Noční květiny - nejlepší noční květiny

Zatímco při pomyšlení na květiny se vám obvykle vybaví představa krásných květů, které se vyhřívají v jasné záři odpoledního slunce, existují druhy rostlin a květin, které jsou noční a otevírají své květy pouze v noci.

Tyto druhy, běžně označované jako "měsíční květiny" nebo "noční květiny", se liší délkou kvetení, od kvetení v průběhu jediného večera až po otevírání každou noc v období kvetení.

Noční květiny, které svou sladkou vůní přitahují noční opylovače, jako jsou netopýři a můry, a svými pestrými barvami vystupují z noční tmy, jsou oblíbené zahrádkáři jak pro svou estetiku, tak pro svou večerní atmosféru plnou vůní.

Ať už tedy chcete svou venkovní terasu obohatit o noční květiny, nebo jen doufáte, že tyto pomíjivé květiny zahlédnete, v tomto článku najdete nejlepší květiny, které se přes den zavírají a v noci kvetou.

1. Královna noci

kaktus hookers orchidej

Jeden z oblíbených druhů epifylů, epiphyllum oxypetalum, běžně známý jako Královna nočních květin, je vytrvalý, v noci kvetoucí cereus s velkými, voňavými květy, které se otevírají na dobu jednoho večera.

Tento sukulent jako bílá květina, která kvete v noci, má ohromující květy, které sladce voní a při plném otevření mohou mít až 22,86 cm v průměru.

Pokud se královna noci vyskytuje venku na svém původním stanovišti, využívá své stonky bez trnů k uchovávání vody a k tomu, aby se natáhla a zachytila na povrchu blízkých rostlin. Naštěstí pro nás, domácí zahrádkáře, se jim však může dařit i jako pokojovým rostlinám a dobře se uplatní v závěsném košíku nebo v malém květináči.

Krásné květy se otevírají v noci, jednou za rok (obvykle v létě nebo na podzim), a do rána uvadnou. Nezapomeňte proto svou květinu Královna noci každý večer zkontrolovat, jinak se může stát, že o její krátce trvající velkolepé květy přijdete.

2. Večerní prvosenka

večernice

Večernice obecná neboli Oenothera biennis je dvouletá divoká květina, která pochází ze Severní Ameriky a má sladce vonící žluté květy, které kvetou v noci.

Mnohem méně nepolapitelná než výše zmíněná královna noci, mnoho květů večernice se otevírá každou noc od konce jara do začátku podzimu. (Obvykle od května do července.)

Večernice je dvouletka, což znamená, že svůj cyklus kvetení dokončí za dva roky. V prvním roce vytvoří stonek a listy, v druhém roce vykvete a poté odumře.

Voňavé květy se čtyřmi okvětními lístky jsou žluté, voní po citronu a mohou mít průměr až 5,08 cm.

Večernice nejenže upoutá pozornost a sladce voní, ale části rostliny jsou jedlé a je zdrojem oleje z večernice, který je uznáván pro mnoho léčebných účelů.

3. Měsíček

měsíčnice ranná květina

Ipomoea alba, jinak známá jako měsíčnice, je vytrvalá liána s velkými květy, které mají bílou barvu, kvetou za soumraku a zůstávají otevřené, dokud na jejich okvětní lístky nedopadá sluneční světlo. Je však známo, že ve dnech, kdy slunci brání husté mraky, zůstávají otevřené o něco déle do dne.

Měsíčnici snadno poznáte podle srdčitých listů, robustní liány a velkých bílých květů, které se rychle otevírají, vydávají sladkou vůni a kvetou každou noc od poloviny léta až do podzimu.

Měsíční květina, která roste nejlépe u mříže, plotu nebo jiné opory, má ráda teplé tropické podnebí a pochází z Floridy, Louisiany, Texasu, Portorika a Panenských ostrovů. Často se však pěstuje také jako jednoletá květina v chladnějším podnebí.

4. Datura

ďáblík bělostný

Datura je rod, který zahrnuje devět velmi podobných druhů nočních květin. Běžně se označuje mnoha jmény, mezi něž patří např: Ďáblova trumpeta, trnovník, jitrocel, měsíční květ a datura posvátná.

Datura má velké, nápadné trubkovité květy, které stojí vzpřímeně a směřují k nebi. Květy mají převážně bílou barvu, ale v závislosti na konkrétním druhu se mohou míchat s odstíny růžové, fialové a žluté.

Tyto voňavé květy se otevírají na podzim, na jaře a za letních večerů. Zavírají se do poledne následujícího dne, Datura je jednou z později přetrvávajících nočních květin na tomto seznamu.

Je důležité si uvědomit, že ačkoli jsou tyto květy lákavé, datura patří do čeledi nočních rostlin a je to vysoce jedovatá trvalka, která má halucinogenní vlastnosti. Při manipulaci a požití představují potenciální nebezpečí a nejsou vhodné do domácnosti s domácími zvířaty nebo dětmi.

5. Brugmansie

brugmansia x candida

Brugmansie (Brugmansia), běžně nazývaná andělská trumpeta, floripondios nebo měsíční květina, je rod tropických rostlin s visícími trubkovitými květy, které se liší velikostí, intenzitou vůně a barvou květu (odstíny růžové, žluté, bílé a červené) v závislosti na jednotlivých druzích.

Květy se liší podle kultivaru, ale Brugmansia kvete především na jaře, v létě a na podzim. Některé rostliny rodu Brugmansia kvetou po celou vegetační dobu, jiné kvetou každých 6 až 8 týdnů a další kvetou pouze za chladného počasí. Teplotní preference se u jednotlivých druhů liší.

Brugmansie pochází z Jižní Ameriky a ve volné přírodě se již nevyskytuje, ale lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu, strom nebo bylinný keř, v závislosti na osobních preferencích a zeměpisné poloze.

Brugmansie bývá zaměňována s daturou a je jí velmi podobná. Kdysi byla dokonce považována za součást tohoto rodu. Nálevkovité květy Brugmansie však visí dolů k zemi, zatímco květy Datura směřují k nebi.

Brugmansie je dalším členem čeledi lilkovitých, je jedovatá a všechny části rostliny představují potenciální nebezpečí při manipulaci a požití.

6. Čtyři hodiny

žlutý mirabilis jalapa

Mirabilis jalapa neboli květy Four O' Clock dostaly své obecné jméno podle denní doby, kdy se různobarevné květy otevírají.

Květy, které se otevírají pozdě večer nebo v podvečer, vydávají sladkou vůni a mají obvykle žlutou, růžovou, červenou, purpurovou nebo bílou barvu. Jedna rostlina může vytvářet květy více různých barev a jednotlivé květy mohou obsahovat skvrny a více odstínů. Květy, které se otevřou, do rána uschnou, ale vytvářejí se a otevírají po celé vegetační období od léta do podzimu.

Květy čtyřlístku pocházejí z Jižní Ameriky, domorodci je používají v léčitelství a jsou další rostlinou, která je při požití jedovatá.

7. Lilie Casa Blanca

lilium casa blanca

Existuje mnoho druhů lilií, Lilium 'Casa Blanca' neboli orientální lilie má velké, ven směřující květy, které mají čistě bílou barvu a kvetou až čtyři týdny v polovině až na konci léta.

Orientální lilie, pěstované a šlechtěné pro svou sladkou vůni a podmanivou krásu, kvetou večer. Jejich velké, zářivě bílé okvětní lístky dokonale odrážejí světlo, vynikají proti tmě a působí jako ústřední bod v měsíčních zahradách a na venkovních terasách.

Lilie Casa Blanca se běžně používají do kytic pro zvláštní příležitosti, pozorovatelé a opylovači, jako jsou motýli a jestřábi, jsou uchváceni nádhernými květy a podmanivou sladkou vůní lilie Casa Blanca.

Avšak přestože jsou tyto oslnivé květy příjemně voňavé, snadno se pěstují a dobře se hodí do nádob, nejsou přátelské ke kočkám a jsou pro ně toxické.

8. Tuberóza

Tuberóza

Polianthes tuberosa neboli tuberóza je oblíbená a pěstovaná již po staletí, a to od Aztéků v Mexiku.

Je zajímavé, že kdysi známá a běžně pěstovaná květina je dnes jedinečným přínosem pro zahradu na dvorku.

Trsy bílých hvězdicovitých trubkovitých květů, které se otevírají večer koncem léta, kvetou několik týdnů a rozvíjejí se na 0,91 m vysokém stonku.

Tuberóza, která láká domácí zahrádkáře svou silnou vůní, je známá jako jedna z nejvoňavějších květin na světě a pěstuje se a sklízí pro použití v parfémech.

9. Vodní lilie s červenými plamínky

nymfaea red flare

Nymphaea 'Red Flare' neboli tropické noční lekníny jsou volně kvetoucí vodní letničky, které kvetou za soumraku a zůstávají otevřené až do pozdního rána následujícího dne.

Lekníny Red Flare, které se vznášejí těsně nad vodní hladinou, kvetou od poloviny léta do začátku podzimu.

Tyto v noci kvetoucí lekníny jsou voňavé, mají velký rozptyl květů 17,78 až 25,40 cm , a liší se odstíny jasně růžové, červené a fialové. Tyto okouzlující květy, zvýrazněné plochými bronzovými listy, jsou jasným, barevným kontrastem k tmavé, sklovité vodní hladině.

Další květinou pěstovanou po staletí jsou lekníny Red Flare, které jsou lákavým doplňkem vašeho močálu, jezírka nebo vodní zahrady.

10. Čokoládová sedmikráska

Berlandiera lyrata, běžně nazývaná lyrovník zelený nebo čokoládová sedmikráska, je v noci kvetoucí trvalka s drobnými, 5,08 cm velkými květy, která se přirozeně vyskytuje na pláních, v masivech a ve skalnaté, vápencové půdě Spojených států.

Čokoládová sedmikráska, běžně pojmenovaná podle své vůně připomínající čokoládu, která je nejvíce patrná ráno, otevírá své krásné květy za soumraku.

Květy mají osm paprskovitých žlutých okvětních lístků, které obtáčejí středový disk, a stonky jsou průměrně 0,30 až 0,61 m vysoké.

Čokoládové sedmikrásky sice voní po koce, jsou klasifikovány jako bylina a jsou jedlé, bohužel však nechutnají stejně jako voní.

Čokoládové sedmikrásky odpuzují srnčí zvěř, ale přitahují motýly, a proto by byly vynikajícím doplňkem zahrady na dvorku v pěstitelských zónách 4-10 USDA. Pokud máte rádi sedmikrásky, je tato rostlina určena právě vám.

Závěrečné myšlenky

Každá z těchto deseti v noci kvetoucích květin v sobě spojuje oslnivou krásu a lákavou vůni, takže se vyplatí zůstat vzhůru i po obvyklé době spánku, abyste se mohli podívat na jejich pomíjivé květy.

Noční květy se liší svými účinky a celkovým zážitkem, a to od jedlých a léčivých až po zdraví nebezpečné, a také tvarem, velikostí a délkou kvetení.

Noční kvetoucí květiny, které povznášejí venkovní atmosféru svými neuvěřitelnými vůněmi a úchvatnými květy, by byly povznášejícím doplňkem domova nebo venkovní terasy milovníka voňavých květin.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.