Květy skalníku - jedinečná zahradní rostlina

Skalník oficiálně známý jako cistus je jedinečný název pro jedinečně vypadající květinu. Květy skalníku mají zvrásněný vzhled, který připomíná strukturu kamene - ale na dotek je mnohem jemnější.

Tyto květiny nenáročné na údržbu rostou bez námahy ve správných podmínkách a budou krásným doplňkem každé zahrady.

Další jedinečnou vlastností květů skalniček je doba, po kterou zůstávají v květu. Květy skalniček kvetou pouze po dobu několika hodin - takže musíte být rychlí!

Po skončení jejich kvetoucího debutu květy opadají, aby uvolnily místo novým, příchozím květům, a cyklus se opakuje.

Co jsou to skalníky?

fialová skalníková růže

Skalníky patří do skupiny kvetoucích vytrvalých stálezelených keřů, i když různé odrůdy mají odlišný způsob růstu.

Skupina skalníků, která je součástí čeledi Cistaceae a rodu Cistus, obsahuje asi 20 různých druhů vytrvalých keřů. Je to přinejmenším velmi běžná zahradní květina.

Některé druhy rostou jako tradiční keře a lze je stříhat jako živé ploty, zatímco jiné se rozrůstají a lze je pěstovat jako půdní kryt. Obě odrůdy pěstují krásné a živé květy a na výběr je více různých barevných variant.

Barvy květů skalniček lze nalézt ve fialové, růžové, bílé a žluté.

Ačkoli samotné květy nejsou nijak zvlášť voňavé, listy prý mají sladkou vůni podobnou jantarové vůni. Květy vynahrazují nedostatek vůně svou krásou a živostí, kterou mají, když kvetou.

Skalník je považován za mrazuvzdornou trvalku v šesté až desáté vegetační zóně USDA, která zahrnuje velkou část Severní Ameriky. V těchto zónách se skalničky při správné péči vracejí rok co rok.

Naštěstí jsou skalničky obecně docela nenáročné rostliny na pěstování a nebudou vyžadovat mnoho vaší pozornosti. Skalničky jsou také tolerantní ke špatné kvalitě půdy, suchu a vysokým teplotám.

Typy květin skalníku

Existuje několik různých odrůd květů skalniček. Některé odrůdy rostou jako půdní kryt, jiné se rozrůstají samy. Různé odrůdy také přinesou určité barvy a k dispozici je mnoho různých barevných variant!

Když budete vědět, kam chcete skalničky vysadit a k jakému účelu mají sloužit, pomůže vám to určit, která odrůda je pro vaši zahradu nebo terénní úpravy nejvhodnější.

Cistus purpureus

cistus purpureus

Cistus purpureus (Orchidejová skalnička) je jednou z nejživějších odrůd skalniček. Květy jsou purpurově růžové barvy s kaštanovými skvrnami u středu každého okvětního lístku a klasickým žlutým středem.

Přestože tyto květy kvetou vždy jen několik hodin, nové květy se ujímají a vyrůstají od jara do začátku léta.

Tato odrůda skalníku se tvoří jako keř dosahující výšky 1,22 až 1,83 metru. Díky své velikosti jsou tyto keře ideální pro živé ploty pro soukromí nebo pro terénní úpravy na bocích budov.

Cistus creticus

Cistus creticus

Tato odrůda skalníku se pyšní jasně růžovými květy se žlutooranžovým středem zvaným tyčinka. I když nejsou tak zářivé jako u cistus purpureus, jejich barvy jsou jasné a poutavé.

Tato odrůda kvete od jara do začátku léta a průběžně nahrazuje staré květy novými.

Cistus creticus roste jako menší keř, v dospělosti dosahuje výšky od 0,61 do 1,22 metru. Keř této velikosti je ideální pro vytváření obrub nebo malých živých plotů.

Cistus albidus

Cistus albidus

Cistus albidus je další růžová odrůda, ale má sytější růžovou barvu než ostatní dříve uvedené odrůdy. Tato odrůda bude mít celistvé růžové okvětní lístky s menší žlutou tyčinkou uprostřed.

Tyto květiny mají také raději o něco vyšší teploty a nejlépe se jim daří v pěstitelských zónách devět až deset, i když je známo, že rostou i v chladnějším podnebí - například v šesté zóně.

Tyto rostliny dorůstají výšky od 0,30 do 0,91 metru a často se pěstují a školkují jako půdní kryt.

Cistus Pulverulentus

Výsadba cistus pulverulentus dodá vaší zahradě nebo terénní úpravě krásné purpurově zbarvené květy. Tuto intenzivní a zářivou barvu umocňuje oranžová tyčinka, která se tvoří uprostřed.

Tato odrůda bude mít kvetoucí květy až do konce léta - o něco déle než ostatní dříve zmíněné odrůdy.

Cistus pulverulentus je další odrůda, která se běžně používá jako půdní kryt. S maximální výškou 0,91 m , může být vycvičen k horizontálnímu růstu více než k vertikálnímu.

Cistus ladanifer

Odrůda cistus ladanifer rockrose skutečně vyniká nad ostatními. Vytvořené květy mají jasně bílou barvu s tmavě kaštanově skvrnitým středem a jasně žlutou tyčinkou uprostřed.

Tyto květy jsou také větší než většina ostatních odrůd a upoutají pozornost každého v blízkém okolí. Každý květ vydrží jen několik hodin a v létě kvete ještě přibližně měsíc.

Tato odrůda skalníku dorůstá výšky od 0,91 do 1,52 m a často se pěstuje jako velký keř. Často se používají k vytváření malých soukromých ohraničení nebo při terénních úpravách kolem domu.

Cistus corbariensis

Tato odrůda skalníku tvoří také zářivě bílé květy, ale bez kaštanově zbarvených skvrn. Střed těchto květů má jasně žlutou tyčinku, díky které bílá barva vynikne na pozadí.

Květy na těchto rostlinách nejsou tak velké jako u odrůdy ladanifer, ale naopak se blíží průměrně velkému květu skalničky.

Odrůda cistus corbariensis dorůstá výšky od 0,61 do 1,52 metru. Lze je vycvičit k růstu jako půdopokryvné rostliny, pokud se s nimi začne brzy, ale když se nechají vyrůst o něco výše, jsou z nich také skvělé keře.

skalnička

Jak pečovat o skalníky

Přestože jsou skalníky poměrně soběstačné rostliny, některé ideální situace jim pomohou k tomu, aby se jim dařilo a poskytovaly co největší množství květů.

Za správných podmínek se vaše skalničky budou rok co rok vracet s krásnými květy, které stojí za to - jen je nepropásnout!

Půda

Pokud jde o půdu pro skalničky, nejdůležitějším aspektem je drenáž. Pokud jsou vysazeny na dobře odvodněném místě, není kvalita půdy pro skalničky na seznamu důležitosti nijak vysoko.

Je známo, že mnohé z nich rostou a dokonce prospívají i v nekvalitní půdě za předpokladu, že jsou stále splněny ostatní základní potřeby.

Skalničky mohou růst i v kamenitém a písčitém prostředí, pokud mohou rozprostřít své kořeny - opravdu nejsou vybíravé!

Voda

Skalničky jsou považovány za rostliny odolné vůči suchu a zpravidla nevyžadují žádnou zálivku, pokud dostávají vodu ze srážek.

Pokud však máte neobvykle suché období, nebude na škodu skalničky jednou za několik týdnů zalít, aby rostlina měla dostatek energie pro tvorbu svých krásných květů.

Při prvním založení skalniček je dobré je zalévat, než se rozrostou. I když to není vždy nutné, dodatečná voda pomůže rostlině lépe se přizpůsobit novému prostředí a zbaví ji určitého stresu, zatímco se rostlina usazuje.

Vystavení slunci

Jedním z nejdůležitějších aspektů, které je třeba při pěstování skalniček zohlednit, je sluneční světlo, které potřebují ke svému růstu. Květy skalníků vyžadují prostředí s plným sluncem, které jim zajistí správnou energii potřebnou k tvorbě květů a kvetení.

V případě potřeby lze většinu odrůd skalniček pěstovat v částečně zastíněném prostředí za předpokladu, že se jim stále dostává značného množství slunečního světla. Skalničky nejsou schopny přežít v prostředí, které je příliš zastíněné.

Řez

Skalničky většinou nesnášejí silné řezání. Pokud potřebujete skalníky seříznout, je obecně vhodné to udělat hned poté, co květy přestanou kvést pro danou sezónu, a to nejlépe jen lehce.

Seříznutí míst, kde dříve kvetly, pomůže podpořit růst nových květů pro příští rok.

Hnojivo

Hnojení není u skalničkových květin téměř nikdy nutné a ve skutečnosti může způsobit více škody než užitku, protože rostliny zahltí živinami. Jedinou výjimkou je situace těsně po prvním zasazení skalniček.

Když jsou vaše skalničky zaneprázdněné tím, že veškerou svou energii věnují tomu, aby se v novém prostředí uchytily, pomalu se uvolňující hnojivo jim může pomoci dodat potřebnou vzpruhu, aby se mohly uchytit a dozrát.

Neexistují žádná specifická hnojiva určená pro skalničky a pro počáteční zakořenění by mělo dobře fungovat obecné hnojivo.

Vlhkost

Skalničky dávají přednost suchému prostředí a nedaří se jim v oblastech s vysokou vlhkostí. I když určitou vlhkost snesou, nemusí se jim dařit tak dobře jako v suchém prostředí.

Pokud žijete v podnebí s mírnou vlhkostí, dbejte na to, abyste skalníky nepřelévali, protože to může rostlinu přemoci a zbrzdit její růst.

Důležité je také, aby zimní měsíce byly suché, což rostlinám pomůže podpořit návrat v následujícím roce. V chladnějším podnebí může být nutná určitá zimní ochrana, abyste skalníky udrželi jako trvalky.

Pěstování skalníků v nádobách

Pokud žijete v chladnějším podnebí nebo prostě nemáte na zahradě dostatek místa pro květiny, můžete vždy pěstovat skalničky v nádobě. Skalničkám pěstovaným v nádobě se může dařit stejně dobře jako těm, které se pěstují na zahradě nebo jako krajinotvorné rostliny, pokud jsou splněny správné podmínky.

Při výsadbě skalniček do nádoby je třeba vzít v úvahu, že skalničky mají nejraději lehce vlhkou půdu, která není přesycená vodou. Půda v malé nádobě bude pravděpodobně vyžadovat častější zalévání, čímž se udrží vyšší vlhkost půdy.

Při výsadbě do větší nádoby bude mít půda k dispozici více vody, která se rozprostře, a květiny nebude třeba zalévat tak často.

Pokud pěstujete skalničky v nádobě, která má být během zimy přenesena dovnitř, je dobré tuto nádobu převézt dovnitř krátce po odkvětu posledních květů.

Rostliny skalníků, které jsou dlouhodobě vystaveny nízkým teplotám nebo mrazu, se nemusí vrátit do dalšího roku růstu a jejich přenesení dovnitř tomu může zabránit.

Pokud chcete založit skalničky v nádobě, snadno je přesadíte z nádoby na zahradu. Po zasazení do země se však skalničky s největší pravděpodobností nedokážou přizpůsobit životu v nádobě.

Běžné choroby skalniček

Přestože jsou skalničky poměrně odolné rostliny, existuje několik chorob, které je mohou zničit, a proto je vhodné je sledovat. Včasná prevence je často klíčem k tomu, abyste tyto choroby dostali pod kontrolu a získali zpět svou krásnou rostlinu a květy.

Prašná plíseň

Prašná plíseň je jednou z nejčastějších chorob, na které je třeba dávat pozor u květů skalniček. Tato houbová choroba způsobuje poškození listů rostliny a poznáte ji podle bílé práškovité látky, která se na listech tvoří.

Jakmile se na některé z vašich květin objeví moučnatka, je třeba rychle jednat, protože choroba se může rychle šířit.

Chcete-li se zbavit moučnaté plísně, můžete buď odstranit napadená místa - pokud není zasažena celá rostlina - nebo ji můžete postříkat směsí vody a mýdla na nádobí, abyste tuto chorobu zmařili.

Plíseň sazí

Plíseň sazí je další poměrně běžnou chorobou, která může postihnout vaše skalní růže. Tuto chorobu poznáte podle rozmytého černého porostu, který se objevuje na listech.

Plíseň sazí přinášejí škůdci, kteří po sobě zanechávají lepkavé látky, které podporují růst této plísně. Plíseň nejvíce škodí tím, že blokuje životně důležité sluneční světlo, které rostlina potřebuje ke svému růstu a prosperitě.

Ve většině případů lze saze jednoduše setřít malou žínkou nebo mokrým papírovým ručníkem. Pokud choroba zcela zachvátila rostlinu nebo postihla velké množství rostlin, může pomoci také postřik infikovaných míst insekticidním mýdlem.

Verticiliové vadnutí

Verticiliové vadnutí je houbové onemocnění, které způsobuje změnu barvy a žloutnutí napadených listů. Listy začnou časem vadnout a opadávat z rostliny, čímž se celá rostlina stane ještě nezdravější, než by tomu bylo v opačném případě.

Pokud toto onemocnění pokračuje, může se rozšířit z listů na větve a má potenciál rostlinu po určité době zahubit.

Bohužel, jakmile verticiliové vadnutí napadne část rostliny, nelze proti němu mnoho udělat. Nejlepším postupem je co nejrychleji odstranit a zničit všechna napadená místa.

Udržování rostlin v celkově zdravém stavu jim pomůže bojovat s touto houbovou chorobou vlastními silami.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.