Jaký význam má květ oleandru?

Oleandr je květina, kterou většina lidí zná a miluje. Tato květina, která se často používá do kytic, je známá svou jedovatostí. Při konzumaci může být neuvěřitelně smrtící.

I přes tento zlověstný podtext má však květ oleandru ve skutečnosti hlubokou symboliku. Není to všechno špatné! Tady je to, co byste měli vědět.

Co znamená oleandr?

Vědecký název oleandru v Nerium oleander. Tato rostlina je keř nebo malý strom z čeledi psinečkovitých. Poprvé ji zařadil Linnéus, i když někteří lidé to zpochybňují.

Bez ohledu na to se jedná o latinizovanou formu starořeckého názvu rostliny Nerion, který je odvozen od řeckého slova pro vodu "neros". To proto, že květ oleandru roste zpravidla podél potoků a na březích řek.

Podle řecké mytologie dostal oleandr své obecné jméno od mladíka, který se hluboce zamiloval do paní Lásky. Ta bohužel skončila tragicky. Mladík, který se jmenoval Leandr, se každou noc plavil po Hellespontu, aby svou lásku viděl.

Jedné noci, když se snažil dosáhnout květu pro svou paní, se utopil. Milostný vztah skončil. Když druhý den ráno přišla na břeh, volala: "OLeandře!" Až konečně našla krásné květiny. Dnes se na ně pohlíží jako na symbol věčné lásky.

Dnes je oleandr jedním z běžných jmen květin pro chlapce.

Otrava oleandrem

Přestože se květy oleandru pěstují po celém světě a pro mnoho lidí mají hlubokou symboliku. Oleandr, který patří do čeledi psinečkovitých, je mimořádně jedovatá rostlina.

Všechny její části jsou jedovaté, proto si musíte dávat pozor, abyste nepozřeli žádnou z jejích částí!

Co symbolizují květy oleandru?

Květy oleandru mohou symbolizovat také osud a porozumění. Mohou ukazovat, že jste citliví k tomu, jak se cítí ostatní lidé, a že chcete dosáhnout smíru v obtížných situacích.

Květ oleandru se vyskytuje ve všech barvách, včetně žluté, broskvové, červené, vínové, bílé a růžové. Význam květu se v závislosti na jeho barvě příliš nemění.

Jaký je kulturní význam oleandru?

Oleandr pochází z oblastí Portugalska, Maroka a dalších částí Středomoří. Vyskytuje se také v Asii a Číně. Tato rostlina, nazývaná také "pouštní růže", je často považována za ženskou tvář Boha.

Na mnoha místech je oleandr ve skutečnosti jedním z nejvýznamnějších ukazatelů pohanské víry i raného chrisitánského náboženství.

V řecké mytologii je však oleandr spojován s romantikou a půvabem, a to na základě legendy popsané dříve v tomto článku.

Podle viktoriánské tradice byly květy oleandru vnímány jako symbol opatrnosti i složité povahy lásky. I kolem této rostliny však existuje spousta pověr.

Mezopotámci si této rostliny velmi cenili pro její léčivé schopnosti, později se však říkalo, že by se květy oleandru neměly uchovávat v ložnici - mohly by způsobit onemocnění lidí, kteří tam přebývají.

Římané rostlinu používali ke zmírnění kocoviny, zatímco v arabské medicíně se rostlina používala k léčbě rakoviny.

Jaká je symbolika tetování oleandru?

Tetování oleandru může mít mnoho možných významů. Toto tetování si můžete zvolit i v různých barvách. Nejčastěji toto tetování symbolizuje opatrnost, křehkost nebo obecně něco křehkého.

Kdy byste měli někomu darovat oleandr?

Květy oleandru se hodí k mnoha příležitostem, ale ujistěte se, že obdarovaný ví, jak jedovaté tyto květy mohou být!

Oleandr můžete darovat jako řezanou květinu nebo jako keř v květináči. Ať už je to jakkoli, hodí se k různým příležitostem, včetně narozenin a svátků.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.