Co znamenají a znamenají žluté růže?

Žlutá barva nostalgicky připomíná hřejivé, šťastné a vzrušující vzpomínky. Může jít o dětství, běhání v chladném vánku prohřátém odpoledním sluncem nebo ležení na zemi a vyhřívání se na slunci, které člověka v dobrém slova smyslu zpotí.

Žlutá, nejzářivější ze všech barev, vyvolává veselou a optimistickou náladu, zejména pokud přišla v podobě okouzlujících růží.

Po objevení žlutých růží naplnila vzduch euforie a vzrušení, když šlechtitelé a nadšenci pěstovali tyto slunečné květiny. Jejich pěstování vedlo k produkci dalších odrůd žlutých růží, které přinášely uspokojení jakéhokoli vkusu různých pěstitelů růží.

Ve skutečnosti později připravila půdu pro inovace v zahradnictví, například pro vytvoření nových barev květů růží.

V tomto článku se budeme zabývat některými zajímavými fakty o žlutých růžích a jejich jasném a veselém přínosu pro květinový svět.

Historie žluté růže

světle žlutá růže

Ačkoli byla žlutá růže objevena v roce 1800, je poměrně novým přírůstkem mezi mnoha druhy růží, které si lidé oblíbili. Bylo objeveno, že hojně rostou na Blízkém východě, a do Evropy byly dovezeny tři druhy divokých žlutých růží.

Rosa ecae má žluté jednotlivé okvětní lístky, červenohnědé stonky a mechovité listy. Rosa foetida je větší žlutá růže s hnědými stonky a černými trny, zatímco Rosa hemispherica neboli "sirná růže" je známá pro sírou vonící dvojité žluté okvětní lístky a šedozelené listy. Tyto tři divoké růže se staly základem moderních žlutých růží a dokonce i oranžových a zelených růží.

Hybridisté se pustili do vytváření nových odrůd růží a podařilo se jim vytvořit nové, jasně zbarvené květy růží. Je však známo, že divoké žluté růže nejsou tak odolné jako růžové a bílé druhy, že u vzniklých odrůd byla pozorována větší náchylnost k černým skvrnám a dalším chorobám.

S časem a trpělivostí šlechtitelé nakonec přišli s odolnějšími a ještě krásnějšími žlutými růžemi, které navíc sladce a ovocně voní! Většinou jednoplátečné růže dnes existují ve více okvětních lístcích, které se pohybují od světlejších po jasnější odstíny žluté.

Co znamenají a znamenají žluté růže?

význam žluté růže

Co přesně znamenají žluté růže? Stejně jako ostatní druhy růží je i žlutá růže spojena s náboženskými kulturami.

V islámské tradici se žluté růže údajně poprvé objevily z padajícího potu cestujícího "al-buraka", létajícího tvora podobného kentaurovi, který nosil proroky .

Lidová řeč květin z 19. století definuje žluté růže jako žárlivost. Lidé, kteří je obdrželi, závidí odesílateli, a přestože se může jednat o formu lichotky, konzervativní viktoriánská éra ji považovala za negativní konotaci a tento význam si Francouzi stále udržují. Posílání žlutých růží také znamenalo rozhodné ne. Často se nápadníkům vracejí žluté růže, aby odmítli jejich deklarovanou náklonnost.

Významy květin se také vyvíjejí a dnes jsou se žlutými růžemi spojovány optimističtější definice. Některé kultury, například moderní Řekové, spojují žluté růže a další světlé květiny s drahými materiály, jako je zlato, takže jsou tyto květiny vysoce ceněny. Mexičanům žlutá barva růží připomíná jejich základní zlaté kukuřice, pro které se květina stala symbolem hojnosti.

Kytice žluté růže darovaná v dnešní době je symbolem přátelství a vzpomínky. Představuje veselé a vzrušující přátelství, které je vázáno na celý život.

Podívejte se na naše další návody o významu růží a o tom, jak o růže pečovat.

světle žlutá růže

Druhy žlutých růží, které můžete pěstovat

Rosa 'Graham Thomas'

Růže 'Graham Thomas', známá také pod názvem Ausmas, roste jako vzpřímený keř s hladkými zelenými listy. Květy této odrůdy jsou voňavé, sytě žluté a dvoukvěté.

Tato úžasná růže, kterou vyšlechtil David Austin v roce 1983, získala od Královské zahradnické společnosti ocenění Award of Garden Merit. Lze ji pěstovat jako okrasnou růži a její květy jsou výjimečné i jako řezané květiny.

Rosa 'Sunshine Daydream'

Jedná se o nejlepší růži roku 2012, která získala ocenění All-American Rose Selections Award. Středně velký květ této odrůdy má pohárkovitý tvar, světle žluté okvětní lístky, které za studena přecházejí do krémové barvy, a tmavě žlutý střed.

Rostlina má vynikající odolnost vůči škůdcům a chorobám, díky čemuž se dobře přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám.

Růže Julia Child

Tato růže, známá také jako "Absolutely Fabulous", je skutečně fascinující svou máslově zlatou barvou a sladkou vůní lékořicových bonbonů.

Keř roste zaobleně zdůrazněný lesklými listy odolnými vůči chorobám. Tato oceňovaná odrůda růže je opakovaně kvetoucím hybridem, který v roce 2004 vyšlechtil Tom Carruth.

Rosa 'Sun Flare'

Tato odrůda nese trsy světle až středně žlutých květů, které navíc voní po lékořici. Středně velké květy kvetou po celé léto a rostlina roste zdravě po celý rok.

'Sun Flare' dosahuje výšky kolem jednoho metru, má nápadné načervenalé trny a lesklé tmavozelené listy. Vyšlechtil ji William Warriner a později ji v roce 1981 uvedl do Spojených států.

Rosa 'Landora'

'Landora' je jednou z nejoblíbenějších žlutých hybridních čajových růží. Jejich dvojité žluté květy mají kupkovitý tvar a listy jsou zelené a lesklé s jemně zubatými okraji.

Rostlina má popínavý růstový habitus, který může přirozeně dorůst až jednoho metru. Tuto odrůdu zpopularizoval v roce 1970 Tantau.

Poutní růže

růže poutnice

Jedinečnou vlastností této odrůdy růže je mnoho okvětních lístků, které začínají jako kalichovité a otevírají se do plochých květů.

Půvabný květ je většinou jemně žlutý, na okrajích přechází do světlejšího odstínu. Je mimořádně voňavý s nádechem čaje. Další chválený hybrid Davida Austina, tato rostlina kvete nepřetržitě a je poměrně odolná vůči škůdcům.

Růže míru

rosa mír

Klasická růže 'Peace' získala v roce 1941 druhé místo v soutěži o nejlepší růži roku. Růžové vnější okraje jejích květů jsou zvýrazněny zlatožlutými středy. 'Peace' roste bujně a má velké, lesklé tmavě zelené listy.

Formálně je známá jako 'Madame A. Meilland', kterou vytvořil Francis Meilland ve Francii v roce 1935. Šlechtitel prý posílal poupata této odrůdy pěstitelům v různých zemích, aby rostlina přežila válku.

Rosa 'Sunsprite'

Nejlépe hodnocená odrůda růže Sunsprite vytváří trsy sytě žlutých zvlněných květů. Kvetou od června do září a rostlina je vhodným doplňkem zahrady hýřící barvami.

Kvůli krátkým stonkům jsou však horší jako řezané květiny. Jedná se však o odrůdu poměrně odolnou vůči chorobám, která roste jako keř se světle zelenými lesklými listy. Reimer Kordes vyšlechtil tuto růži v roce 1973 a jinak ji nazval "Friesia" podle šlechtitelova rodného původu.

Růže Lady of Shalott

Volně uspořádané, světle oranžové okvětní lístky s kontrastní zlatožlutou spodní stranou jsou pozoruhodným znakem této odrůdy růže, stejně jako její příjemná, teplá kořeněná čajová vůně.

Tvoří statný keř s dlouhými stonky, které jsou mírně ohnuté. Dospělé listy jsou zelené, zatímco mladé mají bronzový nádech. Patří také k oceněným hybridům Davida Austina.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.