Co je to lupina?

Lupina je druh kvetoucí luštěniny, kterou lze pěstovat po celém světě. Lupiny rostou ve vysokých jehlicích s několika různými barvami a existují stovky variant lupin, které můžete najít na své zahradě a dvorku.

Je pravděpodobné, že jste je pravděpodobně viděli nesčetněkrát, ale přemýšleli jste někdy o jejich hlubokém významu a symbolice?

Co znamená lupina?

růžové lupiny

V místním zahradnictví najdete desítky druhů lupin, z nichž většinu vytvořil zahradník George Russell. Russel začal šlechtit lupiny a vytvářet různé barevné odrůdy na počátku 20. století. Z jeho hybridů vznikly také rostliny, které jsou barevné a mají husté květnaté stonky.

Jednou z nejběžnějších odrůd lupin je modrásek. Texaská státní květina není vůbec květina, ale je to lupina. Byla nazvána bluebonnet, kdykoli ji texaští zákonodárci jmenovali státní květinou.

Lupina zlatá je jedním z nejkrásnějších druhů lupiny a lze ji pěstovat v každé oblasti s dostatkem slunečního světla. Laty krásných žlutých květů mohou dorůstat výšky až 0,91 m a vypadají úchvatně v každé zahradě.

Název květu lupiny zní podobně jako latinské slovo pro vlka, lupus. Historie názvu lupiny sahá až k Evropanům, kteří se s ní poprvé setkali. Ti si všimli, že lupiny rostou ve velmi chudé půdě a nemají kolem sebe jiné rostliny. Protože v těchto oblastech žily osamoceně, Evropané si mysleli, že kradou živiny ze země.

Květinu nazvali lupina podle svého slova pro vlka a přirovnávali rostlinu ke zlodějskému zvířeti. Moderní zahradníci ovšem zjistili, že lupiny půdě neubírají, ale naopak ji obohacují. Lupiny si berou dusík ze vzduchu a pak ho posílají dolů do půdy, díky čemuž je půda úrodnější.

květy lupiny v horách

Co symbolizují lupiny?

Kromě symboliky spojené s vlky a měsícem se lupiny často používají jako symboly žravosti (neboli všeobecného hladu po životě) a obdivu.

A nejen to, lupiny mohou symbolizovat i štěstí. Tyto květiny symbolizují také pozitivní pohled na svět a nové příležitosti. Tyto významy se shodují mezi všemi barvami květin, včetně modré a fialové.

Jaký je kulturní význam lupiny?

Lupiny nejsou jen krásné květiny, ale některé kultury je považují také za zdroj potravy. Různá semena se v Andách a ve Středomoří používají již více než 6000 let. Ačkoli nejsou tak oblíbené jako jiné luštěniny, například sója nebo hrách, používali je různí indiáni.

tmavě růžové lupiny

Jelikož jsou semena plná dusíkatých alkaloidů, bylo třeba je namočit do teplé vody a poté uvařit nebo opéct. I nyní, ve 20. století, se lupiny často používají jako potravina. Semena můžete použít k přidání chuti a struktury do sladkých i slaných jídel a v některých případech se jednoduše namočí do slaného nálevu a jedí se celá.

Zatímco některé druhy lupiny jsou pro zvířata škodlivé, jiné druhy mohou být ve skutečnosti dobrým zdrojem bílkovin pro hospodářská zvířata. Hospodářská zvířata, jako je skot, ovce a koně, se mohou živit luštěninami, které jsou plné energie a bílkovin. Pastva divokých lupin může být vynikajícím způsobem, jak zvířata nakrmit a udržet populaci lupin pod kontrolou.

Lupiny mají také více bílkovin než tradiční obilí a krmiva, takže jsou dobrou volbou pro zemědělce. Existují však některé jedovaté druhy lupin, kterým je třeba se vyhnout, zejména těm, které rostou přirozeně ve volné přírodě.

Domorodí Američané jako první používali listy lupiny k léčebným účelům. Z listů lupiny vařili studený čaj, kterým léčili nevolnost a vnitřní krvácení. Rostlinu lze také použít jako projímadlo a jako protizánětlivý prostředek. Lze z ní také připravit obklad k léčbě vřídků, bolestí při artritidě a zánětech.

Neexistují také dostatečné důkazy o tom, že užívání připravených lupin ústy může pomoci při vysoké hladině cholesterolu jako alternativa k mléčné bílkovině. Lupiny mají při perorálním užívání také několik dalších uváděných zdravotních účinků, které však vyžadují další testování.

Užívání lupiny jako léku by mělo probíhat pouze pod dohledem vyškoleného lékaře nebo lékařky, protože rostlina může být při nesprávné přípravě toxická. I u připravených lupin mohou být nejčastějšími vedlejšími účinky žaludeční potíže a alergické reakce. Léčebné lupiny jsou však před povolením k předepsání zbaveny hořkých toxinů.

Jaká je symbolika tetování lupiny?

Lupiny se často používají v tetování spolu s vlky. Pokud jsou použity samostatně, mohou také symbolizovat žravost nebo obdiv. Někdy se lupiny používají jako tetování k vyjádření ochoty překonat náročnou situaci nebo se zotavit z traumatu, protože symbolizují nové příležitosti.

Kdy byste měli někomu darovat lupinu?

Lupiny se velmi snadno pěstují a v závislosti na hybridu se jim může dařit i v těch nejdrsnějších klimatických podmínkách. I začínající zahrádkář může zasadit 1 rostlinu a do začátku jara ji nechat rozkvést. V závislosti na druhu, který si pořídíte, budete mít krásný a barevný doplněk na zahradě - a navíc plný smyslu. Tato květina je po seříznutí dokonalým dárkem pro každou příležitost.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.