Bílé růže - jednoduchý, elegantní a levný dárek

Bílá, nejsvětlejší ze všech barev, je často považována za prostou a krotkou, ale v její lehkosti je něco, co oslovuje naši jednoduchou estetiku. Bílá je osvěžujícím odpočinkem od všech ostatních výrazných a energických barev. Vyzařuje eleganci, aniž by vyžadovala příliš mnoho, což ztělesňují bílé růže.

Existuje mnoho druhů růžových keřů a bílé růže jsou stále oblíbené floristy a návrháři při vytváření stylových a elegantních sestav a jsou kvintesencí elegantních svateb. S oblibou se dávají jako dárek pro svou jednoduchou, a přesto nápadnou krásu a na kytici bílých růží je vždy krásný a vítaný pohled.

Pěstování bílých růží prokázalo jejich význam jak v okrasném, tak v léčivém zahradnictví. Významně se zapsaly také do historie, neboť jsou spojovány s kulturami a náboženstvími. To vše dokazuje, že příběh bílých růží není nikdy nudný.

Historie bílých růží

Historie bílé růže

Bílé růže patří mezi první přirozeně existující růže a jsou známými předky moderních růží. Růže se pěstují již více než 5000 let a bílé růže patří mezi květiny, které chtěli šlechtitelé zdokonalit.

Spolu s červenými růžemi pěstovali bílé růže již staří Římané, aby z nich vytvářeli růžové vodní fontány a koberce z růžových plátků po kolena. Staly se symbolem postavení a byly synonymem luxusu.

strom bílé růže

Ačkoli bylo pěstování růží po pádu Římské říše zastaveno, mniši a jeptišky se chopili jejich pěstování a našli si čas, aby je opět začali pěstovat. Postupem času byly budovány klášterní a klášterní zahrady a růže se opět používaly při oslavách svátků a k výzdobě oltářů.

Protože bílé růže byly hluboce spojeny s různými náboženskými vírami, poptávka po nich byla tak vysoká, že se v Persii rozvinul rozsáhlý průmysl výroby růží. Jako jeden z produktů vyráběli růžovou vodu, která byla považována za nejlepší na světě a údajně se vyvážela až do Španělska a Číny .

bílá zahradní růže

Bílé růže se vyráběly ve velkém, protože byla poptávka i po jiných barevných růžích. Protože jsou bílé růže nejsvětlejší barvou, která existuje, daly se snadno barvit do různých barev, které v té době nebyly k dispozici.

Dnes jsou bílé růže díky své přirozené barvě stále více ceněny. Díky rozvoji a zdokonalování zahradnických dovedností a novým technikám hybridizace bylo objeveno a vypěstováno téměř tisíc nových bílých růží. Pěstování růží není obtížné, pokud rozumíte péči o růže a jejich údržbě.

Bílá růže významy

Co znamenají a symbolizují bílé růže?

Bílá je nejjednodušší a nejčistší ze všech barev, a proto jsou bílé růže spojovány s čistotou a nevinností. Říká se, že první bílé růže existovaly jako rostliny bez trnů, které symbolizovaly dobro, ale když se na světě objevilo zlo, růže začaly získávat trny.

Bílé růže jsou spjaty s náboženskou historií, kde znamenaly duchovno a soucit. Mnoho křesťanských architektur a obrazů bylo opředeno ilustracemi bílých růží. Bílá růže je považována za nekonečnou věčnou růži nebe, jejíž okvětní lístky jsou popisovány jako duše a vůně jako nekonečná chvála Boha.

Bílá růže, Rosa alba, je znakem rodu Yorků, jednoho z rodů, které v Anglii bojovaly v historické sérii občanských válek o trůn.

Dalším revolučním ztvárněním bílé růže je německé hnutí "Bílá růže". Byla to nacistická odbojová skupina ve 40. letech 20. století složená ze studentů a profesorů, jejímž cílem bylo reprezentovat a osvobodit nevinné od zla.

Kvůli eleganci květů se královna Viktorie rozhodla pro kytici z bílých růží, když v roce 1840 kráčela k oltáři. Toto první použití bílých růží na svatbách se stalo senzačním a jsou obvyklé až do dnešních dnů.

Další významy růží a seznam symboliky květin najdete na našem blogu.

bílá růže květina

Jaké jsou různé odrůdy bílých růží?

Zde jsou uvedeny běžné druhy bílých růží:

Rosa 'Pope John Paul II'

Tato oceněná růže, pojmenovaná po zesnulém milovaném papeži, je dokonale čistě bílá a voňavá. Tato růže roste na dlouhých stoncích a je ceněnou řezanou květinou.

Keřovitá růže vyšlechtěná v USA Keithem Zary v roce 2006 opakovaně kvete, má tmavě zelené listy odolné vůči chorobám. V roce 2010 získala ocenění "Australská růže roku".

Rosa 'French Lace'

Tato odrůda růže je proslulá svými slonovinovými poupaty se světle meruňkovými odlesky, která se otevírají do čistě bílých květů. Jedná se o chytlavé zahradní růže, které rostou vzpřímeně až do metrové výšky.

Plodný habitus kvetení a odolnost vůči škůdcům jsou potěšením v oblasti řezaných květin. Růže 'French Lace' byla vyšlechtěna Williamem Warrinerem v roce 1980.

Rosa 'Avalanche 1991'

Další hybrid Williama Warrinera z roku 1991, 'Avalanche', je plodná floribunda s krémově bílými květy.

Trnité stonky vyrůstají na růžovém keři, který může dosahovat až metrové výšky. Nápadné a voňavé květy se používají jako řezané květiny nebo jako zahradní akcent.

Rosa 'Secret's Out'

Díky silné vůni a klasickému elegantnímu tvaru této bílé růže je těžké udržet tuto květinu v tajnosti. Čajový hybrid objevený společností Witherspoon Rose Culture v roce 2009 roste kompaktně a díky tomu je oblíbenou okrajovou rostlinou v zahradách. Přestože je rostlina poměrně odolná, je stále náchylná na slimáky a brouky.

Rosa 'Alba Maxima'

'Alba Maxima' je jednou z nejstarších růží. Plodí poupata zbarvená do růžova, která se otevírají do krémově bílých růží s dvojitými plátky. Kvetou pouze jednou, ale jejich krása stojí za to, aby se v zahradách udržely.

Rostlina se vyznačuje také šedozelenými listy a popínavým růstovým habitem. Tato odrůda růže, která byla v roce 1500 hybridizována, získala také ocenění Garden Merit Award udělované Královskou zahradnickou společností.

Rosa 'Blanc Double de Coubert'

Polodvojčata s okvětními lístky této odrůdy růží voní od jara do podzimu. Velký květ je čistě bílý s nádechem růžové v poupatech.

Nízko rostoucí odolný keř, rostlina roste bujně s trnitými větvemi, ideální jako obruba a živý plot. Rostlina, jinak známá jako "Muslin Rose", byla křížená Cochetem v roce 1852.

Rosa 'Winchester Cathedral'

růže winchesterská katedrála

David Austin objevil tuto růži ve Velké Británii v roce 1988. Vytvářené voňavé květy začínají bílou barvou, která se časem mění na světle růžovou. Keřovitý a kompaktní vzrůst dosahuje výšky jednoho metru, ale kvete opakovaně, takže rostlina je ideální do nádob.

Rosa 'Iceberg'

'Iceberg' je považována za jednu z nejodolnějších růží. Díky své mrazuvzdornosti nevyžaduje velkou péči a je plodná. Je to floribundová růže, která vytváří trsy dvojitých okvětních lístků v jemné bílé barvě, někdy s nádechem nejsvětlejší růžové.

Roste vysoko a keřovitě s lesklými světle zelenými listy. Růže 'Iceberg' byla vyšlechtěna v roce 1958 společností Kordes a získala ocenění Award of Garden Merit udělované Královskou zahradnickou společností.

Rosa 'Prairie Star'

Tato odrůda růže je krásná krémová s nádechem do růžova, kterou vyšlechtil Dr. Griffith Buck v roce 1975.

Lehce vonící květy mají vysoké středy a jejich listy jsou po celou sezónu tmavě zelené, ale na podzim žloutnou. Mnohokmenný keř tvoří v zahradě členitou kulisu a květy růží jsou krásné v kyticích a aranžmá.

Rosa 'Cream Abundance'

Tato floribundová růže vyniká krémově bílými okvětními lístky s meruňkovou příměsí, které jsou rozhodně voňavé. Květy jsou bohaté na kulatém keři plném také tmavě zelených listů.

Kvetou od jara do podzimu a rostlina je odolná vůči běžné černé skvrnitosti a plísni. Tato odrůda růže, známá také pod názvem "Covent Garden", byla hybridizována společností Harkness v roce 1999 .

Pokud máte rádi květiny, nezapomeňte se podívat na náš seznam názvů květin od 1 do Z.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.