Co je to květ mimózy?

Mimóza, která poprvé rostla v Africe a Asii, je slunná květina, která se nejraději pěstuje v teplém podnebí. V současné době ji však najdeme po celém světě, roste například ve Spojených státech, a dokonce i v Austrálii.

Tato půvabná květina je často brána jako znamení radosti, ale tím její symbolika nekončí. Zde se dozvíte, co byste měli o této plodné květině vědět.

Co znamená mimóza?

Květina mimóza je rod zhruba 400 různých keřů a bylin. Název je odvozen z řeckého "mimos", což znamená "herec" nebo "mim", zatímco přípona znamená "podobný". Je to pravděpodobně proto, že listy prý napodobují vědomý život.

Mimóza je krásný strom, který vytváří žluté květy kvetoucí v zimě. Má mnoho názvů včetně akácie dealbata (vědecký název) a stříbrné vaty nebo modré vaty.

Co symbolizuje mimóza?

Mimosa

Květ mimózy, jeden z nejčastějších žlutých květů používaných v symbolické poezii a dalších sděleních, obvykle představuje slunce. Může být použita jako symbol povahy tajné lásky - nikdo neví, že tě miluji! - nebo může být použita také jako symbol zvýšené citlivosti či bezpečí.

Květy mimózy se často vážou k tématům smyslu a dobré vnímavosti. Lze je použít i k vyjádření toho, že si přejete "rozšířit" svůj život, ať už jde o kariéru, rodinu, nebo třeba cestování.

V některých kulturách je květina přímo spjata s citlivostí a dává se jako smuteční gesto. Ve Spojených státech se květy mimózy vážou ke Dni žen.

Jaký je kulturní význam mimózy?

Květy mimózy se již po staletí používají v tradiční čínské medicíně. Používá se také kůra a listy, přičemž zejména kůra je známá jako užitečné tonikum, pokud jde o čištění energetických drah těla (obvykle srdce a jater).

Květ může poskytnout výraznou duchovní vzpruhu a díky tomu je u těchto lidí známý jako kůra kolektivního štěstí.

Květy mimózy kdysi používali také staří Mayové k léčbě popálenin a zranění. Dodnes se často používá v homeopatické medicíně (zejména kůra) k léčbě kašle, nachlazení, bolesti a zánětlivých stavů.

Jaká je symbolika tetování Mimosa?

Tetování mimózy se často používá k označení symbolů slunce a zlata a také vítězství života nad smrtí. Pokud se rozhodnete pro jedno z těchto tetování, možná budete chtít vyjádřit i svou citlivost.

Kdy byste měli někomu dát mimózu?

Květy mimózy jsou vhodné téměř pro každou příležitost, ale obvykle se dávají při pohřbech a jako projev soustrasti v době smutku. Lze je však darovat i při veselejších příležitostech nebo větších, symbolických událostech - například při příležitosti Dne žen.

Díky své slunečné povaze a schopnosti dodat aranžmá spoustu krásy jsou tyto zářivé květiny ideální prakticky pro jakoukoli událost.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.