Červená růže - klasický symbol

Červená růže by mohla být nejoblíbenější ze všech růží. Ve filmech, písních a knihách se o červených růžích mluví, jako by to byly postavy se zvláštní rolí. Země a vesnice si vybírají za symbol červené růže díky bohatému přínosu této květiny pro jejich historii. Dokonce i děti jsou pojmenovávány po této květině kvůli veškeré kráse, která je s ní spojena.

Důvodem, proč si červené růže získaly tolik lásky, je to, že jejich nádhera obstála ve zkoušce času. Pro staré Římany a Řeky byly luxusní přítomností romantiky, v rané Anglii byly květinami odvážných a dodnes jsou celosvětovými posly náklonnosti.

Červená růže se stala skutečně klasickým symbolem a v tomto článku se budeme zabývat tím, proč tomu tak u této nadčasové květiny rozhodně zůstane, a různými barvami a druhy této ikonické květiny.

Historie červené růže

červená růže rostlina

Otec botaniky Theofrastos se ve své knize "Zkoumání rostlin" zmiňuje o tom, že Řekové hojně používali růže v parfumerii, kosmetice a lékařství, zatímco Římané je pěstovali jako okrasné zahradní květiny. Tato kombinace praktických a estetických hodnot růží byla důvodem, proč se jejich pěstování rozšířilo.

Červené růže byly upřednostňovány při výrobě léčivé růžové vody a léků. Voňavá vůně červených růží zakrývá hořkou chuť většiny léků a říká se, že koupele v růžové vodě jsou léčivější. Jedly se také v salátech a vyráběly se z nich sladké bonbony.

Za nejstarší červenou růži středověké Evropy byla považována Rosa gallica, polodvojitá růže se zářivě červenými květy. Spolu s několika dalšími odrůdami růží byla tato červená růže velmi oblíbená a stala se předchůdkyní mnoha dnešních pěstovaných růží.

Tato nádherná květina zaujala také Edmunda, prvního hraběte z Lancasteru, a stala se tak symbolickou červenou růží Lancasterů. Ta se stala jedním ze symbolů anglické války růží v roce 1400. Později se Tudorovská růže, červenobílá růže - znamenající jednotu rodů zapojených do slavné občanské války - stala národní květinou Anglie.

Červené růže se dodnes slaví po celém světě. Často se dávají jako dárek, zejména na svatého Valentýna. Mnohé organizace zabývající se růžemi podporují pěstování nových odrůd červených růží, které mají vynikající vlastnosti a často se představují na květinových výstavách a soutěžích.

Význam červené růže

Co znamenají a představují červené růže?

Červená růže je univerzálním symbolem lásky, romantiky a krásy, a proto je s Valentýnem spojena hluboká nostalgie. Kytice červených růží vždy vyjadřuje "Miluji tě" v té nejčistší podobě a jediná červená růže s dlouhými stonky darovaná mezi dlouhodobými partnery znamená "Ty jsi stále ten pravý".

Ve středověku byly červené růže také symbolem dekorativní a mystické oddanosti. Byla prohlášena za nejdokonalejší z květin a byla jedním ze symbolů Panny Marie. Je samozřejmě také známo, že řecká bohyně lásky Afrodita je dobře znázorněna květem červené růže.

Červené růže jsou také romanticky spojovány se smrtí. Jsou připomínkou toho, že čím blaženější je prožívaná láska, tím melancholičtější je pomyšlení, že láska vyprchá a zemře. Červené růže se často pokládají na hroby a hřbitovy zesnulých milovaných osob .

Chcete-li se dozvědět více, můžete se podívat na naše podrobné průvodce o symbolu růže a seznam významů květin.

květ červené růže

Jaké jsou různé odrůdy červených růží?

Rosa 'Red Meidiland'

Jedná se o bujně rostoucí růže, které se díky svému nízkému habitu pěstují jako půdopokryvné.

Stále kvetoucí květy mají červené okvětní lístky s bílým středem a žlutými tyčinkami a vytvářejí se v hroznech. Tmavě zelené listy se na podzim zajímavě zbarvují do žluté barvy. 'Red Meidiland' byla vyšlechtěna v roce 1990 firmou Meilland ve Francii.

Rosa 'Velvet Fragrance'

Jinak známá jako 'Velours Perfume', tato odrůda růže je hybridní čajová růže, která vytváří velké krásné květy sametově karmínové barvy.

Květy jsou intenzivně voňavé, dostupné od léta do podzimu, mají bujný růstový habitus. Listy jsou tmavě zelené a pololesklé, rostou na stoncích, které mohou dosahovat výšky až jednoho metru. Tuto odrůdu vyšlechtil Gareth Fryer v roce 1988.

Rosa 'Champlain'

Růže 'Champlain' je opakovaně kvetoucí keř, který vytváří lehce vonící pravé červené květy, které se na koncích okvětních lístků mění na sytě červené.

Květy vyrůstají s třiceti okvětními lístky a listy jsou po celou sezónu tmavě zelené a odolné vůči škůdcům a chorobám. Tuto odrůdu růží vyšlechtila Dr. Felicitas Švejda v roce 1973.

Rosa 'Crimson Glory'

Tato odrůda růže je popínavý hybridní čajovník, který nese velké a těžké dvojité, obvykle 26-40 okvětních lístků, sytě karmínové květy.

Květy mají klasický tvar růže, jsou silně vonné a díky tmavě zeleným listům se hodí k řezu. Jsou oblíbené také jako plotové a altánové popínavky. Jackson a Perkins křížili odrůdu 'Crimson Glory' v roce 1935.

Rosa 'Precious Time'

Tato hybridní rostlina čajové růže vyšlechtěná Pierrem Orardem v roce 2009 dosahuje výšky jednoho metru a kvete od konce jara do začátku zimy.

Sytě vínové květy jsou oblíbené jako řezané květiny, ale rostlina se s oblibou pěstuje i v květináčích a jako okrasná rostlina. Rostlina je známá také díky mladým listům, které mají načervenalý nádech.

Rosa 'Chrysler Imperial'

Dr. Walter E. Lammerts tuto růži hybridizoval v roce 1952. Je to odolný, statný keř, který nejlépe roste v teplých oblastech.

Vypěstované květy jsou proslulé svou silnou vůní a sametovou, sytě karmínovou barvou, které jsou bohaté od jara do podzimu. Pololesklé tmavě zelené listy jsou neseny na dlouhých stoncích, díky nimž se 'Chrysler Imperial' výborně hodí k řezu.

Rosa 'Ingrid Bergman'

Růže 'Ingrid Bergman', kterou představila dánská společnost Poulsen Roser v roce 1984, je vzpřímený keř, který dosahuje výšky až jednoho metru. Lehce vonící květy jsou teplé, tmavě červené, které mají obvykle 26-40 okvětních lístků a jsou neseny v hroznech.

Vitální rostlina je kompaktní se sytě zelenými listy, které jsou odolné vůči většině škůdců a chorob růží. Krása této odrůdy růží jí v roce 1993 vynesla ocenění Garden Merit Award udělované Královskou zahradnickou společností.

Rosa 'Super Hero'

Tato odrůda růže nese středně velké nevonné květy v karmínové barvě. Květy jsou bohaté od pozdního jara do začátku podzimu a tmavě zelené listy vydrží po celou sezónu.

Rostlina roste v kompaktním keřovitém tvaru a je ideální jako okrajová nebo základová rostlina v krajině. Tuto růži zkřížil v roce 1996 Ping Lim.

Rosa 'Double Delight'

Tato růže má velké, silně vonící květy, které začínají krémově bílou barvou a na zvlněných okrajích přecházejí do jahodově červené. Stonky nesou také matně zelené listy, které bujně rostou a vytvářejí kompaktní vzhled rostliny.

Díky svým poutavým květům získala odrůda 'Double Delight' řadu ocenění, například zlatou medaili v Římě v roce 1976 a cenu za vůni v Ženevě. 'Double Delight' vyšlechtili Swim a Ellis ve Spojených státech a na trh byla uvedena v roce 1977.

Rosa 'Darcey Bussell'

Tato růže, pojmenovaná po slavné anglické baletce, kvete jako tutu. Plně dvojité sytě karmínové květy s nádechem do fialova rostou hojně na opadavém keři.

Rostlina je dobře výkonná, snáší horké podnebí. Díky ovocné vůni a množství květů je tato rostlina ideální jako kvetoucí živý plot nebo zahradní obruba. David Austin vyšlechtil tuto oceňovanou růži na začátku roku 2000.

Pokud máte rádi růže, nezapomeňte si prohlédnout tento úplný seznam názvů a barev růží a kdy je vysazovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.