Krása zelených růží

Když si představíme květiny, vybaví se nám představa kompletního květu v různých odstínech barev, nejčastěji červené, růžové, fialové, oranžové a žluté. I včely a motýli by díky těmto atraktivním odstínům jistě poznali, kde berou nektar.

Právě živé barvy odlišují květy od většiny částí rostlin, které jsou zelené, ale co kdyby byly květy také zelené? A co kdyby naše milovaná růže byla místo toho zelená, lákala by nás i včely a motýly o něco méně?

V tomto článku se dozvíte, jaká je podstata zelených růží a jak estetika této zvláštní květiny oslovuje svět.

Květiny jako modifikované listy

Většina květů se skládá ze čtyř prstenců nebo okolíků: kališních lístků chránících neotevřený pupen, okvětních lístků obvykle světlé barvy, tyčinky neboli samčí rozmnožovací části a zákrovu neboli samičího rozmnožovacího orgánu .

Vědci tvrdí, že tyto okolíky byly kdysi listy a že evolucí byly upraveny tak, aby se rostliny mohly rozmnožovat.

Tato metamorfóza přinesla barevné okvětní lístky, které lákají opylovače, jako jsou včely a motýli, a přenášejí pyl na jiné květy, což často vede ke křížení. V případě růží byla barevná škála květů také důvodem, proč je lidé sbírají a kříží.

Původ zelené růže

Jak jsou staré?

Mezi velmi pěstované druhy růží patří Rosa chinensis pro pestré, voňavé a vůči škůdcům odolné květy, které navíc kvetou opakovaně a v roce 1743 byl pozorován zvláštně vypadající květ na kultivaru nazvaném Rosa chinensis 'Viridiflora' .

Odkud pochází?

Na rozdíl od černých růží zelená růže existuje a je velmi neobvyklá. Místo tyčinek, karpelu a okvětních lístků v červené, růžové nebo žluté barvě se všechny části květu přeměnily na zelené struktury podobné listům, které byly později identifikovány jako kališní lístky.

Tento abnormální vývoj květních částí v listové struktury se nazývá fylodie a říká se, že je výsledkem náhodné mutace. Vzhledem k tomu, že květ je v podstatě tvořen vrstvami kališních lístků, neexistují žádné rozmnožovací orgány, a proto nedojde k opylení a vzniku semen pro další generaci této rostliny růže. Tuto jedinečnou rostlinu lze namísto toho množit řízky a roubováním .

Slovo "Viridiflora" znamená zelený květ, a proto je tato rostlina růže dnes dobře známá jako zelená růže. Roste jako stálezelený keř se zářivě zelenými listy s červeným nádechem. Květy nepřipomínají růže, ale chomáč kališních lístků má jablkově zelenou barvu s bronzovými špičkami s lehce peprnou vůní .

Bizarní vzhled zelených růží jim dává vyniknout v květinových aranžmá a jejich mrazuvzdornost a opakované kvetení z nich dělají dobré výkony v zahradě, zejména během zimy.

Odrůdy zelených růží

Růže 'Viridiflora' může být svérázným doplňkem každé sbírky růží nebo aranžmá, ale lidé stále touží po zelené barvě u pravých růžově vypadajících květin.

Kromě barvených růží existují kultivary růží, které byly vytvořeny s přirozenější zelenou barvou, které jsou komerčně dostupné a hojně používané květinářstvími .

Růže Akropolis

Rosa Acropolis

Květy růže 'Acropolis' jsou v hroznech a jsou většinou oranžové se spodní stranou vybledlou do zelenobílé.

Rostlina roste jako keř dosahující výšky až dva metry a upřednostňuje podmínky na plném slunci. Tento kultivar růže vyšlechtila společnost Meilland International v roce 2002.

Růže Mint Julep

Růže 'Mint Julep' byla hybridizována Jackem Christensenem v roce 1983, čímž vznikly neobvyklé žlutozelené květy s nádechem jemné růžové.

Jedná se o hybridní rostlinu čajové růže, která roste keřovitě a výška dosahuje až jednoho metru. Tmavě zelené listy jsou lesklé a kožovité. Rostlina se používá buď jako řezaná květina, nebo jako doplněk zahrad.

Zelená čajová růže

Velké květy růže Rosa 'Green Tea' jsou téměř bílé, ale mají světle žlutou až zelenou barvu. Tento hybridní čajový keř dává přednost slunci a květy jsou obvykle solitérní.

Tato květina, kterou v roce 2006 hybridizovala společnost Rosen-Tantau, je využívána květináři a je vystavována pro svou jedinečnou barvu.

Růže svatého Patrika

Rosa 'St. Patrick', pojmenovaná podle patrona Irska, jinak nazývaného na Novém Zélandu limelight, je hybridní čajovník vypěstovaný Frankem Stricklandem v roce 1996.

Barva živých květů je v létě za horka zelená a za chladnějších teplot zlatá a také voní. Listy jsou světle zelené na stoncích, které dorůstají délky až jednoho metru.

Růže Greensleeves

Rosa 'Greensleeves' je floribundová růže, která kvete v trsech. Barva květů začíná světle růžovozelenou barvou jako poupata a rozkvétá do jemně zelené.

V mírně kyselé půdě dorůstají do výšky více než jednoho metru a kvetou od jara do podzimu. Stonky jsou trnité a nesou listy, které jsou lesklé a zubaté. Rostlinu vyšlechtil Harkness ve Velké Británii v roce 1980.

Zelená ledová růže

Růže Green Ice, kterou vyšlechtil otec miniaturních růží Ralph Moore v roce 1971, má ploché bílé až světle zelené květy s jasně zelenými tyčinkami. Listy jsou lesklé a kožovité a jsou poměrně odolné vůči škůdcům.

Protože rostlina dorůstá výšky až půl metru, běžně se pěstuje v nádobách a je rozkošná v závěsných koších, ale lze je použít i jako nízký okraj. Při pěstování ve stínu mohou květy zůstat v tmavším odstínu zelené.

Růže superzelená

Další hybridní čajová růže, Rosa 'Super Green', má velké květy zbarvené do zelena, které jsou oblíbené mezi květináři.

Rostou v malých trsech s dlouhými kališními lístky a žádnou až mírnou vůní. Jejich zelené listy jsou velké a pololesklé na dlouhých stoncích. Tuto rostlinu vyšlechtil Alessandro Ghione z Itálie v roce 1997.

Růže Wimbledon

Květ růže 'Wimbledon' je sytě zelený s mírně červenými zvlněnými okraji. Tuto růži vyšlechtil Olij Rozen.

Má dlouhé stonky a sytě zelené listy. Květy kvetou po celou sezónu, takže jsou k dispozici jako řezané květiny po celý rok.

Zelený diamant

Tento kultivar růže vyšlechtil Ralph Moore v roce 1975. Květy jsou jedno- nebo dvoukvěté, bílé, které splývají se zelenou barvou a nevoní. Zašpičatělá poupata jsou malá a kvetou ve splátkách.

Stejně jako většina miniaturních růží dorůstá Rosa 'Green Diamond' do půl metru, listy jsou obvykle středně až tmavě zelené a ke svému růstu potřebuje polostín.

Pokud se vám tyto růže líbí, určitě si přečtěte našeho průvodce péčí o růžové keře.

Význam a symbolika zelených růží

Zelená barva byla vždy spojována s přírodou a plodností, protože na úrodné půdě rostou svěží rostliny a stromy. V řeči květin se zelená růže dává vdaným ženám, které se snaží o dítě, aby jim znamenala štěstí v těhotenství, znamení naděje a plodnosti .

Co znamená zelená růže? Zelená růže je také symbolem rovnováhy, veselosti a omlazení. Zelené růže se jako řezané květiny umisťují do místností a kanceláří společně s hrnkovými rostlinami, protože v jinak rušné a únavné atmosféře působí osvěžujícím dojmem.

Protože pracovní život v kancelářích bývá vyčerpávající a chaotický, zelené růže vyzařují svěžest a štěstí. Připomínají lidem jaro a navozují klid v duši.

V Irsku, na Smaragdovém ostrově, se Den svatého Patrika slaví se vším zeleným. Zelené růže se dávají blízkým jako symbol víry a naděje spolu se šťastnými šamrolemi.

Někteří však zelenou popisují jako barvu žárlivosti, takže obdržení zelené růže může znamenat, že odesílatel cítí zášť. Říká se, že slovní spojení "zelený závistí" se připisuje žárlivosti pociťované, když tělo nadměrně produkuje žluč a zbarvuje kůži do zelena.

*Obrázek na titulní straně: Zdroj: 阿橋 HQ - Flickr


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.