Jak pečovat o rostliny lupiny

Lupina neboli vlčí bob je rychle rostoucí rostlina, kterou snadno najdete v Severní Americe.

Existují stovky různých odrůd příbuzných této květině, i když většina pestrobarevných druhů jsou hybridní lupiny. Nejběžnějšími barvami jsou bílé, fialové, modré a žluté typy květů lupiny.

Tuto rostlinu lze klasifikovat jako jednoletou i vytrvalou a v současné době se vyskytují po celém světě. Podle amerického ministerstva zemědělství se jí daří zejména ve 4. až 8. zóně.

pole květů lupiny podél silnice

Pokud se chcete o této fascinující květině dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Základní fakta o lupinách

  • Tento druh rostliny, vědecky označovaný jako Lupinus a hovorově známý jako modrásek, patří do čeledi rostlin Fabaceae a je vzdáleným příbuzným hrachu. Díky tomu mohou květy lupiny vázat dusík v půdě.
  • Tato rostlina může dorůst až do výšky 1,52 m a ke svému růstu a prosperitě potřebuje být plně vystavena slunci s krátkými obdobími zastínění.
  • V ideálním případě by se lupiny měly vysazovat koncem jara nebo na podzim a většina z nich bude kvést nejméně 3 týdny, a to během druhého roku.
  • Květy lupiny jsou na pohled jedinečné, protože jejich květy jsou blízko u sebe; jsou však na vrcholu kuželovitého trsu, který je vztyčen nad zbytkem listů rostliny.
  • A konečně, lupiny mohou mít různě barevné okvětní lístky, a to i u téže rostliny. Nezřídka se setkáte s fialovými a červenými nebo oranžovými a bílými lupinami.
květy lupiny v různých barvách

Jak pečovat o rostliny lupiny

Postupujte podle těchto rad a uvidíte, jak se tato rostlina o sebe postará sama!

Vystavení slunci

Lupiny potřebují plné slunce, aby se jim dobře dařilo. I když v některých oblastech, kde je v létě příliš velké horko, je vhodné pěstovat tuto květinu na částečně zastíněném místě.

alamský oheň

Pro co nejlepší produkci květů dbejte na ochlazování kořenů rostlin tím, že kolem nich nanesete mulč.

Nároky na půdu

Dávají přednost neutrální půdě, i když jim nevadí ani kyselá půda. Dbejte však na to, aby půda dobře odváděla vodu; v opačném případě může tato rostlina uhynout, protože její kořeny mohou uhnívat.

Potřeba vody

květy lupiny u jezera

Zavlažování je u lupiny klíčové, protože aby se jí dařilo, potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku. Půda nesmí být suchá, jinak nebudou růst.

V ideálním případě se na plochy, kde rostou lupiny, umístí mulč. Tak budou mít po delší dobu vlhkou půdu.

Hnojivo

fialové květy lupiny

Tato rostlina nevyžaduje hnojení. Pokud je však půda příliš kyselá, je vhodné vyrobit nebo zakoupit organické hnojivo, které rostlině pomůže a podpoří její zdravější růst.

Mějte na paměti množství hnojiva; přidání příliš velkého množství by mohlo způsobit, že vaše květina bude mít příliš mnoho listů a málo květů.

Stříhání

fialové lupiny v košíku

Z rostlin je třeba odstranit opotřebované květy nebo okvětní lístky; tím podpoříte další kvetení.

Při prořezávání lupiny navíc dbáte na to, aby rostlina přesměrovala svou energii do listů nebo kořenového systému. To je obzvlášť dobré, zejména pokud se těšíte na další samovýsev lupin.

Rozmnožování

bílý a fialový květ lupiny

Přestože jsou lupiny poměrně silné, nedělá jim dobře, když je rozdělíte a pak přesadíte na nové místo. Nejlepší by bylo množit je semeny nebo je nechat samovýsevem, bez přímého zásahu člověka.

Pokud dáváte přednost druhé možnosti, vyhněte se odumírání rostlin a neřežte je. To způsobí, že květy vytvoří nové semenné lusky, které se po dosažení zralosti zase rozptýlí.

Škůdci a choroby

květ lupiny se včelou

Tento druh rostliny je velmi náchylný k celé řadě škůdců a závažných chorob. Květy lupiny milují mšice, které je obvykle napadnou jako první.

Kromě toho je známo, že lupiny miluje i smrtelná choroba, například virus mozaiky okurky (CMV). Proti rostlině napadené tímto virem se bohužel nedá nic dělat.

Tyto rostliny tedy bohužel bude nutné odstranit, spálit nebo zničit jiným způsobem.

Nakonec se na okvětních lístcích nebo na stonku může vytvořit malá hnědá skvrna. Jedná se o druh houby, který je třeba také odstranit, ale to můžete udělat pouze tehdy, pokud rostliny také zničíte.

Pokud je to případ vašich lupin, neměli byste tento druh rostlin v dané oblasti několik let pěstovat, protože rostliny se v dané oblasti snaží tyto škůdce a choroby překonat.

Boj proti mšicím

Mšice jsou známé tím, že ničí velké množství květů, a květy lupiny milují. Můžete je snadno vyhubit pomocí organického mýdlového postřiku, který je odradí.

Pěstování lupiny ze semen

fialový květ lupiny

Tato rostlina se snadno vysévá, protože nevyžaduje velkou přípravu předem. Dejte si však pozor na obal semen, protože bývá velmi těžko prostupný. Nejlepší by bylo namočit semínka přes noc do vody, aby se jim rozpadla slupka.

Semena zasaďte alespoň 2,54 cm pod povrch půdy. Dbejte na to, abyste tak učinili na místě, kam dopadá po celý den dostatek slunečních paprsků.

Květy lupiny by se daly pěstovat ve velkých nádobách, i když mnohem raději se vysévají přímo do půdy.

Kdy byste měli lupinu vysadit?

květy lupiny v létě

Při výsadbě ze semen by bylo nejlepší vysévat přímo na zahradu během časného podzimu nebo začátkem zimy, pokud není příliš chladno. Naopak, pokud jsou tuhé zimy normou, pak je vhodné začít v interiéru, alespoň čtyři týdny před termínem posledních mrazů, a pak je přesadit ven.

Barevné kombinace lupiny

pole lupinových květů

Každý, kdo někdy viděl lupinu v reálném životě, řekne přesně to samé: ''ta rostlina má úžasné barvy''.

Květy lupiny patří bezpochyby k nejbarevnějším rostlinám na světě. Některé odrůdy jsou dvoubarevné, zatímco jiné mohou mít až 4 různé druhy barev.

Nejvíce fascinující charakteristikou je, že obvykle okvětní lístky začínají s konci v bílé barvě a pomalu se mění i zbytek horních okvětních lístků, které se zbarvují do různých barev, podobně jako degenerovaný obraz.

Typy rostlin lupiny, které můžete pěstovat

Existují stovky různých druhů květů lupiny. Následující odrůdy jsou ty nejběžnější:

Nativní modrá lupina

původní modrá lupina

Tato rostlina je vědecky známá pod názvem Lupinus perennis. Jedná se o původní druh, který může dorůstat výšky až 0,61 metru. Jak napovídá její název, má modré okvětní lístky, které upoutají pozornost každého!

Tento druh lupiny se vyskytuje ve východní části Spojených států a nejzajímavějším faktem je, že je to jediná rostlina, o které je známo, že přitahuje motýla modráska Karnerova (vědecky označovaného také jako Lycaeides melissa samuelis).

Lze tvrdit, že tento kmen je nejodolnější, protože se jedná o původní rostlinu.

Lupinus texensis

Tato jednoletá rostlina, označovaná také jako bluebonnets, pochází z Texasu, i když v současnosti ji lze nalézt i v jiných oblastech Spojených států. Má modré a bílé okvětní lístky, díky čemuž je i vzhledově velmi jedinečná. Dává přednost dobře propustné a mírně kyselé půdě.

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

lupinus polyphyllus

Tento druh květiny má velmi velké listy. Jeho název pochází z řečtiny a znamená ''mnoholistý''.

Lulu trpasličí

Jedná se o hybridní odrůdu, která dosáhne výšky pouhých 0,61 metru. Mají různé barvy a malé okvětní lístky.

Russell Lupine

Tato odrůda je typem hybridu, který má dramatický aspekt. Její listy jsou velké a stejně tak i její klasy, protože to bývají největší květy lupiny!

Lupina zlatá (L. densiflorus var. aureus)

lupina zlatá

Jednou z nejkrásnějších lupin je žlutá, oranžová a zlatá odrůda. Dorůstají výšky až 1,22 m a ideálně se pěstují v zónách 5 až 8. Pocházejí z Kalifornie a často jsou považovány za invazivní, protože se samy neustále vysévají, pokud jim v tom nezabráníme.

Lupina pýřitá (Lupinus pusillus)

Tato drobná jednoletá květina je jednou z nejodolnějších lupin v přírodě. Snadno se jim daří až do poloviny podzimu a také rychle rostou. Její okvětní lístky mohou být světle modré, bílé nebo fialové.

Vlčí bob obecný (Lupinus popsicle)

lupinus popsicle

Tato odrůda může dorůst až do výšky 66,04 cm. Tato rostlina je hybrid a kvete po celé jaro a léto zářivými barvami.

Jak napovídá její název, připomínají nanuky, takže není neobvyklé vidět tyto okvětní lístky v barvě bublinkově růžové, žluté, fialové, nebo dokonce třešňově červené.

Alamo Fire

alamský oheň

Tato květina má červenooranžové okvětní lístky. Může dorůstat výšky až 1,52 m a obvykle se vyskytuje v texaské divočině.

Nejčastější dotazy

Zde je několik nejčastějších otázek týkajících se květů lupiny:

květ lupiny s beruškami

Jsou květy lupiny jedovaté?

Většina rostlin rodu lupina je toxická pro vysoce citlivé lidi a zvířata. Pokud uvažujete o jejich výsadbě, ujistěte se, že domácí zvířata ani děti nemohou trávit semenné lusky ani jiné části rostliny, protože ty jsou považovány za nejtoxičtější.

Ostatně nejen domácí zvířata jsou známá tím, že se touto rostlinou omámí, protože poměrně běžně se divokou verzí této květiny omámí i hospodářská zvířata.

Mezi obecné příznaky u intoxikovaných osob patří křeče, zpomalený puls, ospalost, ztráta vědomí, a dokonce i dýchací problémy.

Proč jsou květy lupiny prospěšné pro zahrady?

Květy lupiny jsou prospěšné pro každou zahradu, protože jsou to rostliny vázající dusík. To znamená, že se postarají o půdu tím, že do ní vrátí život. Díky této vlastnosti budou zahrádkáři schopni vypěstovat různé druhy zeleniny, ovoce, bylinek nebo květin.

Také rostliny lupiny mají tendenci přitahovat dobré opylovače, jako jsou berušky, včely nebo kolibříci. A konečně, pokud se jim to dovolí, samy se vysemení, takže z toho bude mít radost i začínající zahradník!

Jak přidat lupiny do zahrady?

Při plánování krajiny dbejte na to, aby lupiny byly na okraji nebo vzadu, protože přerostou některé jiné rostliny, které můžete mít.

Zkuste jich pěstovat hodně a uvidíte, jak to půjde; pokud se vám náhodou stane, že budete mít dost lupin venku, můžete je vždy seříznout a dát do vázy. Tato rostlina je známá tím, že uvnitř vázy vydrží dlouho jako okrasná rostlina.

Jaké jsou některé doprovodné rostliny lupiny?

Lupiny dokáží uchovávat velké množství nektaru, proto je milují motýli, včely a vosy! Umístěte je do blízkosti jiných rostlin, které potřebují opylení nebo mají podobné podmínky jako květy lupiny, jako jsou allie nebo dokonce máky.

Kdy kvetou květy lupiny?

Květy lupiny kvetou zpravidla na jaře a vydrží 3 až 5 životů. Začínají však kvést až během druhého roku života.

Co je lupina moučná?

V některých zemích, jako je Itálie, Francie nebo Egypt, se lupinové boby - což jsou semena - konzumují již stovky let. V dnešní době se běžně setkáte s lupinovou moukou, kterou si oblíbili ti, kteří dodržují nízkosacharidovou dietu, ale obsahuje také velké množství bílkovin a vlákniny, které jsou pro člověka snadno stravitelné.

Protože je však tato rostlina blízce příbuzná arašídům a sóji, musí jedinci, kteří trpí alergiemi, lupinovou mouku do svého jídelníčku zařadit, a to s lékařem, který jejich reakce pečlivě sleduje.

Mohou se květy lupiny používat jako zelené hnojivo?

Díky svým vlastnostem vázat dusík lze tento druh rostliny rozhodně použít jako zelené hnojení. To znamená, že tato plodina obohatí jakoukoli půdu, protože do ní vrátí život, což následně zvýhodní prostor pro budoucí rostliny.

Závěr

žlutý květ lupiny

Zahrádkáři z celého světa milují, jak lupina vypadá a co dělá s půdou. Jsou to parádní květiny a pořádný úlovek! Tato předsadba je vysoká, vytvoří vyvážený stín pro ostatní menší rostliny a v mžiku upraví půdu.

Co je však nejdůležitější, tato květina se dokáže postavit na vlastní nohy, protože během několika let dokáže sama vysemenit. A to má každý rád! Postará se o to, že se na ni každý podívá, a to hlavně díky jejím barvám, ale také díky krásným tvarům.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.