Co znamená květ gladioly?

Květina gladioly, která se pěstuje ve stovkách zahrad po celém světě, je krásná rostlina, která vytváří květy ve všech barvách duhy.

I když je snadné předpokládat, že květina gladioly je prostě jen to - krásná květina - ve skutečnosti je v ní víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Tato květina má spoustu skrytých významů, z nichž mnohé jste si pravděpodobně nikdy neuvědomili.

Zde je význam květiny gladioly, abyste mohli darovat kytici, která bude nejen krásná, ale také plná symboliky.

Co znamená gladiolus?

Na rozdíl od většiny květin, které mají běžný i vědecký název, jsou květy gladiol jedinečné tím, že běžný i vědecký název jsou 1 a ten samý. Slovo "gladiolus" pochází z latinského slova gladius, což znamená meč.

Řekové označovali květy gladiol jako "xiphium", což je odvozenina řeckého slova "xiphos", které rovněž znamená meč. Už při pohledu na tuto květinu můžete zjistit, jak získala své jméno!

Co symbolizuje gladiolus?

Květ gladioly má mnoho významů, přičemž nejčastěji se setkáte s věrností, poctivostí a zamilovaností. Obvykle květy gladiol symbolizují poctivost a věrnost za všech okolností.

Protože květy gladiol mohou symbolizovat také silné morální hodnoty, jsou často považovány za symbol bezúhonnosti.

Zajímavé je, že květy gladiol mohou představovat zamilovanost nebo dokonce hluboký obdiv. To může mít jak romantický, tak platonický charakter. Mohou také představovat vnitřní sílu a schopnost překonávat životní výzvy.

Co znamená červená gladiolka?

Červené květy gladiol obvykle symbolizují vášeň, romantiku, lásku, a dokonce i agresi!

Co symbolizuje žlutá gladiola?

Jedna z nejkrásnějších barev gladiol, žlutý květ gladioly, obvykle symbolizuje pozitivní energii, štěstí a přátelství. To je společné pro mnoho žlutých květin. Proto můžete žlutý květ gladioly darovat téměř komukoli ve svém životě.

Co znamená bílá gladiolka?

Bílé květy gladiol obvykle symbolizují například čistotu a duchovnost, což je pro bílé květy běžné. Často se proto používají při náboženských obřadech a svatebních dekoracích.

Co symbolizuje fialový gladiolus?

Fialový květ gladioly se obvykle používá jako symbol vznešenosti, krásy a půvabu.

Jaký je kulturní význam gladioly?

Květy gladiol měly i před dnešní dobou poměrně silný kulturní význam. Staří Římané tyto květy považovali za symbol síly, především proto, že se silně podobají mečům.

Kromě toho je známo, že květy gladiol rostou ve volné přírodě tam, kde se jiné rostliny jen těžko prosazují.

Mnoho lidí považuje květy gladiol za poněkud staromódní. Je to proto, že první Američané tyto květiny vysazovali na svých dvorech a zahradách.

V Bibli je také několik zmínek o liliích - i když mnoho lidí se domnívá, že tyto zmínky se ve skutečnosti týkají květin gladiol, které byly v té době v regionu běžnější.

Jaká je symbolika tetování gladiol?

Tetování gladiol, které si obvykle vybírají ženy, symbolizuje půvab a styl. Protože však latinské slovo "gladius" znamená meč, můžete se setkat s tím, že si lidé vybírají tetování gladiol, protože symbolizují klid spolu se sebevědomím.

Může také symbolizovat sílu a integritu, zejména pokud si ho jako tetování zvolí muž.

Kdy byste měli někomu darovat gladiolu?

Protože květy gladiol mohou symbolizovat věrnost, skvěle se hodí jako kytice kolem Valentýna. Darujte své milované osobě kytici květů gladiol a dáte jí tím najevo, že jste skutečně připraveni se jí samotné zavázat.

Kytici květů gladiol můžete také darovat spolupracovníkovi nebo jiné osobě, abyste jí vyjádřili upřímnou vděčnost nebo uznání.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.