Význam růží

Když přemýšlíte o tom, jakou květinu darovat své oblíbené osobě, ať už k narozeninám, Valentýnu nebo k jiné oslavě, pravděpodobně už víte, že růže jsou jednou z nejlepších možností, které můžete zvolit.

Růže, Rosa, jsou klasické krásky, které nabízejí nenápadnou eleganci bez ohledu na to, jakou barvu kytice zvolíte. Klasický tvar slzy již dlouho znamená romantiku a třídu - ale jak se rozhodnout, která barva je pro vás ta pravá? Jaký je význam růží?

Vzhledem k desítkám barev růží, z nichž si můžete vybírat, může být jejich seznam ohromující. V tomto článku vám poskytneme průvodce barvami růží a jejich významy, abyste si mohli vybrat tu správnou pro danou příležitost - zaručeně.

Proč darovat růže?

Proč vůbec vybírat růže? Pokud se rozhodujete mezi mnoha různými druhy květin, existuje spousta dobrých důvodů, proč zvolit růži.

Za prvé, tato rostlina je odedávna symbolem lásky. Již staří Řekové a Římané tuto květinu používali k vyjádření srdečných citů.

Darovat někomu růži je dobrý způsob, jak spojit darování květiny s tím, co cítíte ve svém srdci. Ať už cítíte sympatie, lásku, romantiku, náklonnost nebo radost, darování růže je skvělým způsobem, jak dát najevo, že vám na někom záleží.

Existuje mnoho odrůd růží, ze kterých si můžete vybrat. Níže je uveden význam a symbolika jednotlivých barev.

Symbolika růží podle barev

Růže se vyskytují v téměř všech barvách, od čistě bílé až po tmavě černou. Pokud jde o řeč květin, zde se dozvíte, co jednotlivé odstíny znamenají, abyste mohli poslat dokonalý vzkaz.

Bílá

Bílý květ růže

Bílé růže symbolizují mnoho věcí, například nevinnost, čistotu a lásku. Často se dávají na svatbách nebo pohřbech. Bílá barva představuje nový začátek a nové začátky. Může také představovat naději a dokonce i radost.

Byla původním symbolem anglických královen, protože se věřilo, že pouze panny mohou plodit růže bez trnů. Ve Francii byla bílá růže během první světové války symbolem míru.

Žlutá

Jasně žlutá růže

O významu žluté růže se dlouho diskutovalo. Někteří tvrdí, že symbolizuje přátelství a věrnost, jiní se domnívají, že je výrazem lásky. Bez ohledu na to existuje mnoho způsobů, jak tuto krásnou květinu začlenit do svého života ze zvláštního důvodu nebo při zvláštní příležitosti.

Žluté růže můžete použít také k vyjádření vřelosti, radosti a náklonnosti. Zatímco dříve se tyto květiny používaly k vyjádření žárlivosti, dnes se to naštěstí stává jen zřídka.

Slonovina

Stejně jako bílá růže je i růže ze slonoviny symbolem čistoty a krásy. V mnoha kulturách se v historii používala jako symbol panenství, cudnosti a věrnosti. Ve viktoriánské éře se běžně dávala někomu, kdo právě složil manželský slib.

V některých případech může růže ze slonoviny znamenat něco úplně jiného než bílá růže. Může vyjadřovat půvab, šarm, ohleduplnost a dokonalost. Darovat růži ze slonoviny je dobrý způsob, jak ukázat, že vám na ní záleží - bez romantických úmyslů. Zvažte možnost darovat kytici slonovinových růží se směsí eukalyptů, která bude skutečně okouzlující!

Broskev

Broskvová růže je symbolem lásky, čistoty a něhy. Broskvová barva je odedávna spojována s ženskostí a vůně této květiny prý připomíná mladistvou nevinnost. Není divu, že se tato krásná květina často používá jako zásnubní nebo svatební květinová výzdoba.

Broskvové růže lze také použít jako symbol skromnosti a upřímnosti. Jsou také skvělým dárkem na poděkování, a pokud uzavíráte obchodní dohodu, budou skvělým dárkem!

Oranžové

oranžová růže zblízka

Oranžová růže je symbolem lásky a vášně. Představuje touhu být milován nebo potřebu někoho, kdo nebude utíkat před problémy. Oranžová růže může také představovat teplo a stabilitu ve vztahu.

Znamená štěstí, lásku a štěstí. Říká se o ní také, že je předzvěstí štěstí v podnikání a znamením, že se vám vše bude dařit. Oranžová růže byla v mnoha kulturách používána jako symbol naděje a obnovy, protože lépe než jiné růže snáší nízké teploty.

Červená

červený květ růže

Červená je kvintesencí růží a jednou z nejoblíbenějších květin vybíraných na Valentýna! To proto, že tato květina symbolizuje lásku a romantiku spolu s vášnivou touhou.

Příležitostně se červené růže používají ve svatebních kyticích, které mají znamenat manželské štěstí a opravdovou úctu. Tato květina může být použita k vyjádření oddanosti a vášně.

Vínová

Burgundská je další neobvyklá barva růží, která znamená nevědomou krásu spolu s vášní a touhou.

Korálová

Korálové růže mohou představovat intenzivní touhu, fascinaci a energii. Korálovými růžemi můžete někomu dát najevo, že obdivujete jeho ducha - nebo že jste na něj hrdí. Ať už se rozhodnete darovat tyto květiny jakýmkoli způsobem, určitě vás nadchnou.

Krémová

Stejně jako růže v barvě slonové kosti a bílé růže mohou i růže v krémové barvě znamenat šarm a ohleduplnost. Krémové růže jsou také ideální volbou pro kytice na rozloučenou.

Třešňové brandy

Další krásnou (a přesto vzácnou) barvou růží je třešňová brandy. Tento tmavě oranžový odstín se často kombinuje se žlutými růžemi, abyste dali obdarovanému najevo, že jste mu v mnoha ohledech vděční. Nabízí dárci možnost předat poselství intenzivní vděčnosti a také vášně.

Darovat někomu kytici třešňových růží je skvělý způsob, jak říct: "Jsem tady, abych zůstal - a nemám v plánu tě v dohledné době opustit." Vždyť je to taky skvělý způsob, jak někomu říct: "Jsem tady, abych zůstal."

Levandule

růže s pěti okvětními lístky

Levandulová není nejběžnější barvou růží, kterou najdete, ale určitě bude jednou z nejúžasnějších. Tato květina má symboliku spojenou s nádherou, zázrakem, kouzlem a tajemstvím - často se používá jako symbol lásky na první pohled.

Pokud jste do někoho zamilovaní a nejste si jisti, jak mu to dát najevo, darování kytice levandulových růží je dobrý způsob, jak upoutat jeho pozornost.

Tmavě růžová

Tmavě růžové růže

Většina lidí se domnívá, že všechny růžové růže znamenají totéž, ale není tomu tak. Například tmavě růžové růže symbolizují vděčnost a uznání a umožňují vám jednoduchým způsobem říci "děkuji". Nabízí kombinaci romantiky a sladkosti.

Světle růžová

Růžové okvětní lístky růží

Světle růžová naopak symbolizuje radost, půvab a jemnost spolu s ženskostí a elegancí. Nabídka kytice světle růžových růží je dobrým způsobem, jak někomu ukázat, že ho obdivujete a máte z něj radost.

Modrá

Modré růže bývají hybridní odrůdy a představují tajemství a možnosti. Tyto květiny, pokud je darujete příteli v kytici, vám mohou pomoci říci: "Jsi úžasný a jedinečný!". Tyto rostliny jsou ideální pro člověka, který má tendenci pochodovat v rytmu vlastního bubnu.

Šeřík

Šeříkové růže, které mají světle fialovou barvu, můžete použít k tomu, abyste někomu ukázali svůj záměr do budoucna. Ať už chcete dát svému milému najevo, že k němu chováte romantické city, nebo chcete své zamilované osobě naznačit, že se vám líbí, šeříkové růže jsou ideální volbou.

Fialové

Fialová hybridní čajová růže

Sytě fialové růže jsou neobvyklé - tuto barvu růží neuvidíte každý den! Tmavě fialová má mystický, majestátní nádech, často se používá jako symbol významů, jako je královská rodina a láska na první pohled. Dát někomu fialovou růži je skvělý způsob, jak mu ukázat, že ho obdivujete a vážíte si jeho názorů.

Zelená

Zelená barva opět nepatří mezi nejoblíbenější barvy, se kterými se u růží setkáte - ale určitě udělá dojem. Tyto zelené růže mohou znamenat omlazení, plodnost a život. Znamenají hojný růst a mohou být použity k navození pocitu rovnováhy a klidu.

Černá

Černá růže může působit depresivně nebo smutně, ale ve skutečnosti může tato barva květin vyjadřovat mnoho významů. Černá je často synonymem smutku a smrti, takže tyto růže určitě uvidíte na pohřbech. To však není jediný způsob, jak můžete černé růže použít.

Mohou mít také pozitivnější konotace a mohou být použity jako symbol změn a nových začátků. Mohou také symbolizovat naději, odvahu a důvěru.

Vícebarevné

Vícebarevné růže

Některé růže mají na každém květu více barev, takže jejich pěstování je opravdu zábavné a vzrušující. Nikdy nevíte, co dostanete, a žádné dva květy nikdy nevypadají úplně stejně.

Pokud někomu darujete pestrobarevnou růži, je to dobrý způsob, jak mu poslat vzkaz přátelství nebo lásky, a pestrobarevná růže vám také může pomoci poděkovat. Chcete-li rozluštit význam vícebarevné růže, zamyslete se nad tím, co každá z barev znamená, a pak z jejich jednotlivých významů poskládejte větší poselství.

Smíšená kytice

Stejně jako v případě vícebarevných růží vám kytice z mnoha různých barev růží umožní kombinovat odstíny tak, abyste vyslali dokonalé poselství. Pokud například pošlete kytici ze žlutých a červených růží, můžete předat poselství veselosti, zatímco směs bílých a červených růží symbolizuje lásku a jednotu, což je dobrá volba ve svatební kytici.

Vyberte si dokonalou barvu růží

Bez ohledu na to, jaké poselství se snažíte předat, je velká šance, že růže vám k tomu poskytne dokonalou příležitost.

Kyticí růží můžete sdělit stovky věcí - tak neotálejte! Vyberte si z výše uvedeného seznamu možností růží a zjistíte, že význam každé barvy růže vám dokonale pomůže vyjádřit vaše skutečné záměry.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.