Lekníny - skvělá rostlina pro vaše akvárium

Lekníny jsou jedním z nejstarších druhů rostlin, které kdy existovaly. Existují již nejméně 130 milionů let .

Rostlina leknín hrála hlavní roli v mnoha kulturách po celém světě, a tak i staroegyptská civilizace tento druh rostliny uctívala, protože věděla o všech výhodách, které jsou s těmito rostlinami spojeny.

A protože se vyskytují prakticky všude, jsou také jednou z nejfotografovanějších rostlin na světě, protože fotografové milují barvy a jedinečnost rostlin leknínů.

Lekníny jsou také známé tím, že se jedná o poměrně snadno pěstovatelné květiny, proto je lze najít na domácích zahradách a v jezírkách, ale lze tvrdit, že nejkrásnější a největší lekníny se obvykle nacházejí v oblastech, kde se nachází i sladká voda, protože se jim daří ve vlhkém podnebí.

Pokud se chcete o leknínech dozvědět více, pokračujte ve čtení tohoto článku!

Popis a charakteristika

Čeleď a druh

Druhy leknínů

Lekníny pocházejí ze tří různých čeledí, kterými jsou Hydatellaceae, Nymphaeaceae a Cambobaceae.

V tomto článku se zaměříme na čeleď Nymphaeaceae, protože má nejvíce poddruhů, a to: Nymphaea, Euryale, Barclaya, Nuphar, Victoria a Ondinea.

Existuje nejméně 60 druhů leknínů, které se vyskytují po celém světě, protože velmi dobře snášejí mírné i tropické podnebí.

Květy

modrý leknínový květ

Lekníny mají krásné květy a silně voní, tyto květy však vydrží zpravidla maximálně čtyři dny. Tyto druhy rostlin jsou skvělé pro umístění v jezírku, protože poskytují rybám tolik potřebný stín a zároveň slouží jako úkryt před predátory.

Také lekníny jsou známé tím, že se v nich mohou ubytovat žáby nebo jiné obojživelné druhy, které si chtějí odpočinout, protože tyto květiny jsou velmi velké a prostorné.

Barva

růžovofialový leknín

Lekníny mohou mít různé barvy, patří mezi ně růžová, modrá, červená, bílá, fialová, a dokonce i černá. Ve skutečnosti jsou to jedny z nejrozmanitějších květin, pokud jde o širokou škálu barev, které mohou mít .

Listy

listy leknínu

Jejich listy se nazývají liliovníky a bývají velké. Lekníny mívají plody, které se dají jíst, a semena, která se nacházejí uvnitř plodů, jsou vyhledávaná.

Pěstování a péče

pěstování leknínů

Jedním z největších problémů při pěstování leknínů je, že se snadno a rychle množí, a tak se prostor, ve kterém se nacházejí, přeplní.

Kromě toho mohou trpět larvami mušek, a pokud se neošetří, mohou způsobit vážné poškození leknínových polštářků.

Lekníny také s oblibou požírají brouci, takže pokud chcete své rostliny zachovat, udělejte to tak, že tento hmyz jednoduše vyberete rukama a odstraníte z květin .

tmavě modrý leknín žlutý střed

A co se stane, když lekníny začnou nekontrolovaně růst ve vašem akváriu nebo jezírku? Jejich leknínové polštářky začnou odumírat, což nakonec ovlivní i zbytek rostliny.

Rostliny byste měli pravidelně zastřihávat, a když to budete dělat, snažte se to dělat od základny rostliny, tím umožníte leknínu správný a zdravý růst.

Množení leknínů

Zajímavé je také to, že lekníny se množí dvěma způsoby: buď provádějí vegetativní rozmnožování, nebo produkují semena, čímž vytvářejí cyklus rozmnožování.

rozmnožování leknínů

Vegetativní rozmnožování leknínů

Tento typ rostliny vytvoří vlastní oddenek, který se následně rozroste a stane se z něj další leknín, tzv. dceřiná rostlina, takže se jinými slovy mohou samovolně rozmnožovat .

Mateřská rostlina tedy zůstane na hladině a nová rostlina se může oddělit od mateřské rostliny tím, že projde procesem, který se označuje jako dělení oddenku.

Lekníny vytvářejí semena

cibule bílého leknínu

Květ leknínu uvolňuje sladkou tekutinu, která je velmi voňavá a lákavá pro hmyz, například včely, které jsou nezbytným hmyzem pro opylování.

Předpokládejme, že tyto včely již navštívily nějaké jiné lekníny, pak se jimi nasbíraný pyl vyplaví a skončí oplodněním samičího pohlavního orgánu, který se nazývá stigma .

Po několika dnech začne samčí rozmnožovací orgán, který se nazývá tyčinka, produkovat pyl, který opět přenesou další opylovači, aby oplodnili další rostliny.

rostliny leknínů

Poté se květ leknínu dostane pod vodu a začne rozmnožovat širokou škálu semen, ve skutečnosti jich může být celkem až 2000. Tato práce samozřejmě květině zabere několik týdnů, protože květiny mají tendenci soustředit veškerou svou energii na tuto činnost.

Jakmile vyprodukují potřebná semena, vypustí je do vody a ta se vznášejí na hladině a začnou se šířit.

Nakonec se vytvoří nové rostliny.

Běžné druhy vodních lilií

žluté lekníny

Lekníny mají dva podtypy: tropické nebo mrazuvzdorné .

Pokud jsou lekníny tropické, pak jejich květy kvetou v noci. Pokud jsou naopak odolné, pak jejich květy vykvétají během dne.

Další rozdíl spočívá v tom, že tropické lekníny jsou jednoleté rostliny (jak napovídá jejich název, jednoleté rostliny dokončí svůj životní cyklus a odumřou), zatímco odolné lekníny jsou trvalky (to znamená, že mohou žít déle než dva roky).

leknín v jezírku

Pokud chcete mít ve svém jezírku nebo akváriu lekníny, pak byste měli mít kombinaci těchto dvou podtypů, protože se budou navzájem velmi dobře doplňovat.

Lekníny se vyskytují v různých velikostech, tvarech a barvách. Všechny však mají společné to, že milují vodu, daří se jim v teplém počasí a nevyžadují mnoho údržby, aby se udržely zdravé a na hladině.

Toto jsou některé z druhů leknínů:

Leknín růžový (Nymphaea darwin)

leknín nymphaea darwin

Má světle růžové vnitřní okvětní lístky a tmavě růžové vnější okvětní lístky, květy však vydrží jen čtyři dny. Jsou také velmi voňavé a květy mohou dosahovat až 17,78 cm . Jejich liliové polštářky jsou kulaté a velmi jasně zelené. Jsou jedním z nejběžnějších druhů leknínů.

Leknín vonný (Nymphaea odorata)

Jeden z nejsnáze množitelných leknínů, který pochází ze Severní Ameriky. Dokáže růst opravdu rychle, a jak napovídá jeho název, má velmi voňavé květy. Mohou dosahovat až 17,78 cm v průměru a mají bílé okvětní lístky.

Vodní lilie coloradská

leknín coloradský

Má růžové květy a jejich leknínové polštářky jsou často k vidění vínové. Mohou dorůstat až 1,52 m v průměru a dávají přednost mírnému podnebí.

Vodní lilie Afterglow

Patří k nejhezčím leknínům, mají oranžové okvětní lístky, což je něco neobvyklého. Někdy lze květy vidět i růžové a obvykle jsou velmi voňavé. Tento druh leknínu může dosahovat šířky až 2,44 metru.

Leknín Arc en Ciel

arc en ciel leknín

Ohromující druh leknínu, jehož leknínové polštářky jsou díky svému tvaru velmi jedinečné. Mohou být také žluté, krémové, růžové a někdy i červené. Kvetou během dne. Tento leknín se může rozprostřít až do šířky 1,22 m, nejsou tedy tak velké jako jiné podobné rostliny.

Vodní lilie Marliacea Carnea

Mohou se rozšířit až do šířky 1,52 m. Mají jemně růžové okvětní lístky a kvetou během dne. V příliš tvrdém podnebí se jim nedaří.

Vodní lilie Rembrandtova

rembrandt water lily

Jak napovídá název, tento druh květiny vypadá, jako by ji namaloval slavný malíř Rembrandt. Kvetou během dne a mají velmi zářivě červené okvětní lístky. Rozprostírají se až do šířky 1,52 metru.

Vodní lilie Alba

Tomuto druhu rostliny se daří v teplém podnebí. Může dosahovat až 30,48 cm v průměru a jeho květy jsou bílé. Je známý také pod názvem bílý leknín. Milují pobyt na plném slunci.

Leknín paní George H. Pringové

paní george h pring vodní lilie

Mají krémově bílé květy a jsou rády vystaveny plnému slunci. Její šířka může dosahovat až 1,83 metru . Jsou nenáročné na údržbu a uvolňují velmi silnou vůni.

Vodní lilie Pygmaea Rubra

Nejen její jméno je zvláštní, ale rostlina je také jiná, protože se jedná o zakrslou odrůdu leknínovitých rostlin. Její okvětní lístky jsou jasně růžové, ale časem se změní na červené.

Leknín kapský (Nymphaea capensis)

vodní lilie kapská modrá

Jedná se o neobvyklý druh leknínu, protože dokáže přežít ve vyschlém říčním korytě po dlouhou dobu i bez srážek. Další zajímavou vlastností je, že rostlina kvete opakovaně.

Tyto květy zůstávají v noci blízko sebe. Daří se jí v teplém podnebí. Rostlina se také může rozšířit až do výšky 2,44 metru . A i když název říká modrá, ve skutečnosti mají fialovou barvu.

Půlnoční leknín

I když název napovídá, že kvetou v noci, tento leknín kvete ve dne. I když mají malý květ, jsou velmi voňavé. Jeho okvětní lístky mají levandulovou barvu.

Leknín Carolina Sunset

leknín carolina sunset

Má žluto-broskvové květy a obvykle dorůstají do šířky 20,32 cm. Kvetou během dne a mají silnou vůni. Mají rády, když jsou vystaveny slunci.

Vodní lilie Chromatella

Další krásný leknín, tato malá rostlina má žluté květy, které jsou velmi zářivé. Kvetou během dne. Je to další zakrslá odrůda leknínů. Je velmi choulostivý a snáší pouze lehký stín a částečné slunce.

Leknín Pygmaea Helvola

leknín pygmaea helvola

Kvete během dne. Je to další druh zakrslého leknínu a dosahuje pouze 5,08 cm v průměru, takže je to téměř miniaturní květina. Jeho okvětní lístky jsou jasně žluté a jsou velmi atraktivní pro včely.

Leknín Luciana

Jeden z nejpřizpůsobivějších leknínů, který kvete pouze ve dne. Má jasně růžové květy, které se neustále rozmnožují po celou dlouhou sezónu. Daří se jim v teplém podnebí a nemají rády plné slunce.

Emily Grant Hutchings Vodní lilie

emily grant hutchings water lily

Další rostlina kvetoucí v noci, tato varianta leknínu má tmavě růžové okvětní lístky. Její leknínové polštářky mohou dorůstat až do průměru 30,48 cm. Aby se jim dařilo, potřebují dostatek prostoru.

Vodní lilie George L. Thomas

Kvete během dne. Má také jasně růžové okvětní lístky. Je to jeden z největších druhů leknínů. Může se rozprostřít až do výšky 3,66 metru .

Leknín Antares

Tento druh rostliny kvete během noci. Je velmi užitečné mít jednu z nich, protože mají tendenci čistit vodu ještě více než ostatní lekníny. Okvětní lístky jsou světle růžové.

Leknín Helvola

Denně kvetoucí rostliny mají drobné žluté květy, které jsou velmi zářivé. Je to zakrslý leknín a jeho listy jsou někdy fialové. Mohou se rozprostírat pouze do výšky 0,91 metru . Skvěle se hodí na malá místa.

Obří amazonský leknín

Tuto odrůdu poznáte snadno podle velkých listů (mohou mít až 3 m ( 3,05 m ) v průměru) a dlouhého ponořeného stonku (může být dlouhý až 8 m nebo 7,92 m).

Victoria amazonica

Amazonské lekníny jsou národní květinou Guyany. V současné době se pěstují v mnoha zemích a často můžete vidět obrázky dětí sedících na listech, které mohou naznačovat, jak jsou velké a silné.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rozdíly mezi lekníny a lotosy?

Lotos vs. leknín

Jedna z nejčastěji kladených otázek všech dob! Mnoho lidí má tendenci si myslet, že květy lotosu a leknínu jsou si velmi podobné, nicméně tomu tak vůbec není, a nyní pochopíte proč.

Lekníny mají okvětní lístky velmi velké a špičaté, naproti tomu květy lotosu mají okvětní lístky zaoblené a vůbec si nejsou podobné.

Kromě toho mají lekníny tendenci vznášet se doslova na hladině vody, zatímco květy lotosu mají dlouhý stonek, který směřuje květy mimo vodu.

A konečně se liší i jejich plody, protože lekníny mají plody, které klesají těsně pod hladinu vody, zatímco plody lotosu zůstávají na hladině.

Mohou se vodní lilie jíst?

Ano, mohou. Plody však obsahují mnoho semen. Jsou velmi křupavá, a to je důvod, proč je mnoho lidí miluje. Jsou také velmi výživné, protože mají dobré sacharidy, hodně vlákniny, a dokonce i bílkoviny.

Semínka také pomáhají snižovat infekce. Lze je jíst syrové nebo vařené. A pokud nemáte rádi syrová semínka v ústech, můžete je vždy uvařit v ghí nebo oleji, jak to dělají v mnoha asijských zemích.

Mohou lekníny pomoci při čištění vody?

Lekníny jsou vodní rostliny, takže hrají důležitou roli při snaze udržet zdravé jezírko nebo akvárium. Jinými slovy, ano, mohou pomoci čistit vodu .

Lekníny jsou totiž známé tím, že pohlcují oxid uhličitý ze vzduchu a další živiny z vody. Na oplátku budete mít jezírko s menším množstvím řas .

Jaké jsou výhody leknínů?

S lekníny je spojeno tolik výhod! Nejenže zlepší vodu ve vašem jezírku, ale také zlepší vaše zdraví, pokud se je rozhodnete konzumovat.

Například vám pomohou zregenerovat pokožku, posílí vaše vlasy a nehty, pomohou vám s jakoukoli kožní poruchou, kterou můžete mít, a mimo jiné vám pomohou regulovat hladinu pH.

Jsou lekníny jedovaté?

Lekníny nejsou pro člověka toxické. Ve skutečnosti se jedí v mnoha různých kulturách po celém světě. Mohou však být toxické pro psy, pokud jich zkonzumují velké množství, takže pokud je vlastníte, buďte opatrní, protože je tyto rostliny obvykle přitahují, zejména proto, že se mohou nacházet v rybníce.

Jaké jsou dobré společnice leknínů?

Lekníny se rády cítí v dobré společnosti a dobře si rozumí s dalšími vodními rostlinami, jako je úhorník a jávská kapradina. Za každou cenu je však třeba se vyhnout roháčům, protože uvolňují chemické látky, které lekníny poškozují.

Také ryby milují, když jsou obklopeny lekníny, proto se ujistěte, že jich je ve vašem jezírku dostatek.

Co symbolizuje leknín?

V buddhismu je leknín symbolem osvícení a čistoty, protože tyto nádherné květy vyrůstají z bahna, ale jsou velmi voňavé. Existuje mnoho dalších významů květu leknínu, například láska, život a štěstí.

Věděli jste, že leknín je také červencová květina narození?

Závěr

Lekníny patří k nejoblíbenějším vodním rostlinám, protože se jim daří ve většině klimatických podmínek, a proto je můžeme najít po celém světě.

Tyto rostliny jsou nejen krásné, ale mají také mnoho prospěšných vlastností, které pomohou těm, kdo konzumují jejich plody, a navíc pomohou i jezírku, jezeru nebo akváriu, ve kterém se nacházejí, protože z vody odstraňují toxiny a těžké kovy .

Také ryby mají rády lekníny, protože se jimi chrání před rentgenovým zářením slunce.

Lekníny však mají také tendenci se rozrůstat, takže pokud máte malý prostor, musíte na ně dávat pozor, jinak mohou být v mžiku přeplněné.

Pokud se zahradničením začínáte a máte malé až středně velké jezírko, proč si nezkusit vypěstovat lekníny? Váš prostor pak bude vypadat i působit lépe.

Nezapomeňte prozkoumat náš blog, kde najdete další druhy květin s názvem a obrázkem.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.