Co znamená květ betlémské hvězdy?

Betlémská hvězda, zimní cibulovina z čeledi liliovitých, pochází ze Středomoří a je to rostlina s nádhernými listy.

Nejenže slouží jako nádherná společnice mnoha dalších rostlin, ale za jejími květy se skrývá i významná symbolika.

Zde je to, co byste měli vědět o této význačné rostlině.

Co znamená květ betlémské hvězdy?

Betlémská hvězda, která pochází ze Středomoří a také z části Asie a Afriky, je květina, která je svým vzhledem podobná divokému česneku.

Má obloukovité listy, které však po rozdrcení nevydávají česnekové aroma. Kvete obvykle koncem jara nebo začátkem léta.

Betlémská hvězda je zimní cibule s vědeckým názvem Ornithogalum, která patří do čeledi liliovitých. Její květy kvetou několik týdnů, přesto je rostlina náročná na pěstování v mnoha oblastech, protože se rychle šíří a může ohrozit ostatní původní rostliny.

Vědecký název květiny Ornithogalum má řecký původ a znamená "květ ptačího mléka", což pravděpodobně svědčí o krémově bílé barvě květů této květiny.

Příležitostně můžete tuto rostlinu najít s oranžovými květy. V takovém případě je květina přímo spjata se symboly štěstí a radosti.

Betlémská hvězda

Co symbolizuje květ betlémské hvězdy?

Květina betlémská hvězda je pojmenována pro svůj charakteristický hvězdicovitý tvar a čistě bílé okvětní lístky, takže dává smysl, že jedním z nejčastějších významů spojených s touto rostlinou je její symbolika, která se váže k narození Ježíše.

Podle legendy stvořil betlémskou hvězdu Bůh, aby dovedla tři mudrce k Ježíškovi.

Poté, co byl účel hvězdy splněn, Bůh usoudil, že je příliš krásná na to, aby ji vyhnal, a tak ji raději rozdrtil na miliony kousků, načež se snesla na zem a dala vzniknout květině betlémské hvězdě, kterou známe a milujeme dnes.

Tato biblická asociace znamená, že rostlina je spojena také se symboly naděje, čistoty a štěstí.

Co znamená bílá betlémská hvězda?

Není překvapivé, že květ betlémské hvězdy je spojen se symbolem čistoty - ostatně tak je tomu u většiny bílých květin. Pokud máte ve svém životě někoho, kdo má čisté srdce a koho hluboce milujete, je tato květina ideální.

Lze ji také použít jako symbol nevinnosti. Tuto květinu můžete darovat, abyste vyjádřili svou nevinnost, zejména pokud jste udělali něco špatného a chcete dát najevo, že se omlouváte.

bílá betlémská hvězda

Co znamená oranžová betlémská hvězda?

Květy betlémské hvězdy můžete najít také ve žluté nebo oranžové barvě. Když se nacházejí v tomto odstínu, mají tendenci symbolizovat tradiční významy spojené s těmito barvami, jako je radost a optimismus.

Jaká je symbolika tetování betlémské hvězdy?

Když se nese jako tetování, je květ betlémské hvězdy skvělou volbou, pokud chcete vyjádřit, že jste někomu odpustili. Mnoho lidí si toto tetování vybírá, aby ukázali, že někomu odpustili nebo se přenesli přes náročné období.

Používá se také jako symbol naděje nebo upřímnosti. Může ukazovat příslib toho, co vás čeká, a také může být použito k vyjádření vaší upřímnosti.

Kdy byste měli někomu dát betlémskou hvězdu?

Betlémská hvězda, která symbolizuje nevinnost, důvěru, naději, upřímnost a mnoho dalších poselství, která jsou jednoznačně čistého srdce, je krásná květina, o jejímž pěstování na zahradě můžete uvažovat - ale pouze v případě, že vám nevadí trocha rozletu!

Tato rostlina zakoření všude, kde uzná za vhodné, a rychle předstihne ostatní rostliny na vaší zahradě.

Pokud však máte prostor, který jí můžete věnovat - nebo vám nevadí pěstovat ji v nádobě -, je to rostlina, která vašemu prostoru jistě dodá krásu a charakter.

Po seříznutí a umístění do kytice nebo aranžmá bude rozkvétat po mnoho týdnů, což z ní činí jednu z nejlepších květin pro dodání hloubky a půvabu jakékoli události nebo dárku.

Betlémská hvězda se následně používá při svatebních obřadech i jiných náboženských obřadech, například při křtu. Často se také dává jako romantické gesto.

Zajímavou poznámkou o betlémské hvězdě je, že tato květina je jednou z nejlepších, pokud chcete darovat řezanou květinu, která bude věčně umírat. Má výjimečnou trvanlivost, při umístění do vázy vydrží asi 2 až 4 týdny.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.