Jak pěstovat květy náprstníku

Květy náprstníku patří do čeledi rostlin Plantaginaceae. Pocházejí z Evropy, konkrétně z oblasti Středomoří, i když v současnosti je lze snadno najít i v mnoha dalších zemích.

Květy náprstníku mají jasné a barevné květní úbory, což z tohoto druhu květin dělá velmi zajímavě vypadající druh! Vysoký a odolný náprstník je bezpečnou volbou pro ty, kteří chtějí mít na své zahradě ''wow faktor''.

Pokračujte ve čtení o květinách náprstníku a zjistěte vše, co o nich potřebujete vědět!

Základní fakta o rostlině náprstník

  • Květy náprstníku se označují také jako Digitalis purpurea a mohou mít několik barev, například fialovou, červenou, žlutou, růžovou, bílou, krémovou a růžovou. Nejběžnějšími odrůdami jsou však růžová a fialová barva.
  • Všechny odrůdy náprstníku mají tmavší skvrny po celém květu.
  • Tato rostlina má dlouhé stonky, které mohou dosahovat výšky více než 1,83 m. Květy náprstníku potřebují ke svému růstu dostatek slunečního svitu, i když některé odrůdy lze umístit do polostínu.
  • Náprstník je dvouletá a planá květina; jinými slovy, vysévá se a roste během prvního roku, druhý rok pak vykvete a brzy po výsevu odumře.
  • Existují však některé odrůdy náprstníku, které kvetou nepřetržitě i po druhém roce. V takovém případě se tyto druhy květin označují jako bylinné trvalky.
  • Zajímavým aspektem květů náprstníku je, že vytvářejí plody, které mají uvnitř suché a malé tobolky, v nichž se nacházejí všechna semena.
  • Květy náprstníku obvykle směřují dolů.
náprstník žlutý

Jak pečovat o náprstník

Náprstníky jsou divoké květiny, což znamená, že se jim bude dařit bez ohledu na vnější vlivy, které na ně mohou působit. Zahrádkáři by však měli dodržovat určité rady, aby mohli náprstníky úspěšně pěstovat:

Jak pěstovat náprstníky

Pěstování květů náprstníku je jednoduchý proces. Rostliny náprstníku potřebují dobře propustnou půdu, která jim umožní vyloučit přebytečnou vodu.

Květy náprstníku lze pěstovat přímo ze semen nebo je lze nechat v klidu, aby se samy vysemenily.

V každém případě by se nové rostliny nebo sazenice měly seříznout a umístit do prostoru, který má - alespoň - 50,80 cm vzdálenost mezi dvěma rostlinami; jinak budou růst blízko sebe, a to by mohlo bránit jejich vývoji.

náprstník v kameni

Požadavky na světlo

Náprstníky jsou velmi vysoké, proto mají více slunce než jiné rostliny. V ideálním případě by měly být umístěny v zadní části zahradního řádku; nebudou tak rušit množství slunečního světla, které dostávají ostatní menší rostliny.

Až náprstníky dozrají, budou moci přijímat více slunečního svitu než kdykoli předtím; tento druh květin je tedy velmi přizpůsobivý různorodým klimatickým podmínkám.

Požadavky na zálivku

Rostliny náprstníku budou mít optimální výkon, pokud budou vystaveny plnému slunci a nebudou neustále zalévány.

Pokud dostávají více vody, než je potřeba, stávají se náchylnými k hnilobě korunky, což je stav, kdy hnije trubkovitá část, která je v půdě.

Potřeba teploty

Přestože se náprstníkům daří, pokud jsou vystaveny plnému slunečnímu svitu, neznamená to, že mají raději horké podnebí. Naopak, náprstníkům se bude dařit lépe, pokud budou růst při relativně chladné teplotě.

Hnojivo

Náprstníky jsou polní květiny, proto ke svému růstu nepotřebují hnojiva. Pokud byste je chtěli hnojit, zkuste použít zcela organické hnojivo.

Mulčování

Protože jsou náprstníky divoké květiny, nepotřebují příliš velkou ochranu. Nejlepší by bylo, kdybyste na ně s blížící se zimou položili vrstvu mulče.

Rozmnožování

Dobrou vlastností náprstníků je, že se většinou samy vysazují, pokud byly splněny podmínky pro jejich pěstování.

Zahradník si může myslet, že se rok co rok objevuje stejná rostlina, zatímco ve skutečnosti se nejstarší rostlina sama znovu vysemenila a nyní se objevují nové rostliny.

světle fialové náprstníky

Druhy náprstníků, které můžete pěstovat

Zde jsou některé odrůdy náprstníku, které můžete pěstovat:

Meruňková kráska

Tento náprstník má světle broskvové květy. Mohou dorůstat výšky 10,16 až 12,70 cm; a vítají všechny různé druhy opylovačů.

Růže Camelot

Ačkoli název napovídá, že tato květina je růžová, ve skutečnosti jsou tyto květy tmavě fialové. Odrůda růže Camelot má delší okvětní lístky než ostatní náprstníky.

Kavkazský smetánek (Digitalis lanata)

Náprstník Café Creme, označovaný také jako vlnatý, má velmi výrazné květy, protože jedna jejich část je bílá a druhá krémová nebo hnědá. Říká se jim také náprstníky řecké, protože pocházejí z Řecka.

Levandule Camelot

Tento druh náprstníku má velmi tmavě fialové okvětní lístky. Patří mezi náprstníky obecné neboli digitalis purpurea. Levandule Camelot je odolná a robustní a daří se jí i v horkém podnebí.

Camelot White

Tento druh náprstníku může dorůst až do výšky 1,22 m. Mají bílé velké okvětní lístky a na rozdíl od ostatních odrůd mají vnitřní skvrny světlou barvu.

Digitalis grandiflora

Rostlina Digitalis grandiflora má žluté okvětní lístky a tmavší skvrny uvnitř těchto lístků. Mají trubkovitý tvar. Tato odrůda náprstníku roste na křovinatých stráních a dává přednost chladnějšímu podnebí.

Digitalis purpurea

digitalis purpurea

Tato odrůda je nejznámější z náprstníků. Mohou být fialové, růžové nebo bílé. Digitalis purpurea má dlouhé, lesklé stonky a mohou dosahovat výšky až 1,52 metru.

Dalmatin krémový hybrid

Jak již název napovídá, tento druh náprstníku má růžové tečky, díky kterým vypadá jako pes dalmatin. Jsou velmi krásné, a pokud jsou splněny všechny správné podmínky, kvetou 2 až 3 roky.

Hybrid broskvoně dalmatinského

Většina odrůd dalmatinských náprstníků má jeden nebo dva různé hybridy. Dalmatinský broskvový hybrid je jedním z nich. Liší se tím, že jejich okvětní lístky jsou broskvové a růžové a mají vnitřní broskvové skvrny.

Digiplexis "Illumination Flame"

Další hybridní náprstník, náprstník Digiplexis, je kombinací běžného náprstníku a příbuzného náprstníku Digitalis, který pochází z Kanárských ostrovů. Jeho okvětní lístky jsou zářivě oranžové a jsou sterilní, proto z nich nevyrůstají semena.

Digitalis x mertonensis

Tento druh náprstníku je hybridní rostlinou. Jedná se o kombinaci odrůdy digitalis grandiflora a digitalis purpurea. Jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že mají výšku odrůdy grandiflora a barvu odrůdy purpurea.

Digitalis 'Goldcrest'

Tuto odrůdu náprstníku je velmi obtížné sehnat. Má žluté, oranžové a růžové květy.

Digitalis obscura

Další obtížně sehnatelná odrůda náprstníku, tento druh má oranžové květy. Mohou dorůstat výšky až 1,52 metru.

Hybrid Excelsior (Digitalis purpurea)

Tento druh náprstníku upoutá pozornost každého! Je krásný, vysoký a při správných pěstebních podmínkách vytvoří mnoho dalších podobných rostlin.

Lišejník

Náprstník liščí má ve srovnání s ostatními druhy náprstníků menší okvětní lístky. Vytváří však více květů než ostatní náprstníky! Mohou dorůst až do výšky 0,91 m.

Herodes obrovský (Digitalis ferruginea)

Rozhodně jedna z nejzajímavěji vypadajících rostlin na tomto seznamu, Herodes obrovský žlutý má větší stonky než ostatní květy náprstníku a vykvete během nejteplejších letních dnů.

Náprstník malokvětý (Digitalis parviflora)

Jak napovídá název, má tato odrůda náprstníku hnědou barvu mléčné čokolády. Dokonce vypadají chutně! Jsou však prudce jedovaté.

Monstrosa (Digitalis purpurea)

Jeden z největších druhů náprstníku, tato odrůda dosahuje výšky až 1,52 metru. Jsou velmi odolné a přežijí i nejtvrdší počasí.

Kaliny (Digitalis purpurea)

Pantaloony, označované také jako Pam's split, mají na rozdíl od ostatních odrůd vínové skvrny, nikoliv skvrny uvnitř okvětních lístků. Pokud je necháte bez dozoru, rychle se množí.

Polka-Dot hybrid

Patří k nejodolnějším náprstníkům v přírodě, a to hlavně proto, že dlouho kvetou. Jejich okvětní lístky jsou velmi pestré a barevné a mohou dorůst až do výšky 127,00 cm.

Rubínová záře

Další nedávno představený hybrid Ruby Glow má zářivě růžové nebo rubínové okvětní lístky a obvykle se prodává jako okrasná rostlina.

Náprstník sněžný (Digitalis purpurea)

Jak již název napovídá, tento druh náprstníku je bílý jak uvnitř, tak zvenčí. Ve skutečnosti je to jeden z mála náprstníkových květů, které nemají na vnitřní straně skvrny. Mohou dorůstat výšky až 1,83 m a jsou velmi odolné, zejména po celou zimu.

Náprstník žlutý (Digitalis lutea)

Na rozdíl od ostatních náprstníků vytváří tato odrůda pouze několik okvětních lístků nebo květů. Dorůstají výšky pouze do 0,91 m, což je také řadí mezi nejkratší druhy náprstníků.

Švestka cukrová (Digitalis purpurea)

Tato odrůda má švestkové okvětní lístky, odtud pochází i její název. Úžasně se hodí k ostatním druhům náprstníků, protože se všechny navzájem doplňují. Budou kvést po celé jaro a léto.

Žlutý oštěp

Yellow Spear mají velmi jemné žluté okvětní lístky. Jak napovídá název, trny této květiny připomínají kopí, i když ne smrtící!

Často kladené otázky o rostlině náprstník

květ náprstníku

Zde jsou nejčastěji kladené otázky týkající se exotické květiny náprstníku:

Jsou květy náprstníku jedovaté?

včela v náprstníku

Ano, květy náprstníku jsou skutečně velmi jedovaté. Ve skutečnosti mají všechny části rostliny něco, co se nazývá srdeční glykosidy, což je při požití extrémně toxická složka. Náprstníky jsou jedovaté pro domácí zvířata a lidi, nejsou však jedovaté pro kolibříky ani jiné opylovače.

Proč se květům náprstníku říká Digitalis?

fialový náprstník

Latinské slovo Digitalis lze zhruba přeložit jako ''prsty'' nebo ''ukazováčky'' v češtině. Květy náprstníků připomínají prsty, proto je to ideální název pro tento druh květin.

Jak rychle rostou květy náprstníku?

Některé z nich rostou velmi rychle, například náprstník liščí. Téměř všem ostatním odrůdám však bude trvat nejméně rok, než se plně rozvinou jejich kořeny a stonky, a pak v následujícím roce vykvetou.

Je digitalis lék?

bílé náprstníky

Ano, digitalis je také lék. Tento lék se používá při srdečních potížích a pochází z rostliny náprstníku. Lék by však měl vždy předepisovat lékař, který pečlivě sleduje, jak na něj člověk reaguje, protože se jedná o velmi silný lék.

Jak moc je náprstník jedovatý?

Všechny druhy květů náprstníku jsou prudce jedovaté. Při požití mohou způsobit nevolnost, zvracení, rozmazané vidění a dezorientaci. Proto se doporučuje nepěstovat náprstníky v místech, kde se pohybují děti a domácí zvířata. Pokud to není možné, je třeba na tato místa vždy dohlížet.

Závěr

máky a náprstníky

Květy náprstníku jsou známé svými barvami, tvarem, délkou a silou. Zahradníky však nejvíce zaráží, jak je tato květina klasická, stylová a elegantní a jak dokáže zahradu oživit! Je to jedna z nejlepších květin, které mohou zahradníci pěstovat.

Náprstníky mohou udělat obrovský dojem, pokud jsou vysazeny jeden vedle druhého, v těsné blízkosti. Úžasně však budou vypadat i tehdy, když je vysadíte v zadní části zahrady a můžete vytvořit několik řad s rozmanitými druhy květů a širokou škálou barev! Výběr je nekonečný!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.