Rajské květiny - co byste měli vědět, než si je koupíte

Pokud přemýšlíte o zajímavě vypadající a velmi jedinečné rostlině, pak už nehledejte! Rajská květina (vědecky známá jako strelície) je pro vás ta pravá!

Tato rostlina je tak krásná, že si přírody budete vážit ještě víc: její barvy, vůně, a dokonce i stín, který dokáže poskytnout jakémukoli slunnému místu, jsou skvělé!

Díky svému tvaru se jim také říká jeřábové květy. Existuje pět různých druhů této zvláštní květiny a všechny pocházejí z afrického kontinentu, přesněji z jižní oblasti .

Pokud se chcete o rajských květinách dozvědět více, pokračujte ve čtení tohoto článku. Najdete zde vše, co potřebujete vědět o rajských květinách ptáků.

Zajímavá fakta o rajských ptačích květinách

rajský pták květina

Rajská květina ptáček je stálezelená trvalka; to znamená, že si rostlina obvykle zachovává zelené listy po celý rok, ale také to znamená, že rostlina odumírá, když nastanou mrazy a klesnou teploty, a pak se znovu objeví přes jaro.

Rajský pták je jednou z nejkrásnějších květin, které kdy uvidíte! Mají jedinečné tropické barvy a rozhodně upoutají pozornost každého.

Jak napovídá jejich název, vypadají jako pták v letu: mají mnoho okvětních lístků, které jako by napodobovaly ptačí hlavu, ale zároveň připomínají jeřába. Je to určitě jeden z darů přírody!

Květy ptačího ráje se vědecky označují jako Strelitzia reginae a patří do čeledi rostlin Strelitziaceae. Nepochybně se budou skvěle vyjímat na každé zahradě, ale můžete je vysadit i do nádob, protože se snadno přizpůsobí prostoru.

Zde je několik zajímavostí o rostlině Strelitzia

rajský květ ve volné přírodě
 • Rajský pták může dorůst až do výšky více než 9,14 metru.
 • Pokud žijí ve zdravých podmínkách, mohou každý rok vytvořit více než 35 květních špiček; to znamená, že se vždy používají i jako okrasné rostliny.
 • Rajské ptáky se potřebují vzájemně podporovat: ideální je vysadit je v párech, aby mohly růst společně.
 • Přestože se tato rostlina snadno přizpůsobuje, nesnášejí chladné počasí.
 • Květy rajských ptáků mohou kvést až 10 let, protože se musí nejprve důkladně vyvinout.
 • Často jsou zařazovány mezi mexické květiny a havajské květiny.

Jak pěstovat a pečovat o rostliny rajského ptáčka

Pěstování těchto květin není vůbec obtížné. Zde je vše, co potřebujete vědět, než si zašpiníte ruce:

Jak vypěstovat rajský pták ze sazenic

Pokud již máte semena rajských květin, musíte jim před zasazením do půdy pomoci.

Můžete to udělat tak, že je aktivujete; to znamená, že je vložíte do 236,50 mililitrů naplněných vodou a všechna semena, která zůstanou plavat, budou vyhozena. Vyberte pouze ta, která se utopila; tak budete mít větší šanci na jejich vyklíčení.

Poté je budete muset vložit do uzavřeného plastového sáčku se zeminou. Nezakrývejte je všechny, protože ke klíčení potřebují světlo. Jakmile se tak stane, vyjměte je ze sáčku a vyberte jim vhodné místo.

Ideální je, když na toto místo dopadá přímé sluneční světlo, ale nemělo by na něj dopadat déle než několik hodin denně. Také se snažte vyhnout poledním slunečním paprskům.

Pokud semena dobře rostou, je třeba je maximálně jednou za dva týdny přihnojit organickým hnojivem.

Sazenice můžete přesadit, jakmile vyrostou a budou mít alespoň pět listů. Měli byste přidat více organické hmoty (bylo by skvělé, kdybyste přidali kompost) a pak je vysadit ven nebo je nechat v interiéru.

Pokud je vysadíte ven, musíte počkat, až jim bude šest měsíců. Na toto místo by mohlo dopadat plné sluneční světlo; nejlepší by však bylo, kdyby bylo částečně zastíněné. Pokud rostliny ponecháte v interiéru, pak je chraňte před slunečním světlem.

Uchovávání semen

rajský květ s motýlem

Pokud žijete v Jižní Africe, nemuseli byste si s tím dělat starosti, protože příroda to udělá za vás. Pokud však žijete v jakékoli jiné zemi na světě a snažíte se pěstovat květiny rajského ptáčka, možná budete muset rostliny opylovat ručně.

K tomu budete muset vybrat nejlepší květinu a rozdělit dva modré okvětní lístky, které mají tendenci se spojovat. Ty se nazývají prašníky.

Tam najdete bílou hmotu, což je pyl, opatrně ji odstraňte malým štětečkem a "namalujte'' ji na tyčinku jiného květu (což je vyčnívající bílá špička mezi okvětními lístky).

Pokud se vám to podaří, budete mít za pár měsíců semena, což je výborná zpráva, protože díky tomu budete mít vlastní pole květů rajského ptáčka.

Teprve poté budete moci zahájit dříve vysvětlený proces výsadby semen.

Požadavky na půdu

 • Půda, do které budete rostlinu sázet, musí být neustále vlhká, zejména na jaře a v létě, kdy rajská květina spotřebuje nejvíce vody.
 • Na podzim a v zimě můžete jejich příjem vody snížit.
 • V ideálním případě poskytnete rostoucím rostlinám ty nejlepší možné podmínky k tomu, aby se jim dařilo. To znamená také organickou půdu, kterou můžete mít, pokud kompostujete, nebo si ji můžete také zakoupit.
 • Tyto rostliny by se měly každé jaro přesazovat, jinak jim bude chybět prostor pro růst.
 • Rajské květiny potřebují mít dobrý drenážní systém.

Nároky na vodu

Rajské květiny důkladně zalévejte až do stáří šesti měsíců. Před zaléváním se musíte dotknout jejich půdy; to vám napoví, kolik zálivky potřebují.

Když je podzim a zima, nebudete je muset zalévat tak často. Ve skutečnosti byste tak měli činit pouze jednou týdně (a vždy nejprve otestujte půdu).

Nároky na slunce

rajský květ pod mraky

Rajské květiny potřebují ke svému růstu dostatek slunce! Pokud budete rostliny pěstovat venku a umístíte je na místo, kam dopadá alespoň 6 hodin denně přímé sluneční světlo, budou vaše rostliny zdravě růst.

Na druhou stranu, pokud je pěstujete uvnitř, měly by také dostávat dostatek tvrdého slunečního světla, aby se jim dařilo.

Řezání rostlin

rajský pták květiny k prořezávání

Rajské květiny budete muset prořezávat; není to však nijak obtížné. Stačí odstranit všechny odumřelé listy a možná i starší květní stvoly rostliny; jinak by se u nich mohla objevit plíseň nebo jiné související choroby.

Ponechte je na zemi jako pokrývku; i ta se rozloží a vytvoří dobrou organickou půdu, která bude živit vaše rostliny.

Množení rajských květin

rajský květ pro množení

Jakmile květiny odkvetou, můžete několik rostlin vzít a přesadit je. Neberte je však všechny najednou, protože aby se jim dařilo, potřebují být přeplněné.

Oblíbené druhy rajských květin

Mnoho lidí si myslí, že existuje pouze jeden druh rajských květin, a budou překvapeni, že jich je mnohem více! Zde jsou nejběžnější typy:

Rajský pták džungle

rajský pták v džungli

Jedná se o běžný typ rostliny Strelitzia reginae, který většina z nás zná. Milují vlhké a horké podnebí a mohou dorůst až do výšky 76,20 cm, pokud jsou ponechány ve volné přírodě.

Tato rajská květina má modré okvětní lístky a oranžové kališní lístky (ty chrání vnitřní květ).

Nejraději rostou v trsech, proto je od sebe neoddělujte, jinak mohou uhynout.

Strelitzia nicolai

Strelitzia nicolai

Tato krásná odrůda rajské květiny má bílé a modré okvětní lístky. Nejlépe se jim bude dařit na poušti, takže pokud je náhodou máte, nezalévejte je pravidelně, jinak jim hrozí houbové choroby.

Mohou dorůst až do výšky 12,19 m a díky své kráse upoutají pozornost každého! Pro svou velikost jsou také označovány jako obří rajské ptáky; jsou dokonce nejvyšší ze všech rajských květin nebo rostlin.

Strelitzia alba

strelitzia alba

Tato rostlina pochází z jižní Afriky a její pěstování v jiných oblastech je náročné (i když není nemožné). Má bílé okvětní lístky a chybí jim výrazná modrá barva, kterou mají jiné druhy rostlin rodu Strelitzia. Mohou dorůstat výšky až 9,14 metru.

Strelitzia caudata neboli Strelitzie horská

strelitzia caudata

Známá také jako ''divoký banán''. Pocházejí ze Zimbabwe, Mosambiku a některých oblastí v Jihoafrické republice. Mohou dorůstat výšky až 6,10 m a nemají větve.

Nejčastější dotazy

Zde je několik odpovědí, které vám s rostlinami pomohou:

Jsou banány a rajské květy příbuzné?

divoké banánové listy

Jak jste se již dříve dočetli v tomto článku, rostliny Strelitzia caudata se také nazývají ''divoké banány''. Je to proto, že rostlina rajského ptáka má mnoho podobných vlastností jako rostliny banánovníku.

Například listy banánovníku mají podobný tvar jako listy rajského ptáka. Ve skutečnosti obě rostliny spadají do stejné klasifikace čeledi rostlin, kterou je Musaceae.

To znamená, že rajský ptáček patří do dvou různých čeledí rostlin: Strelitziaceae a Musaceae.

Banány a rajské květy jsou tedy příbuzné; jsou to vzdálení bratranci!

Jsou rajské květy vhodné pro doprovodnou výsadbu?

pole s květy rajského ptáka

Ano, rozhodně jsou! Musíte je však spojit s rostlinami, které nemají stejné nároky na pěstování. Jinými slovy, hledejte opačné rostliny.

Nyní už víte, že rajské květy mohou dorůstat do výšky, zkuste je spárovat s nízko rostoucími rostlinami.

Nyní víte, že rajské květy mohou absorbovat velké množství vody, pak je spárujte s odrůdami rostlin odolnými vůči suchu.

Závěr

rozkvetlý rajský pták

Pěstování rajských květin není obtížné, i když se zpočátku může zdát skličující, zejména když se pro ně snažíte najít ideální slunečné místo!

Pokud jste na zahradě poprvé (a to i v případě, že jste v ní profesionál), tento článek vás jistě provede celým procesem tak, abyste mohli úspěšně vysadit pole s rajskými květinami.

Pokud tuto exotickou rostlinu vysadíte, dejte nám vědět, jak se vám daří! Jedná se o jednu z nejexotičtějších a nejkrásnějších rostlin na světě!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.