Pěstování květů narcisu papírovitého

Možná jste už slyšeli, že se květ narcisu označuje jmény jako narcis, jonkil nebo jinými výrazy.

Je to proto, že odborně se slovem "narcis" označuje celý rod jarně kvetoucích vytrvalých rostlin z čeledi amarylisovitých. Papírově bílý narcis neboli Narcissus papyraceus je rostlinou tohoto rodu a je známý tím, že na zahradě působí silným dojmem.

V tomto článku vás seznámíme se vším, co potřebujete vědět k pěstování této elegantní vytrvalé květiny.

Co je to narcis?

Narcis neboli Narcissus papyraceus je jedním z několika různých druhů, které jsou známé jako papírově bílé květiny. Jedná se o cibulovitou vytrvalou rostlinu, která pochází z oblasti Středozemního moře a vyskytuje se například v Portugalsku, Řecku, Maroku a Alžírsku. Od té doby byla naturalizována v Texasu, Kalifornii, na Korsice, v Louisianě a na Azorských ostrovech.

Často se pěstuje jako pokojová rostlina a lze ji donutit kvést právě o svátcích, takže je ideální vánoční květinou. Je blízce příbuzná podobným kvetoucím rostlinám, jako jsou narcisy.

Vytváří zelené, vzpřímené stonky, které mohou dosahovat výšky 0,30 až 0,30 a půl metru, i když výška se liší v závislosti na konkrétním druhu narcisu, který pěstujete. Vytváří voňavé bílé květy, které jsou ceněny pro svou opojnou vůni.

Této rostlině se daří ve vlhké, rašelinové půdě a při nízkých teplotách mezi 10,00 °C a 18,33 °C . Je to rostlina, která nesmí chybět ve vaší pokojové sbírce, zejména v době svátků.

Narcis papyrový (Narcissus papyraceus)

Druhy narcisů Paperwhite

Existuje několik různých druhů květin narcisu papírově bílého, jejichž pěstování na zahradě byste mohli zvážit.

Pokud máte zájem o mimořádně voňavou květinu, zvažte pěstování papírových narcisů 'Ziva'. Dobrou vůni nabízejí také papyrovníky 'Nir', které se mohou pochlubit ještě větším počtem květů na stonku než 'Živy'.

Další možností je 'Ariel', která má silnou vůni (někdy až příliš silnou, pokud pěstujete květy narcisů paperwhite v interiéru). Tyto květy jsou však velké a podpírají je silné a pevné stonky - není u nich taková pravděpodobnost, že se vyvrátí, jako u některých jiných typů květů paperwhite narcisů.

Neplodících druhů paperwhite narcisů není mnoho, ale pokud máte citlivější nos, možná byste měli zvážit pěstování méně intenzivních odrůd, jako je 'Wintersun' nebo 'Inball'. Obzvláště oblíbená je odrůda 'Wintersun', která má jedinečně žluté květy.

Mezi další nádherné odrůdy, jejichž pěstování stojí za zvážení, patří:

  • 'Bethlehem'
  • 'Chinese Sacred Lily' (s vůní podobnou citrusům)
  • 'Grand Soleil d'Or'
  • 'Galilee'
papírově bílý narcis

Pěstování a výsadba narcisů

Květy narcisů lze pěstovat v interiéru i exteriéru. Na rozdíl od většiny jarně kvetoucích cibulovin nevyžadují květy narcisů paperwhite před kvetením žádné chlazení. Mohou dorůstat výšky od 30,48 cm do 45,72 cm se žlutě nebo bíle zbarvenými květy.

Při nákupu cibulí hledejte takové, které jsou pevné a bez vad. Vyhnete se tak problémům spojeným s bazální hnilobou (více informací o ní vám poskytneme níže). Ta může způsobit hnilobu, která začíná u kořenů a postupuje směrem nahoru, a jakmile se objeví, není možné ji nijak řešit.

Pokud plánujete pěstovat tyto květiny v interiéru, měli byste tak činit v mělké misce nebo květináči hlubokém asi 7,62 až 10,16 cm s několika otvory pro odvodnění.

Nádobu naplňte drobnými sypkými kameny a poté do ní vložte cibulky špičatými konci nahoru. Vložte do květináče tolik cibulí, aby vyplnily prostor a vzájemně se nedotýkaly. Špičaté konce nechte odkryté.

Zatlačte je do kamenů. Přidejte tolik vody, aby pokryla dno cibulí, a poté je umístěte na 4 až 6 týdnů do chladného a tmavého prostředí. Jakmile začnou výhonky klíčit, můžete cibulky umístit na slunné místo.

Pokud žijete v teplém podnebí, můžete tyto cibulky na podzim vysadit ven. Cibulky nesnášejí nízké teploty, ale pokud u vás v zimě jen zřídka klesají pod 0,00 °C, můžete tyto cibulky na podzim bez obav vysadit stejně jako jiné cibuloviny kvetoucí na jaře. Zvláště atraktivně vypadají, když je vysadíte ve skupinách na zahradě nebo v nádobách!

narcis bělostný

Péče o narcisy

Nyní, když jsou vaše květy narcisů papírově bílých bezpečně v zemi (nebo ve vašem oblíbeném květináči na terase!), můžete se řídit následujícími radami pro péči o rostliny, aby byly z mnoha důvodů zdravé.

Zalévání

Pokud chcete vypěstovat silné a zdravé květy narcisu papírově bílého, je správná zálivka nezbytná. Běžnou radou, kterou se mnoho lidí při pěstování těchto rostlin řídí, je pěstovat je ve vodě s 5% koncentrací alkoholu. Takto porostou mnohem zdravěji!

Cibulky paperwhite narcisů často kontrolujte a zalévejte pouze tehdy, když je půda nebo směs pro květináče suchá centimetr pod povrchem. Pokud vaše cibulky ještě nezačaly aktivně růst, nezalévejte je častěji než jednou týdně, protože to může způsobit jejich hnilobu.

Tyto květiny jsou náchylné k různým houbovým chorobám, proto je třeba pečlivě hlídat zálivku. Květy narcisů mají sice rády přiměřenou vlhkost, ale jsou také náchylné k přemokření. Použití mulče vám pomůže zmírnit množství přijímané vláhy, stejně jako použití automatických zavlažovacích systémů, jako jsou kapkové zavlažovací systémy namísto postřikovačů.

Odplevelování

Pokud rostliny narcisu papírově bílého pěstujete venku v zemi, pečlivě je odplevelte. Ačkoli nejsou tak citlivé na tlak plevele jako jiné rostliny, přesto mohou být vytlačeny nebo vytlačeny, pokud je v okolí příliš velká konkurence plevele.

Pokud se ukáže, že ruční kultivace kolem rostlin je příliš zdlouhavá (nebo se vám stane, že květiny omylem vytrháte), můžete zvážit použití mulče. Vrstva organického mulče o tloušťce 5,08 až 7,62 cm nejenže pomůže potlačit plevel, ale také dokáže zadržet půdní vlhkost a udržet půdu o něco chladnější během intenzivních letních veder.

Hnojení

Cibuloviny hnojte pouze jednou v zimě. Použijte poloviční dávku univerzálního hnojiva pro pokojové rostliny.

Škůdci a choroby

Při pěstování květin narcisu papírově bílého je třeba dávat pozor na několik škůdců a chorob.

Pozor na škůdce, jako jsou tyto malé mušky narcisů. Tento škůdce může vytvořit až tři generace ročně a napadá poškozené cibulky - dokonce i ty, které jsou skladovány a nejsou v zemi. V tomto ohledu je podobný velkému lýkožroutu narcisovému, který je dalším běžným škůdcem narcisových květů.

Chcete-li se ho zbavit, budete muset použít ošetření horkou vodou. To zabíjí housenky uvnitř cibulí, takže se nerozšíří na další. Přikrytí záhonů enviromentem nebo rounem v zimě může zabránit tomu, aby se škůdci vůbec dostali k cibulím a nakladli vajíčka, ale to samozřejmě platí pouze v případě, že žijete v teplé oblasti, kde jsou cibule po celou zimu venku.

Dalším škůdcem je roztoč cibulkonosný. Toto drobné zvířátko napadá skladované cibuloviny. Můžete mu předejít tím, že se ujistíte, že jsou cibulky před uložením na zimu suché.

Mezi další škůdce, před kterými musíte zůstat ostražití, patří slimáci, plži, roztoč šupinovka cibulkonosná, molice rychlená a stonková háďátka.

U většiny rostlin, které se pěstují z cibulovin, včetně narcisu papírového, je bohužel zvýšená pravděpodobnost, že budou trpět houbovými chorobami. Jednou z nejčastějších, jak již bylo zmíněno v tomto článku, je bazální hniloba.

Bazální hniloba je závažné onemocnění cibulovin způsobené houbou Fusarium oxysporum. Způsobuje odumírání listů rostliny. Po prozkoumání si všimnete měkké nebo poněkud mumifikované cibule s tmavě hnědou hnilobou šířící se vzhůru od základní desky. Cibuli budete muset vyhodit.

Spory mohou v půdě žít mnoho let, ale nejlepší způsob, jak této chorobě zabránit, je nepoužívat k hnojení květin čerstvý hnůj (nebo vlastně nadměrné množství dusíku obecně). Můžete použít fungicidy, ale ty nejsou vždy účinné. Existují také odolné kultivary, které můžete pěstovat.

Další častou chorobou je krčková hniloba, i když méně častou než bazální hniloba. Můžete použít fungicid i některý z přípravků doporučených pro bazální hnilobu.

Mezi další běžné choroby, na které je třeba dávat pozor, patří plíseň, spálení listů a virus žlutých pruhů.

Další tipy pro pěstování narcisů

Když pěstujete květy narcisů papírově bílých, možná vás zajímá, jak je donutit kvést. Naštěstí je to snadné.

Jednoduše začněte tím, že cibulky zasadíte jako obvykle, ale pak je několik týdnů uchovávejte v chladné a tmavé místnosti při teplotě kolem 18,33 °C. Jakmile uvidíte, že z cibulek vyrůstají výhonky, umístěte nádoby na slunné místo jako obvykle. Přibližně za čtyři týdny uvidíte drobné květy.

Tomuto postupu se říká "donucení" cibulí ke kvetení, ale je to mnohem šetrnější proces, než jaký byste museli provádět u jiných donucovaných cibulovin, které potřebují osmi- až dvanáctitýdenní léčbu nízkou teplotou.

Z tohoto důvodu je nucení papírovníků ke kvetení mimořádně snadné - zejména pro začínající zahradníky!

Pokud jste o narcisu paperwhite slyšeli, ale nejste si jisti, jak ho pěstovat nebo co potřebuje, aby se mu dařilo - nezoufejte! Doufejme, že vám tyto tipy a triky pro pěstování těchto rostlin pomohou vytvořit nádherně kvetoucí mistrovská díla.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.