Stínomilné květiny pro vaši zahradu ve stínu

Když si představíte zahradu, možná si představíte kousek země vyhřívající se na slunci, ale ne všechny zahrady vyžadují plné slunce. Ve skutečnosti existuje mnoho druhů rostlin, které vyžadují více stínu než slunečního světla a na plném slunci by nerostly dobře.

Pokud máte stinné místo, které chcete ozvláštnit, mohou být vhodným doplňkem některé stínomilné květiny. Nebo pokud chcete vyplnit stinnou část zahrady, existuje spousta stínomilných rostlin a zeleniny, kterým se daří i ve stínu.

rostliny odolné vůči stínu

Stínomilné trvalky a letničky

Pokud jde o hledání stínomilných květin do stinné části vašeho pozemku, máte opravdu z čeho vybírat. Zde je několik skvělých možností, kterým se bude dařit i při malém množství slunečního světla!

Alyssum

Alyssum dobře roste na částečně zastíněných místech, což znamená, že může mít až čtyři hodiny přímého slunečního světla denně. Alyssum se vyskytuje v několika různých barevných variantách včetně bílé, fialové a růžové. Alyssum se dobře uplatní jako půdní pokryv a vytvoří pěkné trsy květů ve vaší zastíněné květinové zahradě.

Begonie

bílo-růžová begonie

Jako jedna z letniček, které rostou ve stínu, jsou begonie poměrně přizpůsobivé květiny, pokud jde o nároky na sluneční světlo. Tyto květiny mohou růst v plném stínu, polostínu a v případě potřeby i na plném slunci. Begonie se obvykle dodávají v bílé, červené a růžové barvě květů a v zelené a červené barvě listů.

Impatiens

Impatiens se dodávají v široké škále barev, což z nich činí skvělou volbu, pokud se snažíte sladit barevné schéma ve vaší zastíněné květinové zahradě. Mezi běžné barvy patří bílá, červená, růžová, oranžová, fialová a žlutá. Netýkavky rostou dobře v plném nebo polostínu a mají dlouhou dobu kvetení.

Lobelie

Květy lobelky nejlépe kvetou v chladnějších měsících, ale ne příliš chladných, a mohou vyžadovat stín, aby se udržela jejich optimální teplota. I ve stínu mohou tyto květiny přestat kvést, pokud teplota v létě příliš stoupne. Jakmile se teplota začne opět ochlazovat, měly by opět začít kvést.

Krvácející srdce

červené krvácející srdce

Krvácející srdce, jako jedna z trvalek milujících stín, je další květinou, která skutečně nejlépe kvete při nižších teplotách.

Pokud žijete někde, kde je teplé léto, je pro květiny krvácejícího srdce ideální pěkné zastíněné místo. Stín je udrží v chladu po delší dobu, což se projeví delším kvetením.

Lily of the Valley

konvalinky

Květiny konvalinek jsou poměrně přizpůsobivé a mohou růst v mnoha různých klimatických podmínkách. Dávají však přednost částečně zastíněnému místu, kde mohou zůstat v chladu.

Pro konvalinky je důležitější regulace vlhkosti než množství slunečního svitu, což znamená, že pokud budete udržovat půdu dostatečně vlhkou, mělo by se jim dařit i na zastíněných místech.

Zelenina, která roste ve stínu

Části vaší zahrady, které jsou ve stínu, byste neměli vyřazovat; pokud jde o zeleninu, která roste ve stínu, existuje spousta možností.

Existuje ještě větší počet druhů zeleniny, které snášejí stín, ale některé ho z různých důvodů skutečně vyžadují.

Salát

Pokud jde o salát, existuje dobrý důvod, proč ho pěstovat ve stínu. Pokud se teploty příliš zvýší, rostlina se vysemení a skončí sklizňové okno.

Udržování rostlin salátu ve stínu pomůže udržet je v chladu, čímž se prodlouží období sklizně. Salát skutečně roste lépe v chladnějším období, ale pokud ho chcete začít pěstovat v letních měsících, je pro něj vhodné místo silně zastíněné.

Brokolice

Brokolice je další rostlinou, která nejlépe roste ve stínu. Rostliny brokolice ve skutečnosti kvetou, a pokud se teploty příliš zvýší, urychlí se proces kvetení.

Pokud budete brokolici pěstovat ve stínu, kvetení se tím oddálí. Jakmile brokolice vykvete, zhořkne a už není vhodná k jídlu.

Rukola

Rukola je další rostlinou, která nejlépe roste v chladnějším období. Výsadba rukoly na silně zastíněné místo na zahradě pomůže prodloužit její sklizňové okno. Oddálení sklizňového okna přinese v každé sezóně více úrody.

Kapusta

Stín hraje důležitou roli, pokud jde o kvalitu vaší produkce kapusty. Kapusta, další plodina chladného období, bude hořká a tvrdá, pokud se bude pěstovat za příliš teplého počasí. Abyste pomohli udržet rostliny kapusty v letních měsících v chladu, je nutné je vysadit na zastíněné místo na zahradě.

Květák

Podobně jako rostlina brokolice začnou hlavičky květáku kvést do malých květů, pokud nejsou sklizeny dostatečně brzy.

Pěstování květáku na částečně zastíněném místě zpomalí jeho růst a zabrání tomu, aby květy vykvetly příliš brzy. Jakmile květy vykvetou, hlavičky květáku již není možné sklízet, proto je pro dobrou produkci důležité věnovat pozornost způsobu pěstování.

Celer

Celer může být náročná plodina, protože roste pomalu a je citlivý na teplotu. Pěstování celeru v polostinném prostředí je pro dobrou úrodu klíčové.

Pokud se rostlina celeru příliš zahřeje, stonky budou duté a produkce ztratí na kvalitě. Negativem pěstování ve stínu je, že celer může mít menší stonky, ale malé stonky jsou lepší než žádné!

Proč některé rostliny rostou lépe ve stínu

Existuje řada důvodů, proč některé rostliny rostou lépe ve stínu než na přímém slunci. Mnoha oblíbeným druhům zeleniny, které se pěstují po celé zemi, se ve skutečnosti daří v chladnějším podnebí, takže pro jejich aklimatizaci v teplejších měsících je nutné zajistit jim stín.

Některé rostliny nepotřebují nutně stín, aby se jim dařilo, ale mají na to kapacitu. Některé rostliny mají velké široké listy, které jsou vhodné pro pohlcování slunečního světla. Rostliny, které nevyžadují mnoho slunečního světla, jsou energeticky úsporné. Tyto rostliny maximálně využívají sluneční světlo, které dostávají, takže nepotřebují stálé sluneční záření.

Doufáme, že se vám náš seznam nejlepších květin, které rostou ve stínu, bude líbit. Další květiny, které můžete pěstovat na své zahradě. Podívejte se na náš seznam běžných druhů květin.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.