Růže Karoo - jedinečná rostlina, která udělá dojem na vaše přátele zahrádkáře

Růže Karoo je pravděpodobně jednou z nejunikátnějších rostlin, se kterými se na svých zahradnických cestách setkáte, a to tak výraznou, že je jedinou svého druhu.

V současné době je považována za vzácný sukulent, který se na okrasné scéně prosazuje pro své zvláštně atraktivní listy a růstový habitus. Pokud se vám líbí krása litopsů, rozhodně si vaši pozornost zaslouží i růže Karoo.

Co je růže Karoo?

růže karoo

Lapidárie (Lapidaria) je rod z čeledi Aizoaceae pocházející z jižní Afriky. Jedná se o monotypický rostlinný rod, který má pouze jeden druh, Lapidaria margaretae, který je známější pod názvem Karoo Rose.

Tato kuriózní rostlina prošla několika změnami názvů, takže v některých literaturách může být uváděna jako Mesembryanthemum margaretae, Argyroderma margaretae a Argyroderma roeatum .

Jak napovídá latinský název, tato rostlina bez stonků má listy, které připomínají sloupce křišťálových kamenů vyrůstajících ze země. Kamenné štěrbiny, volné kameny a skalnaté pouště slouží jako přirozené stanoviště růžice Karoo.

Každý tlustý šedobílý list je na bázi narůžovělý a má 3 strany. Listy vyrůstají v několika párech, které jsou naskládány kolmo jeden za druhým. Na podzim až začátkem zimy překvapí růže Karoo působivým vonným zlatým květem připomínajícím sedmikrásku .

Jaký je rozdíl mezi litopsy a lapidáriemi?

Přestože Lithops i Lapidaria patří do stejné čeledi rostlin a připomínají skály a kameny, mají několik odlišných znaků.

Lithops helmutii

Lithops mají okrouhlé kožovité listy s plochými barevnými vrcholy a objevují se po jednom páru. Naproti tomu Lapidaria má pyramidální listy, které se objevují ve 2-4 párech .

Lapidaria margaretae

Je růže Karoo jedovatá?

Růže Karoo je poměrně bezpečná rostlina pro pěstování v interiéru. Pro domácí zvířata není považována za toxickou, ale mohou rostlinu spolknout a udusit se jí. Vzhledem k hodnotě této rostliny je lepší ji držet mimo dosah domácích zvířat a malých dětí.

Jak pěstovat a pečovat o růži Karoo

lapidaria margaretae péče

Podobně jako při pěstování jiných sukulentních druhů musíme znát důležité faktory, jako je voda, vlhkost, světlo, ochrana proti škůdcům a techniky množení.

Světlo a voda

Růže Karoo prospívá tam, kde je jasné světlo, je zvyklá na slunečné pouště Jižní Afriky, že při přenesení do interiéru bude vyžadovat okno orientované na severovýchod nebo východ. Dbejte na dostatečné a rovnoměrné vystavení slunečnímu záření, aby se zachoval tvar a barva rostliny. Pokud je budete držet ve stínu, listy zežloutnou a protáhnou se.

Růže Karoo by se měly zalévat minimálně. Jejich silné listy jim umožňují přežít dlouhé dny sucha a přemokření způsobí pouze prasknutí hladkých listů. Zalévejte jednou za dva týdny, a pokud máte pochybnosti, je bezpečnější se zalévání raději zdržet .

Teplota a vlhkost

Přestože má tato rostlina ráda teplo a vlhko, extrémní letní vedra vedou k jejímu klidu. Jakožto oportunistická rostlina odloží svůj růst a rozmnožování, když je příliš horko, a obnoví vývoj, jakmile je počasí příznivější. Pokud jde o chladné podmínky, růže Karoo snáší krátkodobě až -4 °C, ale delší vystavení mrazu vede k jejímu úpadku .

Škůdci a choroby

Kromě občasného praskání a hnití listů v důsledku přemokření nemá růže Karoo žádné vážné problémy, pokud jde o choroby a škůdce. Čas od času se může setkat s napadením moučnivkou a pavoučkem, ale to není nic, co by nevyřešil jednoduchý zahradnický postřik.

Množení a údržba

Růže Karoo tvoří kompaktní hlávku a zřídkakdy vytváří trsy z jedné rostliny. Množení z řízků je možné, ale je riskantní, protože rostlina je silně závislá na svých dužnatých listech, které mohou být při poranění náchylné k hnilobě a ztrátě vody.

Nejlepším způsobem množení je osivo stejnou metodou jako při pěstování Lithops. Pěstování není příliš obtížné, pokud jsou semena vyseta do hrubého dobře propustného substrátu, obvykle z pemzy, písku a štěrku. Jakmile jsou sazenice připraveny k přesazení, postačí běžná směs pro sukulenty nebo kaktusy.

Krásu růže Karoo zvýrazníte, když ji vysadíte jednotlivě do dekorativního květináče, v trsech s dalšími dvěma nebo třemi rostlinami pro vícekvětou podzimní výstavu nebo s různými litopsy pro zpestření a zpestření .

Zvláštní poděkování patří Sylvainu Burgaudovi, Franciscu Pomaresovi a Bricovi za to, že nám umožnili sdílet jejich úžasné fotografie!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.