Květy sladkého hrášku - co znamenají?

Ať už se díváte na květ sladkého hrachu na své zahradě, nebo si prostě jen říkáte jeho melodické jméno, na květu sladkého hrachu není nic, co by bylo vzdáleně nepřitažlivé. Jednoduše řečeno, tato květina je krásná i ve skutečnosti.

Věděli jste však, že kromě úchvatného vnějšího vzhledu se ke květu sladkého hrášku váže také spousta symbolických významů?

Zde je to, co byste měli vědět o Lathyrus odoratus, elegantní květině sladkého hrachu.

Co znamená sladký hrášek?

Sladký hrášek pochází z Číny z čeledi luštěninovitých. Dvě slova ve vědeckém názvu této květiny "Lathyrus odoratus" znamenají "voňavý" a také "velmi atraktivní". Tento význam dává velký smysl!

Rostlinu zařadil do kategorie Linnéus a učinil tak podle jejích rozvětvených uzlin, které vážou dusík ze vzduchu. "Lathyros" znamená hrách nebo luštěnina, zatímco "odoratus" znamená vonný.

Pokud však jde o obecný název rostliny, jako první jej použil básník Keats. V době, kdy Keats psal, se v Anglii s oblibou používal sladký hrášek.

Květina se běžně pěstovala pro svou sladkou vůni a rychle se stala součástí květinových aranžmá.

rostlina sladkého hrášku

Co symbolizují květy sladkého hrášku?

Sladký hrášek je spojován s představami odchodů a loučení - stejně jako s představami blažené rozkoše. Květina může být také použita jako poděkování. Sladký hrášek je oficiální květinou narození v dubnu.

Jaký je kulturní význam sladkého hrášku?

Květina sladkého hrášku byla poprvé vypěstována v 18. století. Do Anglie ji přivezl sicilský mnich F. Kupani.

Rostlina si v Anglii rychle získala oblibu, protože se stala oblíbenou královskou rostlinou. Šlechtitelské programy rychle vytvořily mnoho kultivarů této květiny.

Ve skutečnosti se bez sladkého hrášku neobešla žádná významná událost - ať už to byla svatba nebo velkolepá večeře! Proslulý byl ve viktoriánské éře, kdy se mu často říkalo královna letniček.

Květy sladkého hrášku se často vysazují na Velký pátek, takže tato rostlina má i určitý duchovní význam.

Jaká je symbolika tetování sladkého hrášku?

Květina sladkého hrášku je zakořeněna v hluboké symbolice, takže je jen logické, že tato květina bude oblíbenou volbou pro tetování mezi ženami.

Může znamenat blažené loučení nebo hořkosladký odchod, obvykle se používá jako symbol vzpomínky na milovanou osobu.

Kdy byste měli někomu darovat sladký hrášek?

Sladký hrášek se často dává na svatbách. Ve Francii jsou tyto květiny považovány za dobré znamení pro nevěsty - darování sladkého hrášku nevěstě je způsob, jak podpořit štěstí.

Květy sladkého hrášku můžete někomu dát také jako způsob rozloučení. Květina může vyjádřit poděkování za krásné chvíle.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.