Význam láčkovky

Zásobní květ patří do čeledi hořčicovitých, je to nádherná rostlina s jemnými květy a lákavou vůní. Existuje více než 55 druhů stockových květin, všechny patří do čeledi matthiolových.

Tato rostlina si poprvé získala oblibu v Anglii, kde byla pěstována v anglických zahradách a šlechtěna výhradně pro okrasné účely.

Dnes má stocková květina řadu významů, které je užitečné pro zahrádkáře znát. Znáte význam stockové květiny? Pokud ne, jste na správném místě.

Co znamená zásobní květina?

Botanický název zásobní květiny je Matthiola, což je poklona Pierandreovi Matthiolovi, italskému lékaři a botanikovi, který tyto květiny poprvé pěstoval pro jejich léčivé účinky. Kdysi se domníval, že květy mohou svou silnou, omamnou vůní podporovat pocity lásky a chtíče.

I když se tak nakonec nestalo, těžko popřít, že zásobní květiny pomáhají podporovat dlouhodobou krásu, spokojenost a štěstí.

Často se jim říká gillyflowers, přičemž tento název je poněkud matoucí, protože tento termín se v letech 1300-1500 hojně používal také pro označení vonných květin, jako jsou wallflowers, carnations a dianthus.

Ve většině dokumentů z této doby se název gillyflower nepoužíval pro označení zásobních květin, a to ani v Shakespearových dílech. Výraz "gillyflower" se však po tomto období stal běžnějším, když se používal v souvislosti se zásobními květinami.

Stock flower neboli Matthiola incana se označuje také běžnými názvy, jako je ten-week stock, hoary stock, common stock a Brompton stock. Většinou se pěstuje jako jednoletka.

Květiny Stock se někdy označují jako Virginia Stock, protože se přirozeně vyskytují ve Virginii. Rostlina však pochází z teplejší středomořské oblasti. Další zajímavostí, kterou je třeba u stock flower vědět, je, že tato rostlina je ve skutečnosti součástí čeledi hořčicovitých (a je blízce příbuzná rostlinám, jako je brokolice a tuřín, i když ne tak chutná).

Co symbolizuje Stock Flower?

Stock Flower je krásná rostlina, která je ceněna pro svou omamnou vůni, atraktivní květy a další fyzické vlastnosti. Má však také hlubokou symboliku.

Má jemně se kroutící cíp květů, který může v závislosti na situaci a obdarovaném znamenat několik věcí. Květiny na skladě mohou symbolizovat krásu, která nikdy nezmizí, spokojenost s vaším současným životem nebo dokonce život naplněný štěstím a úspěchem.

Stocková květina může symbolizovat také oddanost (zejména duchovní), spojení se zbytkem světa nebo schopnost dosáhnout ráje na zemi.

Stockové květiny se často používají na svatbách, protože umí symbolizovat závazek a celoživotní štěstí. Jsou však vhodné téměř pro každou situaci, protože jejich omamná vůně vás bude vybízet k oslavě a radosti ze života kdykoli a jakkoli!

Akciové květiny jsou obvykle bílé, červené nebo růžové, přičemž význam květiny se s různými odstíny mírně mění. Červené zásobní květiny symbolizují vášeň a romantickou lásku, zatímco bílé květiny jsou nejlepší pro svatby. Růžové zásobní květiny mohou symbolizovat čistotu, zatímco fialové a modré představují usedlejší pocity radosti.

Existují dokonce oranžové a žluté zásobní květiny, které lze použít k symbolizování štěstí!

Jaký je kulturní význam zásobní květiny?

Šťovík pochází ze Středomoří a je hojně využíván jako okrasná a řezaná květina. Pěstuje se nejméně od roku 1500, a přestože její využití je především dekorativní, lze ji pěstovat také pro jedlé květy.

Květy stockového květu chutnají podobně jako ředkvičky a mají pikantní, lahodnou chuť, která dodá salátům šmrnc. Květy lze použít také jako ozdobu.

Počkejte, až se objeví lusky se semeny, které můžete sníst dříve, než uschnou a ztvrdnou. Jediná část rostliny, která by se neměla jíst, jsou listy a kořeny, protože chutnají dost hořce.

Jaká je symbolika tetování Stock Flower?

Zvolte si k tetování zásobní květinu a budete na ni s láskou hledět, kdykoli vás upoutá pohledem. Tato květina může při použití jako tetování symbolizovat pouto náklonnosti nebo pohotovosti. Může také symbolizovat věčnou krásu a upřímné, srdečné emoce.

Kdy byste měli někomu darovat zásobní květinu?

Akciová květina je vhodnou květinou pro darování téměř v každé situaci, protože nemá žádné negativní konotace. Nejvhodnější dobou, kdy někomu darovat zásobní květinu, je však svatba, narozeniny nebo výročí. Tuto květinu můžete dokonce darovat někomu k prvnímu svatému přijímání!

Přesto je květina z burzy vhodným dárkem při jakékoli pozitivní životní změně, ať už jde o novou práci, nové dítě nebo přestěhování do nového města. Je to ideální květina pro každou příležitost!

Prozkoumejte náš blog, kde najdete další významy barev květin.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.