Tajemství rostliny voskovky

Voskovka je známá jako skvělá startovací rostlina pro začínající zahradníky. Tento kvetoucí keř patří do čeledi myrtovitých rostlin a je natolik odolný, že je raději ponechán na pokoji, aby se mu dařilo.

Chamelaucium uncinatum, jak zní jeho vědecký název, kvete po celou zimu a na jaře. Ve skutečnosti je vrchol kvetení této květiny v mrtvém období zimy, kdy už to všechny ostatní rostliny vzdaly.

Okvětní lístky této květiny jsou červené, oranžové, růžové a tmavě fialové a má tmavě zelené listy s jehlicovitými, dlouhými stonky. Čtěte dál a objevte kouzlo, které se skrývá za voskovkami.

Základní fakta o voskovce

  • Chamelaucium uncinatum pochází z Austrálie, i když se snadno přizpůsobuje horkým a suchým oblastem po celém světě. Navíc je odolný i vůči mrazu, protože přežije i nízké teploty v zimě.
  • Tento keř vytváří květy nepřetržitě. Díky tomu se často používají jako okrasná rostlina, zejména v květinových vazbách. Navíc rostou velmi rychle, protože jim stačí asi 3 týdny, než začnou rašit.
  • Mohou dorůst až do výšky 1,83 metru.
  • Tato květina uvolňuje sladkou vůni.
  • Jak napovídá její název, okvětní lístky této květiny mají voskový nádech.
bílá voskovka

Jak pěstovat voskovku

Pěstování voskovek je ideální pro zahrádkáře, kteří mají nabitý program a stovky věcí na práci.

Potřeby půdy

Dávají přednost dobře propustné půdě, protože nesnášejí kaluže vody. Je třeba jim dodávat organickou výživu, v opačném případě jim bude trvat déle, než vykvetou. Tato rostlina má však ráda písčitou půdu, protože roste spíše na australském pobřeží.

Vystavení slunci

Přestože tato květina dává přednost suchému podnebí, může se jí dařit i během tuhých zimních měsíců. Mějte na paměti, že musí být umístěny přímo pod sluncem, aby se jim dostalo plného oslunění.

Nároky na vodu

červená voskovka

Pokud je podnebí příliš horké, je třeba tuto rostlinu pravidelně zalévat. Jakmile se rostlina uchytí, doporučuje se zalévat pouze příležitostně, jakmile začnete mít pocit, že půda vysychá.

Pokud nastanou extrémní povětrnostní podmínky, pak je třeba zalévat důkladně.

Běžné druhy voskovek

Nejběžnější druh voskovky se nazývá ''Geraldtonská voskovka''. Vědecky se nazývá Chamelaucium Uncinatum a je to nejpěstovanější odrůda.

Kromě toho se nyní pěstují také následující odrůdy:

Axillare

Nazývá se také "voskovka esperantská", dorůstá výšky až 2,13 m a má růžové, červené a bílé květy, které kvetou nepřetržitě během léta.

Brevifolium

Tato odrůda dorůstá výšky pouze 1,22 metru, což z ní činí jednu z nejmenších chamelaucií. Vytváří bílé květy, které jsou silně vonné.

Ciliatum

Tato odrůda voskovky není komplikovaná svými půdními preferencemi. Ve skutečnosti má tendenci růst i v kamenitých půdách. Může dorůstat výšky až 1,52 m a vytvářet bílé květy.

Confertiflorum

Jedná se o nejmenší chamelaucium, protože může dorůstat výšky pouze 0,91 metru. Jeho květy jsou rovněž bílé.

Drummondii

Jedna z nejunikátněji vypadajících rostlin vůbec, tato květina má zajímavý tvar a barvy. Jsou skutečně nádherné. Může dorůst až do výšky 1,22 m a vytváří bílé a růžové květy. Nejraději roste v blízkosti jezer.

Megalopetalum - voskovka velká

Jak už název napovídá, tato odrůda má největší květy na seznamu. Mohou dorůst až do výšky 2,44 metru. Vytváří bílé, žluté, krémové a růžové květy.

Chamelaucium virgatum

Tato odrůda může dorůstat výšky až 2,13 metru. Dává přednost písčitým půdám, protože se vyskytuje na australském pobřeží. Mají růžové a bílé květy.

voskovky ve váze

Nejčastější dotazy

How do you use waxflowers?

Tato květina má tolik využití - je to neuvěřitelné! Jako dekoraci je můžete použít do středových dekorací, květinových vazeb pro jakoukoli příležitost, korsáží nebo dokonce jako čelenku! Možnosti jsou nekonečné!

Is wax flower poisonous?

Ne, voskovky nejsou jedovaté.

Závěr

Voskovky jsou dnes známé po celém světě díky své trvanlivosti a snadnému pěstování.

Rostlina Chamelaucium uncinatum má krásné drobné květy, které každého zaujmou nejen svou prostou krásou, ale také příjemnou vůní.

Další krásné kvetoucí keře k pěstování najdete v našem seznamu zde.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.