Lotosové rostliny - nejoblíbenější druhy lotosových květin

Lotosové květy jsou v mnoha částech světa považovány za posvátné květiny. Jsou známé pro svou krásu a náboženský význam, který nesou zejména v celé Asii .

Tento druh květiny je prastarý, ve skutečnosti některá semena klíčí již více než 1000 let, což z něj činí jednu z nejstarších květin, která kdy byla zaznamenána v historii i botanických knihách.

Další důležitou vlastností je, že tyto květiny dokáží vytvářet teplo a často si samy regulují teplotu, což je podobná vlastnost, jakou mají zvířata a lidé.

Chcete se o lotosových rostlinách dozvědět více? Čtěte dál a staňte se jejich odborníkem!

Fakta o rostlinách lotosu

Bílý lotosový květ
  • Květy lotosu jsou velmi působivé, protože i když jsou poměrně malé na výšku, mohou se horizontálně rozprostřít až do výšky 3,05 metru.
  • Tato květina je národní rostlinou Vietnamu a Indie. V těchto zemích lidé jedí většinu částí lotosového květu.
  • Čína je jedním z největších pěstitelů lotosových květů a má tendenci používat systém střídání plodin, který obvykle zahrnuje rýži a různé druhy zeleniny .

Historie, název a popis

lotosové jezírko

Přestože původ lotosových květů nelze zcela vysledovat, byly často zobrazovány ve starých kulturách po celém světě. Například v egyptské mytologii se věřilo, že lotos zrodil slunce, protože ve dne kvete a v noci se zavírá.

V současné době je však můžeme najít v různých zemích, od Indie přes Austrálii až po Rusko, a v podstatě i ve zbytku světa, a to díky migraci lidí .

Lotos je vodní rostlina, která patří do čeledi nelumbovité (Nelumbonaceae). V rámci čeledi lotosovitých existují dva různé druhy, a to Nelumbo Lutea a Nelumbo Nucifera .

Nymphaea nelumbo

Proměna, kterou tyto vodní rostliny procházejí, je prostě úžasná, hlavně proto, že mohou růst v jezírkách, která jsou plná bahna nebo špíny, a přesto se z nich dokáže stát něco krásného.

Jsou také velmi odolné vůči různým druhům počasí a díky této metamorfóze je lotosový květ po tisíce let spojován se znovuzrozením, osvícením a čistotou.

Lotosové květy mohou být velmi voňavé a obvykle se otevírají ráno, ale jejich okvětní lístky se zavírají pozdě odpoledne.

Typy rostlin lotosu

lotosový květ zblízka

Tato vodní vytrvalá květina má mnoho rozmanitých podtypů květů, které lze rozlišit díky kořenům nebo květům.

Mohou mít málo okvětních lístků, mnoho okvětních lístků, dvojité okvětní lístky nebo více okvětních lístků. Mají také různé barvy: žlutou, bílou, růžovou a nebo červenou.

Následují nejběžnější typy lotosových květů:

Lotos americký (Nelumbo lutea)

americký lotos

Tento druh lotosu je velmi rozšířený a vyskytuje se za různého počasí. Jeho listy jsou kulaté a mohou být modrozelené.

I když jsou jeho květy velmi jemné, jeho stonky jsou obvykle velmi pevné a mají velkou sílu. Květy jsou buď bílé, nebo žluté a každý má -nejméně- 20 okvětních lístků. Někdy se jim říká vodní chinquapin.

Vietnamský lotos

vietnamský lotos

Jak název napovídá, lze je nalézt po celém Vietnamu. Obvykle mají růžové květy, ale v dnešní době lze nalézt i bílé květy. V této asijské zemi se nachází mnoho lotosových polí a jsou považovány za kulinářskou pochoutku.

Lotos s andělskými křídly (Nelumbo nucifera)

Lotos s andělskými křídly

Listy tohoto lotosu mohou být velmi velké, neboť mohou dosahovat velikosti až 60,96 cm. Jsou také kulaté a světle zelené. Okvětní lístky jsou bílé a ke svému růstu nepotřebují mnoho vody.

Momo botan (Nelumbo)

momo botan

Mohou dorůst až do výšky 0,61 metru. Vytvářejí dvojité květy a jejich okvětní lístky jsou růžové. Někdy mohou starší květy zůstat otevřené i během noci. Lze je umístit do malých jezírek.

Lotos posvátný (Nelumbo nucifera)

posvátný lotos

Jak již název napovídá, tato květina je v Indii posvátná, protože roste i v těch nejšpinavějších rybnících. Jeho listy jsou tuhé, silné a snadno se udržují v čistotě. Její okvětní lístky jsou růžové a bílé a mohou dosahovat průměru až 33,02 cm.

Lotos královský

Je to jedna z největších odrůd lotosových květů, ve skutečnosti může květ dosahovat až 38,10 cm v průměru. Má také výraznou barvu, protože uvnitř je obvykle červený a zvenku bílý.

Jsou známé tím, že jsou vztlakové, což znamená, že se dokáží udržet na hladině, i když nesou zátěž. Dokážou samy regulovat svou teplotu, takže se snadno přizpůsobují novému prostředí.

Levandulový lotos

Další působivý člen rodiny lotosů, mají levandulovou barvu, která někdy přechází do růžové. Kupodivu mohou dorůst až do výšky 2,13 m a milují vlhké podnebí.

Královský lotos

královský lotos

Velmi unikátní a těžko dostupné květy, jsou malé ve srovnání s ostatními druhy lotosů. Nevyžadují mnoho místa, protože nerostou příliš do výšky. Mají však spoustu růžových okvětních lístků a vnitřní strana může být bílá nebo žlutá. Jeho lusky mají velká semena, která vypadají jako fazole.

Lotos upřímně šarlatový (Nelumbo nucifera)

upřímně šarlatový lotos

Jsou to velmi barevné lotosy a okvětní lístky jsou zářivě růžové. Mohou dorůstat výšky až 1,83 metru. Také tento druh lotosu je velmi voňavý.

Paní Perry D. Slocumová (Nelumbo nucifera)

paní perry d slocum lotos

Mohou dorůstat výšky až 1,22 metru a mají velmi světlou barvu. Ve skutečnosti se někdy zdá, že mají několik barev, od růžové přes žlutou až po krémovou. Jsou také velmi voňavé.

Lotos královny Karolíny

Mohou dosahovat výšky až 1,83 metru. Někdy jsou pro svou podobnost zaměňovány s tulipány. Tento druh lotosu má růžové okvětní lístky a je rád vystaven slunci.

Tinh De Lotus

Jedná se o velmi vzácnou odrůdu lotosu, protože má jedinečný tvar. Má dva květy, které vyrůstají z jednoho stonku. Symbolizují lásku a čistotu, protože představují zamilovaný pár. Tento druh lotosu má bílé nebo růžové okvětní lístky a objevují se pouze v určitém ročním období.

Zelený dívčí lotos

Je to velmi elegantní typ lotosu a má velmi jedinečnou barvu a tvar. Dokáže měnit barvu svých okvětních lístků a obvykle přechází od růžové přes žlutou až po tmavě krémovou barvu. Může dorůst až do výšky 1,22 m a má mírně oválný tvar okvětních lístků.

Nebeský lotos

Tato úžasná odrůda lotosu má nejméně 80 okvětních lístků na jeden květ. Má také velmi světle červenou barvu a má měkké listy, které neunesou žádnou váhu. Mohou dosahovat výšky až 1,22 metru.

Lotos Chawan Basu

chawan basu lotos

Tento druh květiny je považován za "trpasličí" druh. Mohou dorůstat výšky až 88,90 cm. Mají jemně růžové květy a na vnější straně mají tmavě růžové okraje. Mají rády chladná místa, kde se jim daří nejlépe. Chawan Basu má miskovitý tvar květu.

Žlutý lotos lesklý

Má také zajímavý tvar. Jedná se o hybridní květinu, která byla vyšlechtěna v roce 1968. Její květy' mají jasně žlutý střed a mají bílé okvětní lístky s nádechem do růžova. Může dosahovat výšky až 0,30 metru.

Slunečnice lotosová

Miluje pobyt na slunci, ale také potřebuje dlouhou dobu, aby pořádně vykvetla. Má tmavě růžové okvětní lístky s bílým středem. Listy dosahují průměru nejméně 30,48 cm. Má ráda teplé počasí, ale snese i chladnější podnebí.

Červený lotos Yohan

červený lotos yohan

Jeden z nejkrásnějších a nejvýraznějších lotosových květů, má velmi tmavě červené okvětní lístky. Může dorůst opravdu velké výšky a v každém květu má nejméně 25 okvětních lístků.

Lotos zlatého kola

Má 20 okvětních lístků na jeden květ a jeho okvětní lístky jsou bílé s červeným okrajem. Mají také jasně žlutý střed a jeho listy jsou velmi jemné. Může se snadno množit.

Třešňový lotos

Má 18 okvětních lístků na jeden květ a mají fialově červenou barvu. Může dorůst až do průměru 20,32 cm. Okvětní lístky mají oválný tvar a jsou velmi častým druhem lotosového květu.

Lotos asijský (Nelumbo - Alba Grandiflora)

asijský lotos

Tato lotosová rostlina má bílý květ, který může dorůstat výšky až 1,22 m. Je to velmi velký a ohromující lotos. Má silnou vůni a je k vidění po celý rok. Rád má kolem sebe další asijské lotosy, takže je vždy vidět ve skupinách.

Kříženci lotosu

Několik hybridních lotosů, které se vyskytují všude na světě. Jedním z nich je například Nelumbo - Alba Grandiflora, ale v dnešní době vznikají další a novější hybridy.

Lotos Nelumbo Sweetheart

Další hybridní lotosová květina, jejíž okvětní lístky jsou kombinací bílé, žluté a krémové barvy. Jsou středně velké a dokáží se přizpůsobit všem typům počasí. Jeho listy mají velmi světlý odstín zelené barvy.

Lotos nelumbo červený šátek

Hybridní lotosový květ, který je také označován jako květ Honglingjin. Má jasně růžové květy a jasně zelené listy. Rádi přijímají přímé sluneční světlo.

Tulipánový lotos Shirokunshi

Tento lotos je další hybridní květina. Má bílé okvětní lístky a jasně zelené listy. Vypadá jako tulipán, odtud jeho název. Dobře kvete v různých typech podnebí. Potřebuje být vystaven přímému slunečnímu světlu alespoň 12 hodin denně.

Lotos jasného měsíce

Tato květina je velmi rozšířená v Asii. má asi 26 okvětních lístků na jeden květ a její okvětní lístky jsou bílé. Jeho listy jsou velmi vysoké a mohou dosahovat výšky až 40,64 cm. Přímo uprostřed květu se nachází plod pistáciového typu.

Červený lotos v Yushan

Má přibližně 30 okvětních lístků na jeden květ. Má také dvojitý (a někdy i polodvojitý) květ. Jeho okvětní lístky jsou sytě růžové, tato barva však může rychle vyblednout a přejít do teplé růžové.

Baby Doll Lotus (Nelumbo)

Další hybridní květina, má bílé květy, které jsou opravdu nádherné. Je to zakrslá rostlina, zejména ve srovnání s jinými druhy lotosových květů. Má velmi lehkou vůni.

Červený lotos Tatsuta

Má nejméně 18 okvětních lístků na květ a patří k nejtmavším lotosovým květům. Jeho okvětní lístky jsou červené a jsou považovány za pikantní přísadu v mnoha asijských kuchyních.

Lotos absolutní skutečnosti

Mají nejméně 24 okvětních lístků na jeden květ. Má široký stonek a je známý tím, že má velmi jasné barvy. Jeho listy jsou měkké na dotek a jsou považovány za jeden z nejstarších druhů lotosových květů.

Lotos z vistárie dvorské

Má nejméně 25 okvětních lístků na jeden květ. Je to jeden z největších lotosových květů a vyskytuje se v Japonsku. Má velké okvětní lístky a ty mohou dosahovat až 25,40 cm v průměru. Mají také velmi zářivé barvy.

Lotos princezny

Tato krásná květina má přibližně 18 okvětních lístků na jeden květ. Jeho listy jsou hrubé a mají výrazný tvar. Jeho květy jsou červené a dobře se rozmnožuje.

Lotos Perryho obrovský (Nelumbo)

Perrysův obří lotos sluneční

Tento lotos je velmi zajímavý, protože po odkvětu se začnou objevovat jakési ořechovité plody. Má dvoukvěté okvětní lístky, které jsou velmi voňavé, a jeho stonky jsou také velmi pevné. Další zajímavostí je, že květy zůstávají otevřené nepřetržitě tři dny a pak celý den odpočívají.

Růže plná (Nelumbo Roseum plenum)

Tento lotos má rostlinu, která může dosáhnout výšky až 0,61 metru. Jeho okvětní lístky jsou růžové nebo bílé a obvykle mají také dvojité okvětní lístky. Produkuje také semena, která se často používají v čínské kuchyni. Má velmi aromatickou vůni a má ráda vlhké prostředí.

Růžová posvátná (Nelumbo Nucifera Speciosum)

posvátný růžový lotos

Může dorůst výšky až 1,22 m a má růžové a bílé okvětní lístky. Často se používá při náboženských obřadech. Rádi žijí v chladném počasí, i když jsou schopni se přizpůsobit i jiným typům podnebí.

Nelumbo aureavallis

Přestože je tento druh lotosové květiny dnes již vyhynulý, zprávy a studie uvádějí, že byly nalezeny v období ypresu, takže ve skutečnosti byla tato květina eocenní fosilií, která byla nalezena v Severní Dakotě ve Spojených státech amerických.

Nelumbo Changchangensis

Další druh lotosového květu, který vyhynul, byl rovněž nalezen jako eocénní fosilie, která se nachází v Číně. Jeho struktura listů byla stejná jako u dnešních lotosových květů .

Pěstování a péče o rostlinu lotosu

pěstování lotosu

Mnoho kultur věří, že všechny lotosové květy byly seslány různými bohy jako dary lidem na zemi.

Proto existuje přímá úměra mezi vnějšími podmínkami lotosových květů a tím, jak dlouho vydrží, protože bohové věděli, jaký druh lotosových květů mají poslat, aby překonali určité problémy.

Pěstování lotosových květů není obtížné, stačí mít trpělivost a být pozorný.

semínka lotosu

Obvykle trvá asi 3 až 4 týdny, než semínka vyklíčí, poté je třeba je umístit do teplé vody, kterou je třeba téměř denně měnit.

Rády rostou v bahně, proto na to dávejte pozor, kdykoli -a kdekoli se budete snažit semena zasadit.

Kromě toho jsou lotosové květy známé svou schopností přizpůsobit se různým povětrnostním podmínkám. Pokud tedy žijete ve velmi chladné oblasti, bude se vašemu lotosu dařit skvěle, pokud budete jeho kořeny udržovat ve vodě a bahně.

zelený lotosový lusk

Stejný princip platí i opačně, takže pokud náhodou žijete ve velmi teplé oblasti, snažte se udržovat kořeny vašeho lotosu v chladu .

Údržba lotosu

Určitou péči musíte věnovat jeho kořenům, proto dbejte na to, aby nikdy nezamrzly nebo se nespálily.

péče o lotosové rostliny

Také pokud mají během podzimního období žluté listy, musíte je odstřihnout; tím rostlině umožníte, aby se znovu spustila do jezírka.

Další skvělou vlastností lotosových květů je, že vám také pomáhají udržovat životní prostředí, protože jsou známé tím, že čistí kyslík od znečištění. Také pomáhají detoxikovat vodu od těžkých kovů.

Přínosy a využití lotosových květů

růžový lotosový květ

Lotosové květy se používají i v dnešní době, a to především proto, že představují skvělý zdroj živin a že jsou na některých místech považovány za posvátné.

Olej, který lze získat z lotosových květů, se používá jako alternativní lék pro muže, kteří potřebují náhradu viagry.

bílé poupě lotosu

Navíc existují i kulinářská využití květů, protože téměř všechny lotosy lze jíst, protože jsou plné škrobu a vitamínů, které jsou vhodné pro lidskou spotřebu.

Tento květ tedy můžeme jíst v salátech, v polévkách, sušený, nebo dokonce v prášku. Lze ji také konzumovat v čajích nebo horkých nápojích. Některé listy lotosu se používají jako pomocný prostředek při hubnutí .

Lotosová semínka v lotosovém květu

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Zde jsou některé z nejčastějších otázek o lotosových květech:

How many petals does a lotus flower have?

Vše záleží na odrůdě lotosového květu, nicméně počet okvětních lístků se může pohybovat od 8 do 25 a někdy i více.

Are lotus flowers poisonous?

Ne, nejsou. Ve skutečnosti jsou jedlé a různé kultury konzumují jejich oddenky, stonky, květy nebo semena. Existuje však mírné riziko přenosu parazitárních onemocnění, ale to se může stát pouze v případě, že se lotosový květ konzumuje syrový. Proto je vhodné jej vařit, aby se předešlo případným problémům (8,9).

Why is the lotus flower so special?

Lotosový květ je tak výjimečný proto, že díky němu si muži i ženy uvědomili význam přírody a fungování vesmíru i člověka. Jeho odolnost lze považovat za pozitivní vlastnost, které bychom se měli všichni naučit.

Závěr

Lotosový květ často představuje vědomí, které mají všichni lidé, a spojení, které máme všichni s vesmírem. Konzumací tohoto květu můžeme těžit ze všech živin, které tato rostlina nabízí. Z pěstování tohoto květu lze těžit z péče, kterou nám tato rostlina může poskytnout.

A ze studia této květiny lze pochopit, jak funguje mysl, jak ego přichází a odchází a jak by se připoutanost k něčemu měla jednoduše ''setřít'', stejně jako se z lotosového květu setře bláto.

Jsou to posvátné květy nejen kvůli své kráse, ale také kvůli dlouhé historii své existence a všemu, co představují.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.