Květiny kolkvičky - skvělý doplněk do vaší krajiny

Květy kolopejky kvetou na podzim, takže jsou skvělým doplňkem vaší krajiny, pokud většina ostatních květin kvete na jaře nebo v létě.

Colchicum se pěstují pro svou mrazuvzdornost a nenáročnou péči, ve skutečnosti nepotřebují téměř žádnou péči. Tato vytrvalá květina obrůstá rok co rok a jedná se o cibulnatou květinu, což znamená, že rostlina vyklíčí z cibule, nikoliv ze semen.

Květy kolkví se vyskytují v několika různých barevných variantách s odstíny fialové, růžové a bílé. Tyto barvy jsou zářivé a dodávají podzimní atmosféře, kdy většina rostlin začíná hnědnout a měnit tmavší odstíny, příjemný barevný nádech.

Neexistuje mnoho důvodů, proč si na zahradě nevysadit kolchicum, protože nevyžadují téměř žádnou pozornost a rok co rok vykvétají krásnými květy.

Co jsou to květy kolkví?

Květy kolchicum

Kolchicum patří do čeledi liliovitých a roste podobně jako jiné běžnější druhy lilií.

Květy kolkví jsou rostliny mnoha názvů. Ačkoli vědecký název je jednoduchý - colchicum -, často se tato rostlina označuje běžnými názvy, mezi které patří šafrán luční, podzimní krokus (podzimní krokus) a naháček.

Colchium je slovo, které místo toho jen jednoduše označuje velký rod vytrvalých kvetoucích rostlin se 160 druhy cibulovitých květů. Patří do botanické čeledi Colchicaceae. Ani všechny květy kolkví nejsou stejné - ve skutečnosti existuje mnoho kultivarů této rostliny, včetně C. autumnale a C.bulbocodium.

Jedním z faktorů, kterým se kolchicum odlišuje od ostatních květin, je to, že kvete v podzimních měsících od začátku září až do konce listopadu. Jeho květy jsou jasně růžové, fialové a bílé, které se tvoří v pohárkovitých tvarech.

Květy kolopejky jsou považovány za mrazuvzdorné trvalky ve čtvrté, páté, šesté, sedmé a osmé zóně mrazuvzdornosti USDA. Tyto zóny jsou pro květy Colchicum ideálním místem.

Přestože se můžete pokusit pěstovat kolchicum v chladnějších nebo teplejších zónách, nemusíte mít příliš štěstí. Tyto květiny vyžadují ke svému rozkvětu specifické podzimní teploty a v jiných klimatických pásmech nemusí mít potřebné zdroje k tomu, aby se jim dařilo.

Ti, kteří žijí v podnebí, které nespadá do zóny mrazuvzdornosti kolchicum, mohou zvážit výsadbu květin do nádoby, kterou lze přenést dovnitř; kolchicum se dobře daří jako nádobové květině.

Doporučuje se vysazovat kolchicum ve skupinách po nejméně deseti kusech. Každá cibule vytvoří jen několik květů, takže když jich vysadíte slušný počet do skupiny, získáte pěkný krajinný doplněk.

Cibulky Colchicum jsou slušně drahé - od 5 eur do 15 eur za kus a není tak snadné je sehnat, takže pokud se vám podaří nějaké sehnat, možná jich nekoupíte tolik, kolik byste chtěli.

Dobrou zprávou je, že květy kolchicum můžete každou sezónu snadno rozdělit a z jedné cibule můžete během několika let snadno získat 7 až 8 cibulí.

podzimní krokusy

Běžné odrůdy květů kolkví, které můžete pěstovat

Existuje mnoho různých odrůd květin, které můžete pěstovat. Pokud jde o kolchicum, některé odrůdy vám přinesou různé barvy květů, takže pokud chcete konkrétní barvu, můžete si ji trochu vyhledat.

Různé odrůdy mohou také přinést mírně odlišné tvary a velikosti květů, takže každá odrůda je jedinečná.

Obří kolchicum

Kolchicum obrovské patří k největším odrůdám jak co do velikosti květů, tak i celkové výšky rostliny. Samotná rostlina dorůstá výšky kolem 25,40 cm, což je ve světě kolchiců vysoká výška; výjimečně velké jsou i květy.

Každá cibule kolkvičníku obrovského může vytvořit až deset květů, přičemž jeho květy jsou velké nálevkovité, podobné květům kolkvičníku běžné velikosti, ale delší.

Kolchicum obrovské je údajně o něco odolnější vůči mrazu než jiné odrůdy a někteří měli štěstí při jeho pěstování pod obecným rozsahem zón mrazuvzdornosti. Při pěstování v chladnějším podnebí nemusí rostlina žít tak dlouho, jako by žila v ideálním pásmu od čtvrté do osmé zóny.

Leknín Colchicum

Květy leknínu kolchicum se výrazně liší od květů tradičních kolchicum a dávají této odrůdě vyniknout.

Květy vypadají podobně jako leknín - odtud název - a jsou v odstínech od růžové po světle fialovou. Rostliny dorůstají výšky přibližně 15,24 cm a květy na vrcholu jsou průměrně velké.

Tato odrůda se liší tím, že kvete o něco dříve než většina ostatních květů kolchicum. Místo obvyklé doby kvetení od září do listopadu tato odrůda kvete spíše v období od srpna do října.

Colchicum giganteum

Colchicum Giganteum je běžnější odrůda kolchicum a je také jednou z nejstarších odrůd. Květy této odrůdy začínají jako bílá barva a časem se pomalu mění na světle lila barvu; některé květy končí jako směs obou barev.

Okvětní lístky kolchicum giganteum jsou širší a nálevkovité než u některých jiných odrůd, které mají okvětní lístky menší, takže květ vypadá spíše jako zvon než jako nálevka.

Tato odrůda má také výjimečně velké listy, které se na jaře otevírají. Listy jsou u této odrůdy výraznějším prvkem než u většiny ostatních.

Colchicum Bornmuelleri

Colchicum Bornmuelleri je tradičněji vyhlížející květina kolchicum a je další, která je poměrně běžná. Květy této odrůdy jsou světle fialové, obvykle s bílým středem a oranžovými prašníky.

Colchicum Bornmuelleri dorůstá výšky jen asi 15,24 cm, takže jde o poměrně nízkou rostlinu s odpovídajícími květními hlávkami.

Tato odrůda má malé pohárkovité nebo zvonkovité květy, které údajně sladce voní. Stonky nemají listy a jsou holé, což pomáhá vyniknout květům.

Colchicum Double White

Dvojité bílé květy kolchicum mají - jak jste uhodli - bílou barvu. Zářivě bílá barva těchto květů jim pomáhá vyniknout mezi ostatními květinami, které mohou růst poblíž.

Okvětní lístky jsou rozprostřené více než u většiny ostatních odrůd a připomínají spíše vodní lilie než jiné odrůdy. Dvojitá bílá kolchida dorůstá výšky pouze 10,16 až 15,24 cm, čímž se řadí mezi nižší odrůdy.

Tato odrůda pěstuje své květy v těsných hroznech, což je na rozdíl od většiny ostatních odrůd kolkicum. Trsy a rozprostřené okvětní lístky vytvářejí krásný vzhled pro každou krajinnou úpravu.

Jak pečovat o podzimní krokusy

Pokud jde o péči o květy kolchicum, není třeba toho mnoho říkat. Tyto květiny jsou poměrně soběstačné a většinou se mohou spolehnout na půdu, do které jsou zasazeny, a na dešťové srážky, aby získaly všechny živiny, které potřebují.

Přestože tyto květiny vaši pomoc příliš nepotřebují, můžete udělat několik věcí, které jim zajistí úspěch.

Vystavení slunci

Stejně jako u mnoha jiných kvetoucích rostlin je velmi důležité vystavení slunci. Pro kolchicum je obecně nejlepším místem pro pěstování plné slunce. Většinu odrůd lze vysadit i na částečně zastíněném místě, pokud není k dispozici nebo preferováno místo na plném slunci.

Vzhledem k tomu, že kolchicum je květina kvetoucí na podzim, nemusíte se s největší pravděpodobností obávat, že by květiny v horku uvadly, takže zastínění není povinné, ale není nutné.

Květy kolkví, které nejsou vystaveny dostatečnému množství slunečního světla, nemusí vykvést nebo nemusí mít energii na to, aby se v následujícím roce vrátily. Pokud zasadíte cibulky krokusů na místo, které nakonec nedostává dostatek světla, můžete je přemístit, dokud jsou v klidovém stavu.

Půda

Dobře propustná půda je pro kolkvici ideální, i když není nijak extrémně vybíravá. Dobře propustná půda bude nejlepší, protože je méně pravděpodobné, že se v ní bude kolem kořenů držet voda, což může způsobit hnilobu kořenů a další nezdravé vlastnosti.

Pokud rostlinu sázíte do záhonu nebo nádoby, nezapomeňte přidat drenáž, aby se v ní nehromadila voda.

K dobrému startu pomůže také výsadba kolchidu do půdy bohaté na živiny. Půdu, která je ve velmi špatném stavu, můžete před výsadbou v případě potřeby doplnit hnojivy, ale většinou si kolchicum vystačí s jakýmikoliv půdními podmínkami.

Zalévání

Obecně platí, že květiny kolchicum pravděpodobně nebudete muset nikdy zalévat. Tyto květiny využívají vodu velmi efektivně a vystačí si téměř s jakýmkoli množstvím srážek, a to i v sušších měsících.

Pokud náhodou procházíte suchem nebo máte neobvykle horký podzim, můžete květinám kolchicum dodat trochu energie tím, že je jednou týdně zalijete, ale dejte pozor, abyste je nepřelili.

Pokud je půda v okolí květů kolchicum často suchá, ale stále dostává nějaké srážky, květy by měly být v pořádku. Jejich poškození přemokřením je mnohem pravděpodobnější než přemokřením.

Výsadba

Doporučuje se vysazovat květy kolchicum ve skupinách po deseti a více kusech, aby rostlina vypadala dospěle.

Ačkoli každá cibule může vytvořit 5 až 10 květů - v závislosti na odrůdě - většina květů je poměrně malá a ve skupinách vypadá větší a lépe.

Pokud nemáte dostatek cibulí k vytvoření požadované skupiny, můžete cibule po každé sezóně rozdělit, čímž se vaše květy rychle rozmnoží.

Když jdete zasadit cibulky do země, měli byste je zasadit přibližně 10,16 cm pod zem a lehce je zasypat zeminou, kterou jste odstranili při vytváření jamky. Pokud jich sázíte více, umístěte je od sebe ve vzdálenosti 25,40 cm až 30,48 cm, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Řez listů nebo jejich nedostatek

V letních měsících se může stát, že se olistění květů kolkví trochu vymkne kontrole a zhorší celkový vzhled vaší zahrady nebo terénní úpravy. I když byste je možná chtěli zkrátit, slouží tyto listy důležitému účelu pro vaše květiny a musí zůstat neporušené, aby mohly plnit svou funkci.

Listy ve skutečnosti produkují potravu, kterou rostlina využívá k tvorbě svých krásných květů. To je jeden z velkých důvodů, proč pro květy kolkví není nutné hnojivo.

Nebezpečí květů kolkví

Ačkoli je kolchicum možná krásné, skrývá se v něm víc, než se na první pohled zdá. V celé rostlině a květech se nachází sloučenina, která se nazývá kolchicin a je jedovatá.

Požití jakékoliv části rostliny nebo květů kolchicum může způsobit vážné zdravotní potíže a v některých případech i smrt. Mnoho domácích zvířat, jako jsou kočky a psi, zpravidla o rostlinu kolchicum nejeví zájem, ale jiným problémem jsou hospodářská zvířata.

Pokud na vašich pastvinách nebo v jejich blízkosti roste kolchicum, je dobré ho okamžitě odstranit, protože pasoucí se zvíře nemusí rozeznat, že květina je něco, co by nemělo jíst.

Požitím květů kolchicum jsou ohroženy také malé děti. Pokud máte děti, víte, že se rády pouštějí do věcí, do kterých by neměly. Doporučuje se nikdy nezasazovat květy kolchicum tam, kde si děti mohou hrát, nebo dokonce tam, kde by se mohly toulat.

Pokud se vám to zdá jako nesplnitelný úkol pro váš domov, možná byste měli zvážit, zda květiny kolkicum nevynechat, dokud děti nevyrostou nebo se neodstěhují.

Požití kolchicinu, který pochází z květů kolchicum, je neuvěřitelně nebezpečné a může vést k pálení v ústech a v krku, průjmu, bolestem žaludku, selhání ledvin, zvracení, selhání dýchání a dokonce ke smrti.

Ačkoli byste z těchto důvodů nikdy neměli požít žádnou část květů kolchicum, existují některé lékařské aplikace, které jsou přísně podávány pouze lékařskými odborníky. Jedním z hlavních lékařských použití kolchicinu je prevence dny, stavu způsobeného příliš velkým množstvím kyseliny močové v krvi.

Pokud je kolchicin předepisován, podává se v mikrogramech, které jsou 1000krát menší než miligram, a to kvůli jeho agresivní tendenci negativně ovlivňovat organismus.

Závěr

Květina kolchicum může být krásným doplňkem vaší podzimní krajiny a je skutečně typem květiny, která se dá zasadit a nechat být. Květy kvetou na podzim a pyšní se zářivými barevnými květy, které nelze přehlédnout.

Pokud máte zájem o výsadbu květů kolchicum, vezměte v úvahu jejich jedovatost; nedoporučuje se je vysazovat v blízkosti pasoucích se zvířat nebo dětí.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.