Nápady na jména pro dívky

V určitém okamžiku svého života jste si položili otázku: "Proč se jmenuji tak, jak se jmenuji?". Vaši rodiče by vám pravděpodobně vyprávěli sto verzí toho, jak se rozhodli pro vaše jméno, a možná by vám při tom vyprávěli i vtipné nebo osudové anekdoty. A díky těmto historkám byste své jméno buď milovali, nebo nenáviděli ještě víc.

A pak je řada na vás, abyste pojmenovali své vlastní dítě. Výběr jména pro vaše dítě je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které pro ně musíte udělat. Někteří lidé se nad tím, jak pojmenovat své novorozeně, trápí a dělají rozsáhlé průzkumy, zatímco pro jiné je tato myšlenka prostě přirozená.

Na výběr jsou miliony jmen a jako rodiče musíte být opatrní a uvědomit si, že jejich jména budou pravděpodobně součástí jejich identity po zbytek života, takže vybírejte moudře.

A proč v takovém případě nepoužít jméno oblíbené květiny nebo rostliny? I rostliny kolem nás byly pečlivě pojmenovány a některá jména mají rozkošný zvuk, jiná jsou tajemná, zatímco další mají moudrý apel odvozený z těch nejpodivnějších, ale chytrých zdrojů.

Zde je seznam několika krásných a inspirativních jmen převzatých z květin a botanických termínů, který vám pomůže při rozhodování, jak pojmenovat vaše chlapečky a holčičky. Máme pro vás všechna roztomilá, hezká, mužská, ženská i jedinečná květinová jména, ze kterých si můžete vybrat.

Nápady na jména pro dívky

1. Akácie

žlutá akácie

Vzácné, ale stylové jméno pro dívky, Akácie, je atraktivní botanické jméno, které znamená trnitý. Bylo odvozeno od rostliny, která vytváří trsy malých žlutých květů, a je inspirací pro odvážné dárce jmen. Další zajímavostí o Akácii, kvůli které stojí za to o ní uvažovat jako o jménu, je, že symbolizuje vytrvalou a čistou duši.

2. Alyssa

bílá alyssum

Alyssa patří mezi 50 nejoblíbenějších jmen konce 90. let 20. století. Alyssa je popisována jako podoba jména Alicia, což znamená vznešená, a je také jménem inspirovaným květinou alyssum, která má bílé nebo fialové jemné květy. Dalšími variantami jsou Alissa, Allyssa, Alysa a Elissa.

Lidé jménem Alyssa jsou známí jako milující, optimističtí a energičtí. Oblíbené osobnosti jsou herečka Alyssa Milano a krasobruslařka Alissa Czisny .

3. Aster

bílé astry

Aster je řecký výraz pro hvězdu a je to název drobných hvězdicovitých květin z čeledi kopretinovitých. Věci, na které jméno odkazuje, jsou magické a okouzlující, díky čemuž bylo v 16. až 17. století oblíbeným jménem pro holčičky. Ačkoli se toto jméno v dnešní době používá jen zřídka, stále je jedinečné a hodí se pro lidi narozené v září, protože Aster je jejich květina.

4. Anemone

bílá sasanka

Anemone znamená v řečtině dcera větru a je to jméno křehké a krásné květiny, která kvete, když fouká vítr. Je to exoticky znějící název a pozornost si začal získávat teprve nedávno. Je to výrazné jméno pro holčičku a o lidech se jménem Anemone se říká, že jsou spolehliví a pracovití.

5. Azalka

růžová azalka

Azalka, oblíbená květina na zahradě a v kyticích, si získala oblibu i jako roztomilé jméno pro dívky. Květina dostala své jméno podle schopnosti rozkvétat v suché půdě a možná právě její krása a symbolika je důvodem, proč od 90. let 20. století stále více nekonvenčních rodičů pojmenovává své děti Azalea .

Lidé s tímto jménem bývají spořiví, což může souviset s vlastnostmi květiny.

6. Belladonna

rostlina belladonna

Belladonna je jedovatá rostlina, která nese půvabné fialové květy. Doslova se překládá jako "krásná dáma", což se líbí rodičům, a tak je to nejlepší jméno pro holčičky. Vlastnosti rostliny dodávají jménu na intrikách a hodí se pro lidi, kteří chtějí něco exotického a tajemného. Od roku 2019 se Belladona jmenuje více než 9000 lidí.

7. Blossom

rozkvetlé květiny

Další botanický výraz pro květy na okrasné rostlině, Blossom je také láskyplné jméno pro mladou dívku . Postupem času si vyvinulo hřejivý a příjemný půvab, že ho lidé začali používat pro pojmenování svých dětí.

Jméno se stalo oblíbeným v Anglii, zejména koncem 19. století. Mezi známé osobnosti jménem Blossom patří americká jazzová zpěvačka Blossom Dearie, americká divadelní umělkyně Blossom Seeley a vůdkyně Powerpuff z animovaného televizního seriálu Powerpuff Girls, Blossom.

8. Briar

šípková růže

Briar botanicky označuje keř, který má trny a je pichlavý, ale používá se také pro pojmenování holčiček . Jako křestní jméno se zdálo být nevábné, ale popularitu si pravděpodobně získalo po spojení s hlavní hrdinkou Šípkové Růženky, Briar Rose. Mezi další varianty jména patří Bryarly, Bryony a Bryan.

9. Camellia

kamélie bílá

Camellia je název rostliny, která se používá při výrobě bylinného čaje a vytváří nápadný mnohokvětý květ, který se s oblibou používá v květinových aranžmá. Krása květů je tak nápadná, že se Camellia začala používat i pro pojmenování dětí.

Odvozeniny jména jsou Camille a Camila a lze je také považovat za náhradu jména Amelia. Květina a lidé nesoucí toto jméno jsou považováni za obdivuhodné a dokonalé.

10. Canna

žlutá kanna

Canna je rozhodně exotické jméno vzhledem k tomu, že pochází z tropické rostliny, která nese nápadné živě zbarvené květy. Nejedná se o příliš známé jméno, ale pro odvážné rodiče stojí za zvážení. Jednou z osobností, která se tímto jménem jmenovala, byla velšská světice a jeptiška svatá Canna. Canna je také název jednoho z Malých ostrovů ve Skotsku.

11. Calanthe

Calanthe je v rostlinném světě pozemní orchidej, která vytváří řadu sladce vonících květů. V přímém překladu znamená krásné květy, krásně zní i jako křestní jméno. Květina kvete v zimě a běžně se jí říká vánoční orchidej, takže Calanthe by mohlo být příhodné jméno pro holčičky narozené v prosinci.

12. Cassia

žlutá kasie

Cassia označuje bohatě kvetoucí strom s trsy zlatých květů, které při větru zasypávají kolemjdoucí. Je to vhodné jméno, které má stylový zvuk a asociuje bezstarostnost. Dalšími variantami jména jsou Cassian, Cassius a Cassidy. Keziah je biblické jméno, které bylo odvozeno také od Cassia.

13. Crisanta

růžová chryzantéma

Chryzantéma je pozoruhodná květina, ale název nemusí inspirovat jako pojmenování. Crisanta je atraktivní španělská odvozenina a používá se pro pojmenování dětí už od 19. století.

Jelikož je Crisanta symbolickou květinou listopadu, je vhodným jménem pro děti narozené v tomto měsíci. Ačkoli se jménem Kristýna nesouvisí, časté přezdívky pro Crisantu jsou Cris, Cristie a Crissy.

Zábavné fak: Věděli jste, že listopadovou květinou je chryzantéma?

14. Narcis

bílé narcisy

V 19. století byl narcis oblíbeným dívčím jménem podle oblíbených žlutých jarních květů připomínajících trumpety . V dnešní době se již nepoužívá tak často, takže volba tohoto jména dnes rozhodně dodá dítěti jedinečnost. Narcis lze použít pro pojmenování dětí narozených v březnu, protože je symbolickou květinou tohoto měsíce.

15. Jiřinka

růžová jiřinka

Jiřinka je jméno, které v sobě spojuje sebedůvěru a eleganci, což z něj dělá rozkošné křestní jméno. Vzniklo podle výjimečné květiny, která byla pojmenována po švédském botanikovi Andreasi Dahlovi. Ačkoli se toto jméno začalo používat již v 19. století, oblíbeným se stalo až koncem roku 2000.

16. Daisy

bílé sedmikrásky

Kopretina neboli denivka je oblíbená květina, která otevírá své okvětní lístky při východu slunce. Je to také jedno z klasických a rozšířených jmen v 19. století. Toto jméno časem ztratilo na popularitě, ale koncem 90. let 20. století se opět vrátilo. Dnes je také jedním z nejčastějších jmen začínajících na D.

Daisy má staromódní kouzlo, které se hodí k nevinně vypadající holčičce, a říká se, že přináší svěžest a energii .

17. Erica

růžová erika

Jako křestní jméno může být Erica ženskou podobou jména Erica a může být také vypůjčeno z rodu kvetoucích rostlin, kterému se jinak říká vřesoviště. Je to jedno z nejoblíbenějších jmen z let 1800-1900, zejména v Británii.

Mezi populární osobnosti s tímto jménem patří kanadská herečka Erica Durance, americká spisovatelka a básnířka Erica Jong a americká herečka Erica Dasher.

18. Flora

alpinky a chrpy

Žádné jméno není tak květnaté jako Flora. Je to latinský výraz pro květinu a v římské mytologii je to bohyně květin a jara . Poprvé bylo použito jako křestní jméno ve Skotsku a v Británii si nakonec získalo oblibu v 18. století.

Další podoby jména jsou Flor, Fleur a Florence. Mezi známé osobnosti, které toto jméno používají, patří brazilská jazzová zpěvačka Flora Purim a francouzsko-americká herečka Flora Cross. Fleur Delacourová je jméno jedné z postav knižní série Harry Potter.

19. Ginger

zázvorový květ

Běžně zdrobnělina názvu Virginia, Ginger byl také odvozen od aromatické oddenkaté rostliny používané jako koření. Rostlinný původ rozhodně dodává názvu charakter díky svému léčebnému a kulinářskému pozadí.

19. Lískový

žlutá líska

Hazel je staroanglický název, který byl převzat od opadavého stromu, který na jaře signalizuje zlatavé třásnité květy. Rozkošné jméno z rozkošné květiny se s oblibou používá při pojmenovávání dětí od konce 19. století.

Toto botanické jméno se stalo módnějším v poslední době, kdy ho pro pojmenování svých dětí použily celebrity jako Julia Roberts a Emily Blunt. Je to také jméno hlavní hrdinky v bestselleru Johna Greena The Fault in Our Stars .

20. Heather

růžový vřes

Heather je jedno z nejpoužívanějších jmen v USA od 70. do 80. let 20. století. Ve filmu Heathers dokonce vystupovaly populární dívky ve škole jménem Heather . Toto jméno je příbuzné s Erica, protože je to botanický obecný název rostlin z čeledi Ericaceae.

Mezi známé osobnosti s tímto jménem patří americké herečky Heather Grahamová a Locklearová a fotbalistka Heather Mittsová.

21. Holly

červené květy cesmíny

Mnoho lidí narozených v prosinci se jmenuje Holly, protože je to květina tohoto měsíce a jeden ze symbolů období Yuletide . Jméno zní slavnostně a žensky, takže není divu, že Holly zůstává oblíbeným jménem dodnes. V 60. letech 20. století k popularitě jména ještě přispěla klasická postava Audrey Hepburnové z filmu Snídaně u Tiffanyho.

22. Hyacint

modrý hyacint

Hyacint je jednou z těch rostlin, které je těžké přehlédnout, neboť poskytuje okamžitou kytici okouzlujících květů s různými příjemnými barvami. Patří mezi první květinové názvy, které se používaly pro pojmenování dětí na konci 20. století . Hyacint je jako křestní jméno jedinečný a používá se jen zřídka, ale stojí za zvážení, protože symbolizuje upřímnost a stálost.

23. Břečťan

rostlina břečťan

Břečťan je známý svými kaskádovitými atraktivními listy, ale vytváří také žluté květy ve tvaru deštníku. Břečťan je nápadný nejen jako rostlina, ale i jako křestní jméno, takže ho mnoho lidí použilo pro pojmenování svých dětí, zejména v Anglii, kde patří mezi 200 nejčastějších jmen pro dívky. Ivy je inspirativní jméno pro děti, protože znamená věrnost a nesmrtelnost.

24. Jasmína

bílý jasmín

Jméno jasmín odkazuje na nádherně vonící květinu perského původu. Chytlavý název a půvab květiny mohou být jedním z důvodů, proč se v 19. století ujal . Jeho popularitu lze také přičíst komercializaci blízkovýchodní lidové pohádky Aladin, kde se princezna jmenuje Jasmína.

Další podoby jména jsou Jazmin, Yasmin a Jessamine.

25. Jalovec

jalovec

Jalovec je atraktivní stálezelená rostlina, která je velmi spojována s léčitelstvím a biblí. Při svém prvním použití v roce 1900 nebyl příliš oblíbený, ale byl symbolem lásky, síly a ochrany. Tyto konotace mohly ovlivnit jeho přitažlivost pro lidi, že se začalo častěji používat pro pojmenování novorozených dívek.

26. Vavřín

rostlina vavřínu

Vavřín je univerzální jméno pro chlapečky i holčičky, které vzniklo podle aromatické a symbolické stálezelené rostliny. Znamená vznešenost a vítězství a list z rostliny je často spojován s řeckými a římskými bohy a bohyněmi. Dalšími variantami jména jsou Laura, Loren, Lorraine a Lorelei . Vavřinec patří mezi 100 nejčastějších jmen v Evropě.

27. Levandule

fialová levandule

Levandule je jedním z dobře přijímaných jmen květin, když bylo poprvé použito ve viktoriánské éře . Byl převzat z rostliny levandule, která vytváří krásné voňavé fialové květy, které jsou oblíbené i jako řezané květiny. Význam jména je půvabný, klidný a čistý, což je inspirací pro rodiče při pojmenovávání dětí.

28. Šeřík

květy šeříku

Šeřík je fialová kytice květů, která lahodí oku a uchu i jako jméno. Pro pojmenování dětí se používá zřídka, ale jeho sladký a ženský půvab v poslední době přitahuje pozornost a je jedinečným jménem pro holčičku. Šeřík je symbolem čistoty a nevinnosti a lidé pojmenovaní po této květině bývají vášniví a milující.

29. Lilie

žlutá lilie

Toto skromné a sladké jméno si oblíbilo mnoho rodičů už od roku 1880, kdy bylo poprvé použito. Bylo vypůjčeno z názvu rodu, v němž se nacházejí různé druhy jemných a půvabných květin běžně používaných v zahradách a květinových vazbách. Jméno symbolizuje čistotu a znovuzrození. Další podoby jména Lily jsou Lillie, Lyla, Lilia a Lilian .

30. Magnólie

růžová magnólie

Magnólie se začala používat jako křestní jméno, když si květiny získaly oblibu ve viktoriánské éře . V současné době je považováno za letité jméno, protože se přestalo používat, ale stále je skvělou volbou pro rodiče, kteří mají rádi staromódnost a exotiku. Dobré přezdívky a alternativy pro Magnólie jsou Maggie, Nola, Magnus a Nolie.

31. Margaret

bílá margareta

Jméno Markéta bylo odvozeno od květiny margaréty z čeledi kopretinovitých. Proto je příbuzné se jménem kopretina. Je také příbuzné se jménem Perla, protože pochází z perského slova pro korálek podobný drahokamu . Mezi slavné Markéty v historii patří svatá Markéta, královna skotská, Margaret Barnardová, britská malířka, a Margaret Delandová, americká spisovatelka.

32. Myrta

bílá myrta

Myrta je oblíbená rostlina i jméno. Rostlina má význam v britské královské rodině, kde by každá královská nevěsta měla mít myrtu ve své kytici. Je také symbolem vítězství ve starém Řecku .

V roce 1900 se název stal populárním, ale na přelomu století zanikl. Dnes se Myrta používá jen zřídka, téměř každý rok se v USA jmenuje jen 5 dětí.

33. Marigold

oranžový měsíček

Měsíček lékařský je zlatá květina posvátná pro obyvatele Mexika. Název byl přijat v 19. století, v době největší obliby květin. Rostlina je spojována s Pannou Marií a mnoho lidí se silným náboženským přesvědčením používalo měsíček jako jméno pro své novorozené holčičky. Je také spojován s bohatstvím a odvahou.

34. Oliva

plody olivovníku

Oliva je jedním z úspěšných jmen, která byla odvozena od rostlin. Je to také jedno z mála jmen začínajících na "O". Spojení této rostliny se starověkou tradicí, mytologií a náboženstvím dodává jménu Olive krásu a intriky a činí z něj vyhledávané dívčí jméno.

Jde o jméno postavy ze Shakespearovy Dvanácté noci, milostného zájmu Pepka námořníka v animovaném seriálu Pepek námořník a první dcery Drew Barrymore.

Dalšími odvozeninami, které připadají v úvahu, jsou Olly, Olivia a Oliver.

35. Oryza

rostlina oryza

Oryza je formální název rýže. Má ženský a neobvyklý půvab, se kterým budou určitě souhlasit nositelé jmen, kteří hledají zajímavé a hezké jméno pro holčičku. Ačkoli se dosud používá zřídka, je oblíbeným jménem ve východních částech světa, kde si své základní potraviny velmi váží.

36. Hrášek

květ sladkého hrášku

Hrách je jednoduché botanické jméno, které se jako křestní jméno docela ujalo. Je jednoduché a lze ho snadno kombinovat s jinými ženskými jmény. Jméno Hrách může nahradit otřepaná příjmení jako Bea, Thea a Pia.

37. Pivoňka

tmavě růžová pivoňka

Pivoňka je krásná květina s oblibou používaná ve speciálních zahradách a květinových vazbách a poměrně drahá jako svatební kytice. Ačkoli se jako křestní jméno používá zřídka, je Pivoňka zajímavá pro rodiče, kteří se zabývají významem jména. Je symbolem prosperity a cti. Je to dobré jméno pro listopadové děti, protože je to květina tohoto měsíce.

38. Pepř

plod pepře

Pepř může odkazovat na kvetoucí liánu, která je zdrojem oblíbeného koření/koření, nebo na pikantní plody. Ať tak či onak, název získává díky těmto rostlinám exotický, ale známý půvab. Po celém světě, zejména v USA a Velké Británii, si dále získal popularitu po uvedení filmu Avengers, kde jedna z postav nese toto jméno.

39. Petunie

fialová petonie

Petunia je anglický název, který byl získán podle rostliny, která nese jemné trubkovité květy. V Anglii je to oblíbené jméno pro dívky, protože květy mají takovou krásu a samotné jméno má pěkný zvuk. V jiných částech světa se však používá jen zřídka kvůli negativnímu významu květiny, jako je zášť a hněv.

40. Mák

oranžový mák

Poppy je také staroanglické jméno, které vzniklo podle divoké květiny, která vytváří jednoduché, ale nápadné květy. Svého vrcholu jako křestní jméno dosáhlo ve 20. letech 20. století, ačkoli v té době byly máky spojovány se smutnými událostmi první světové války .

Mezi populární osobnosti jménem Poppy patří britská pianistka Poppy Ackyord, australská herečka Poppy Montgomery a anglická fotografka Poppy Villeneuve.

41. Primrose

bílá prvosenka

Primrose je latinský výraz pro "první růži", tak se nazývají jednoduché polní květiny, které kvetou na jaře. Patří také mezi křestní jména, která byla zpopularizována v roce 1900 a dodnes patří k jedinečným jménům, která se používají v dnešní době. Je to symbolická květina února, stojí za zvážení při pojmenování holčiček. Prvosenka symbolizuje mládí a mladou lásku.

42. Rhoda

žlutý rododendron

Rhoda je zdrobnělina od slova Rhododendron, které označuje okrasnou rostlinu používanou v zahradách pro své velkolepé trsy květů. Má biblickou asociaci, v níž byla služebná jménem Rhoda jednou z průkopnických Kristových učednic. Říká se, že Rhoda znamená nebezpečný, takže je ideální pro rodiče, kteří chtějí dát svým dětem jedinečnost a pikantnost jména.

43. Rose

růžová růže

Obliba provází nejen klasickou květinu, ale i jméno Růže. Stále patří k nejčastějším volbám při pojmenovávání novorozených dívek, a to od středověku až po současnost. Existuje mnoho variant tohoto jména včetně Rosalind, Rosamund, Roselle a Rosie .

Slavnými osobnostmi se jménem Rose jsou francouzská královna Marie Tudorovna nebo Mary Rose, americká herečka Rose Byrne a francouzská zpěvačka a skladatelka Rose.

44. Rosemary

rozmarýn

Jméno vypůjčené od známé kulinářské byliny rozmarýn bylo oblíbenou volbou křestního jména po celé 20. století. Má v sobě staromódní ženskost, která snadno odpovídá milé povaze dívek v této době. Ačkoli už méně rodičů volí pro své děti jméno Rozmarýna nebo Rozmarýnka, stále je považováno za nadčasové přízvisko.

45. Sakura

růžová sakura

Sakura je jméno známých japonských třešňových květů. Mnoho rodičů, jak západních, tak východních, chtělo svým dětem předat krásu této rostliny, a proto své děti pojmenovali podle tohoto stromu.

46. Senna

žlutá senna

Senna je arabský výraz pro "jas" a označuje rod kvetoucích rostlin. Existuje několik záznamů o použití jména Senna jako křestního jména, ale právě jednoduchá a jedinečná přitažlivost tohoto jména je tím, co k němu nositele jmen přitahuje. Senna a Cassia jsou příbuzná jména, protože patří do stejné čeledi rostlin.

47. Šťovík

šťovík

Jméno šťovík získává na oblibě od konce roku 2000. Jedná se o výrazný název, který byl převzat z voňavé byliny. Toto jméno působí žensky a dospěle a může být použito jako alternativa k často používaným jménům jako Roselle, Marielle nebo Isabel.

48. Susan

černooká susana

Zuzanka je jméno, které mohlo být odvozeno od biblického příběhu o Zuzance nebo od nápadné okrasné rostliny zvané "černooká Zuzanka". Může být také odvozeno od Hebrejců, kteří květ lilie nazývali 'Šošana'.

Ať tak či onak, jde o známý název, neboť se objevuje již od roku 1900. Zní půvabně a jednoduše, což se líbí i dnešním nositelům jmen.

49. Terra

horská stezka

Terra znamená země a díky svému ženskému a známému zvuku je to ideální jméno pro dívky. Snadno se také hláskuje a pamatuje. Další podoby jména, které stojí za zvážení, jsou Tarra, Terry a Tyra.

50. Veronika

květ veroniky

Další jméno, které zpopularizovala éra květin, Veronika, zůstává jednou z nejlepších možností při pojmenovávání holčiček. Veronika znamená latinsky "pravý obraz", což odkazuje na svatou Veroniku, která otřela Ježíšovu tvář látkou, na níž byl zázračně otisknut jeho obraz. Veronika také symbolizuje čistotu a věrnost.

51. Viola

fialový květ violky

Viola znamená fialka a je to zpopularizované jméno, které nositelce dodává zábavné a nepředvídatelné kouzlo. Je také ovlivněno stejnojmennými drobnými květy podobnými maceškám. Významy a symboly spojené se jménem jsou nevinnost, duchovnost a skromnost. V úvahu připadají také podoby jména Violetta, Violeta, Yolette a Jolana.

Americká herečka Viola Davisová, keramička Viola Freyová a anglická básnířka Viola Garvinová jsou některé ze slavných Viol.

52. Vistárie

květy vistárie

Slušné botanické jméno, které si lze vypůjčit, Wisteria má rozmarný zvuk. Odkazuje na pozoruhodné kaskádovité fialové květy hrachoru. Několik odvážných rodičů se ho rozhodlo použít pro své holčičky. Rozhodně je to dobrá volba, protože jméno symbolizuje dlouhověkost, lásku a něhu.

Je to také ideální jméno pro děti narozené uprostřed nebo koncem jara, kdy také kvetou květy.

53. Zinnia

růžová cínie

Zinnie je nápadná květina, která vypadá jako sedmikráska, ale má zářivější barvy. Totéž platí i pro název, protože Zinnia zní exotičtěji a ostřeji. Stále si razí cestu na seznam nejčastějších dívčích jmen, ale v posledních deseti letech přitahuje pozornost. Některé významy spojené se Zinnií jsou přátelství, vytrvalost a trvalá náklonnost.

Nápady na jména pro chlapce

54. Abel

bílá abélie

Abel je známý jako biblické jméno, ale je to také zdrobnělina jména Abelia, staromódní rostliny oblíbené pro své nápadné květy a listy. Lze jej zkrátit na modernější podobu Abe . Abel bylo v Anglii oblíbené jméno pro chlapce, ale nakonec ztratilo na popularitě. V asyrštině znamená "syn", takže ho rodiče mohou použít, pokud hledají jednoduché, ale chytlavé jméno.

55. Alder

olše

Olše je okrasný stinný strom a jméno je zajímavým jménem pro chlapce. V irské keltské mytologii je olše symbolem rovnováhy díky tomu, že olše vytváří na jedné větvi samčí i samičí květy. Jméno se dnes používá jen zřídka a v roce 2012 bylo po tomto stromu pojmenováno pouze 12 chlapců.

56. Mandle

plody mandloně

Další okrasný kvetoucí strom, který je známý svými peckovicemi, Mandloň si získává pozornost i jako křestní jméno. Jde o obměnu staroanglického jména Almund a údajně znamená ušlechtilou ochranu. Dalšími významy spojenými s tímto jménem jsou samoproduktivita, štěstí a čistota. Lidé pojmenovaní po tomto stromu mají tendenci tyto vlastnosti zosobňovat.

57. Anthony

červené a růžové květy

Jméno Antonín má různý původ, ale říká se, že toto římské jméno souvisí s řeckým slovem pro květinu. Používalo se již před 17. stoletím a stále je oblíbeným jménem pro chlapce po celém světě.

58. Popel

červené plody jasanu

Jasan je strom, který je všeobecně známý pro své léčivé vlastnosti. Název se ujal při pojmenovávání chlapců v Anglii v 19. století, pravděpodobně pod vlivem známého filantropa a sociálního reformátora Anthonyho Ashleyho Coopera .

V moderní době lze popularitu jména přičíst hrdinovi kresleného filmu Pokémon. Může jít také o zkrácenou podobu jména Ashley, která je častější u dívek.

59. Basil

Bazalka může odkazovat na jedlou bylinu a je to silně uznávané jméno, neboť je přímým překladem slova "královský", Bazalka je oblíbeným jménem pro chlapce již od středověku. Toto jméno nese mnoho náboženských osobností, například biskup z Cesareje svatý Basil Veliký, světec východní pravoslavné církve Basil Starší nebo francouzský římskokatolický kněz Basil Hume.

60. Bud

růžové poupě

Původně považován za zkrácenou podobu slova Buddy nebo Bradford, Bud je také v odkazu na mladou koncovou část květu, která se vyvíjí v květ, list nebo výhonek. Je to jednoduché jméno s jednou slabikou, které nemusí být samo o sobě tak chytlavé a je lepší ho spojit buď s krátkým, nebo dlouhým jménem.

Mezi známé osobnosti s tímto jménem patří herec a návrhář Bud Spencer, hráč baseballu Bud Norris a hráč na flétnu Bud Shank.

61. Clove

hřebíček v pomeranči

Clove je starofrancouzské jméno, které znamená hřebík. Ačkoli má poněkud fádní překlad, samotný název je jedinečný a má pikantní nádech, zejména proto, že se týká stromu, který vytváří jedlé aromatické květní pupeny. Může se také vztahovat k jinému druhu rostliny zvané jetel, která je považována za rostlinu přinášející štěstí. Hřebíček rozhodně odliší nositele jména od davu.

62. Cosmos

fialový květ kosmu

Jméno Cosmos, odvozené z řeckého slova pro řád a harmonii, si získalo oblibu jako křestní jméno v 18. století. Půvabná květina, z níž jméno vzniklo, má dokonale uspořádané a voňavé okvětní lístky. Lidé se rádi spojují s takovými krásnými věcmi, a proto ho rodiče neustále upřednostňují při pojmenovávání svých chlapečků.

63. Coleus

rostlina coleus

Coleus je svěžejší podoba jména Cole nebo Julius, které bylo odvozeno od bylinky, jež je známá svými atraktivními listy. Coleus je stále vzácné jméno pro chlapce, ale může si získat oblibu u zapálených zahrádkářů, zejména proto, že se rostlina vrací na okrasnou scénu.

64. Corey

žlutý lískový oříšek

Existuje více zdrojů jména Corey, například Corra, což znamená kopí, a Coire, což je gaelský výraz pro kotel. Nejzajímavějším zdrojem je rostlina Corylus, formální epiteton lísky. Corey je zdrobnělina a existuje již od středověku. Běžně se používá pro pojmenování chlapců v Británii a Severní Americe .

65. Cypřiš

cypřišek

V botanice cypřiš označuje vzpřímený jehličnatý strom, který má atraktivní listy. Krása rostliny přesahuje její botanické jméno, které lidé v 19. století začali používat při pojmenovávání svých dětí. Patří mezi top jména pro chlapce, která jsou spojena s okrasnými stromy. Rodiče, kteří hledají alternativy k jménům Cyrus, Cyrill nebo Kypr, mohou zvážit toto jméno.

66. Pampeliška

květ pampelišky

Pampeliška jako rostlina může být často zavrhována jako plevel, ale přes tuto lidovou konotaci by člověk viděl krásu, kterou přinášejí květy. Totéž platí i o jménu, možná není populárně používáno jako křestní jméno, ale mohlo by být jedinečnou možností, s níž se pojí odvážné a prudké asociace.

Pampeliška je francouzský výraz pro "lví zub" a v řeči květin znamená štěstí a věrnost.

67. Elm

listy jilmu

Jilm je vzácné jméno pro chlapce, ale stojí za zvážení, protože je dostatečně skromné, aby se mísilo s jinými formálními jmény, a má inspirující mírumilovný půvab. Častěji se používá v Evropě, kde si lidé toto jméno spojují se životem a věčnou moudrostí. Strom symbolizuje mír a jednotu. Další podoby jména jsou Elmo, Elma a Elmer.

68. Geranium

růžová pelargonie

Pojmenovatelé stále zpracovávají myšlenku používat Geranium jako křestní jméno, ale pozornost k němu přitahuje právě jeho výjimečný a exotický půvab. Po této zářivě kvetoucí květině se nejmenuje mnoho lidí, takže určitě vynikne. Pomáhá také to, že s geránií je spojen pozitivní význam, jako je přátelství a dobré zdraví.

69. Florentýnka

bílý modrý kosatec

Jméno Florentýna má různý původ podle různých míst na světě. Údajně se jedná o variantu jména Florence od anglické reformátorky Florence Nightingale a italského města a také od jména Flora, které je oblíbeným dívčím jménem. Může však pocházet také od druhu rostliny kosatce, který je voňavý a nápadně barevný.

70. Ficus

listy fíkusu

Fíkus je známý strom míru a hojnosti a díky těmto reprezentacím s sebou fíkus přináší kouzlo, které funguje jako jméno pro chlapce. Toto jméno se poprvé objevuje v 19. století spolu se jmény Kypr, Šťovík a Jilm.

71. Forrest

mlžný les

V roce 1913 se jméno Forrest umístilo na 175. místě v žebříčku nejoblíbenějších jmen a nadále zůstává oblíbeným příjmením pro chlapce. Bylo odvozeno od slova les a lidé mají tendenci si o tomto jménu myslet přírodní a neomezenou krásu a sílu.

Bylo použito jako jméno hlavního hrdiny v knize proměněné ve film s názvem Forrest Gump. Přestože film získal kladné recenze, jméno ztratilo na popularitě, protože fiktivní filmová postava byla mentálně postižená.

72. Hawthorn

větev hlohu

Hawthorn je sice populárnější jako příjmení, ale funguje i jako křestní jméno. Vzniklo podle trnitého keře, který nese atraktivní květy a plody, ale jméno má silný mužský půvab, který se častěji používá při pojmenování chlapců.

Thorne, Thor a Hawk jsou zdrobněliny tohoto jména. Rostlina kvete v květnu, takže jméno lze zvážit pro děti narozené v tomto měsíci.

73. Heath

růžový vřes

Jméno Heath, které pochází z oblíbené okrasné rostliny a je zdrobnělinou jména Heather v mužském tvaru, je oblíbené po celém světě, ale hlavně v západních oblastech. Stejně jako jméno Heather znamená štěstí, ochranu a obdiv.

Mezi známé osobnosti, které nesou toto jméno, patří australský herec Heath Ledger, hráč amerického fotbalu Heath Evans a britský karikaturista W. Heath Robinson.

74. Huckleberry

bobule hukleje

Popularizace hlavního hrdiny ze slavné knihy Marka Twaina s názvem Huckleberry byla na vrcholu v roce 1900. Název byl odvozen od stálezelené rostliny, která plodí jedlé bobule.

V konotaci s titulní postavou je Huckleberry hravý, rozpustilý a soucitný. To by mohla být nejlepší volba pro rodiče, kteří chtějí své děti spojit s literární genialitou.

75. Indigo

Indigo je název, který odkazuje na duhovou barvu mezi modrou a fialovou. Je to také obecný název rostliny, která nese nápadné květy této barvy a je také zdrojem modrofialového barviva. Indigo lze použít pro pojmenování chlapců i dívek. Dalšími volitelnými odvozeninami jsou Indie, Iñigo a Indie.

76. Jonquil

žluté a oranžové narcisy

Jonquil je jedním z květinových jmen pro chlapce přijatých v 19. století, na vrcholu popularity květin . Je příbuzné s narcisem, protože je to další běžné jméno rostliny, a stojí za zvážení pro děti narozené v březnu, kdy květina nejlépe kvete. Ve vztahu ke květině jméno symbolizuje přátelství a sympatie. Dalšími podobami jsou Jonquille a Jonquilo.

77. Kale

rostlina kapusty

Považuje se za mužský tvar Kayley, Kale byl také vypůjčen od listové zeleniny z čeledi zelovitých . Kale má zemitou chuť, která se musí u posluchačů usadit, ale název si snadno zamilujete. Jednoduché a chytlavé, kterému by neřekly ne ani děti. Mezi další varianty jména patří Cayl, Kahl a Kyle.

78. Lupin

květy lupiny

Jedno z nejzajímavějších jmen, které vzniklo z rostlin, Lupin se používá pro pojmenování chlapců od roku 1900. Jedná se o kvetoucí keř, který má ohromující vzpřímené trsy květů, a jméno znamená "vlk" díky tomu, že rostlina rychle vyčerpává živiny, pokud půdu, kde je vysazena, jako hladový vlk.

Lupin je docela fascinující, že toto jméno dostalo mnoho knižních hrdinů, například Remus Lupin z Harryho Pottera nebo Lupin III z japonské mangy.

79. Sléz

růžový sléz

Mallow může být snadno alternativou ke jménům Malone a Malou. Je odvozeno od skupiny rostlin, které vytvářejí nápadné velké květy. Souvisí také s názvem Malvar, který je kratší od čeledi rostlin Malvaceae.

80. Mandragora

rostlina mandragora

Mandragora je poměrně novým přírůstkem na seznamu botanických jmen pro chlapce, ale má tajemné kouzlo a zvuk, který lidé začali používat. Rostlina, z níž bylo jméno vypůjčeno, má prý kořeny, které vypadají jako lidské tělo, a obsahuje halucinogenní vlastnosti.

81. Mech

mechová rostlina

Mech se častěji používá jako příjmení, ale začíná se líbit i jako křestní jméno pro chlapce stejně jako rostlina, která se stává populární jako pokojová rostlina a dekorace. Slavný dramatik Robert Hart si změnil křestní jméno na Moss, čímž okamžitě získal atraktivnější a chytlavější přídomek. Moss je dobrou alternativou k běžnějším jménům jako Ross a Mojžíš.

82. Narcis

bílý narcis

Narcis je příbuzný s názvem narcis, protože je to formální název rostliny. Ačkoli může být toto jméno vnímáno negativně kvůli svému vztahu ke slovu narcis, stále patří k nejoblíbenějším jménům pro chlapce. Rozhodně je dobrou volbou pro chlapce, kteří mají sestry jménem Narcis, nebo pro ty, kteří se narodili v prosinci.

83. Dub

dubové listy

Dub znamená sílu a odolnost, což jsou klíčové vlastnosti stromu, od něhož bylo jméno odvozeno. Poprvé bylo použito pro pojmenování chlapců na počátku 18. století, ale používalo se jen zřídka. Dnes se toto jméno vrací a v USA ho používá mnoho radikálních a praktických rodičů. O chlapcích se jménem Oak se říká, že jsou chytří a spolehliví.

84. Oleandr

růžová růže lauriel

Další mužské jméno odvozené od ženské kvetoucí rostliny, Oleander, je dobrou středomořskou alternativou k jménům Oliver, Olivander, Leandro a Alexander. Jako křestní jméno se teprve prosazuje, ale stejně jako rostlina bude brzy populární zejména díky významům, jako je krása a síla, které se k němu vážou.

85. Oliver

plody olivovníku

Oliver je mužská odvozenina od slova Olive a patří mezi nejstarší botanická jména používaná v západních zemích, kde jsou olivovník a jeho plody oblíbené. V roce 2011 se umístilo na třetím místě nejoblíbenějších jmen v Austrálii a stále oslovuje moderní nositele jmen. Oliverové bývají přátelští a mají mírumilovné chování.

86. Quercus

plody stromu quercus

Quercus souvisí s názvem dub v tom smyslu, že se jedná o vědecký název rostliny. Ačkoli je Dub běžnější, Quercus je výraznější a má formální, ale magické kouzlo. Dlouhé jemné květy stromu Quercus visí v dubnu, takže to bude fascinující jméno pro chlapečky narozené v tomto měsíci.

87. Quill

růžové peří

Název Quill lze přisoudit nástroji podobnému peru vyrobenému z peří, ale může být také odvozen od krásné náletové rostliny zvané Pink Quill. Jméno je irského původu a je nejoblíbenější mezi chlapci, kteří žijí v Evropě. Je jedinečnou alternativou k jiným jednoslabičným jménům, jako jsou Bill, Jill a Phil.

88. Reed

rostlina rákosu

Reed je běžné příjmení a preferované jméno pro chlapce, které bylo zavedeno ve středověku. Je to staroanglický překlad pro "červený" a botanický termín pro rostliny podobné trávě, které rostou na vlhkých místech. Nejvíce lidí se jménem Reed bylo zaznamenáno v roce 1995, kdy se umístilo na 414. místě nejčastějších chlapeckých jmen.

89. Šafrán

květy šafránu

Šafrán je koření pocházející z rostliny krokus a je bizarně znějící, které lze použít pro pojmenování chlapců. Existuje několik záznamů o lidech se jménem Šafrán, většinou ho používají jen jako umělecké jméno. Pro nekonvenční rodiče je to jméno, které stojí za zvážení, aby dítěti dodalo okamžitou zábavu a jedinečné kouzlo.

90. Shamrock

listy šamotky

Jméno Shamrock je možná trochu mimo, ale je to zvláštní jméno, které má i zvláštní význam. Byl odvozen od trojlisté rostliny, která je v Irsku symbolem Dne svatého Patrika. Znamená také víru, naději a lásku. Shamrock je poměrně novým přírůstkem na seznamu rostlinných jmen pro děti, ale je to mužské jméno, které stojí za zvážení při pojmenování chlapců.

91. Smrk

smrk

Smrk má pozoruhodný vzhled a takové je i jeho jméno. Jako křestní jméno si v posledních letech nezískalo velkou oblibu, ale stále stojí za zvážení namísto chlapeckých jmen, jako jsou Bruce, Bryce a Juls. Možná by pomohlo vědět, že strom je symbolem věčného života, síly a odolnosti.

92. Tarragon

estragonová bylina

Tarragon je ideální jméno pro rodiče, kteří hledají středověce znějící jméno, ale s moderním šarmem. Tarragon, odvozený od voňavé byliny, je latinského původu a v poslední době se používá pro pojmenování chlapečků a od roku 2018 je v USA zaznamenáno pouze 9 osob pojmenovaných po této bylině.

93. Tymián

tymián bylina rostlina

Koření rozhodně patří mezi unikátní pojmenované rostliny a tymián je 1, na který si dejte pozor. Stejně jako mnoho jiných bylin má tymián pozitivní symboliku a hluboce reprezentuje vítězství a mír. Další podoby názvu jsou Thymus, Tam a Tayenne.

94. Verben

fialová verbena

Verben, získané z čeledi sporýšovitých rostlin, je slušné mužské jméno. Pozitivně ho lze zaměnit za podobu Bourbon, kterou s oblibou používají stále více moderní nositelé jmen.

95. Watson

Watson je zkrácený tvar jména Watsonia, kvetoucí okrasné rostliny, která se s oblibou používá jako okrasná rostlina na zahradě. Watson patří mezi nejčastější chlapecká jména v USA a Velké Británii, pravděpodobně díky všeobecně známé postavě ze série detektivních románů sira Arthura Conana Doyla Příběhy Sherlocka Holmese. Vliv může mít i význam nevinnosti a cudnosti.

96. William

růžový bílý karafiát

Stále jedno z vytrvalých a oblíbených chlapeckých jmen William má svůj podíl i jen v samotné Anglii. Jméno znamená touhu chránit a může být také odvozeno od odrůdy rostliny dianthus.

V dějinách se objevuje mnoho Williamů, například dramatik William Shakespeare, softwarový vývojář a miliardář William Henry Gates nebo vévoda z Cambridge princ William.

97. Yarrow

světle fialový řebříček

Yarrow je vzácné botanické jméno pro chlapce, ale patří mezi zajímavé volby pro excentrické nositele jmen. Pochází od kvetoucí rostliny, která kvete v létě. Vzhledem k léčivým vlastnostem rostliny bylo jméno spojováno s léčením. Jméno řebříček souvisí s Achilleem, neboť od něj byl odvozen formální název rostliny.

98. Zephyr

růžová zefýrie

Název Zefír má kořeny v řeckém bohu západního větru Zefýrovi a také v jemně kvetoucí rostlině Zephyranthes. V poslední době si získává pozornost jako křestní jméno, neboť má jedinečný jemný, ale exotický půvab. Lidé, kteří nesou toto jméno, jsou spojováni s upřímností a stálostí.

Neutrální

99. Aloe

rostlina aloe vera

Aloe je neutrální jméno, které lze použít při pojmenování chlapců i dívek. Pochází od sukulentní rostliny, která se používá okrasně i léčebně. Aloe působí měkce a příjemně a lze ji kombinovat s dalšími krátkými jmény a vytvořit tak jedinečné jméno pro dítě. Dalšími variantami jména jsou Alei, Ali, Aello a Aila.

100. Berry

ostružiny

Berry může být forma jména Barry, ale může také označovat plody mnoha keřů a stromů. Je to účinné jméno pro chlapce i dívky a používá se od 19. století, ale i dnes se používá jen zřídka.

101. Cedr

cedrové šišky

Cedr je jehličnatá rostlina známá svou vonnou vůní a dřevem získávaným ze stromu. Jeho přírodní přitažlivost a představa síly a věčnosti z něj činí zajímavou volbu jako křestního jména pro chlapce i dívky. Ačkoli více záznamů ukazuje jeho užívání jako příjmení, Cedr získává na oblibě a v posledním desetiletí je více než 100 osob s tímto jménem.

102. Celandine

vlaštovičník žlutý

Celandina, botanicky označující krásné žluté květy, se osvědčila i jako křestní jméno. Má formální královský půvab a jedinečnost, která by se mohla líbit rodičům, kteří mají rádi mytologii a magické asociace. O lidech se jménem Celandýna se říká, že jsou zdraví, mají vytříbené způsoby a jsou docela šprti.

103. Clem

mandarinka ovocný strom

Anglické jméno odvozené od Clementine, což je oblíbená citrusová rostlina, Clem se používá pro pojmenování dívek a chlapců od roku 1900. Jméno znamená jemný a milosrdný, což je chování, které si většina rodičů přeje, aby jejich děti měly. Dalšími variantami jména jsou Clementine, Clementina, Clement a Cleon.

104. Delphine

fialové delfinium

Delphine bylo odvozeno od nápadných květin, které vypadají jako delfíni a nazývají se delphinium. Jedná se o francouzské jméno, které získalo popularitu v 19. století při vydání stejnojmenného románu známého francouzského dramatika Honore de Balzaca. Je to dobrá volba jako jméno pro lidi narozené v červenci, protože delfinium je květinou tohoto měsíce.

105. Kapradí

zelené kapradiny

Někomu se může zdát, že toto jednoslabičné jméno v davu snadno zapadne, ale Fern má výrazný a tajemný zvuk, který člověku snadno utkví v hlavě. Fern, vypůjčené od tropické byliny, která udivuje svými listy, je univerzální jméno pro chlapce i dívky a lze ho kombinovat s dalšími doplňujícími jmény .

106. Len

červený len

Dobré jméno, které stojí za zvážení pro chlapce i dívky, Flax se snadno pamatuje a píše a zní exoticky, ale zároveň důvěrně. Je vypůjčeno od vytrvalé okrasné rostliny, která má jemné modré květy. Len symbolizuje domov a lidé pojmenovaní po této rostlině jsou obdařeni laskavostí a krásou. Len jako křestní jméno se častěji používá v Evropě a Severní Americe.

107. Iris

fialový kosatec

Kdo by nechtěl mít jméno po malé rostlině, která vytváří nápadné jasně modré květy, a řecké bohyni duhy? Iris se stalo nadčasovým jménem pro dívky i chlapce a dodnes se s oblibou používá. Tři okvětní lístky této květiny symbolizují víru, moudrost a statečnost a tyto vlastnosti prý nesou i lidé pojmenovaní po této rostlině.

108. Nefrit

nefritové květy crassula

Většina lidí by si název Nefrit spojila s drahým březovým kamenem, ale označuje také kvetoucí sukulent, který se často používá jako pokojová rostlina . Jméno se dostalo do popředí zájmu v 90. letech 20. století jako jméno pro chlapce a dívky. Nefrit je symbolem energie a prosperity. Je to jméno dcery Micka Jaggera a slavná Jade Esteban Estrada je jednou z celebrit, které nesou toto jméno.

109. Ren

růžový lotos

Existují různé původy jména Ren a mezi nimi je i jeho odvození od rostliny Renanthera, což je druh orchideje. Může jít také o japonský výraz pro vodní lilii. Ren je poměrně oblíbené ve východních i západních zemích a je považováno za neutrální jméno. Stejně jako většina jednoslabičných jmen může Ren stát samostatně nebo být spojeno s jiným jménem. O nositelkách tohoto jména se říká, že jsou půvabné a čisté.

110. Rue

Rue je staromódní jméno pro chlapce a dívky a bylo odvozeno od léčivé rostliny. Jméno je archaické pro lítost, ale má i další přívlastky, díky nimž se o něm uvažuje jako o křestním jménu. Rue má francouzský půvab a je spojováno s léčitelstvím i díky původní rostlině.

111. Šalvěj

fialové květy šalvěje

Šalvěj je jednoslovný název, který vznikl z jiné kulinářské byliny. Symbolizuje úctu a inteligenci, což z něj činí atraktivní křestní jméno. Na počátku 90. let 20. století se mnoho dětí jmenovalo Šalvěj, ale postupem času obliba klesala. Protože Šalvěj v přímém překladu znamená "moudrý", jsou lidé s tímto jménem vysoce ceněni a považováni za osoby s hlubokou moudrostí.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.