Betlémská hvězda - skvělá rostlina pro pěstování na zahradě

Na mnoha místech je betlémská hvězda (vědecký název Ornithogalum) považována za invazní, protože rychle přebírá záhony. Pokud ji však budete řádně udržovat na uzdě, existuje spousta důvodů, proč ji na zahradě pěstovat.

Ve skutečnosti může být téměř nemožné se hvězdnice betlémské zbavit, jakmile jednou zapustí kořeny, protože rychle předstihne ostatní rostliny na záhonech. To je opravdu škoda, protože tato rostlina patří k těm, na které je opravdu pozoruhodný pohled. Vytváří četné hvězdicovité květy na vysokých stoncích nad převislými listy.

Kvůli její invazivní povaze se mnoho zahrádkářů rozhodlo vysazovat ji do nádob. Tuto rostlinu můžete také pěstovat v blízkosti časně kvetoucích květin, jako jsou hvozdíky a čemeřice. Na některých místech se doporučuje betlémskou hvězdu vůbec nevysazovat, protože je považována za škodlivou nebo dokonce invazní (takovým příkladem je Alabama).

hvězda betlémská

Odrůdy rostliny Ornithogalum, které můžete pěstovat

Betlémská hvězda je technicky vzato celý rod rostlin, rod, který je takto pojmenován pro své hvězdicovité květy, které vypadají jako betlémská hvězda, jež se objevila v biblickém vyprávění o narození Ježíše.

V rámci tohoto rodu existuje mnoho druhů, ve skutečnosti až 300! Mnozí botanici však rozeznávají pouze asi 150 příbuzných druhů této květiny.

Protože se jedná o tak rozsáhlý rod, byl rozdělen do několika podrodů - celkem 15. Nejznámější druhy jsou následující.

Ornithogalum umbellatum

Tato cibulovitá trvalka, která je pravděpodobně nejběžnějším druhem betlémské hvězdy, má pěkné bílé květy se zelenými okraji, které kvetou koncem jara nebo začátkem léta.

Zajímavé je, že tato rostlina vytvoří kvetoucí květy pouze za dostatečně teplého počasí a při dostatku slunečního světla. Pokud je počasí sychravé a ponuré, květy zůstanou zavřené a předvedou pouze svůj zelený zevnějšek.

Jedná se o nejinvazivnější druhy květin a měly by být vysazovány pouze tam, kde nebudou vytlačovat ostatní rostliny.

Ornithogalum magnum

Ornithogalum magnum, někdy známý jako arabská hvězdnice, pochází ze Středomoří a je vzhledově velmi podobný Ornithogalum umbellatum.

Tento druh květiny vytváří až 15 sladce vonících hvězdicovitých květů. Ty bývají bílé a mají průměr asi 5,08 cm, kvetou koncem jara nebo začátkem léta. Nejlépe rostou, když léto zůstává teplé a suché.

Ornithogalum dubium

Jedná se o méně známý druh. Je to také cibulovitá trvalka, která vytváří velký trs až 25 oranžových nebo žlutých květů na kus. Dobře se pěstují v zahradách s řezanými květinami i ve skalkách. Květy se snadno naturalizují, ale obvykle nezaberou celý prostor.

Ornithogalum thyrsoides

Tento druh pochází z jižní Afriky. Vytváří také bílé květy, ale ty bývají uprostřed zbarvené zeleně. Kvete koncem jara nebo začátkem léta a nejlépe se hodí pro použití řezaných květin i do nádob nebo na záhony.

Ornithogalum nutans

Tato rostlina, někdy označovaná jako kapající betlémská hvězda, se vyskytuje v Turecku a Bulharsku. Vytváří bílé květy, které mají tvar podobný zvonkům. Ty rozkvétají o něco dříve, zpravidla v polovině až na konci jara.

Jak pečovat o květinu Betlémská hvězda

Ornithogalum rostlina

Výsadba

Pokud se rozhodnete betlémskou hvězdu vysadit, je nejvhodnější doba na podzim. Cibulky květiny sázejte asi 5,08 cm od sebe do hloubky 12,70 cm k základně cibule.

Pokud nesázíte do kontejneru, dobrým způsobem, jak řešit poloinvazivní povahu této rostliny, je vysadit cibulky na plochu, která je lemovaná a ohraničená, aby se cibulky nemohly šířit mimo záhony. Měli byste také odrhnout květy před vývinem semen, aby rostlina neplýtvala energií na vývoj semen oproti vývoji květů.

Jinak je pěstování betlémské hvězdy poměrně snadné. Potřebuje jen úrodnou půdu! Cibulky můžete snadno rozdělit a rozmnožit, jakmile na to budete připraveni.

Zalévání

Betlémská hvězda je poměrně odolná vůči suchu. Pokud je to možné, dává přednost vlhké (ale ne bahnité) půdě. Jakmile se jednou uchytí, nebudete ji muset zalévat jinak než pravidelnými dešťovými srážkami.

Typ půdy

Betlémskou hvězdu lze pěstovat v jakémkoli typu půdy, od neutrální přes kyselou až po zásaditou.

Světlo

V závislosti na mnoha různých druzích květin, které pěstujete, nemusíte věnovat slunečnímu světlu velkou pozornost. Doporučuje se plné slunce, ale obecně může růst kdekoli.

Výjimkou je, pokud chcete vidět otevřené květy, v takovém případě budete chtít pěstovat Betlémskou hvězdu pouze na plném slunci. Rostlina bude dobře prospívat a růst i ve stinných podmínkách, ale květy se nemusí otevírat tak často, pokud není přítomno sluneční světlo.

Teplota

Hvězda betlémská je mrazuvzdorná do zóny 3 amerického ministerstva zemědělství, pokud cibulky v zimě pečlivě zamulčujete, aby se udržely v teple. V zónách 4 až 8 ji lze pěstovat bez mulčování, i když mulčování není na škodu.

Hnojení a řez

Kromě občasného zalévání je péče o rostlinu betlémské hvězdy velmi omezená. Ve skutečnosti se hnojení nedoporučuje, protože může způsobit, že se rostlina příliš rozšíří. Rostlinu také nemusíte stříhat, i když můžete odstranit celou hvězdici, pokud se příliš rozšíří a zjistíte, že potřebujete její další šíření omezit.

Někteří lidé se domnívají, že seříznutím rostliny zabráníte jejímu přemnožení ve zbytku zahrady, ale není tomu tak. Chcete-li se jí zbavit, budete muset odstranit celou květní cibulku. Dokonce ani herbicidy nepomohou - budete muset hp lant zcela odstranit.

Další obavy o betlémskou hvězdu

Je známo jen velmi málo škůdců a chorob, které betlémskou hvězdu napadají, což je jeden z důvodů, proč se tato rostlina může tak snadno stát invazní.

Je však důležité si uvědomit, že tato rostlina obsahuje nebezpečné alkaloidy, které mohou být jedovaté pro zvířata a hospodářská zvířata, včetně koček a psů. Mějte to na paměti a nevysazujte tuto květinu, pokud máte domácí zvířata, která ji ráda okusují!

Přesto existují lidé, kteří jsou při správném použití schopni tuto květinu využívat k léčebným účelům. Historicky se betlémská hvězda používala k léčbě kašle, posílení kardiovaskulární činnosti a prevenci infekcí. V jiných kulturách se květ používal, když se vařil a jedl jako brambory.

Listy i cibule se mohou sbírat, ale buďte opatrní při jejich používání před konzultací s lékařem.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.