Esenciální oleje z jasmínu - nezbytnost pro vaši zahradu

Člověk nemůže jen tak narazit na květ jasmínu a na chvíli se nenadechnout jeho sladké květinové vůně. Zdá se nemožné, že tak malý květ může vyzařovat tak silnou, voňavou vůni.

Od konviček až po květináče, díky svým krásným, sladkým květům a mnoha užitečným způsobům využití je jasmín rozhodně květinou, kterou stojí za to mít na zahradě.

Původ jasmínu

Jasmín neboli jesmín v arabštině doslova znamená "dar od Boha". Je to společný název pro rostlinné druhy patřící do rodu Jasminum z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Tato čeleď zahrnuje širokou skupinu rostlin s 29 rody a 600 druhy, všechny jsou známé pro své oleje, které se využívají v různých průmyslových odvětvích.

Rod Jasminum obsahuje více než 200 druhů rostlin, z nichž 50 druhů je pěstovaných .

Patří k nejstarším pěstovaným okrasným rostlinám, které se objevují ve starých textech a nástěnných malbách již 250 let př. n. l. Jasmín údajně pochází z oblasti Himálaje, kde je domorodí obyvatelé využívají v kulinářství a tradičních praktikách.

V Číně se jasmínový čaj připravuje smícháním jasmínových květů s čajovými lístky, které mu dodávají aroma. Girlandy z jasmínových květů jsou v některých asijských zemích oblíbenou obětí a ozdobou oltářů.

Jasmín je dokonce považován za národní květinu některých zemí, například Indonésie, Pákistánu a Filipín .

Původ jasmínu

Jasmín jako okrasná rostlina

Ačkoli jsou dnes jasmíny rozšířené po celém světě, jejich domovem jsou tropy a subtropy. Mnohé druhy jasmínů jsou poměrně odolné, což je důvod, proč jsou oblíbené jak zahradníky, tak i zájmovými pěstiteli. Jasmíny jsou opadavé keře, ale některé druhy jsou popínavé.

Mezi běžné druhy jasmínů patří jasmín španělský (J. grandiflorum), jasmín arabský (J. sambac) jasmín lékařský (J. officinale), jasmín italský (J. humile), jasmín andělský (J. nitidum), jasmín královský (J. rex) a jasmín zimní (J. nudiflorum) .

Jasmín arabský a jasmín obecný mají mnoho kultivarů, které se mezi sebou liší podle listů a květů. Mezi oblíbené kultivary jasmínu arabského patří Maid of Orleans, Grand Duke of Tuskany a Dundamali, zatímco u jasmínu obecného jsou oblíbené Devon Cream, Crug's Collection a Frojas .

Listy se liší tvarem a velikostí, mají svěží zelenou barvu, která může být vosková nebo sametová. Květy jsou téměř výhradně bílé, výjimku tvoří některé barevné druhy, například jasmín zimní. Květy kvetou v trsech a mohou být jednoduché, jednovrstevné nebo velké, vícevrstevné květy připomínající růži.

Květy mají sladkou květinovou vůni, přičemž poupata mají vůni silnější. Některé odrůdy však tuto charakteristickou vůni postrádají, například zimní jasmín, ale vynahrazují to svými krásnými žlutými květy .

Dalším ceněným kultivarem jasmínu je růžově kvetoucí Jasminum x staphense, kříženec jasmínu obecného s jasmínem červeným (J. beesianum) .

Jasmín jako léčivá rostlina

Rostliny jasmínu se v mnoha asijských zemích používají pro lidovou nebo tradiční medicínu. Květy jsou velmi oblíbené pro své využití v aromaterapii. V tradiční čínské medicíně se květy jasmínu používají jako protikřečový prostředek a jako přísada k léčbě lymfomu a hepatitidy.

V hinduistické medicíně se listy jasmínu španělského používají jako lék na kožní choroby .

Květy se v ájurvédě používají také k hojení ran a jako afrodiziakum. Některé divoké odrůdy jasmínu mají dokonce údajně potenciální antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé a protirakovinné účinky .

Kromě lékařského průmyslu má z jasmínů velký užitek také kosmetický průmysl .

Jasmínové silice získávané z jasmínových květů se používají jako základní nóty v parfumerii a k přidání vůně do různých kosmetických výrobků. Sběr jasmínového oleje vyžaduje velké množství květů, které se mají použít. Ve skutečnosti se z osmi tisíc květů získá pouze jeden gram jasmínového oleje. To se rovná pouze asi 25 kapkám oleje !

Pěstování jasmínu

Variabilita růstového habitu jasmínu spolu s jeho svěžími zelenými listy a elegantními květy z něj činí ideální volbu jako okrasné rostliny.

Lze je pěstovat jako keře, živé ploty, mřížovité liány, půdopokryvné rostliny nebo jako hrnkové rostliny pro umístění v interiéru. A aby toho nebylo málo, jejich vůně může skutečně osvěžit domov nebo zahradu.

Jasmín snáší širokou škálu půdních typů, pokud se jedná o dobře propustnou půdu s pH mezi 6,0 a 8,0. Jasmín je vhodný pro pěstování v půdách s různými druhy půdy.

Jasmíny snášejí polostín, ale pro dosažení bohatého kvetení by měly být vystaveny plnému slunečnímu světlu s dostatečnou zálivkou. Nesnášejí zamokření a zasolení. Jasmíny také vyžadují pravidelné hnojení v závislosti na odrůdě .


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.