Jak pěstovat a pečovat o lilie čtrnáctitečné

Čtrnáctidenní lilie má mnoho názvů, například africká kosatcovka, motýlovitá kosatcovka, lesní kosatcovka a vědecky Dietes iridioides. Název čtrnáctidenní lilie vychází z cyklu kvetení, kdy nové květy vyrůstají přibližně každé dva týdny.

Čtrnáct dní je časový úsek dvou týdnů, který pochází ze starého anglického termínu, jenž znamenal čtrnáct nocí.

Díky novým květům každé dva týdny bude vaše čtrnáctidenní lilie hýřit barvami po celou sezónu, která je pro čtrnáctidenní lilie neobvykle dlouhá. Ve správných pěstitelských zónách kvetou čtrnáctidenní lilie od jara do pozdního podzimu, v teplejších klimatických oblastech někdy dokonce až do zimních měsíců.

Co jsou čtrnáctidenní lilie?

květ čtrnáctidenní lilie

Čtyřlístky jsou stálezelené trvalky v zónách mrazuvzdornosti USDA od osmé do jedenácté. V chladnějším podnebí lze tyto květiny pěstovat jako letničky, které kvetou v letních měsících.

Čtrnáctidenní lilie lze také pěstovat v nádobě, kterou lze přenést dovnitř nebo přidat do skleníku, když teploty začnou klesat.

Čtrnáctidenní lilie je také označována jako africký kosatec a kosatec morea. Je to druh rostliny z čeledi Iridaceae (a rodu Dietes) a pochází z jižní Afriky.

Květy čtrnáctilisté lilie mají buď jasně bílé okvětní lístky s kapkou žluté na bázi, která obklopuje světle fialový střed, nebo mají bělavou barvu s kaštanovými skvrnami směrem ke středu. Ať už si vyberete jakoukoli barevnou odrůdu, květy, které se vytvoří, budou krásné.

Naštěstí existuje jen málo škůdců a chorob, které by čtrnáctidenním liliím ublížily, jsou poměrně odolné. Čtrnáctidenní lilie vypadají nejlépe, když se pěstují ve velkých trsech a vytvářejí ve vaší krajině moře květů.

Na těchto květinách je jen málo věcí, které by se vám nelíbily, i když ti z nás, kteří žijí v chladnějších pěstitelských zónách, by si možná přáli, aby byly odolné vůči chladu.

dietes iridioides

Jak pěstovat a pečovat o čtrnáctidenní lilie

Pěstování čtrnáctidenních lilií je poměrně snadný projekt, na který nemusíte mít nutně zelený palec. Zejména po založení snese čtrnáctidenní lilie téměř jakoukoli životní situaci.

Špatná půda a omezené množství vody ji nerozhodí, i když ideální podmínky přinesou nejvyšší počet květů. Pokud chcete čtrnáctidenní lilie udržovat v co nejlepší kondici, není potřeba mnoho úsilí, které stojí za odměnu v podobě většího počtu květů!

Sluneční světlo

Ideálním místem pro čtrnáctidenní lilie je místo s plným slunečním svitem. Sluneční světlo podporuje růst květů a silné květy, takže čím více, tím lépe. Tyto květiny pocházejí z Afriky, takže jsou velmi odolné vůči teplu - přílišného slunce se zde nemusíte obávat.

Pokud máte místo, kde chcete vysadit čtrnáctidenní lilie, které je částečně zastíněné, mělo by to být také v pořádku. Přestože se květinám daří i na plném slunci, slušně pokvetou i tehdy, když bude rostlina po část dne ve stínu.

Půda

Ačkoli je známo, že čtrnáctidenní lilie rostou i v nekvalitní půdě, jejich ideálním typem půdy je dobře propustná půda s mírným obsahem přírodního hnojiva.

Pokud vaše půda nemá dobrou drenáž a čtrnáctidenním liliím se nedaří, může vám pomoci zrytí zahrady nebo terénních úprav před výsadbou.

Někteří se rozhodnou pěstovat tyto květiny na zahradních záhonech nebo v nádobách, aby si zajistili ideální směs půdy. Většinou platí, že lepší půda přímo souvisí s větším počtem květů vašich čtrnáctidenních lilií.

Zalévejte

čtrnáctidenní lilie

Tyto přizpůsobivé květiny se naučí růst v prostředí podobném suchu i v prostředí nasyceném vodou, i když ani jedno není ideální. Při pěstování čtrnáctidenních lilií je nejlepší udržovat půdu zpravidla vlhkou.

Pro většinu klimatických podmínek by měla stačit solidní zálivka jednou týdně, aby byla rostlina spokojená a zdravá. Pokud prší málo nebo vůbec, může být dobré přidat do směsi druhou týdenní zálivku, aby rostlina měla energii potřebnou k rozkvětu svých krásných květů.

Řezání

Existuje několik důvodů a způsobů, jak prořezávat čtrnáctidenní lilii, aby byla zdravá a měla co nejvíce květů.

Pokud nemáte v plánu uchovávat semena z rostliny lilie čtrnáctitečné, odstřihněte semenné lusky v době, kdy se poprvé vytvoří, zabráníte rostlině v semenění a dosáhnete většího počtu květů.

Přestože většina odumřelých květů opadá sama, odstřihnutím opotřebovaných květů si rostlina ušetří energii pro nové květy a celkově bude vypadat hezčí.

Totéž platí i pro listy, všechny odumřelé nebo žloutnoucí listy můžete u základny odstřihnout, abyste ušetřili energii pro nový růst.

Jednou za několik let je dobré celou rostlinu čtrnáctilisté lilie seříznout až k zemi. Mělo by se to provést na podzim, kdy je rostlina v klidovém stavu.

Odstraněním nadzemní části rostliny jí dáte šanci se svým způsobem resetovat - a začít znovu. Ačkoli po seříznutí nemusí vypadat hezky, určitě budou následovat krásné nové listy a květy.

Hnojení

Hnojení není pro čtrnáctidenní lilie vždy nutné, ale některá hnojiva mohou rostlině pomoci k novým květům, zejména pokud je v půdě málo živin.

Při první výsadbě čtrnáctidenních lilií je dobré do půdy zapracovat některé organické materiály, které dodají živiny.

Jakmile je rostlina zakořeněná, pomůže vám jednou ročně přidat k rostlinám nějaké organické hnojivo, aby se udržely v co nejzdravějším stavu. Když budou vaše kvetoucí rostliny zdravé, určitě se dočkáte spousty krásných květů.

kosatec africký

Kam zasadit čtrnáctidenní lilie

Čtyřlístky jsou univerzální květiny, které lze vysadit téměř kdekoli. Tyto květiny budou vypadat skvěle na jakémkoli místě buď jako hlavní atrakce, nebo jako doplněk ke zbytku vaší květinové zahrady.

Křehký vzhled čtrnáctidenních lilií může vaší krajině dodat malé barevné úseky, ale při výsadbě ve velkých trsech může vytvořit explozi barev, která vypadá skvěle kdekoli.

Zahradní záhony

Zahradní záhony vytvářejí ideální prostředí pro pěstování čtrnáctidenních lilií. Zahradní záhony lze založit tak, aby se vytvořila správná drenáž potřebná k dosažení co největšího počtu květů čtrnáctidenních lilií.

Výsadba na zahradních záhonech vám také umožní přidat tu nejlepší možnou zeminu do květináčů, která poskytne živiny, jež čtrnáctidenní lilie dobře snášejí.

Pokud budujete zahradní záhony speciálně pro čtrnáctidenní lilie, jsou ideální místa, která jsou vystavena plnému slunci. Zahradní záhony, které lze přemisťovat, představují elegantní způsob, jak každoročně obměňovat terénní úpravy - nebo pokud si to prostě rozmyslíte.

Kontejnery

Čtyřlístky se hodí také jako kontejnerové květiny a běžně se pěstují v nádobách v chladnějším podnebí, kde tyto květiny nemohou růst jako trvalky.

Při pěstování v nádobách je dobré zvolit takovou velikost, aby se daly převážet, pokud je plánujete v zimě přenést dovnitř.

Vaše čtrnáctidenní lilie mohou při výsadbě v nádobách vyžadovat také dodatečné živiny, protože nebudou mít tolik půdy, ze které by mohly čerpat živiny. Každoroční hnojení by mělo rostlinu udržet zdravou a květy kvetoucí.

V okolí zdroje vody

Oblíbeným místem pro výsadbu čtrnáctidenních lilií je okolí vodních zdrojů, jako jsou rybníky, jezera a bazény. Čtrnáctidenní lilie mají tropický vzhled, který z místa u vody dělá ideální prostor pro jejich obdivování.

Díky vysoké odolnosti čtrnáctidenních lilií vůči vodě se nemusíte obávat, že by květiny poškodilo nějaké lehké zaplavení. Čtrnáctidenní lilie je také odolná vůči suchu, pokud váš zdroj vody nakonec vyschne více než obvykle.

Oblasti ohrožené požáry

Pokud žijete v oblasti, která je náchylná k vypuknutí požárů, může být lilie čtrnáctiletá dobrou volbou pro vaši terénní úpravu. Čtyřlístek je považován za požárně odolnou květinu.

Ačkoli není čtrnáctidenní lilie odolná proti požáru, dokáže odolat prostředí, které požár provází, jako jsou vysoké teploty a kouř.

Pokud jsou květy nebo listy vaší čtrnáctidenní lilie opálené, lze rostlinu seříznout a v následující sezóně by měla sama odrůst.

Kosatec lesní

Jsou čtrnáctileté lilie jedovaté?

Přestože nejsou vysoce toxické, některé části čtrnáctilisté lilie jsou pro lidi a většinu zvířat jedovaté. Požití částí rostliny lilie čtrnáctitečné může způsobit bolesti žaludku, zvracení a další nepříjemné příznaky, ale jen zřídkakdy je životu nebezpečné, pokud není zkonzumováno velké množství.

Je dobré hlídat děti a domácí zvířata, která se pohybují v blízkosti vašich čtrnáctidenních lilií, aby se ujistili, že rostliny nesnědí.

Některým lidem může manipulace se čtrnáctidenními liliemi způsobit podráždění pokožky, zejména pokud rostlinu rozříznou. Toto drobné podráždění obvykle po krátké době odezní a dobré mytí rukou může tento proces urychlit.

Škůdci a nemoci, které napadají lilie Fortnight

Čtrnáctidenní lilie jsou většinou poměrně odolné vůči většině škůdců a chorob a většinou se dokáží ubránit i těm, kteří se objeví. Při péči o čtrnáctidenní lilie však existuje několik škůdců a chorob, na které je třeba dávat pozor, abyste měli jistotu, že vaše rostliny zůstanou ve špičkové kondici.

Šupinatý hmyz

Šupinatý hmyz je škůdce, který může poškodit vaše čtrnáctidenní lilie, pokud nemáte pod kontrolou jejich velké napadení. Šupinovky se přichytávají na listy rostliny a vysávají z nich živiny. Po určité době začnou listy rostliny žloutnout a mohou začít opadávat.

Chcete-li se šupinatého hmyzu zbavit, mělo by stačit setření vatovými tampony namočenými v alkoholu. Pokud je napadení příliš velké, můžete si vytvořit postřik z vody, alkoholu a některých insekticidních mýdel a denně rostlinu lehce postříkat, dokud hmyz nezmizí.

Listové nematody

Listové háďátko je škůdce, který způsobuje poškození listů čtrnáctiletých lilií. Tyto háďátka vytvářejí vodou nasáklé léze, které časem způsobují tmavé zbarvení listů.

Pokud se problém včas nevyřeší, může se infekce rozšířit a způsobit zakrnělý růst nových listů.

Nejúčinnějším způsobem, jak pomoci rostlině poté, co ji poškodí háďátko, je odstranit všechny poškozené části rostliny, aby se infekce nešířila dál.

Kořenové háďátko

Kořenové háďátko je podobné listovým háďátkům, ale napadá kořenový systém rostliny. Tito škůdci vytvářejí na kořenovém systému hálky, které mohou změnit růst rostliny.

Vytvořené hálky brzdí růst rostliny a mohou způsobit dlouhodobé škody, pokud se jim nevěnuje pozornost v počáteční fázi infekce.

Kořenových háďátek je obtížnější se zbavit než listových háďátek, protože škody, které způsobují, jsou na kořenovém systému.

Poté, co kořenové háďátko způsobí škody, je obvykle nejlepším postupem úplně odstranit rostlinu, aby nebyly napadeny i další rostliny v okolí.

Rez

Rez je houbové onemocnění, které postihuje mnoho rostlin, včetně čtrnáctiletých lilií. Přestože rez nemusí vašim čtrnáctidenním liliím příliš uškodit, je dobré se této houbové choroby zbavit dříve, než se vymkne kontrole, protože se může rozšířit na zbytek napadené rostliny spolu s dalšími rostlinami v okolí. Listy napadených rostlin začnou žloutnout a časem mohou zvadnout a opadat.

Chcete-li rez z květinové zahrady nebo terénní úpravy odstranit, nejúčinnější metodou je odstranění poškozených listů nebo celých rostlin, pokud jsou silně zasaženy. Odstraněné listy nebo rostliny by měly být zničeny, aby se zajistilo, že se houbové onemocnění nevrátí.

Další krásné květiny k pěstování najdete na této stránce: Zahradadecin .com/typy-květů


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.