Růžové růže - průvodce nejoblíbenějšími růžemi

Růžové růže jsou snadno vnímány jako nejženštější a nejjemnější ze všech růží. Vždy na tom bylo něco pravdy, protože této barvě dávají přednost především mladé dívky a ženy a zdá se, že s narudlými okvětními lístky této květiny je třeba vždy zacházet jemně.

Kvůli této konotaci je pro lidi těžké považovat růžové růže za tvrdé květiny, kterými ve skutečnosti jsou. Růžové růže existují již miliony let, což je dost na to, aby byly považovány za prapředka všech růží. Vydržely i v těch nejdrsnějších klimatických podmínkách a přetrvávají dodnes, kdy jsou pěstovány pomocí nejmodernějších hybridizačních technologií.

růžová růže

Šlechtitelé a milovníci růžové na růžích milují, že i když již existují stovky, ne-li tisíce růží v růžových odstínech, stále se snaží vytvářet a mít nové odrůdy růží v této barvě. Milujeme je na zahradě a ještě více je milujeme v našich kyticích.

Skutečně, růžová růže má mnoho okouzlujících vlastností, které z ní dělají jednu z nejoblíbenějších květin, a tento obsáhlý průvodce prozkoumá okouzlující povahu růžových růží, která nás stále fascinuje.

Historie růžové růže

světle růžová růže

Druhové růže, jedna ze tří klasifikací růží, se nazývají také divoké růže, protože se vyskytují v přírodě a jsou považovány za nejzákladnější formu růží. Jejich květy jsou na rozdíl od ikonické představy o růžích obvykle pětičetné a většina z nich, ne-li všechny, jsou přirozeně růžové .

Archeologové dokonce našli zkamenělou růži, která pochází z doby před asi 40 miliony let a barva okvětních lístků je růžová! Růžové růže byly také zobrazovány na raných kresbách starověkého světa.

růžové růže s pěti okvětními lístky

Příkladem je minojská freska, kde byly nakresleny malé růžové růže s pěti okvětními lístky . Také zahrady známých sběratelů z 19. století jsou plné různých odrůd růžových růží.

Protože jsou růže v přírodě dominantní barevnou růží, byly růžové růže prvními okrasnými růžemi, které se začaly pěstovat. Jedním z průkopnických hybridů růží byla růže gallica "Officinalis". Má růžové poloplné květy, které se staly oblíbenými po jejím zavlečení do Francie ze Středního východu v roce 1300.

světle růžové růže se žlutými tyčinkami

Rozkvět pěstování růží nastal až v 18. století s příchodem čínských růží a právě v tomto období se u růží objevily nové odstíny růžové, například světle růžová, lososová a zářivě fuchsiová.

Díky vyvinutým technikám hybridizace byly růžové růže upraveny tak, aby kvetly opakovaně a zahrádkáři a nadšenci si mohli déle užívat jejich květu.

růžový knokaut rosa radcon

Jaké jsou různé odrůdy růžových růží?

Rosa 'Zephirine Drouhin'

zephirine drouhin popínavá růže

Tato růže se díky hladkým stonkům nazývá také "Charles Bonnet" nebo "beztrnná růže". Nese nápadné velké sytě růžové květy s viditelným žilkováním, které obdivují kolemjdoucí na zahradě i včely.

Roste do výšky, obvykle až 5 metrů, a nedoporučuje se pro pěstování v nádobách. Bizot vyšlechtil tuto jedinečnou růžovou růži v roce 1868.

Rosa 'Bella'

rosa bella

Tento konkrétní druh růže se nazývá Rosa 'Bella', někdy může být zaměňován s růží 'Bella Rosa', což je floribunda.

Rosa 'Bella' je druhová růže a její název v doslovném překladu znamená "krásná", protože její květ je nápadně středně růžový a má pouze až 7 okvětních lístků. Rostlina je téměř bez trnů a má jasně zelené listy.

Rosa 'Eden'

rosa eden

Tato růže, známá také pod názvem 'Pierre de Ronsard', roste jako vytrvalý keř až do výšky čtyř metrů. Je to bílá a světle růžová pnoucí růže.

Voňavé nápadné květy jsou většinou krémové se světle růžovým nádechem a mají kulovitý tvar. Tuto růži vyšlechtila Marie-Louise Meillandová v 80. letech 20. století.

Rosa 'Open Arms'

rosa open arms

Běžněji známá 'Coral Seas' je miniaturní rampouchová růže, která kvete po celé léto, protože dává přednost plnému slunci.

Pižmově vonící květy kvetou jemně růžovou barvou, která přechází do světlé, a tyčinky mají výrazný zlatavý odstín. Rostlinu představil Christopher Warner v roce 1995.

Rosa 'Mary Rose'

rosa mary rose

Květy této růže jsou velké plné hlávky ve středně růžové barvě. Vyrůstají ve shlucích až po 40 okvětních lístcích v každé hlávce. Keř snáší stín a má husté zelené listy. Růže byla hybridizována Davidem Austinem v roce 1938.

Rosa 'Kazanlik'

rosa trigintipetala

Tato růže, známá také pod názvem 'Trigintipetala', byla jednou z prvních damašských růží představených v roce 1612.

Jak již název napovídá, květ má třicet okvětních lístků ve dvojitém tvaru a je ve volné jemně růžové barvě. Tato květina je známá tím, že se používá v parfumerii díky klasické vůni starých růží.

Rosa 'Orchid Romance'

růže orchidejová romantika

Tato poměrně nová růže byla hybridizována Williamem Radlerem v roce 2011. Jedná se o růži odolnou vůči chorobám, která má opakované kvetení a její velkolepé květy často vynikají nápadnou růžovou barvou, která se zjemňuje do světlejšího odstínu. Květy mají citrusovou vůni a listy jsou lesklé a tmavě zelené.

Rosa 'Royal Jubilee'

rosa royal jubilee

Kulovité květy jako by si udržovaly tajemství, protože jen nepatrně ukazují tyčinky. Jsou krásné, elegantní, tmavě růžové, které jsou na spodní straně okvětních lístků světlejší.

Ovocně vonící květy vyrůstají na drátovitých stoncích, které mají tmavě zelené listy s nádechem do červena na okrajích. David Austin tuto nádhernou růži vyšlechtil v roce 2012.

Rosa 'Queen of Sweden'

královna švédska růže

'Queen of Sweden' je další růže vytvořená Davidem Austinem v roce 2004, která je známá svými kalichovitými květy, které začínají jako jemně meruňkově růžové a postupně rozkvétají do jemně růžové.

'Queen of Sweden' je symbolem smlouvy o přátelství a obchodu mezi Švédskem a Velkou Británií.

Rosa 'Madame Isaac Pereire'

Růže Madame Isaac Pereire

Tato odrůda růže je známá svou luxusní vůní pravé růže. Přestože je tato rostlina poměrně náchylná k černé skvrnitosti nebo rzi, nese velké kalichovité květy v sytě fuchsiové barvě, které jsou žádané jako řezané květiny používané do kytic a váz. Byla to jedna z prvních bourbonek, kterou Garcon v roce 1881 hybridizoval.

Rosa 'Emily Bronte'

Růže 'Emily Bronte'

Ploché květy růže 'Emily Bronte' jsou na vnějších okvětních lístcích jemně růžové a směrem ke středu přechází do sytě meruňkové barvy. Mají silnou čajovou vůni s citrusovým nádechem.

Rostlina roste vzpřímeně, ale má keříčkovitý charakter. Tato růžová růže byla pojmenována po slavném spisovateli a naposledy ji vyšlechtil David Austin v roce 2018.

Rosa 'New Dawn'

růže new dawn

Tato růže, známá také jako "Everblooming", má jemné světle růžové květy stárnoucí do bílé barvy, které lze spatřit během pozdního jara. Navzdory decentnímu vzhledu je tato rostlina mrazuvzdorná a rychle rostoucí, ale dává přednost polostínu. Tento vysoký keř byl hybridizován v roce 1930 v Somerset Rose Nursery.

Rosa 'Rural England'

'Rural England' je ramblerová růže, kterou vyšlechtila Amanda Beales na počátku roku 2000. Rostlina vytváří trsy velkých středně růžových květů téměř po celý rok, s výjimkou chladného zimního období. Tyto květy voní sladce a kořeněně a rozhodně jsou na zahradě poutavé .

Význam a symbolika růžové růže

růžová růže význam

Různé druhy květin mají své vlastní významy. Růžové růže jsou díky svému přirozenému hojnému výskytu v přírodě prvními růžemi, které si lidé zamilovali.

Kultury starověkých Řeků a Římanů, Blízkého východu, viktoriánského období a dokonce i současnosti mají jedno společné, a to ocenění růžových růží. Jemnost a nezávislost, které růžová růže ztělesňuje, jsou tím, co na ní milujeme nejvíce.

růžová růže s pěti okvětními lístky a fialovými tečkami

Pro Řeky a Římany je růžový květ symbolem Afrodity nebo Venuše, jak je znázorněno na slavném Botticelliho obraze Zrození Venuše, kde byly růžové růže znázorněny, aby byly zasypány krásnou Venuší, bohyní lásky .

Ve sbírce židovských spisů Talmud se uvádí, že růžové růže jsou květy, které kvetou v Jeruzalémě. Proto se tato něžná květina stala symbolem ráje a uzdravení.

symbol růžové růže

S mnoha odrůdami růžových růží, které se v průběhu času vyvinuly, byly spojeny také různé významy, které oceňují tento půvabný květ. A různé odstíny růžové barvy také začaly mít svůj vlastní význam.

Světle růžové růže znamenají něžnost a obdiv, běžná růžová barva růží znázorňuje první lásku, blahopřání nebo veselé přání truchlícímu příteli, zatímco sytě růžová růže je výrazem uznání a vděčnosti.

elegantní růžové růže

V dnešní době se růžové růže staly obecným symbolem elegance a uznání, který jistě vykouzlí úsměv na tváři každému. Existuje dokonce vědecká studie o tom, jak růžové růže působí na lidi v práci.

Růžové růže, které jsou vynikající reprezentací uklidňujícího prostředí, přinesly fyziologický relaxační účinek lidem, kteří jsou jim vystaveni v kanceláři .

Kromě toho, pokud jde o květiny k narození, růže představují měsíc červen.

A konečně, pokud opravdu milujete růžovou barvu, nezapomeňte se podívat na náš seznam krásných růžových květin.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.