Co jsou sněženky?

Pohled na sněženky vykukující skrz sníh naznačuje, že jaro je blízko. Tyto malé, ale velmi atraktivní rostliny rostou nejlépe, když jsou vysazeny ve skupinách na skalkách, v zahradách pro opylovače, na mezích nebo podél chodníků. Dopřejte jim správné podmínky a péči a odměnou vám budou krásné zvonkovité a voňavé drobné bílé květy v době jejich plného květu.

Přečtěte si níže informace o sněženkách, včetně jejich různých druhů, faktů a také tipů pro pěstování a péči.

Co jsou sněženky?

Sněženka (Galanthus spp.) je rod kvetoucích rostlin z čeledi amarylkovitých čítající asi 20 známých druhů . Rostliny rodu jsou cibulnaté a vytrvalé byliny. Jsou blízce příbuzné s dalšími známými kvetoucími rostlinami, jako jsou narcisy a amarylisy.

Rostliny Galanthus jsou obecně nenáročné na údržbu a vyžadují minimum péče. Nejlépe rostou v zónách mrazuvzdornosti USDA 3 až 9, v závislosti na druhu a pěstovaných odrůdách. Přirozeně se množí, pokud jsou ponechány bez zásahu, a nejlépe se jim daří ve stínu stromů a keřů. Voňavé květy lákají opylovače a kvetou od poloviny zimy do začátku jara .

Sněženka podsněžník

Popis rostliny

Sněženky jsou opadavé rostliny s trsnatým, vzpřímeným nebo rozložitým růstovým habitem . Jsou známé svými bílými zvonkovitými květy. Mají různou velikost, ale sněženka obecná(Galanthus nivalis), jeden z nejoblíbenějších druhů Galanthus, dorůstá výšky jen asi 7,62 až 15,24 cm. Naproti tomu sněženka obrovská (Galanthus elwesii) dosahuje výšky až 35,56 cm až 40,64 cm .

Tyto rostliny se honosí atraktivními čárkovitými, trávovitými, šedostříbrnými nebo zelenými listy. Každý list měří přibližně 7,62 cm až 15,24 cm na délku a 2,54 cm na šířku . Když kvetou, poskytují okouzlující přehlídku svěšených malých bílých květů. Každý zvonkovitý květ má šest kališních lístků, většinou s náznaky zelených znaků na vnitřních kališních lístcích , ale liší se podle druhu.

Původ a rozšíření

Většina rostlin rodu sněženka pochází z Evropy a Blízkého východu . Jsou naturalizovány v některých částech Spojených států, včetně Severní Karolíny a Virginie .

Zajímavost: Sněženka je květina měsíce narození ledna. Často se dává lidem, kteří se narodili v lednu.

typy galanthus

Oblíbené odrůdy a typy sněženek

Sněženky jsou jedny z nejoblíbenějších jarně kvetoucích rostlin, které svými jemnými a voňavými květy dokážou okamžitě rozzářit každý prostor.

Existuje spousta kultivarů sněženek, a pokud se v těchto trvalkách ještě příliš nevyznáte, pak je zcela pochopitelné, že si myslíte, že většinou vypadají podobně.

Sněženky mohou mít v závislosti na odrůdě buď jednoduché, nebo dvojité květy. Často mají na vnitřních okvětních lístcích znaky a tyto znaky pomáhají identifikovat kultivary.

Zde jsou uvedeny nejuznávanější odrůdy a typy rostlin Galanthus.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka je lednová květina

Sněženka obecná neboli Galanthus nivalis je pravděpodobně nejoblíbenějším druhem Galanthus dostupným pro zahradní použití. Dorůstá do výšky přibližně 15,24 cm až 30,48 cm a rozprostírá se do výšky 15,24 cm .

V plném květu na konci zimy až začátkem jara předvádí nápadnou přehlídku drobných bílých květů s výraznou zelenou skvrnou na špičce každého okvětního lístku. Sněženka obecná je držitelem ocenění Královské zahradnické společnosti za zásluhy o zahradu.

Známé odrůdy a formy sněženky podsněžníku:

 • Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis F. pleniflorus 'Flore Pleno')
 • Galanthus nivalis Sandersii Group (sněženka podsněžník)

Sněženka obrovská (Galanthus elwesii)

Galanthus elwesii, běžně známý jako sněženka obrovská nebo sněženka větší, roste v zónách mrazuvzdornosti 4 až 7 podle USDA. Dosahuje výšky až 30,48 cm a rozpětí asi 7,62 až 15,24 cm .

Květy sněženky obrovské se podobají květům sněženky obecné - jsou bílé, zvonkovité, voskovité a na špičce každého okvětního lístku se honosí zelenými znaky. Jsou však větší, proto se jim říká obří Í.

Tento druh Galanthus získal své jméno podle Henryho Johna Elwese, britského botanika, který jej objevil v Turecku. Jednou z nejoblíbenějších odrůd tohoto druhu sněženky je sněženka jednoskvrnná Elwesova (Galanthus elwesii var. monostictus).

Sněženka podsněžníková (Galanthus plicatus' Wendy's Gold')

Galanthus 'Wendy's Gold', jinak známý jako Pleated Snowdrops, je oblíbený žlutý druh sněženek. Tyto rostliny vytvářejí koncem zimy až začátkem jara jemné bílé květy s výrazným žlutým nádechem uprostřed. V době květu květy krásně visí na obloukovitém světle zeleném malém stonku.

Kultivar sněženek Wendy's Gold dorůstá výšky asi 10,16 cm až 20,32 cm a rozpětí asi 7,62 cm až 15,24 cm . Je to rostlina nenáročná na údržbu a mrazuvzdorná v zónách mrazuvzdornosti 3 až 8 podle USDA.

Sněženka Woronowova (Galanthus woronowii)

Sněženka Woronowova (Galanthus woronowii), známější pod názvem sněženka Woronowova nebo sněženka zelená, je druh sněženky (Galanthus), který pochází z Turecka a Ruska. Jedná se o kompaktní trvalku, která dorůstá výšky až 15,24 cm.

Lesklé jasně zelené řemenovité listy odlišují sněženku Woronovu od ostatních druhů Galanthus, protože jsou širší. Drobné květy jsou naopak bílé s výrazným zeleným nádechem na bázi vnitřních okvětních lístků.

Tento druh sněženky je pojmenován po ruském botanikovi Georgu Woronowovi.

Galanthus 'S. Arnott'

Oblíbený kultivar sněženky, Galanthus 'S. Arnott' se vyznačuje elegantními, voňavými a kulatými květy o délce přibližně 3,17 cm. Květy vyrůstají na vzpřímených stoncích a poznáte je podle zelených znaků ve tvaru písmene V na koncích vnitřních okvětních lístků.

Stejně jako ostatní sněženky kvetou koncem zimy až začátkem jara. Listy jsou úzké a šedozelené. Galanthus 'S. Arnott' je klasickou oblíbenou rostlinou mnoha zahrádkářů, která se často objevuje v domácích zahradách.

Galanthus 'Atkinsii'

Galanthus 'Atkinsii' je oceňovaný hybrid sněženky, který se vyznačuje kývavými bílými květy. Květy jsou zvonkovité a mají dlouhé a úzké vnější okvětní lístky.

Naopak vnitřní okvětní lístky mají na koncích pěkné zelené znaky ve tvaru srdíček. Rostliny dorůstají výšky 20,32 až 25,40 cm a rozpětí 7,62 až 15,24 cm .

Galanthus 'Primrose Warburg'

'Primrose Warburg' je středně velký kultivar sněženky, který dorůstá výšky až 20,32 cm . Stejně jako ostatní rostliny rodu se vyznačuje jemnými kývavými bílými květy a nápadnými listy. Jejich odlišností je však rozměrný zlatožlutý vaječník na vrcholu okvětních lístků a odpovídající žluté až limetkově žluté znaky na jejich menších vnitřních lístcích. Vnější okvětní lístky jsou bílé a občas mají světle zelené žilkování. Listy tohoto kultivaru jsou světle modrošedé, páskovité a mírně se svinují směrem ven.

Galanthus 'White Swan'

Galanthus 'White Swan' je jedinečná sněženka Greatorex Doubles. Greatorex Doubles je řada hybridů sněženek vyvinutá známým šlechtitelem sněženek Heyrickem Greatorexem. 'White Swan' má okouzlující bílé květy s obrácenými znaky ve tvaru písmene U na koncích vnitřních okvětních lístků. Rostliny jsou vysoké a při výsadbě ve skupinách tvoří pěkný trs.

Galanthus elwesii 'Mr. Blobby'

Nápadný kultivar obřích sněženek je známý jako 'Mr. Blobby", jak ji pojmenoval odborník na sněženky Joe Sharman. Tento atraktivní kultivar sněženky má nápadné velké bílé květy. Zatímco většina druhů Galanthus má tři vnější okvětní lístky, občas má čtyři vnější okvětní lístky místo tří.

Jak pěstovat a pečovat o květy sněženek

pěstování sněženek

Znalost potřebných podmínek pro pěstování sněženek vám poskytne výhodu při dosažení zdravých a prosperujících rostlin pro vaši zahradu. Díky správné péči a vhodnému pěstebnímu prostředí si můžete být jisti, že rostliny sněženek budou v optimálním stavu.

Výsadba sněženek

Tyto choulostivé rostliny se obvykle množí dělením nebo stonkovými řízky . Pokud si nejste jisti, jak na to, máte o starost méně, protože v zahradních centrech lze často zakoupit cibulky sněženek připravené k výsadbě nebo rostliny v květináčích.

Galanthus dává přednost chladnějšímu podnebí. Výsadba sněženek ve skupinách se vám odmění krásnou přehlídkou bílých zvonkovitých květů v době plného květu. Skupiny cibulí sázejte asi 5,08 až 7,62 cm hluboko, ideálně koncem jara, když jsou listy ještě zelené.

Světlo

Sněženky rostou nejlépe, když jsou vysazeny v polostínu až na plném slunci . Vyžadují alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně. Mohou však prospívat i v polostínu, kde je přístup přímého slunečního světla omezen na 2 až 6 hodin denně . Dostatek slunečního světla podpoří tvorbu květů těchto rostlin.

Půda

Tyto drobné a choulostivé rostliny snášejí širokou škálu půdních podmínek, ale dávají přednost bohaté humusové půdě, která je dobře propustná . Ačkoli snášejí různé typy půd, jako je jíl, hlína, písek a křída, sněženky nemají rády přemokřené a zamokřené podmínky. Také si nelámou hlavu s pH půdy, protože porostou v kyselých, neutrálních i zásaditých typech půd. Klíčem k úspěšnému pěstování vitálních sněženek je udržovat půdu vlhkou, ale dobře odvodněnou.

Zalévejte

Přestože založené sněženky snášejí sucho, tyto rostliny vyžadují k dosažení optimálního růstu lehkou až mírnou zálivku . Půdu udržujte vlhkou po celé vegetační období, ale dbejte na to, abyste ji nepřelévali, protože to může způsobit hnilobu cibulí. Naopak přemokření může způsobit, že rostliny uschnou.

Sněženky pěstované v nádobách mají tendenci vysychat a namrzat rychleji než rostliny v zemi. Proto je důležité používat nádoby, které zajišťují dobrou drenáž, a umístit je na chráněné místo.

Teplota

Sněženky jsou odolné rostliny, které snášejí nízké teploty. Aby sněženky vytvořily okouzlující květy, potřebují chladné období s teplotami pod 20 °C .

Hnojení

Stejně jako ostatním kvetoucím rostlinám i sněženkám prospěje používání hnojiv. Ačkoli sněženky přežijí i bez hnojení, přihnojení správným hnojivem podpoří tvorbu květů a bujný růst. Rostliny přihnojujte hnojivem bohatým na draslík každých 7 až 10 dní, když se objeví první listy.

Jsou sněženky jedovaté?

Galanthus může být při požití jedovatý. Jedovaté jsou zejména cibulky, které mohou při konzumaci i malého množství způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Květy a listy jsou jedovaté také pro domácí zvířata a lidi . Šťáva může způsobit podráždění kůže .

Běžní škůdci a nemoci květů sněženky podsněžníku

Sněženky nemají žádné závažné hmyzí škůdce a choroby. Vysoké pH půdy však může u některých rostlin způsobit spálení listů . Tyto rostliny mohou být příležitostně napadeny mouchou cibulkonosnou narcisovou, slimáky a plísní sněžnou. Sazenice se mohou setkat s vlhnutím.

Muška cibulkonosná narcisů

Moucha narcisová cibulkonosná je běžný hmyzí škůdce, který napadá různé kvetoucí rostliny, včetně amarylisů, narcisů, lilií a tulipánů. Živí se cibulkami a květními pupeny. Při napadení mohou cibule uhnívat a způsobovat škody na rostlinách. Proti muškám narcisových cibulovin lze bojovat zničením napadených cibulí, odstraněním zbytků rostlin nebo aplikací horké vodní lázně na cibule .

Slimáci

Slimáci jsou škůdci, kteří se živí celou řadou rostlin, včetně sněženek. Občas poškozují rostliny Galanthus tím, že se živí listy a květy. Včasné odhalení a eliminace pomáhají tyto škůdce rychle potlačit. Slimáky můžete z oblasti odstranit ručním sběrem nebo nastražením pastí a zábran .

Plíseň šedá sněženek

Plíseň sněžná je onemocnění rostlin způsobené houbou Botrytis galanthina. Mírné zimy podporují rozvoj této choroby. Při napadení sněženky vykazují rozmytou šedou plíseň a rozpadající se listy a květy. Na povrchu cibulí se také mohou objevit malé útvary podobné semenům. Odstranění napadených cibulí a částí rostlin je jedním z nejjednodušších způsobů boje proti šedé plísni sněženek.

Co mohu sněženkám zasadit?

 • Čemeřice
 • Crocus
 • Trpasličí kosatce
 • Zimní akonit
 • Narcis
 • Cyclamen
 • Sněhová vločka
 • Řecká větrná květina
 • Squill
 • Sláva sněhu
 • Voňavý zimolez
 • Pivoňky
 • Rozchodníky
 • Papírový keř
 • Korálové zvonky
 • Černá mondénní tráva

avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.