Tajemství fialových růží

Kdo by se nezamiloval při prvním pohledu na fialové růže? Fialová je barva, která vyzařuje vznešenost a kouzlo, a člověk jen tak neprojde kolem fialové růže a nepohlédne na její dráždivou krásu.

Fialová nepatří mezi přirozeně hojné barvy mnoha květin a šlechtitelé vždy hledají výzvu, jak vytvořit rostliny, které tomuto světu chybí.

Po první produkci prvních fialových růží se nadšenci postavili do fronty, aby získali tuto fascinující květinu do svých zahrad nebo jí zaplnili své pokoje.

Tento článek poslouží jako průvodce při demystifikaci dráždivé fialové růže a odhalí, proč si tuto květinu zamilujeme hned při prvním spatření.

Historie a původ fialové růže

Inovace, které přetrvaly po industrializaci, byly velmi patrné ve šlechtění rostlin v průběhu 19. století. Hybridé, vybavení znalostmi a technologiemi pro zlepšení kvalit rostlinné produkce, se pustili do vývoje vysoce výnosných rostlin a také nových odrůd rostlin, které by uspokojily luxusní poptávku po ekologické estetice.

Fialové růže byly produktem křížení evropských růží s odrůdami dovezenými z Číny. Existence přírodních pigmentů, antokyanů zodpovědných za žlutou a oranžovou barvu a karotenoidů za růžovou a červenou, v růžích umožnila produkci fialové barvy těchto květů . Byly dobře přijaty, takže vzniklo mnoho dalších růží v odstínech švestkové, levandulové a lila.

Snaha o vytvoření nepolapitelné modré růže vedla také ke vzniku dalších fialových odrůd růží, a to hlavně proto, že růže postrádají pigment delfinidin, který je zodpovědný za modrou barvu , a když se vloží do genu růže, reaguje místo toho se stávajícími teplými pigmenty v květu.

Jaké jsou různé odrůdy fialových růží?

Růže 'Lavender Lassie'

Reimer Kordes tuto růži hybridizoval v roce 1960. Voňavé květy mají fialovou barvu přecházející do světle růžové a rostou ve svazečcích. Nápadné květy rostou na pevných stoncích spolu se zelenými zubatými listy v podmínkách plného slunce až polostínu.

Rosa 'Jeanne de Montfort'

růže jeanne de montfort

Elegantní tematické zahrady obvykle zdobí tato jedinečná růže, která se honosí volně tvarovanými květy v lila barvě stárnoucí až bílé. M. Robert vyšlechtil tento vysoký růžový keř v roce 1851 a vytvořil nápadné a voňavé květy, které kvetou po celé jaro a léto.

Růže 'Princess Anne'

princezna anna rose

Růže 'Princess Anne' má jedinečné květy s úzkými okvětními lístky, které jsou na spodní straně žluté a na horní straně tmavě fialové. Keř byl vyšlechtěn Davidem Austinem v roce 2010 a s oblibou se používá jako živý plot a obruba v zahradách.

Růže 'Night Owl'

Noční sova růže

Růže 'Night Owl' se snadno udržuje díky svým téměř beztrnným stonkům, které šplhají až do výšky 5 metrů. Květy růže s hřebíčkovou vůní jsou na okrajích tmavě fialové a směrem ke středu se zesvětlují. Jedná se o opakovaně kvetoucí rostlinu, kterou v roce 2005 vyšlechtil Tom Carruth.

Rosa 'Rose du Roi'

rose du roi

Tato odolná růže, nazývaná také 'Perpetuelle de Lieur', má tmavě třešňově červené květy s fialovým odstínem. Rostlina, kterou v roce 1812 zkřížil hrabě Lelieur de Ville-sur-Arce, má trsy květů vyrůstající na stonku bez trnů a je oblíbená mezi zahradníky i včelami.

Neptunova růže

Neptunova růže je známá svými sytě fialovými poupaty, z nichž vykvétají velké světle fialové květy vydávající sladkou citrusovou vůni. Jedná se o opakovaně kvetoucí hybridní čajovou růži, kterou v roce 2003 představil také Tom Carruth.

Růže 'Stephen's Big Purple'

Stephen's Big Purple

Tato růže, známá také pod názvem 'Nuit d'Orient', nese velmi velké, mnohokvěté sytě fialové květy. Pěstují se hlavně jako řezané květiny a jsou bohaté po celý rok s výjimkou zimy. Růže byla hybridizována Patem Stephensem v roce 1985.

Růže 'William Shakespeare 2000'

William Shakespeare

Tato růže je známá také pod názvem 'Ausromeo'. Z původně tmavě červených květů se při dozrávání stávají sytě fialové květy s romantickou vůní. Velké kalichovité květy rostou hojně na bujném keři, který snadno osloví zahradníky a krajináře.

Tato rostlina vyšlechtěná Davidem Austinem v roce 2000 získala v roce 2003 bronzovou medaili na Australian National Rose Trials a v roce 2011 také ocenění New Zealand Rose-Hamilton-Most Fragrant Rose.

Rosa 'Basye's Purple Rose'

Ploché květy růže 'Basye's Purple Rose' mají až sedm jednoduchých až polodvojitých tmavě švestkových okvětních lístků. Jsou středně voňavé a otevírají se v létě za plného slunečního svitu. Rostlinu vyšlechtil Robert Basye v roce 1968.

Růže 'Bleu Magenta'

rose bleu magenta

'Bleu Magenta' je hybridní mnohokvětá růže, která má bujný růstový habitus, šplhá až do výšky 5 metrů. Jemně vonící květy jsou sytě fialové až jasně fialové a vyrůstají v hroznech. Šlechtitelem této kouzelné růže, která se začala pěstovat v roce 1876, byl Louis Benoit Van Houtte.

Významy a symbolika

Fialová barva je všeobecně spojována s královskou rodinou a bohatstvím. Tato konotace vychází ze vzácnosti této barvy v přírodě a v dávných dobách si předměty fialové barvy mohli dovolit pouze bohatí. Dokonce i za vlády královny Alžběty I. byla fialová barva vyhrazena pouze královské rodině.

Tento příběh má vliv na smysluplný akt darování květin. Říká se, že darovat někomu výjimečnému fialové růže znamená, že odesílatel je ochoten dát mu všechno bohatství světa.

Pro svou magickou a okouzlující přitažlivost je fialová růže ve světlejším odstínu považována za symbol lásky na první pohled, zatímco tmavší barvy jsou pro pocit hluboké lásky. Indové tento magický pocit spojují s fialově zastoupenou 7. čakrou, která označuje psychické já a vzplanutí této čakry při lásce na první pohled nebo intenzivních emocích.

Fialová růže se také stala ikonou kampaně za zastavení násilí na ženách. Stejně jako fialová růže jsou i ženy v sexuálním průmyslu uměle vytvářeny k uspokojení touhy. Fialové růže však také ztělesňují posílení a vůli být jiný. Kampaň Fialová růže byla mezinárodně uznána jako hnutí, které zpochybňuje status quo a odhaluje sexuální průmysl .

*Obrázek na titulní straně: lsantilli/depositphotos


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.