Jaký je rozdíl mezi lilií pokojovou a lilií kalou?

Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi lilií pokojovou a kalou? Pokud ano, tento článek vám vše objasní.

Je důležité znát rozdíl mezi nimi, protože ačkoli jsou obě poměrně krásné, jedná se o dva odlišné a rozdílné členy čeledi Araceae.

Obě rostliny lze pěstovat v interiéru nebo venku (v závislosti na podnebí), ale pokojové lilie jsou větší než kaly a obě mají odlišné nároky na péči.

Co byste měli vědět.

Co jsou to "lilie"?

Než si rozebereme rozdíl mezi kalou a pokojovou lilií, je důležité nejprve vysvětlit, co rozumíme pod slovem "lilie". Toto slovo se používá pro všechny druhy rostlin, včetně lilií, denivek, konvalinek, kal, kann a pokojových lilií. Všechny však nejsou stejné!

Pravé lilie jsou ty, které patří do rodu Lilium, což je skupina rostlin s velkými květy, které vyrůstají z cibulí. Existují dva druhy pravých lilií - asijské a orientální lilie.

Lilie Calla nepatří mezi pravé lilie. Vypadají podobně jako lilie, rostou v cibulovitém trubkovitém tvaru. Kaly však patří do rodu Zantedeschia.

Mírové lilie také nejsou pravé lilie - místo toho patří do rodu Spathiphyllum.

Toto názvosloví dává smysl, když si uvědomíte, že tato květina má kapuci připomínající obal (tzv. "spathe"), podle kterého dostala své jméno.

Je lilie Calla stejná jako lilie Peace?

Lilie calla bývá často mylně ztotožňována s lilií pokojovou, ale nejedná se o 1 a ten samý druh. Existuje mezi nimi několik rozdílů, pokud jde o růst, olistění, květy a nároky na pěstování.

Růst

Lilie pokojové jsou poměrně velké, často dorůstají výšky až 1,83 m a více. Mohou se rozprostírat od 0,30 do 1,52 metru , přičemž květy a listy vyrůstají z koruny. Tato rostlina může mít také trsovitou formu.

Naproti tomu kaly dorůstají pouze do výšky a šířky kolem 0,91 metru. Místo listů a květů vyrůstajících z koruny vytváří tato rostlina nové přírůstky z podzemních oddenků.

Listy

Obě rostliny se liší také olistěním. Jak již bylo zmíněno, kaly lze pěstovat jak z podzemních oddenků, tak z hlíz, hlíz nebo cibulí. Tyto rostliny mají malé listy ve tvaru šípků. Často mají bledší odstín zelené než listy, které vidíte u lilie pokojové.

Některé druhy kal, lilií, mají listy také s bílými skvrnami.

Lilie pokojové jsou bylinné trvalky. Jako takové mají široké, eliptické listy, které mohou dorůstat až do průměru 15,24 cm a délky asi 0,61 metru. Mají lesklé listy, které bývají sytě, tmavě zelené barvy. Existují však i kultivary, které mají jedinečné panašované listy.

Květy

Další rozdíl mezi těmito dvěma typy rostlin je v květech. To je asi nejsnadněji identifikovatelný rozdíl. Květy pokojových lilií tvoří hustý žlutý klas. Mají také něco, čemu se říká "spathe", což vypadá jako kobra a je to velký bílý květní úbor. Spathe se obvykle objevuje pouze na jedné straně květu - vypadá, jako by obepínal zbytek rostliny.

Odtud samozřejmě pochází název pokojové lilie, takže je často považován za určující znak rostliny.

Při pěstování v interiéru kvetou lilie míru kdykoli, dokonce i v zimě, zatímco kaly vytvářejí pouze letní květy. Ty se mohou vyskytovat v odstínech, jako je krémová, žlutá, růžová nebo fialová, v závislosti na kultivaru, který se rozhodnete pěstovat. Tyto květy jsou husté trsy, které vyčnívají ze středu a často se objevují v latu, který má tvar nálevky.

Kultura

Poslední rozdíl mezi těmito dvěma typy rostlin je v podmínkách, které preferují. Kaly dávají přednost vlhké až mokré půdě a nejlépe rostou na plném až částečném slunci. Lze je také vysazovat přímo do vody, což je jedinečná vlastnost, díky níž se skvěle hodí do okolí rybníků nebo jiných vodních prvků.

Lilie míru lze pěstovat i v mírném stínu, ale dávají přednost jasnému a filtrovanému světlu (díky tomu jsou skvělými pokojovými rostlinami). Tyto květiny kvetou ve většině případů bez ohledu na světelné podmínky.

Stejně jako kaly mají i pokojové lilie rády vlhkou půdu - nemají ji však rády tak přemokřenou. Místo toho můžete nechat půdu mezi zaléváním vyschnout, abyste zajistili zdraví této rostliny.

Při pěstování venku se pokojovým liliím nejlépe daří v zónách mrazuvzdornosti 11 až 12, zatímco kalám se daří v zónách 8 až 10.

Péče o lilie kaly

květ kaly

Lilie kaly jsou příbuzné rostlinám, jako je kaládium a chocholík. Ve většině klimatických oblastí nejsou zimovzdorné, takže pokud je plánujete pěstovat venku, budete muset oddenky vykopat a přes zimu uskladnit. Jednou z dalších možností je pěstování v interiéru!

Tyto druhy rostlin by se měly pěstovat v hluboké, vlhké a bohaté půdě na plném slunci. Mohou růst i v polostínu, ale nebudou tak dobře kvést. Mohou růst v půdách, které jsou bažinaté nebo zásadité.

Při výsadbě byste měli oddenky zasadit 10,16 až 15,24 cm hluboko a 0,30 až 0,61 m od sebe. Každé jaro (nebo každé jaro při opětovné výsadbě, pokud žijete v chladnějším vegetačním pásmu) přihnojujte hnojivem 5-1010.

Pokud pěstujete kaly v interiéru, platí stejné zásady pro výsadbu. Snažte se udržovat teplotu mezi 65 a 75 stupni. Pokud bude mnohem chladněji než 55 stupňů, rostlina může usnout nebo uhynout.

Péče o lilie pokojové

květy lilie míru

Rostliny lilie míru pocházejí z tropických deštných pralesů, takže se jim dobře daří i v domácím prostředí.

Pěstujte je na světlém místě v polostínu (zářivky jsou vhodné). To, zda rostliny dostávají odpovídající množství světla, poznáte podle listů. Pokud zhnědnou, znamená to, že jsou spálené příliš velkým množstvím slunečního světla. Pokud jsou zažloutlé, může být světlo také příliš silné.

Dobrým nápadem je umístit rostliny v květináčích asi 1,83 m od okna orientovaného na sever nebo západ.

Zalévejte, když rostliny mírně opadají. Půdu je třeba nechat zcela vyschnout. I když rostlina začne vypadat trochu vysušeně nebo roztřepeně, nepanikařte - z podmáčení se obvykle rychle vzpamatují.

Jsou však poměrně citlivé na chlór. Proto pokud rostliny zaléváte vodou z vodovodu, nechte vodu přes noc odstát v nádobě, aby se chlor mohl rozptýlit, než ji použijete k zavlažování rostlin.

V létě může být také nutné občas postříkat listy vodou.

Tyto rostliny dávají přednost pokojovým teplotám kolem 65 až 85 stupňů. Mají také rády poměrně vlhko a špatně snášejí studený průvan. Jsou poměrně odolné vůči většině chorob a hmyzu - pozor si musíte dát pouze na roztoče, mšice a moučnivku, ale těchto škůdců se snadno zbavíte otřením listů.

Protože pokojové lilie nejsou pravé lilie, nemusíte se obávat jejich toxicity - pokud tedy nemáte kočky a psy. Pro člověka sice toxické nejsou, ale obsahují šťavelan vápenatý, který může být pro zvířata nebezpečný.

Lilie míru nebo kaly - která z těchto květin je pro mě ta pravá?

Mírové lilie i kaly jsou nádherné květiny, které ve vašem domě nebo v krajině udělají velký dojem. Obě lze pěstovat v interiéru a v některých prostředích i venku.

V závislosti na druhu budete moci najít obě tyto rostliny v různých barvách, velikostech a stylech.

Ani jedna z nich není nejlepší - ale zvažte, která z nich bude vyhovovat vašim potřebám při úpravě krajiny nebo dekoru, abyste se mohli rozhodnout, kterou z nich pěstovat!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.