste jako malý stromek. Její květy jsou červené, fialové nebo růžové. Mohou dorůstat až 3,66 m a milují slunce.

Magnólie jižní (Magnolia grandiflora)

jižní magnólie

Jeden z nejběžnějších druhů, který miluje, když na něj přímo dopadá veškeré slunce. Vzhledem ke své velikosti potřebují ke svému růstu zpravidla hodně prostoru. Mají bílé květy a milují kyselou půdu .

Magnólie viržinská (Magnolia virginiana)

Je velmi přizpůsobivá, takže může růst jak v teplejších, tak v chladnějších zónách. Pochází z USA a může dorůst až do výšky 10,67 m . Uvolňují také citronovou vůni, která je snadno rozpoznatelná, a díky tomu lákají mnoho ptáků. Snášejí sucho .

Magnólie šampaňská (Magnolia champaca)

magnólie žampionová

Mají bílé, žluté nebo oranžové květy. Pocházejí z jižní Asie, i když v současnosti se vyskytují i v mnoha dalších oblastech světa. Také magnólie Champaca milují vlhké podnebí a mohou dorůstat až 9,14 m .

Deštníková magnólie (Magnolia tripetala)

deštníková magnólie

Má obří listy a pochází z Apalačského pohoří. Obvykle dává přednost stínu a má krémově bílé květy. Často je třeba je prořezávat, aby se předešlo případným chorobám.

Alba Superba (Magnolia x soulangeana)

magnólie alba superba

Miluje slunce a jsou ideální na malá místa. Mají bílé okvětní lístky a někdy mají fialovorůžový květ. Je velmi voňavá a dokáže se velmi rychle rozrůstat.

Forrestova růžová (Magnolia denudata)

Jedna z nejkrásnějších magnólií, má barevné okvětní lístky, které mají žvýkačkově růžový odstín. Milují pobyt na slunci a jsou velmi podobné některým druhům lilií.

Motýli magnólie

magnólie motýlí

Další hybridní magnólie, má slunečně žluté květy. Lze ji pěstovat jako strom nebo keř, v závislosti na krajině. Díky způsobu, jakým byla vytvořena, může Butterflies Magnolias přežít v horku i v chladu.

Magnólie Merrillova (Magnolia x loebneri)

Další hybridní magnólie, také vypadá jako hvězda. Může dorůst až 9,14 m a má bílé okvětní lístky. Obvykle kvete v raném stádiu, proto ji doporučujeme těm, kteří chtějí ozdobit svou zahradu a vidět téměř okamžité výsledky.

Magnólie žlutá ptačí (Magnolia x brooklynensis)

Jsou opravdu vysoké a mohou dorůst až do výšky 12,19 metru. Mají také tvar podobný pyramidě. Její květy jsou žluté. Mají také tmavozelené listy, které mají oválný tvar.

Leonard Messel (Magnolia x loebneri)

Jedná se o drobné květy, které mají sytě růžové okvětní lístky. Někdy mají uvnitř okvětního lístku také bílý tah. Milují suchou půdu a mohou snadno dorůst až do výšky 6,10 metru.

Magnólie Wadaova pamětní (Magnolia salicifolia)

Podobně jako anýzová magnólie je tento druh stromu dalším hybridem. Dávají přednost teplým povětrnostním podmínkám. Mají tendenci růst opravdu rychle a mají bílé okvětní lístky s jasně žlutými středy.

Magnólie růžová

Další hybridní magnólie, okvětní lístky jsou kombinací červené a fialové barvy. Někdy mají růžové okvětní lístky s bílými. Může dorůst až do výšky patnácti metrů a díky svým malým rozměrům se dokonale přizpůsobí malým plochám.

Magnólie Hot Flash

Hybridní rostlina, mají žluté okvětní lístky, které jsou velmi podobné tulipánům. Mohou dorůst až do výšky 9,14 m a snadno se jim daří ve všech typech půdy.

Magnólie Copeland Court (Magnolia sprengeri var. diva)

Tato květina, někdy označovaná jako Sprengerova magnólie, má růžové okvětní lístky a tmavozelené listy. Miluje přímé slunce a dobře propustnou půdu. Nemá ráda vlhké počasí.

Magnólie Ann

Může dorůst až do výšky 3,05 m, proto jsou ideální pro malé plochy. Mají růžové a fialové okvětní lístky a dávají přednost pobytu na slunci.

Magnólie žlutá říční (Magnolia denudata)

Jak název napovídá, tyto magnólie mají žluté okvětní lístky. Mají tendenci růst pomalu a mohou dorůstat výšky až patnácti metrů. Jsou také velmi voňavé.

Magnólie černá tulipánovitá

Jedna z nejvýraznějších magnólií, která vypadá jako velmi zvláštní tulipán. Její barva je vínová a může růst opravdu rychle. Může dosáhnout výšky až 6,10 metru.

Magnólie Galaxy

Může dorůst až do výšky 7,62 metru a má sytě fialové okvětní lístky. Někdy mohou mít její okvětní lístky až čtyři různé barvy a odstíny.

Magnólie stoletá

Kvetou pozdě a mohou dorůstat výšky až 6,10 metru. Mají bílé okvětní lístky a milují pobyt na slunci.

Magnólie Ivory Chalice

Další hybridní magnólie, která má při růstu pyramidální tvar. Může snadno dosáhnout výšky až 12,19 m a miluje pobyt na slunci.

Magnólie Daybreak

I když je to malý strom, může dorůst až do výšky 12,19 metru. Má světle růžové květy a nedaří se jí za velmi chladných zim.

Magnólie divotvorná (Magnolia sprengeri var. diva)

Je to jedna z největších magnólií a může dosáhnout výšky až 16,76 metru. Má sytě růžové okvětní lístky a vyžaduje velkou péči.

Magnólie Star Wars

Může dorůst až do výšky patnácti metrů a jméno dostala podle slavného filmu. Má růžové květy, které jsou vidět z dálky, a lesklé zelené listy.

Rozdíly mezi stromy magnólie a keři magnólie

magnólie na jaře

Je důležité si uvědomit, že jak stromy, tak keře jsou magnólie. Stromy však mají tendenci vytvářet mnoho stonků, které se mohou objevovat u jejich základny, mají tedy plnější základnu, a naopak keř má pouze jednu nebo několik tenčích větví.

Pěstování magnólií: Vše, co o něm potřebujete vědět

Přemýšleli jste někdy, jak vysadit magnólie na zahradě? Pak máte šanci, postupujte podle těchto kroků a určitě se vám to podaří!

Magnólie není těžké zasadit, musíte však dbát na několik základních návodů. Například musíte pečlivě vybrat stanoviště, protože magnólie mají tendenci se rozrůstat. Většina magnólií také dává přednost dobře propustné půdě plné organické hmoty. Pokud máte připravený kompost, neváhejte jej na něj umístit.

Kromě toho si dejte pozor na rozdíl mezi stálezelenými a opadavými druhy, zejména pokud jde o oslunění.

Jak vysazovat magnólie?

Nejprve je třeba vykopat jámu, která bude dvakrát širší než kořeny magnólie. Nezapomeňte ji vydatně zalít, aby nevyschla. To můžete udělat ještě před umístěním stromu nebo keře, avšak nepřehánějte to s jejich zaléváním, protože mají rády, když mají jejich kořeny trochu vlhkosti.

Můžete použít mulč nebo kompost a nyní můžete kořenový bal zakrýt. Zavlažovat můžete dvakrát až třikrát týdně, vše bude záležet na místě, kde žijete.

Údržba magnólie

růžová magnólie na větvi stromu

Magnólie dávají přednost kyselé půdě, takže pokud je ta vaše neutrální nebo zásaditá, budete ji muset upravit, abyste rostlině pomohli v růstu. Kromě toho budete muset čas od času v úpravách pokračovat.

Nenechte se tím však vyděsit, magnólie jsou nenáročné na péči a jsou skutečně velmi odolné vůči různým druhům počasí, chorobám a škůdcům.

Navíc, jakmile magnólii jednou zasadíte a uvidíte ji růst, můžete očekávat, že ji budete mít nejméně 100 let.

Magnólie můžete začátkem léta prořezat, nejenže jim to dodá dobrý vzhled, ale také jim to pomůže vykvést následující jaro.

Škůdci a nemoci magnólie

Magnólie jsou velmi odolné vůči různým chorobám a škůdcům. Pokud zjistíte, že vaše magnólie nevypadá dobře, pak je třeba nejprve zkontrolovat půdu a případně se ji pokusit upravit.

růžové květy magnólie

Výhody a použití magnólií

Léčebné využití

Je úžasné, kolik výhod je spojeno s magnóliemi. Od hubnutí přes zácpu , až po snižování úzkosti , stresu a deprese, tento druh květiny se používá již po staletí.

Květní pupeny můžete použít, pokud máte rýmu, nachlazení, bolesti hlavy nebo dokonce snižují viditelnost skvrn v obličeji.

Poupata magnólie se používají také při bolestech zubů nebo krvácení dásní, protože pomáhají snižovat zánět dásní.

Magnólie má také některé zklidňující a uvolňující látky, které by potenciálně mohly pomoci snížit menstruační křeče, záněty a svalové napětí, takže je ideální, když má člověk problémy s menstruací.

Dřevo

Věděli jste, že stromy magnólie se dají využít také k výrobě dřeva? Ve skutečnosti je magnólie šampaňská nejpoužívanějším dřevem z čeledi magnoliaceae. Je velmi odolná a má také krásnou barvu .

Kulinářské využití

Bylo objeveno nejméně 200 druhů magnólií, ale ne všechny se dají konzumovat. Ve skutečnosti je bezpečné pozřít jen několik z nich. Jsou to Magnolia soulangeana, Magnolia coco, Magnolia grandiflora, Magnolia pterocarpa, Magnolia denudata, Magnolia mexicana, Magnolia kobus a Magnolia hypoleuca.

Můžete si připravit nakládané květy magnólie, což je velmi snadný recept, který lze dodržet.

Magnólie můžete použít také jako dekorační prvek na dorty nebo cupcaky, nejenže budou skvěle vypadat, ale také zanechají ve vašich dezertech příjemnou vůni.

Další použití

Květy magnólie můžete použít jako středové dekorace, kytice nebo si dokonce můžete vyrobit vlastní esenciální olej z magnólie a použít ho do svíček. Váš dům bude krásně vonět, to je zaručeno!

Časté otázky o magnóliích

Jaké jsou vhodné doprovodné rostliny k magnóliím?

magnólie s nápisem i love you

To záleží na tom, zda máte stálezelenou nebo opadavou odrůdu. Například pokud máte stálezelenou odrůdu, pak potřebujete vysadit něco, čemu nebude vadit, že bude v hlubokém stínu.

Na druhou stranu, pokud máte opadavou odrůdu, pak musíte zasadit něco, co bude snášet křupavé listy, které nakonec ze stromu opadají.

Jaká je nejvoňavější magnólie?

Jedna z nejsilnějších vůní magnólie pochází z druhu Champaca. Tento typ se ve skutečnosti často používá k výrobě esenciálních olejů a parfémů.

Jaká je životnost stromu nebo keře magnólie?

magnólie květinový strom

Některé stromy se mohou dožít až 120 let, zatímco některé jiné až 20 let. Vše závisí na klimatu, údržbě, půdě a samozřejmě na lásce a pozornosti, kterou dostává .

Závěr

Magnolie si lidé častěji než jiné stromy a keře zamilují. Nejen proto, že jsou krásné, ale také proto, že se o ně snadno pečuje, vydrží mnoho let, poskytují skvělý stín a jejich vůně může být jako z jiného světa!

Také magnólie jsou skutečně výjimečné, a to hlavně proto, že jsou jednou z nejstarších rostlin, které kdy byly zaznamenány, a pro svou jedinečnost.

Ať už žijete v malé oblasti nebo na velkém statku, s magnóliemi máte možnost pomoci jim růst a dosáhnout požadované výšky. To je další důvod, proč jsou to skvělé stromy, protože nebudou rušit váš domov, ba právě naopak, protože dodají vašemu místu přidanou hodnotu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.