Anýzový yzop - symbolická rostlina

Anýzový yzop, člen čeledi mátovitých, voní po anýzu a chutná trochu jako lékořice! Tuto rostlinu, která je čilá a roste divoce, najdete po celé Severní Americe, kde se běžně používá jako léčivá rostlina.

S pestrou historií a ještě pestřejší současnou podobou je anýzovník rostlina se silnou symbolikou a neodmyslitelným významem.

Co znamená anýzový yzop?

Anýzový yzop je známý pod vědeckým názvem Agastache foeniculum. Tento název je odvozen z řeckého "agan" a "stachys", což v překladu znamená zhruba "spousta pšenice".

Tento název vzdává hold velkým modrým nebo levandulovým květním klasům, které tato rostlina má a které trochu připomínají stébla pšenice. S více než 21 soukmenovci z rodu Agastache není anýz pravý anýz ani yzop.

Co symbolizuje květ anýzu yzopu?

Včela v květu anýzu yzopu

O anýzovém yzopu se všemi jeho léčivými schopnostmi se často věří, že symbolizuje čistotu. Již od starověku se používal k čištění posvátných míst a pálil se jako éterický olej pro zlepšení zdraví.

Někteří lidé dokonce yzop používají k čištění a dezinfekci svých úlů. Pro včely je nejen uklidňující vůní, ale může je povzbudit, aby v úlech zůstaly.

Jaký je kulturní význam květu yzopu anýzového?

Pokud jde o anýzový yzop, historie je bohužel zaznamenána jen velmi málo. Léčebné využití rostliny sice zaznamenali již první indiáni, ale zbytek historie je nejasný.

Kmen Chippewa používal kombinaci losí máty a anýzového yzopu k léčbě onemocnění, jako je nachlazení a bolest na hrudi. Anýzový yzop obsahuje řadu prospěšných látek, které z něj činí jeden z nejlepších éterických olejů.

Jaká je symbolika anýzového yzopového tetování?

Tetování anýzovým yzopem může mít spoustu významů. Nejenže může symbolizovat čistotu a neposkvrněnost, ale může také odkazovat na obětování. Díky svým očistným vlastnostem může být také použit jako symbol pokory, pokání nebo také křtu. Často se používá v náboženských tetováních, kde představuje svatost a oddanost.

Kdy byste měli někomu darovat květ anýzu a yzopu?

Anýzový yzop je nejlepším dárkem pro zahrádkáře. Tato bylina podobná mátě přitahuje motýly, včely a další opylovače, takže pokud se pro ni rozhodnete, věnujete jim užitečný i atraktivní dárek.

Ačkoli se anýzový yzop tradičně nedává do kytice, květy jsou považovány za okrasné a často se používají do salátů. Lze jej také použít k léčbě různých běžných zdravotních potíží, takže je to skvělá rostlina, kterou můžete někomu darovat jako dárek "na uzdravení".


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.