Jak pěstovat lilii Voodoo v interiéru

Pokud hledáte velkou a zajímavou pokojovou rostlinu, měla by vás zaujmout lilie Voodoo. Je to zvláštní, ale fascinující rostlina, přesně jak napovídá její název. Tento druh může být nádhernou pokojovou rostlinou, ale má jednu nevýhodu, a to příšerný, ale krátkodobý zápach svých květů.

Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o pěstování této velké lilie v interiéru.

Amorphophallus konjac je trvalka se zajímavým životním cyklem. Tato rostlina vyrůstá z cibulovité struktury známé jako hlíza, vytváří nejprve květ, pak velký složený list a poté se vrací do klidového stavu. Ve věku asi 5 let je hlíza dostatečně velká, aby mohla začít kvést.

Jediný květ je velký a vyrůstá ze stonku vysokého až 1,22 metru. Efekt je docela nápadný, ale bohužel tento květ den nebo dva příšerně páchne! Důvodem je to, že rostlina je opylována mouchami a tento zápach se vyvíjí proto, aby tento hmyz přilákala.

Mnoho pěstitelů by překvapilo, že stromovitý stonek a listy této rostliny se skládají výhradně z jediného listu. Tento list má krásný skvrnitý řapík a deštníkovitý tvar růstu.

Fakta o rostlině

Vědecký názevAmorphophallus konjac, A. rivieri
Obecné názvyVoodoo lilie, ďáblův jazyk, arum deštníkový, konjac, hadí palma, smrdutá lilie, hadí jazyk
ČeleďAraceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířka1,22 m - 1,83 m vysoká (v interiéru), 0,30 m - 1,22 m široká (v interiéru)
PůvodJihovýchodní Asie ve Vietnamu, Číně, Indonésii, Japonsku
Barvy květinkaštanová, fialová
Barva listůTmavě zelená
Expozice na slunciČástečný stín, jasné nepřímé sluneční světlo
Typ půdy a pHÚrodná, dobře odvodněná půda
Zvláštní vlastnostiNeobvyklá rostlina, velký květ

Jak pěstovat lilii Voodoo

Rostlinu voodoo lilie lze pěstovat jak venku na záhonech nebo v nádobách, tak v interiéru jako pokojovou rostlinu. Obvykle poskytuje zájem od začátku jara, kdy kvete, do začátku podzimu, kdy přechází do klidového stavu. Přečtěte si konkrétní informace o tom, jak tuto rostlinu pěstovat v interiéru.

Množení

Lilie Voodoo lze pěstovat ze semen, ale ta se bohužel obtížně shánějí nebo se z nich špatně produkují vaše rostliny. Naštěstí zdravé voodoo lilie vytvoří několik nových hlíz, takže byste neměli mít problém s každoročním rozšiřováním své sbírky voodoo lilií!

Nové hlízy lze na jaře oddělit od mateřských, nebo můžete počkat, až se samy oddělí. Při každém přesazování těchto rostlin nezapomeňte prohledat zeminu, možná budete překvapeni, kolik nových rostlinek najdete.

Půda

Kvalitní zemina pro květináče může být dostačující, ale protože tyto rostliny vyžadují velmi dobře propustnou půdu, bude pravděpodobně lepší směs pro sukulenty. Tyto rostliny jsou silní krmiváři, kteří dávají přednost bohatému pěstebnímu substrátu, takže vyberte produkt, který obsahuje trochu organického kompostu.

Pokud chcete zlepšit drenáž půdy, můžete přimíchat asi 25 % perlitu nebo štěrku. Při použití půdy bohaté na perlit je třeba mít na paměti, že tyto rostliny mohou být poněkud těžké, proto použijte těžký květináč nebo najděte způsob, jak nádobu stabilizovat, aby se nepřevrhla.

Řezání

Rostlina voodoo lilie začne každoročně kvést, jakmile její hlíza doroste do velikosti asi 10,16 cm (10 cm) v průměru. Vypěstování do takové velikosti však může trvat několik let. V tomto okamžiku rostlina vytvoří koncem zimy až na jaře jediné květenství, které je asi o měsíc později nahrazeno olistěním.

Překvapivé je, že stonek a listy lilie Voodoo jsou ve skutečnosti tvořeny jediným složeným listem. Tento list by se neměl stříhat, protože by se tím rostlina poškodila.

List přežívá pouze jednu sezónu a koncem léta až na podzim odumře. List i květní stvol lze po uschnutí odstranit.

Přesazování a přesazování

Lilie voodoo prochází každoročně obdobím klidu, a to je zřejmá doba pro přesazení. Ve skutečnosti mnoho pěstitelů po začátku období klidu hlízy vykopává a skladuje je na suchém místě, dokud koncem zimy nezačnou vytvářet první známky květního stvolu.

Jejich uskladnění přes zimu není nezbytně nutné, je to pouze ochrana před hnilobou v období vegetačního klidu. Pokud se touto cestou vydáte, nechte hlízu před vyjmutím znovu vstřebat většinu živin a vlhkosti z vadnoucího listu.

Hlízy skladujte v papírovém sáčku na chladném a tmavém místě. Udržujte je v suchu a neskladujte je v igelitu, protože ten způsobuje hnilobu.

Jak pečovat o lilii Voodoo

Jakmile budete mít založený exemplář, neměli byste mít s péčí o tyto zajímavé tropické rostliny žádný problém. Přečtěte si další konkrétní informace o péči.

Voda

Lilie Voodoo mají rády vlhké prostředí, ale nikdy by neměly být pěstovány v přesycené půdě, protože to může vést k hnilobě kořenů. Zde se ukazuje důležitost dobře odvodněného substrátu. Tyto rostliny by měly být zalévány pouze během aktivního vegetačního období, takže pokud plánujete přezimování hlízy v její půdě, nechte půdu zcela vyschnout.

Sluneční světlo

Tyto rostliny lze pěstovat v poměrně široké škále světelných podmínek, i když nejlépe se jim bude dařit, pokud budou mít přístup k určitému množství přímého slunečního světla. Měly by se však pěstovat převážně na jasném, nepřímém světle, protože příliš mnoho přímého slunečního světla může spálit mladé listy.

Teplota a vlhkost

Lilie voodoo je tropická rostlina, která má ráda teplé a vlhké prostředí. Lze je však pěstovat i v poměrně chladném podnebí, zejména jako pokojovou rostlinu, protože v zimním období vstupují do klidového režimu. Spící hlízy není třeba uchovávat při tropických teplotách, ale je třeba je chránit před mrazem.

Hnojivo

Těmto rostlinám se nejlépe daří, když mají přístup k dostatku živin, proto používejte hnojivo podle vlastního výběru po celé vegetační období rostliny. Jakmile začnou listy odumírat a budou znovu pohlcovány hlízou, je čas přestat hnojit.

Škůdci a choroby

Tato rostlina bývá odolná vůči chorobám a škůdcům. Vyvarujte se přemokření, protože by mohlo způsobit hnilobu, a omezte vystavení rostliny přímému slunečnímu záření, aby nedošlo ke spálení listů.

Běžné odrůdy a kultivary

Existuje několik různých forem této rostliny, které jsou čas od času k dispozici. Tyto rostliny se liší především barvou listového řapíku a listů. Mezi příklady patří např:

  • 'Leo Song'
  • 'Flesh Gordon'
  • Gordonovo zlato'
  • 'Nightstick'

Závěr

Lilie voodoo je pozoruhodná rostlina, která v interiéru působí odvážně. Pěstování této rostliny v různých fázích jejího růstu vás bude fascinovat. Jen se budete muset smířit s jedním velmi zapáchajícím květem po několik dní v roce.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.