Asijský jasmín - skvělá krajinná rostlina

Pokud máte v krajině odolnou a všestrannou rostlinu, snížíte potřebu údržby krajiny. Proto je asijský jasmín jednou z dobrých lián, které je vhodné začlenit do většiny krajinných úprav.

Roste bujně, vytváří svůdnou estetiku, je odolný vůči většině prostředí a vyžaduje minimální údržbu. Níže uvádíme podrobnější informace o asijském jasmínu a jeho běžných kultivarech, které se vám budou hodit.

Botanické informace

Jasmín asijský (Trachelospermum asiaticum) neboli jasmín asijský je známý také jako jasmín asijský, jasmín asijský hvězdicový, jasmín žlutý, jasmín hvězdicový a jasmín asijský.

Kromě toho může mít tato rostlina v závislosti na zemi i další běžné názvy. Ačkoli častá mylná představa o této rostlině je způsobena tím, že je nazývána jasmínem, přestože mezi ní a pravým jasmínem není žádná souvislost.

Jasmín pravý patří do čeledi Oleaceae, zatímco jasmín asijský do čeledi Apocynaceae.

Jeho rod je kombinací dvou řeckých slov - trachelos a sperma. První z nich znamená krk a druhé semeno. Kromě toho je jeho specifický epiteton odvozen od jeho původu.

Trachelospermum asiaticum

Prostorové rozšíření

Některé z jejích obecných názvů napovídají, odkud tato rostlina pochází, a to z asijských zemí, jako je Korea, Japonsko, Indie a Čína. Vzhledem ke svému původu se této rostlině daří v 7. až 11. zóně USDA.

Růstové zvyklosti

Asijský jasmín je jednoletá širokolistá rostlina, která se díky svému rozsáhlému růstu a vývoji hojně pěstuje jako půdopokryvná rostlina nebo liána v krajině.

Vzhledem ke svému rychlému růstu může dosahovat výšky až 0,61 m a šířky 3,05 až 3,66 m za předpokladu, že je přítomna jen malá nebo žádná podpůrná infrastruktura. Zhruba za 10 let může tato liána dorůst až do výšky a šířky více než 7,62 metru.

Kromě toho, že nese listy po celý rok, jsou malé a jednoduše krásné květy k vidění během května až června těsně před létem, právě včas, aby si lidé mohli užívat venku.

Listy

V běžných dnech nese asijský jasmín zelené a voskovité listy. Na začátku podzimu však listy mění barvu na matně hnědou a cihlově červenou.

Přestože si rostlina zachovává jednoduchý oválný tvar a opačné uspořádání listů. Totéž platí o její velikosti, která se obvykle pohybuje kolem 2,54 až 7,62 cm na délku.

asijský jasmín

Květy

Obecný název asijský hvězdicový jasmín vystihuje, jak vypadají květy této rostliny. Její barva se pohybuje od krémově bílé přes žlutou, hnědou až po zlatou. Drobné kvítky mají hvězdicovitý tvar a 4 až 5 okvětních lístků.

Každý kvítek tvoří svazek kvítků, z něhož vzejde jeden koncový květ následovaný postranními květy. Díky těmto vlastnostem slouží květy jako pozvánka pro opylovače, jako jsou ptáci a hmyz.

Plody a semena

Nakonec po odkvětu dosáhne liána zralosti a vytvoří lusky, které nesou semena pro rozmnožování.

Tipy pro pěstování a péči o asijský jasmín

Aby se někdo mohl o rostlinu úspěšně starat, je důležité vědět, co rostlina potřebuje. Bystrý postřeh v kombinaci se získanými znalostmi o dané rostlině pomůže vyřešit případné problémy, které mohou v krajině nastat.

Níže jsou uvedeny základní požadavky, abyste věděli, jak se člověk může starat o asijskou jasmínovou liánu.

Požadavky na slunce

Optimálního růstu dosáhne asijský jasmín, pokud bude vystaven plnému slunečnímu záření. To by mělo být nepřerušované a trvat alespoň 6 hodin denně. Snáší sice i částečné zastínění, ale tvorba pigmentu a produkce květních pupenů může být problematická.

Nároky na vodu

Pro růst této liány stačí mírné množství často dodávané vody. V místech s výrazným výskytem dešťů však lze zalévat méně často. Naopak v horkých letních dnech je třeba zalévat častěji.

Pokud jsou srážky časté, je třeba zalévat méně. V horkých měsících by se mělo provádět pravidelné zalévání.

Teplota a vlhkost

Teplé a vlhké prostředí je pro tuto révu oblíbeným prostředím.

Nároky na půdu

Asijský jasmín je všestranná liána, protože se jí daří téměř v každé půdě, pokud má dobrou drenáž. Vhodné jsou pro ni buď písčité, hlinité, nebo jílovité půdy. Navíc půda s velkou schopností zadržovat vodu prospívá růstu této liány, zejména v horkých měsících.

Kromě typu substrátu je třeba zohlednit také potřebný prostor, protože tato réva je rychlerostoucí. Prostor pro výsadbu o rozměrech alespoň 0,91 × 1,83 m je dostatečný, aby liána mohla růst a kvést, aniž by rušila ostatní rostliny v okolí.

Požadavky na hnojivo

Obecně platí, že pokud je půda bohatá na organické látky, není třeba používat vnější hnojiva.

To by mohlo vést k toxicitě půdy. Pokud je však cílem urychlit vývoj asijského jasmínu, je možné aplikovat hnojiva s pomalým uvolňováním maximálně jednou za měsíc. Toto hnojení provádějte pouze v době, kdy je réva v mladém stádiu.

Po založení porostu by se aplikace pomalu uvolnitelných hnojiv měla omezit na jedenkrát ročně.

Údržbové činnosti

Údržbové činnosti, které je třeba provádět u asijského jasmínu, se týkají udržování jeho kondice a školení. Proto se zastřihávání liány, když překročí požadovaný tvar nebo výšku, často provádí podle uvážení pěstitele.

Doporučuje se také odstraňování odumřelých částí rostlin, protože to pomáhá snižovat náchylnost rostliny k chorobám. Kromě toho tato réva patří do skupiny 11 řezu, kdy se řez plánuje v souvislosti s měsíci jejího kvetení. S přibývajícím věkem rostliny lze provádět zmlazovací řez.

Rozmnožování

Asijský jasmín se množí výsadbou polodřevitých řízků nebo vrstvením. Při obou způsobech množení je nutné vybírat vyzrálé a aktivně rostoucí stonky.

Také substrát pro výsadbu by měl mít správnou drenáž a vlhkost. U řízků napomáhá tvorbě kořenů ponoření odříznutého konce do zakořeňovacích hormonů. Když jsou rostliny připraveny k přesazení, zajistěte vzdálenost alespoň 0,46 m pro každou rostlinu.

Běžné kultivary

'Snow-N-Summer'

Tento kultivar je známý svými krásnými listy, které v průběhu zrání mění barvu z růžové a bílé na tmavě zelenou a bílou. Nese také žluté nápadné květy.

'Variegatum'

Tento kultivar se vyznačuje pestře zelenými listy s bílým lemem a skvrnami.

'Winter Beauty'

Tento kultivar se vyznačuje měděně zbarvenými listy během jara, které se v následujících měsících mění na sytě zelené s bílým panašováním.

'Goshiki'

Jednou z nejlepších vlastností tohoto kultivaru je, že je odolný i během zimy. Jeho zralé listy se vyznačují také tím, že mají žlutou základní barvu s úzkými zelenými proužky a sytě zelenými okraji.

Naopak nezralé listy jsou červenooranžové. Také její květy se v průběhu zrání mění, od krémově bílých po žluté.

'Summer Sunset'

Tento kultivar je rád na slunci více než ostatní a dodává krajině zářivé barvy žluté a zelené v jedné rostlině.

'Long Leaf'

Tento kultivar, věrný svému jménu, nese po celý rok dlouhé sytě zelené listy a v létě krémově bílé květy.

Funkce v krajině

Asijský jasmín jako rychle rostoucí všestranná liána může být umístěn téměř kdekoli v krajině. Lze jej pěstovat v květináčích nebo závěsných květináčích a nechat jej vláčet stejně jako při umístění v pergolách a na střechách.

V některých krajinářských úpravách je zakomponován do jejich vertikálních zahrad, v nichž je liána ponechána, aby se plazila a rostla na podpůrných konstrukcích. Asijský jasmín se také rád ovíjí a přichycuje k plotům a mřížím, čímž poskytuje zástěnu pro další soukromí v krajině.

Kromě toho slouží jako dobrý půdní kryt a náhrada trávníku. Je ideální rostlinou pro krajinářské úpravy, protože snáší sucho, stín, srnčí zvěř i sůl a zároveň přitahuje divokou zvěř a dodává jí poutavé barvy.

Potenciální škodlivost

Pokud je liána udržována v trase, není třeba se obávat, že by napadla krajinu a poškodila stávající vegetaci.

U této rostliny není rovněž hlášena žádná toxicita. Škody však mohou způsobit hmyzí škůdci, jako jsou mouční brouci, červotoč skleníkový a šupinovka polštářová, protože tato liána je jedním z jejich hostitelů.

Často kladené dotazy

Is Asiatic jasmine invasive?

Jako agresivně rostoucí liána má možnost být invazní, pokud není regulována.

Will Asiatic jasmine grow in shade?

Tato liána snáší zastínění. Proto může přežít s určitými kompromisy, jako je méně květů.

Can you walk on Asiatic jasmine?

Ano, chůze po asijském jasmínu je možná, ale ne tak snadná jako po trávníku.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.