Co znamenají a symbolizují oranžové růže?

V historii existovaly původní růže pouze v odstínech bílé, růžové a červené. Lidé měli rádi tyto barvy, které byly dokonce považovány za klasiku, ale vždy je tu touha po něčem jiném. Proto se šlechtitelé snažili zavádět nové barvy a odrůdy, aby dále zlepšili a rozšířili prodejnost růží.

Postupem času byly představeny další exotické kultivary a lidé se dožadují každé novinky. Více než sto let po objevení žlutých růží vstoupily na scénu radikální oranžové růže, které otevřely cestu k dalším a dalším experimentům s barvivy květů růží.

Dnes jsou k dispozici četné oranžové růže s odstíny od jemné korálové přes broskvovou až po zářivou mandarinkovou. Oranžové růže skutečně dodaly tradiční růži svěžejší a senzačnější nádech.

Historie oranžové růže

Oranžové růže měly vzrušující přínos do historie růží a tento článek se bude zabývat jejich příběhem a pokusí se určit, co dělá tuto moderní růži zajímavou.

Původ a historie oranžové růže

Červená a žlutá růže jsou dvě velmi odlišné růže, obě mají výrazné vlastnosti a významné atributy, které z nich v roce 1900 učinily jedny z nejžádanějších květin.

Lidé, zejména šlechtitelé, byli zvědaví, jak budou tyto květiny přijaty, když se zkombinují, a vzhledem k vrcholícímu zájmu o hybridizaci v tomto období byli šlechtitelé vybaveni k tomu, aby ji uskutečnili.

oranžová růže zblízka

V padesátých letech 20. století byly poprvé představeny květy růží s oranžovým barvivem, pelargoninem , které se objevily na trhu. 'Independence' byla oranžová růže, která vedla k vytvoření korálových odstínů, které se u růží dříve nevyskytovaly.

Říkalo se, že hybridisté se zbláznili do oranžových růží, že to přehnali a během následujících let vytvořili tolik odrůd broskvových až velmi silně oranžových růží . Ale naprosto se to vyplatilo, protože květinový průmysl se stal rozmanitějším a následovaly ještě další vědecké objevy v oblasti hybridizace.

Co znamenají a symbolizují oranžové růže?

oranžová růže významy

Široká škála kultivarů oranžových růží dokazuje, že tato kvetoucí rostlina má co nabídnout a vyrovná se klasickým růžím. Živější a energičtější růže uchvátily květinový průmysl a v historii si vysloužily svůj vlastní význam a symboliku.

Oranžová růže vznikla z přátelských žlutých a půvabných červených růží. Je příznačné, že kombinací těchto dvou růží vznikla květina, která symbolizuje proměnu přátelství v romantickou lásku. Kytice z této květiny se obvykle dává na znamení, že přátelé k sobě začali cítit hlubší city a jsou připraveni udělat další krok ve vyjádření vzájemné náklonnosti.

Jsou také dokonalými letními květinami a mohou být symbolem letního úletu, naznačují intenzivní city podle zářícího západu slunce a vášnivé a ohnivé touhy .

Pokud jde o jazyk květin, oranžové růže se také s oblibou dávají při slavnostních příležitostech, jako jsou promoce a narozeniny, aby vyjádřily radost z něčích životních úspěchů a těšily se na vzrušující rok, který je před námi.

Lidé si oranžovou barvu spojují také s pocitem tepla a nadšení. Oranžové růže se proto používají při tematických svatbách a na oslavu podzimu. Protože jsou oranžové růže barvou svátku Halloween, staly se vedle dýní a oranžového listí podzimu oblíbenými na oslavu života a bohaté úrody a připomínají také oheň protínající temnotu noci.

Podívejte se na naše průvodce o symbolice růží a péči o růžové keře a dozvíte se o této úžasné rostlině více!

žlutá oranžová růže

Oblíbené odrůdy a typy oranžových růží

Rosa 'Independence'

'Independence je první oranžová floribunda, kterou v roce 1951 vytvořil Wilhelm Kordes II. Oranžovočervené květy jsou středně vonné, ale velmi velké a s dvojitými okvětními lístky. Jsou v hroznech na dlouhých stoncích s velkými, tmavými a leskle zelenými listy.

Rosa 'Tropicana'

V roce 1960 vyšlechtil Rosen Tantua první oranžovou hybridní čajovou růži. Tato popínavá růže, nazývaná také 'Super Star', se dodává v odstínech oranžové, vermilonové a korálové a je mimořádně nádherná jako akcent v zahradách. Květy rostou na dlouhých stoncích s hustými lesklými listy, takže se skvěle hodí i jako řezané květiny.

Rosa 'Just Joey'

Just joey rose

Jedná se o další hybridní čajovou růži oblíbenou pro velké, rozvolněné květy v meruňkové směsi, které jsou také výjimečně voňavé. Tato růže vyšlechtěná společností Cants of Colchester v roce 1972 roste nejlépe v teplejším podnebí a v roce 1994 byla zvolena oblíbenou růží světa.

Rosa 'Alexander'

rosa alexander

Růže Alexander, kterou v roce 1972 v Anglii představil Harkness, je nejoranžovější z oranžových růží. Vermilonové květy nevyblednou a rostlina je jednou z nejvyšších hybridních čajových růží. Rostlina obvykle roste vzpřímeně na plném slunci.

Rosa 'Crown Princess Margareta'

Nápadná rostlina, kterou v roce 1992 vyvinul David Austin, má mnohokvěté květy sytě meruňkové barvy přecházející do absolutní oranžové. Tato nádherná oranžová růže se skvěle hodí do zahrady i do květinových vazeb.

Rosa 'Brigadoon'

rosa brigadoon

Jedná se o vysoký hybridní čajovník, který je mrazuvzdorný a vhodný na zimu. Její květy jsou směsí růžové a korálové barvy, která může v závislosti na klimatu přecházet do světlejších odstínů. Byl vyšlechtěn společností Warriner a do Ameriky byl uveden v roce 1992.

Rosa 'Chris Evert'

Chris Evert, známá také pod názvem 'Raymond Kopa', je hybridní čajovník odolný vůči chorobám, který má žlutooranžové květy s výraznými šarlatově zakončenými okvětními lístky. Rostlina roste jako keř o výšce až 1,5 metru a byla vyšlechtěna Tomem Carruthem v roce 1997.

Rosa 'Bronze Star'

Okvětní lístky jsou nařasené a začínají bronzovou barvou blednoucí do meruňkové. Tento hybridní čajovník, který vyšlechtil O. L. Weeks v roce 2000, má silnou kořenitou vůni a dodává se na dlouhých stoncích, proto jsou to dobré řezané květiny.

Rosa 'Jean Giono'

Květní poupata začínají žlutě a při rozkvětu se okvětní lístky zbarvují do oranžova s mandarinkovým žilkováním. Silně kvetoucí rostlina, velké květy mají nádherně kořeněnou a ovocnou vůni. Tuto oranžovou růži zkřížil Alain Meilland v roce 1996.

Rosa 'DayBreaker'

Tuto oranžovou růži představil Fryer v Anglii v roce 2004. Rostlině typu floribunda sice chvíli trvá, než se v zahradě uchytí, ale výsledné květy jsou tak nádherné a dokonale tvarované v broskvové a jantarové barvě. Kvetou ve velkých trsech, které se obvykle stříhají a vytvářejí okamžitou kytici.

Rosa 'Lady Emma Hamilton'

Tuto krásnou květinu představil David Austin v roce 2005. 'Lady Emma Hamilton' má jedinečný způsob kvetení, kdy růže začínají sytě červenou barvou s nádechem do oranžova. Jak se květy otevírají, jsou uvnitř mandarinkové a zvenku nažloutlé.

Rosa 'Remember Me'

'Remember Me' se jinak nazývá 'Rose d'Amour' a byla vyšlechtěna Anne Cockerovou v 80. letech 20. století. Květy této rostliny jsou dlouhotrvající a připomínají obraz v sépiové barvě. Květy jsou v broskvové barvě s nádechem do hněda a téměř bronzovým středem.

Rosa 'Dicky'

Dicky je floribundová růže jinak známá jako 'Anisley Dickson', což je jméno manželky šlechtitele, který ji v roce 1983 přivezl do Severního Irska.

Květní stvoly se vytvářejí v dokonalých proporcích a nádherné kvítky mají korálově lososovou barvu. Rostlina je mrazuvzdorná a nepotřebuje další péči, takže je mezi zahrádkáři oblíbená.

Rosa 'Singing in the Rain'

Tato růže se skvěle hodí do zahrady s květy rostoucími ve shlucích. Okvětní lístky jsou světlejší broskvové, téměř žluté a tu a tam se objeví i nádech oranžové. Tato krásná květina je známá také pod názvem 'Love's Spring' a byla představena v roce 1984 Samuelem Darragh McGredym IV.

Rosa 'HARoony'

Tato růže, nazývaná také 'Amber Queen', má kořenitě sladce vonící květy zlatavě broskvové barvy, které vynikají na pozadí tmavě zelených, bronzově zakončených listů. Rostlina, kterou v roce 1983 hybridizoval Harkness, roste bujně a při výsadbě na přímém slunci dosahuje až jednoho metru.

Rosa 'Arocad'

Této růži se také říká 'Brandy' kvůli bronzově meruňkové barvě květů. Osmadvacet okvětních lístků je velkých a širokých a lesklé listy jsou tmavě zelené. Rostlina má celkově velkou odolnost vůči chorobám. Jack Christensen a Herbert Swim vypěstovali tuto oranžovou růži v roce 1981.

Rosa 'Korgane'

Tato růže má oranžovo-zlatou směsovou barvu i v květech. Poupata silně voní a listy jsou leskle zelené a keříčkovitá rostlina má vzpřímený růst. Tato růže se také nazývá 'Las Vegas' a byla představena v roce 1979 Reimerem Kordesem.

Rosa 'Folklore'

Jedná se o hybridní čajovou růži, která má fascinující korálově oranžové a žlutě smíšené květy. Rostlina je typicky vysoká a vzpřímená a výborně kvete na plném slunci. Voňavé květy jsou atraktivní pro včely a díky odolnému růstu je nejlépe vysazovat do zahrad. Tato růže, známá také pod názvem "Selbar", byla vyšlechtěna společností Kordes v roce 1977 .


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.