Jak se starat o rostliny krvácejícího srdce

Krvavé srdce patří k nejunikátněji vypadajícím květinám, které si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce! Přestože jsou květy krvácejících srdíček krásné, mají krátký cyklus kvetení, který za sebou zanechává velké množství listů, které nejsou v květinové zahradě nijak zvlášť hezké.

Přestože krvácející srdce nejsou nijak zvlášť náročná na pěstování, mají některé přednosti, na které je třeba se zaměřit při rozhodování, zda je pěstovat v okolí svého domu.

Při plánování terénních úprav je třeba počítat i s časovými úseky, kdy vaše krvácející srdcovky nekvetou.

Co jsou rostliny krvácející srdce?

krvácející srdce

Krvácející srdce (známé také jako Lamprocapnos spectabilis a asijské krvácející srdce) se liší od většiny ostatních květin rostoucích v okolí vašeho domu. Květy mají tvar srdce s malou barevnou stopou, která spadá těsně pod samotný květ. Tyto květy mají obvykle růžovou barvu - podobnou skutečnému srdci - ale lze je nalézt i v bílé barvě.

Květy vyrůstají a visí pod obloukovitými stonky v řadách, které vystupují z rostliny, takže jsou v porovnání se zbytkem rostliny velmi nápadné.

Krvavým srdcovkám se daří ve třetí, čtvrté, páté, šesté, sedmé, osmé a deváté zóně mrazuvzdornosti USDA, což znamená, že v těchto pěstitelských zónách rostou a vracejí se rok co rok. Krvácející srdce je klasifikováno jako vytrvalá bylina a patří do čeledi mákovitých.

Pokud jde o dobu kvetení, můžete mít v různých zónách mrazuvzdornosti různé výsledky. Doba květu obecně začíná dříve pro teplejší podnebí a později pro chladnější podnebí.

Bez ohledu na klimatické podmínky budou květy zpravidla trvat vždy jen několik týdnů. Správná péče o rostliny krvácejícího srdce je nejlepší způsob, jak zajistit maximální dobu kvetení.

Asijské krvácející srdce

Jak pečovat o rostliny krvácejícího srdce

Rostliny krvácejícího srdce mají několik ideálních podmínek, díky kterým budou spokojené a budou kvést co nejčastěji. Obecně je péče o krvácející srdcovky poměrně jednoduchá, ale určitá pomoc navíc může být pro zdraví rostliny velmi prospěšná.

Slunce

Pro mnoho stínomilných květin, včetně krvácejících srdcí, je nejvhodnější polostinné stanoviště a mnozí se rozhodnou vysadit je pod listnaté stromy, které jim poskytnou stín v měsících, kdy je stín potřeba. Částečný stín se pohybuje mezi 3 a 6 hodinami přímého slunečního světla denně, což je pro krvácející srdcovky ideální.

Udržování krvácejících srdíček v polostínu jim pomůže udržet se v chladu.

Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se u krvácejících srdcovek setkáte, je přílišné teplo. V teplejším podnebí je proto stín ještě důležitější. Pokud se vaše krvácející srdcovky příliš zahřejí, mohou přestat kvést nebo v extrémnějších případech horka začnou odumírat.

Půda

Rostlinám krvácejícího srdce se nejlépe daří ve vlhké půdě, takže jim vyhovuje částečně odvodněná půda. V závislosti na typu půdy může být nutné zalévat více nebo méně, abyste udrželi optimální vlhkost půdy.

Krvavým srdcovkám se také nejlépe daří v půdě bohaté na živiny a s příměsí organického materiálu. Chcete-li přidat organické materiály, zvažte například kompost nebo hnůj a přidejte je tak, že půdu kolem organických materiálů obrátíte.

Obracení půdy může také pomoci k jejímu nakypření a vytvoření lepšího drenážního prostředí pro vaše rostliny krvácející srdce.

Zalévejte

Zalévání krvácejících srdcovek byste měli plánovat přibližně jednou týdně, abyste jim zajistili potřebný přísun vody, zejména v teplých letních měsících.

Přestože jsou krvácející srdcovky poměrně odolné vůči suchu, je pravděpodobnější, že zůstanou zdravé a vykvetou, pokud jim budete dodávat dostatek vody. Pokud žijete v teplejším podnebí, zvažte v nejteplejších částech léta zalévání každých pár dní.

Krvavým srdcovkám se nejlépe daří ve vlhké půdě, proto můžete zálivku odhadnout podle vlhkosti půdy. Pokud je půda dostatečně vlhká díky dešťovým srážkám, nemusíte se se zaléváním obtěžovat. Pokud je však půda suchá, mohly by potřebovat pořádnou zálivku.

Důležitým faktorem je také zalévání krvácejících srdcovek v době, kdy jsou v klidovém stádiu, protože je lze snadno přehlédnout.

Hnojivo

Hnojení není pro krvácející srdcovky vždy nutné, ale je pravděpodobnější, že bude potřeba, pokud je kvalita vaší půdy špatná. Pokud se rozhodnete do půdy přidat organické materiály, jak bylo zmíněno výše, mohou fungovat jako hnojivo a vaše rostliny pravděpodobně nebudou potřebovat žádné další živiny.

Pokud se rozhodnete své krvácející srdcovky hnojit, dělejte to zlehka. Tyto rostliny nevyžadují velké množství živin, a pokud byste jich přidali příliš mnoho najednou, mohli byste rostlinu šokovat. Organické, pomalu se uvolňující hnojivo aplikované jednou ročně by mělo stačit.

Řez

Listy rostliny krvácejícího srdce mohou přerůst a může být nutné je prořezat. Pokud se rozhodnete prořezat listy krvácejícího srdcovky, udělejte to zlehka.

Příliš velké zastřižení najednou může rostlinu šokovat a způsobit, že buď usne, nebo pro tuto sezónu nevykvete.

Možná budete moci zastřihnout trochu více, dokud je rostlina v klidovém stádiu, protože v tomto období je méně pravděpodobné, že bude negativně ovlivněna.

Mnoho kvetoucích rostlin vyžaduje tzv. deadheading, což je odstraňování odumřelých květních hlav. To však není případ květů krvácejícího srdce.

Přestože můžete provádět odumírání květů, aby rostlina vypadala trochu hezčí, nepomůže to podpořit nové květy, jako je tomu u jiných rostlin. Ponechání odumřelých květů je jediným způsobem, jak získat semena, takže pokud chcete mít z krvácejícího srdíčka semena, nechte květy na pokoji.

péče o krvácející srdce

Založení rostlin krvácejícího srdce

Pokud chcete na zahradě nebo v krajině pěstovat rostliny krvácejícího srdce, máte několik možností, jak je založit.

Ačkoli zakoupení sazenice ve školce může být nejjednodušší možností, mnozí najdou větší užitek, když založí rostlinu ze semene nebo z řízku či dělení jiné rostliny.

Semena

Pěstování rostlin ze semen je tradičně jedním z nejběžnějších způsobů, jak si pořídit rostliny. Semena krvomléka jsou snadno dostupná ke koupi na internetu a najdete je také ve většině obchodů se školkami.

Možná budete mít také štěstí na přítele, který vám může darovat semena ze své vlastní rostliny krvácejícího srdce.

Pokud pěstujete ze semen, musíte je založit od konce podzimu do začátku zimy nebo přibližně 12 týdnů před posledním mrazem.

Začnete taktikou studené stratifikace, kdy je umístíte na 4 až 6 týdnů do chladničky. Studená stratifikace je důležitým krokem, protože napodobuje přirozenou teplotu, ve které je krvácející srdcovka zvyklá klíčit. palce

Poté můžete semena v květináčích vyjmout z chladničky a umístit je do pultíku, aby z nich vyrostla sazenice. Jakmile tato sazenice doroste do slušné velikosti a bude správně načasovaná, můžete ji vysadit na požadované místo venku.

Dělení/řízky

Další možností, kterou máte při získávání rostliny krvácejícího srdce, je vzít si dělení nebo řízky z jiné rostliny - nejspíše od přítele nebo příbuzného - samozřejmě s jeho svolením.

Při dělení rostliny krvácejícího srdíčka postupujte až po skončení sezóny, aby nedošlo k jejímu poškození.

Dělení rostliny je proces, při kterém se oddělí část kořenů a oddělené části se přesadí na jiné místo, kde z nich vyroste celá nová rostlina. Tento postup je pro krvácející srdcovky celkem bezpečný, protože mají silné kořeny, se kterými se snadno pracuje.

Řízky fungují velmi podobně, ale místo dělení kořenového systému jednoduše odřízneme malou část.

S řízky se obecně pracuje obtížněji, ale je pravděpodobnější, že někoho přimějete, aby souhlasil s odebráním malého řízku ze své rostliny, než abyste ho přesvědčili k oddělení celé části z jeho rostliny.

Sazenice

Nejjednodušší způsob, jak získat rostlinu krvácejícího srdce, je zakoupit si sazenici nebo mladou rostlinu ve školce. Většina těchto rostlin byla založena ze semen, ale někdo jiný udělal všechnu náročnou práci, kterou nyní nemusíte podstupovat vy.

Výsadba sazenic krvácejícího srdce je poměrně jednoduchý úkol. Jen se ujistěte, že rostlině dodáváte dostatečné množství vody, aby se po zasazení do země lépe uchytila.

Oblíbené odrůdy rostliny Bleeding Heart, které můžete pěstovat

Na zahradě můžete pěstovat mnoho různých odrůd květin. Pokud jde o krvácející srdce, ačkoli většina druhů vypadá velmi podobně (kromě barevných rozdílů), každá odrůda má své jedinečné vlastnosti.

Staromódní krvácející srdce

Jednou z nejoblíbenějších odrůd krvácejících srdcí je pravděpodobně staromódní krvácející srdce. Jedná se také o nejstarší odrůdu - pokud jste to neuhodli již podle názvu. Staromódní krvácející srdce roste tmavě růžovými květy na velkých, bujně rostoucích listech, které mají sytě zelenou barvu.

Samotná rostlina může dorůst výšky kolem 76,20 cm až 91,44 cm, a pokud začne přerůstat, budete ji možná muset trochu zastřihnout. Tato odrůda nenabízí mnoho variant, ale je to klasika, kterou si mnozí v průběhu let zamilovali.

Alba

Odrůda Alba patří k nejrychleji rostoucím odrůdám a v plné zralosti dosahuje výšky 60,96 cm až 76,20 cm. Tato odrůda může působit také jako trsovitá květina, která se horizontálně rozprostírá od 45,72 cm do 91,44 cm. Tato odrůda je jednou z nejlepších možností pro dlouhý horizontální růst.

Květy odrůdy alba jsou zářivě bílé a pěkně vyniknou na pozadí světle zelených listů. Mnozí se rozhodnou vysadit vedle sebe bílou a růžovou odrůdu pro umělecký kontrast.

Zlaté srdce

Odrůda Gold Heart je jedinečná tím, že její listy mají žlutozlatou barvu. Zlatě zbarvené olistění je pěkným doplňkem ke krvácejícímu srdci, protože více času v roce strávíte pohledem na olistění, jakmile se květy pro tuto sezónu spotřebují.

V krajině plné zelených listů tyto zlaté listy jistě vyniknou.

Květy odrůdy gold heart mají růžovou barvu, téměř totožnou se staromódní odrůdou bleeding heart. Tato rostlina dorůstá po úplném dozrání výšky 76,20 cm až 91,44 cm.

Valentine

Valentine se zdá být příhodným názvem pro odrůdu krvácejícího srdce. Tato odrůda pěstuje sytě šarlatově zbarvené květy, které vyrůstají na stejně sytě červených stoncích. Mnozí si tuto odrůdu vybírají právě pro tyto červené barvy, protože se u mnoha jiných odrůd nevyskytují.

Tato odrůda je mnohem menší než většina ostatních odrůd krvácejících srdcí. V době zralosti může dorůstat výšky pouze 0,30 m, ačkoli občas mohou dosáhnout výšky 0,61 m.

Samotné květy jsou také o něco menší než tradiční květ krvácejícího srdce. Jejich intenzivní červené barvy jim pomáhají vyniknout - i když jsou trochu malé.

Výzvy pro rostliny s krvácejícím srdcem

U rostlin krvácejícího srdce je třeba dávat pozor na některá zranitelná místa. Vzhledem k tak krátkým oknům pro kvetení je důležité plánovat dopředu případné problémy dříve, než způsobí škody na vašich krásných květech.

Teplo

Teplo je jedním z nejnebezpečnějších stavů, které mohou ovlivnit vaše rostliny krvácejícího srdíčka. Silná letní vedra mohou způsobit, že vaše krvácející srdcovky zvadnou, způsobit zpomalení růstu a v případě přílišné intenzity ovlivnit kvetení.

Pokud žijete v teplejším podnebí, je nejlepším způsobem, jak udržet krvácející srdcovky v chladu, zajistit jim pěkné stinné místo. Dodatečná zálivka v krutě horkých měsících může také pomoci vašim krvácejícím srdíčkům před poškozením v důsledku nadměrného horka.

Mšice

Ačkoli je napadení mšicemi poměrně časté, vaše krvácející srdcovky útok pravděpodobně přežijí. Mšice se přichytávají na spodní stranu listů, přičemž z rostliny vysávají živiny.

Naštěstí pro krvácející srdcovku má rostlina obvykle dostatek listů a porostu, aby se mohla s mšicemi podělit o část živin, pokud ji navštíví.

Pokud je napadení mšicemi příliš intenzivní, můžete listy postříkat vodou nebo neemovým olejem, abyste se jich zbavili. Můžete také nastříkat neemový olej jako odstrašující prostředek, aby mšice vůbec nepůsobily problémy.

Houbové choroby

Existuje několik houbových chorob, na které je třeba si u rostlin krvácejících srdcovek dávat pozor. Žluté skvrny na listech mohou být jedním z prvních příznaků houbového onemocnění a okamžité zakročení může pomoci udržet vaši rostlinu krvavce co nejzdravější.

Fusariové vadnutí je běžné houbové onemocnění, které se může vytvořit u kořenů a postupuje vzhůru rostlinou. Toto houbové onemocnění se vytvoří, pokud se kolem kořenů shromažďuje příliš mnoho vody, což způsobuje silně vlhké a tmavé místo, ideální pro růst hub.

Verticiliové vadnutí je další běžnou houbovou chorobou, která zasahuje především pletiva stonku. Pokud dojde k poškození stonku touto chorobou, může mít rostlina potíže s příjmem vody a živin, což může způsobit pomalé odumírání rostliny nebo její zakrnění.

Nejlepším způsobem, jak se s těmito houbovými chorobami vypořádat, je jednoduše odstranit postižené části rostliny. Bohužel, pokud je postižena celá rostlina, možná se budete muset rostliny zbavit úplně.

Udržování rostliny krvácejícího srdíčka v co nejzdravějším stavu je nejlepším způsobem, jak zabránit jakýmkoli houbovým chorobám.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.