Co znamená květ kosmu?

Květina cosmos, která je všeobecně považována za jednu z nejjednodušších květin, které můžete pěstovat, se dá vysadit téměř kamkoli - pravděpodobně se dočkáte květů, které vyraší během chvilky.

To, že je pěstování kosmu jednoduché, však neznamená, že je jednoduchý i jeho význam. Zde jsou některé z mnoha významů této křehké květiny.

Co znamená kosmatec?

Slovo "kosmos" je název, který květině dali španělští kněží, kteří ji původně pěstovali během svých zahraničních misií. Byli unešeni okvětními lístky této květiny, které jsou poměrně vznešené a rovnoměrně rozmístěné. V důsledku toho dali květině jméno "kosmos", aby symbolizovali její řád a harmonii se zbytkem vesmíru.

Jedná se o přímou odvozeninu řeckého slova "kosmos", které znamená světový řád. Řekové se domnívali, že přírodní svět existuje v dokonalé harmonii.

Je známo více než 20 druhů květiny kosmos, všechny však patří do rodu Compositae. Tyto druhy patří do čeledi Asteraceae, kam patří také sedmikrásky, slunečnice a astry.

altán červený kosmos

Co symbolizuje kosmatec?

Květy kosmatce jsou často používány jako symboly řádu a harmonie, a to především díky harmonickým okvětním lístkům. Květina však může být vnímána také jako symbol klidu, míru, nevinnosti a lásky.

Vůně a jasná barva květu jsou nejčastějším důvodem, proč je květ vnímán jako symbol klidu a celistvosti.

Mezi další významy patří skromnost, rovnováha, krása a radost. Význam této květiny se stále mírně mění s její barvou. Zajímavé je, že někteří lidé se domnívají, že květy kosmatce mohou symbolizovat lidi, kteří mají potíže s veřejným vystupováním nebo jiným vyjadřováním svých myšlenek.

Co znamená červený kosmatec?

Červené květy kosmu obvykle symbolizují lásku a vášeň.

Co symbolizuje žlutý kosmatec?

Stejně jako mnoho jiných žlutých květin může i žlutý kosmos symbolizovat přátelství nebo dokonce lehkou lásku, což je jedinečný význam, který u mnoha jiných květin nenajdete.

Co znamená bílý kosmatec?

Bílé květy kosmu obvykle symbolizují čistotu a věrnost v romantické lásce.

Jaký je kulturní význam kosatce?

Květina cosmos pochází z Mexika a patří do velké čeledi více než 20 druhů. Vyskytuje se také například v Jižní Africe a Spojených státech, kam byl v průběhu let dovezen například z Argentiny.

Tyto květiny přivezli do Španělska z Mexika první španělští objevitelé v roce 1500. Poté byla sbírána a množena semena, než se v polovině 19. století dostala kultivovaná odrůda do amerických zahrad. Španělské zahrady běžně pěstovaly květiny ve svých zahradách také během misií.

Květy kosmatce mají kromě okrasné hodnoty také mnoho léčivých využití. V Brazílii se květ odedávna používá k léčbě malárie. Obsahuje také lutein, sloučeninu se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky.

Ve Střední a Jižní Americe se běžně používá jako zdroj žlutého barviva, i když v moderní době už to není tak populární.

Jaká je symbolika tetování Cosmos?

Tetování kosmu, které je obvykle vnímáno jako symbol řádu, může být zvoleno také jako symbol skromnosti nebo klidu, zejména při nějaké situaci.

Kdy byste měli někomu darovat kosmo?

Kosmos je ideální květina, kterou můžete darovat romantickému partnerovi nebo milenci. Často představují myšlenku společné chůze ruku v ruce. Mohou také symbolizovat všechny radosti, které život, a zejména láska, může přinést.

Květy kosmatce jsou krásné i okrasné. Pěstují se jako tradiční chalupářské rostliny a jsou z nich krásné řezané květiny. Jako květina narození pro měsíc říjen se květy kosmu často používají jako dárek pro lidi, kteří mají v tomto měsíci narozeniny. Květina kosmos je také květinou druhého výročí svatby.

Bez ohledu na příležitost je květina kosmos dokonalým dárkem, pokud je darována v aranžmá nebo kytici. Je to jedna z nejoblíbenějších květin ve Spojených státech, takže byste neměli mít problém ani s jejím sháněním!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.