Modrá růže - nový způsob, jak vytvořit modrou růži

Každý obdivuje modrou barvu v přírodě, jasné modré nebe a hluboké moře. Zdá se, že země oplývá touto chladnou barvou, ale paradoxně je modrá nejvzácnějším přírodně se vyskytujícím pigmentem. Ve skutečnosti existuje jen několik druhů, které mají skutečně modrou barvu, a to jak v živočišné, tak v rostlinné říši.

S tímto náročným jevem se šlechtitelé rostlin, vědci, květináři, a dokonce i amatéři pustili do pátrání, aby objevili jedinou modrou růži svého druhu. Postupem času zjistili, že se ve volné přírodě nevyskytuje a nelze ji ani vyšlechtit, takže po mnoho let mohli po této nepolapitelné růži jen toužit.

"Růže jsou červené, fialky modré", ale proč by růže nemohly být také modré? Tento obsáhlý průvodce vám pomůže tuto otázku zodpovědět a pochopit zdánlivě nedosažitelnou modrou růži. Pokud máte rádi modré květiny, bude se vám tento článek líbit!

Historie a legendy

Opravdu existují modré růže?

Vůbec první zmínku o modré růži přinesl arabský zemědělec Ibn al-Awam ve své zemědělské příručce z 12. století. Hovořil o azurové růži ve své zahradě, ale její existence nebyla nikdy potvrzena .

Dnešní badatelé spekulují, že místo ní mohl mít na mysli modrý ibišek syrský (Hibiscus syriacus "Rose of Sharon"). O modré růži toho poté nebylo vědecky mnoho napsáno, ale záhadná květina se stala předmětem mnoha lidových pověstí.

Známý čínský příběh se jmenuje "Legenda o modré růži" a vypráví o mladé princezně, která se provdá jen za muže, který jí přinese modrou růži.

Jeden nápadník natřel bílou růži na modro, jiný vyřezal safír do tvaru růže a další vytvořil holografickou iluzi modré růže. Bohužel princezna je všechny prohlásila za falešné, protože věděla, že modrá růže neexistuje a že si nemůže vzít muže, kterého zakázaně miluje, zahradníka jejich paláce.

Druhý den jí zahradník nabídl bílou růži a po tomto odvážném činu princezna květinu přijala, a když se dotkla okvětních lístků, květina se kouzlem proměnila v modrou růži. Zahradník a princezna se vzali a žili šťastně.

Kéž by bylo tak snadné najít modrou růži. Většina dnešních modrých růží je stejná jako ta falešná z příběhu. Ačkoli je barva zářivá a neprůhledná, stávající modré růže jsou buď barvené (namáčení a absorpce barvy), nebo malované (květinový sprej).

V roce 2004 však vědecký průlom v oblasti genového inženýrství vedl k objevu první technicky přijatelné modré růže.

Genetická modifikace

Na rozdíl od fialek a modřenců postrádají růže delfinidin, rostlinný pigment, který je u rostlin zodpovědný za modrou barvu. Proto je nemožné, aby růže měly přirozeně modré okvětní lístky, i kdyby to bylo klasickým křížením .

Po 14 letech pokusů pomocí genového inženýrství však tým vědců z japonské Suntory spolupracoval s australskou společností Florigene a postaral se o rozruch, když oznámil, že konečně formuloval recept na vytvoření pravé modré růže!

Jak vznikla modrá růže?

Vědci zjistili, že kromě chybějícího antokyaninového pigmentu na bázi delfinia v růžích existují i další faktory, které rozhodují o tom, zda rostlina růže dokáže vytvořit modré okvětní lístky, jako je přítomnost spolupigmentů a také pH cév rostliny.

Po výběru rostlin bílých růží, které budou sloužit jako hostitelé, získali gen nesoucí delfinidin z modrých viol a kosatců a vložili je do hostitelů. Výsledné květy růží nahromadily pigment v okvětních lístcích a daly tak vzniknout stabilním a pozoruhodným modře zbarveným květům .

V roce 2006 byly první modré růže s názvem "Applause" oficiálně uvedeny na trh na Světovém sjezdu růží v japonské Ósace a v roce 2011 pak byla modrá růže představena v Severní Americe. Přestože květy byly většinou fialové nebo modré s nádechem do červena, byly komunitou dobře přijaty a projekt byl považován za úspěšný. Japonská společnost Suntory nyní usiluje o zdokonalení modře zbarvené růže a také o vývoj dalších květin v modrém odstínu.

Další nedávná studie tvrdí, že se podařilo najít nový způsob produkce modrých růží. V roce 2018 vyvinuli čínští vědci Yihua Cheng a Yan Zhang jednodušší postup, jak z bílých růží vytvořit růže modré barvy.

Agrobacterium tumefaciens je bakterie, která se často používá ve výzkumu rostlin díky své schopnosti vkládat cizí DNA do genetické výbavy rostlin. Po identifikaci bakteriálních enzymů, které dokáží změnit některé složky okvětních lístků růží na modré, vědci vstříkli A. tumefaciens obsahující enzym do bílého okvětního lístku růže a z místa vpichu se na lístku rozšířila modrá barva.

Na rozdíl od růže "Applause" je barva květu této růže absolutně modrá ve světlejším odstínu. Výsledek experimentu, jakkoli překvapivý, byl však krátkodobý. Od vstříknutí enzymů je barva skvrnitá a později vybledne. Vědci proto nyní pokračují s cílem přimět rostlinu růže, aby enzymy produkovala sama .

Kultivary

Hledání dokonalé geneticky modifikované růže stále pokračuje, ale výzkumný průmysl je rozhodně o několik kroků blíže k vytvoření pravé modré růže. Mezitím jsou kultivary růží, které mají téměř modrou barvu, stejně zbožňovány a jsou snadněji dostupné.

Modrá růže 'Applause'

Modrá růže potlesk

První vědecky uznaná modrá růže vznikla díky výzkumnému úsilí společnosti Suntory-Florigene v roce 2006. Výsledná květina má osvěžující vůni a barvu fialovou s nádechem do červena, proto se prodává především jako řezaná květina.

Rosa 'Rhapsody in Blue'

růžová rapsodie v modrém

Tato růže byla v roce 1999 křížena Frankem Cowlishawem, která se snadno stala oblíbenou díky opalizujícím modrofialovým okvětním lístkům a zlatým tyčinkám plně otevřených květů. Jedná se o opakovaně kvetoucí keř, který se běžně používá jako krajinný lem, protože roste vysoko a bujně.

Rosa 'Cardinal de Richelieu'

Květ této růže má tmavě fialovou barvu, která vypadá téměř jako modrá. Jedná se o růži galskou, kterou objevil Louis-Joseph-Ghislain Parmentier v roce 1847 a která je dnes hojně využívána květináři jako řezané květiny.

Rosa 'Blue for You'

Rosa Modrá pro tebe

Tato růže známá také jako 'Pacific Dream' nebo 'Honky Tonk Blues' má fialovou barvu s rumělkovým středem. Rostlina, kterou v roce 2006 hybridizoval Peter J. James, dorůstá výšky až 1,5 m a je oblíbená v tematických zahradách.

Rosa 'Veilchenblau'

Tato růže, známá také pod názvy 'Bleu Violet' nebo 'Blue Rosalie', byla hybridizována Johannem Christophem Schmidtem v roce 1909. Voňavé fialové květy jsou velké a seskupené a barva přechází téměř do modra. Dalšími charakteristickými znaky jsou smaragdově zelené listy a stonky téměř bez trnů.

Rosa 'Mainzer Fastnacht'

Tato růže je jinak známá jako růže 'Blue Moon', hybridní čajová růže vyznačující se lila-mauve barvou s výraznou vůní. Rostlina roste jako keř dosahující až metrové výšky a byla objevena Mathiasem Tantauem v roce 1964 .

Jaký je význam modré růže?

Není žádným překvapením, že univerzální konotací pro modrou růži je "nemožné nebo nedosažitelné". Vzhledem k jejímu nepravděpodobnému výskytu v přírodě si lidé modrou růži spojují s nedosažitelnými sny a touhami. Říká se, že když někdo daruje modrou růži, vyjadřuje tím uznání za lásku nebo krásu, kterou nikdy nebude mít.

Protože je modrá barva přirozeně vzácná, je všemu modrému přisuzována nejvyšší hodnota. Ve starověku se modré pigmenty prodávaly za cenu, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Staly se pak barvou spojovanou s královskými rody, odtud i barva, královská modř. Totéž se stalo s modrou růží, je považována za symbol královského majestátu a slávy.

V řeči květin znamenají modré růže jedinečnost a výjimečnost. Je symbolem naděje a označením duchovní touhy, přičemž je barvou nebe.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.