Co znamená jiřinka?

Když budujete zahradu s věčnou krásou, jiřina by měla být jedním z hlavních kandidátů na seznamu rostlin, které chcete pěstovat.

Tato odolná květina má mnohovrstevné okvětní lístky, které jí dodávají ompeltixy, tělo a krásu - ale kromě naskládaných květů má tato květina také mnoho vrstev významu.

Ve skutečnosti má jiřina spoustu skrytých významů, které jen čekají na odhalení.

Co znamená jiřina?

Jiřina je technicky vzato rodový název, který označuje velkou skupinu květin. Většina vědců a historiků se nemůže shodnout na tom, jak tento název vznikl. Některé rané záznamy naznačují, že květinu pojmenoval sám Carl Linnaeus - udělil přezdívku na počest studenta s příjmením "Dahl", ale to je velmi sporné.

Ve skutečnosti někteří lidé tvrdí, že Linnaeus zemřel dříve, než byla květina vůbec pojmenována.

Zajímavé je, že ani název jiřina nebyl vždy populární. Vědci se kdysi pokusili změnit rodové jméno na "Georgina" - samozřejmě se to neujalo.

Co jiřiny symbolizují?

Obvykle jsou květy jiřinek vnímány jako symboly základních témat, jako je půvab pod tlakem. Symbolizují také vnitřní sílu a směřování k velkým životním změnám (obvykle změnám, které jsou pozitivní).

Jiřiny mohou také představovat závazek k nějaké myšlence nebo osobě nebo rovnováhu mezi určitými myšlenkami, například odpočinkem a dobrodružstvím.

Nakonec jiřinka symbolizuje sílu v nepřízni osudu - bez ohledu na to, o jakou výzvu se jedná. Mohou být použity ke zdůraznění něčího odhodlání a obětavosti bez ohledu na okolnosti. Hlubší význam však lze nalézt i v mnoha barvách květů jiřinek.

Co znamená červená jiřinka?

Červené jiřiny obvykle symbolizují určitý druh síly a moci, zatímco ty, které jsou růžové, jsou nejsilněji spojovány s milostí a laskavostí.

Proto je důležité, abyste při darování červené nebo růžové jiřinky pečlivě zvážili, jaký význam chcete vyjádřit, protože tyto dva odstíny lze snadno zaměnit.

Co symbolizuje bílá jiřinka?

Bílé jiřiny představují snahu zůstat soustředěný. Mohou také symbolizovat čistotu, což je běžný význam pro bílé květiny všeho druhu - a nejen jiřiny.

Co znamená černá jiřina?

Ačkoli jsou méně časté, černé jiřiny (ve skutečnosti mají spíše vínový odstín) obvykle symbolizují nějaké varování. Černé jiřiny často symbolizují varování před zradou.

Jaký je kulturní význam jiřinek?

Jiřiny jsou významově zakořeněny v mnoha kulturách. Viktoriáni věřili, že jiřina může symbolizovat trvalý závazek nebo pouto mezi dvěma lidmi - často milenci -, ale to není vše. Jiřina je také květinou zrození srpna (a v některých tradicích také listopadu).

Květina je také národní květinou Mexika, kde ji lze nalézt rostoucí ve volné přírodě. Původně se jiřinka pěstuje v Mexiku a dalších nejjižnějších zemích a daří se jí v horských údolích, kde je v jarních a letních měsících mírné počasí.

Jaká je symbolika tetování jiřinek?

Pokud vidíte někoho s tetováním jiřiny, pravděpodobně to znamená, že chce symbolizovat změnu. Jiřiny mohou při nošení jako tetování představovat jakýkoli druh změny, ale často jsou uznávány také jako symboly elegance a důstojnosti.

Kdy byste měli někomu darovat jiřinku?

Jiřiny, které jsou blízce příbuzné astrám a slunečnicím, nejsou jedlé a nepoužívají se ani k léčebným účelům. Hlízy mohou být mírně toxické, proto je důležité, abyste se vyhnuli darování jiřinek lidem s domácími mazlíčky, kteří rádi ochutnávají každou novou rostlinu, která se dostane do domu!

Jinak jsou jiřiny skvělé na darování lidem, kteří slaví nějakou pozitivní změnu. Ať už je to svatba nebo narození nového dítěte, jiřiny mohou symbolizovat pouto, které k sobě skupina lidí cítí, a mohou také představovat čistotu, půvab, sílu a laskavost.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.