Jak pěstovat rostliny babyky na zahradě?

Baby's breath je květina, která symbolizuje nevinnost a čistotu. Lze ji také použít na znamení lásky k někomu výjimečnému ve vašem životě.

Květiny se často dávají jako výraz přátelství nebo jako dárek na poděkování.

Baby's breath, Gypsophila, se může obtížně pěstovat, takže se nedoporučuje začátečníkům, ale když už vyroste, má dlouhé období kvetení od května do října a odměnou vám bude křehká, jemná krása, která vám jistě vyrazí dech.

Zde je několik tipů, jak pěstovat rostliny babyky na zahradě.

Co je to rostlina babyky?

Může to znít choulostivě, ale po založení se dětský dech pěstuje poměrně snadno. Trik spočívá v tom, aby se ujal! Tato rostlina se často používá do květinových aranžmá, jako jsou svatební výzdoby, věnce a kytice.

Baby's breath je členem rodu Gypsophila a patří do jedné z největších skupin čeledi karafiátovitých, známé jako Caryophyllea, která obsahuje 150 druhů vytrvalých a jednoletých rostlin. Název rodu je odvozen z řeckého slova "gypsos", což znamená "sádra", a "philios", což znamená "milující", což je odkaz na substráty bohaté na sádru, na kterých roste mnoho těchto druhů.

Většina nám známých druhů babyky se pěstuje komerčně pro květinářství. Některé se však pěstují i pro potravinářské a léčivé účely! Tento článek se bude zabývat především druhem babyky, který se používá v květinových vazbách a který je známý jako gypsophila obecná neboli Gypsophila paniculata.

Květy babyky jsou malé, každý z nich je velký jen asi jako guma na tužky. Každá rostlina však vytvoří stovky květů, což rostlině dodává skutečně úchvatný vzhled. Obvykle se pěstuje jako jednoletka, ale v některých klimatických podmínkách ji lze pěstovat jako trvalku kvetoucí na jaře.

Pěstování Baby's Breath

Tato květina by měla být vysazena koncem jara nebo začátkem léta po posledním očekávaném termínu mrazů ve vaší oblasti. To platí bez ohledu na způsob výsadby babyky, ať už z řízků, semen nebo založených rostlin.

Dobrou zprávou je, že na mnoha místech je rostlina vytrvalá, takže ji můžete zasadit jednou a těšit se z ní po mnoho dalších let.

Dávejte si pozor na to, kam semena sázíte. V některých státech patří mezi invazní divoké květiny nebo škodlivý plevel, protože se rychle šíří. Snadno může konkurovat ostatním rostlinám v boji o prostor a živiny, proto je důležité se před výsadbou ujistit, že je bezpečné ji vysazovat.

Dětský dech dává přednost plnému slunečnímu světlu, takže budete chtít vybrat místo, kde bude mít rostlina šest hodin přímého slunečního světla denně. Půda by měla být dobře propustná a mírně písčitá s velkým množstvím organických látek. Upřednostňuje se zásaditá půda, obvykle s pH mezi 7,0 a 7,5.

význam květiny baby's breath

Jak pěstovat babyku

Přestože můžete tyto květiny vysadit z řízků nebo ze začínajících přesazených rostlin, nejjednodušší způsob pěstování této rostliny je ze semen.

Po výběru ideálního místa pro výsadbu zasejte semena tak, že je rozsypete po záhonu. Semena lehce přitlačte, aby se zapravila do půdy, nebo je posypte lehkou vrstvou zeminy.

Během klíčení semen udržujte půdu vlhkou - mělo by to trvat méně než dva týdny. Jakmile budou sazenice vysoké asi 5,08 cm, měli byste je prořezat tak, aby byly od sebe vzdáleny 30,48 cm.

Budete postupovat podle stejných rad jako při výsadbě z přesazení a vyberete místo, na které dopadá šest hodin slunečního světla denně. Vyklíčené rostliny zasaďte do jamky jen o 5,08 až 12,70 cm širší a hlubší, než je stávající kořenový bal, a poté je zasypte zeminou a případně trochou kompostu. Možná budete muset přesazené rostliny přikolíkovat, aby stonky zůstaly vzpřímené, zatímco se kořeny zakořeňují.

rostlina baby's breath

Péče o květinu Baby's Breath

Jakmile jsou květiny zasazeny, nenechte se zmást a nemyslete si, že vaše práce je hotová! Pro zajištění zdraví a vitality vašich rostlin je třeba udělat ještě několik věcí.

Zalévání

Dobrou zprávou při pěstování těchto rostlin je, že jsou pozoruhodně odolné vůči suchu, jakmile se jednou prosadí. Hravě si poradí s obdobími sucha. Stačí půdu zhruba jednou týdně zvlhčit.

Ve skutečnosti je přemokření nejjednodušší způsob, jak rostlinu babyky zahubit, proto se zálivkou příliš nešetřete. Pokud můžete, zalévejte u základny nebo nainstalujte systém kapkové závlahy, aby se větve a květy rostliny příliš nerozmočily. Tato rostlina potřebuje v průměru méně než jeden centimetr vláhy týdně.

Hnojení

Během vegetačního období můžete hnojit jednou měsíčně. Použijte univerzální hnojivo, které obsahuje stejné množství draslíku, fosforu a dusíku. Dobře poslouží hnojivo 10-10-10, stejně jako vyzrálý kompost.

Pokud chcete, můžete půdu před výsadbou také upravit. Přidáním jen trochy kompostu do výsadbové jámy zajistíte, že vaše rostliny budou zdravé a budou dobře růst po celou sezónu.

Škůdci a choroby

Existují dvě choroby, ke kterým je taková rostlina náchylná - hniloba a plíseň.

Hniloba se obvykle projevuje jako korunová nebo stonková hniloba. Tyto dvě choroby jsou obvykle způsobeny půdními patogeny, které jsou důsledkem špatné údržby zahrady nebo špatně odvodněné půdy. Mohou způsobit zežloutnutí listů nebo úplný pád rostliny.

Pokud nebudete jednat rychle, může hniloba zdecimovat všechny vaše rostliny. Správné zavlažování je pro prevenci této choroby zásadní, a i když můžete použít fungicid proti hnilobě, je mnohem snazší této chorobě předcházet než ji léčit.

Hniloba se obvykle projevuje jako černá, tmavá hniloba na květech rostliny. Můžete také vidět tmavé skvrny, které se objevují podél stonku. Bohužel se tato choroba mezi rostlinami rychle šíří, proto je důležité jednat rychle. Obvykle můžete této chorobě zabránit tím, že se vyhnete zalévání nad hlavou. Veškerý rostlinný materiál napadený plísní by měl být co nejdříve zničen.

Existuje také několik hmyzích škůdců, kteří se živí babykovinou. Jedním z běžných škůdců babyky je listonoh. Dospělí listonoši jsou zelenožlutí brouci, kteří mají černé skvrny, ačkoli nymfy budou menší a světlejší barvy. Mohou šířit žluťuchu hvězdicovou, další běžnou chorobu babyky. Prvním příznakem poškození listonohy je obvykle malá bílá nebo žlutá skvrna na listech rostliny, ale tyto listy pak z rostliny opadají.

Poškození rostlin listovými háďátky můžete zabránit tím, že na jaře zakryjete rostliny řádkovými kryty. K regulaci populací těchto škůdců lze také použít neemový olej.

Gypsophila paniculata

Další tipy pro pěstování gypsophily

Kromě zalévání a pletí je v péči o rostliny potřeba udělat jen velmi málo věcí.

Jak rostliny přibývají, je nezbytné je kolíkovat. Některé kultivary mohou dorůst výšky více než 1,22 m, proto můžete u kořenů zapíchnout tenké bambusové výhony a rostliny ke kůlům připevnit pomocí smyčky z provázku. To je nezbytné, pokud zjistíte, že se větve vašich rostlin naklánějí na jednu stranu.

Čas od času bude také nutné provést zastřihování. Ačkoli není nutné odumírání, pravidelné stříhání může pomoci vašim květinám vypadat co nejlépe, zejména pokud pěstujete vytrvalé druhy této rostliny. Chcete-li rostliny zazimovat, stačí je po posledním květu seříznout a přikrýt mulčem. Díky tomu bude snadno odolávat drsnému zimnímu počasí.

Přelévání je asi jedním z nejčastějších způsobů, jak lidé své rostliny nechtěně zahubí, zejména pokud rostlina nemá dostatek slunce nebo vzduchu. Půda by také měla být vlhká pouze po zmáčknutí mezi prsty; nezalévejte, dokud vrchní vrstva nezačne zcela vysychat. Nezapomeňte hnojit kompostem alespoň dvakrát měsíčně během jarních a letních měsíců, poté jednou za dva týdny až do září nebo října.

Běžné druhy a odrůdy dětské chvojky

Gypsophila paniculata je nejběžnějším druhem babyky pěstované domácími zahrádkáři. Tato kvetoucí rostlina, známá také pod názvy gypsophila obecná a babyka panická, pochází z východní a střední Evropy. Jedná se o vytrvalou bylinu, která dorůstá výšky a šířky až 1,22 m a vytváří nádherné kopečky větvících se stonků s drobnými nadýchanými bílými květy.

Roste dobře v chudých půdách, je známo, že obývá kamenitá, suchá a písčitá místa. Dává přednost zásadité až neutrální půdě a dobře roste na plném slunci.

V rámci tohoto druhu existuje několik oblíbených odrůd, které byste jako zahrádkáři měli znát.

Bristolská víla

Bristol Fairy je jednou z nejvyšších odrůd babyky, kterou můžete pěstovat, často dosahuje výšky 1,22 m . Vytváří bílé a jemné květy o průměru pouhých 0,64 cm.

Perfekta

Perfekta je další oblíbenou odrůdou babyky. Dorůstá výšky až 0,91 m a její květy jsou o něco větší než u ostatních odrůd, obvykle mají v průměru asi půl centimetru.

Compacta Plena

Tato odrůda je zářivě bílý kultivar, který dorůstá výšky až 0,61 metru. Často se pěstuje pro své květy, které mohou být lemovány světle růžovým zbarvením.

Viette's Dwarf

Viette's Dwarf je jednou z nejneobvyklejších odrůd babyky, která vytváří světle růžové květy. Dorůstá výšky maximálně jen 38,10 cm a květy na kompaktní rostlině vykvétají v jarních a letních měsících.

Růžová víla

Pink Fairy je další zakrslý kultivar, jehož pěstování stojí za zvážení. Tato rostlina kvete mnohem později než ostatní odrůdy a dorůstá jen asi 45,72 cm . To z ní dělá ideální exemplář do nádob!

Festivalová hvězda

Poslední, ale neméně důležitou rostlinou je Festival Star. Tato rostlina dorůstá do výšky přibližně 45,72 cm a má klasické bílé květy, které jste u této květiny pravděpodobně očekávali. Jedná se o mrazuvzdornou odrůdu, kterou lze pěstovat v zónách USDA 3-9, přičemž její odolnost vůči chladu je u této rostliny prakticky nevídaná.

Závěr

Dětský dech je díky svým krásným drobným květům a jemné vůni základem mnoha domácností, ale co víte o péči o něj? Tyto tipy pro péči vám pomohou zajistit, aby se vašim rostlinám dařilo!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.