Květy karafiátů - tipy pro pěstování a péči

Hvozdíky (vědecky známé jako Dianthus caryophyllus) jsou bylinné trvalky široce uznávané pro své nápadné květy. Používají se v zahradách, při úpravách krajiny a především jako řezané květiny pro různé druhy květinových aranžmá.

Ačkoli jsou karafiáty považovány za oficiální květinu Dne matek, jsou také oblíbeným květinovým dárkem k mnoha příležitostem, jako jsou narozeniny, výročí a další.

Přečtěte si informace o různých typech karafiátů a několik tipů pro jejich pěstování a péči o ně.

Tmavě růžové květy karafiátů

Fakta o Dianthus caryophyllus

Hvozdík hřebenitý (Dianthus caryophyllus) je kvetoucí rostlina z botanické čeledi hvozdíkovitých neboli růžovitých (Caryophyllaceae). Tyto rostliny se pěstují již více než 2000 let a jsou nepřetržitě uznávány po celém světě pro svou vůni a rozvilinové květy.

Květy karafiátu sweet william

Hvozdíkům se také říká hřebíčkovec růžový a grenadina. Je karafiát jednoletka nebo trvalka? Ačkoli jsou karafiáty bylinné trvalky, lze je pěstovat i jako letničky.

Květy karafiátů se vyskytují v celé škále barev, od červené přes bílou, růžovou až po dvoubarevné odrůdy. Bílé karafiáty se často barví, aby vznikly synteticky zbarvené květy, například černé, zelené a modré .

Vyšší odrůdy, které mohou dorůst až do výšky 0,91 m nebo 1,22 m, se častěji používají jako řezané květiny a boutonniery. .

růžový karafiát květ

Listy karafiátů jsou úzké, šedomodré a bez stopek. Ačkoli větve jsou bylinné, stonky karafiátů jsou u báze dřevnaté .

Běžné druhy květů karafiátů

Hvozdíků je známo více či méně než 300 druhů v různých barvách, formách rostlin, velikostech květů a typech květů. Vzhledem k tomu, že rod je rozsáhlý, lze tyto rostliny klasifikovat podle typů květů. Hvozdíky mohou být velkokvěté (standardy nebo sims), zakrslé (midis) nebo střídavé (mini nebo miniatury) .

Velkokvěté karafiáty

růžový velkokvětý karafiát

Velkokvěté karafiáty, jinak známé jako standardní karafiáty, jsou karafiáty s velkým, jedním květem na stonku . Jsou typem karafiátů, které se běžně používají jako řezané květiny. Jejich stonky obvykle dorůstají výšky 45,72 cm až 60,96 cm.

Sprejové nebo miniaturní karafiáty

Sprejové karafiáty, jinak nazývané mini nebo miniaturní karafiáty, jsou karafiáty s 5 až 6 malými květy na stonku .

Obvykle dorůstají výšky asi 22,86 cm až 30,48 cm. Mezi nejoblíbenější kultivary tohoto typu karafiátů patří "Elegance" (bílé květy s růžovými okraji), "Rony" (šarlatové květy), "Tibet" (bílé květy) a "Exquisite" (bílé květy s fialovými okraji).

Zakrslé karafiáty

zakrslý karafiát

Zakrslé karafiáty se někdy označují jako midis. Mají menší květy a kratší stonky než standardní karafiáty. Dorůstají výšky přibližně 22,86 cm až 30,48 cm. Tento typ karafiátů může vytvářet jeden květ z jednoho stonku nebo více květů z jeho postranních větví .

Oblíbené kultivary karafiátů

 • Šněrovaný Romeo. Jedná se o nízko rostoucí typ, který se vyznačuje dvojitými, třásnitými červenými květy s nádechem bílé barvy. Tato odrůda karafiátu dorůstá výšky až 45,72 cm.
 • Gina Porto. Tato odrůda vytvářímonově zbarvené karafiáty a dorůstá výšky až 30,48 cm.
 • Grenadin Kings of Black. Tato oblíbená odrůda vytváří černé karafiáty v sytě fialovo-červeném odstínu.
 • Kahori. Jedná se o hybridní hvozdík s dlouho kvetoucími a voňavými růžovými květy. Roste vzpřímeně a dosahuje výšky až 30,48 cm.
 • Superstar. Vytváří třešňově červené karafiátové květy s třásnitými okvětními lístky a tmavším středem. Dorůstá do výšky 20,32 cm.

Jak pěstovat karafiáty a pečovat o ně

bílý jarní karafiát

Světlo

Ačkoli karafiáty snášejí i polostín, pro optimální výkon potřebují plné slunce nebo alespoň 4 až 6 hodin slunečního světla denně.

Světlo hraje při růstu květů karafiátů zásadní roli, protože pomáhá podporovat olistění stonků a tvorbu květů. Nedostatečné, slabé nebo filtrované světlo může mít za následek řídké větvení, zatímco nadměrné vystavení intenzivnímu slunci může květy poškodit.

Půda

Hvozdíky dávají přednost dobře propustné a úrodné hlinité půdě s pH mezi 6,6 a 8,5. V kyselých a zamokřených nebo jílovitých typech půd se jim nedaří. Přidání kompostu, hnoje, kůry nebo rašelinového mechu pomáhá zlepšit odvodnění půdy.

Voda

Stejně jako většině rostlin ani karafiátům nesvědčí nadměrná vlhkost půdy. Ideální je lehká zálivka 2 až 3krát týdně, zejména v počátečních fázích růstu.

Při zalévání prohmatejte půdu a ujistěte se, že je mezi jednotlivými zálivkami suchá. Dávejte pozor na žloutnutí listů nebo opadávání květů, protože to často svědčí o přemokření.

Teplota a vlhkost

Ideální teplota pro pěstování květů karafiátů je 50 až 65 °C přes den a 50 až 50 °C v noci. U většiny druhů karafiátů mohou denní teploty nad 70 stupňů F omezit kvetení. Teploty pod 35 °C mohou naopak květy karafiátů poškodit.

Některé druhy, například Dianthus barbatus, D. gratianopolitanus a D. chinensis, však snášejí i mnohem nižší teploty.

růžové květy karafiátů

Hnojivo

Hvozdíkům prospěje hnojení, ale vyhněte se použití hnojiv bohatých na dusík, protože ta podporují tvorbu listů, nikoliv kvetení. Hvozdíky na jaře každé dva týdny přihnojujte vyváženým, pomalu se uvolňujícím hnojivem. Po přihnojení rostliny důkladně zalijte.

Odumírání a stříhání

Odumírání hlav je běžný postup, který pomáhá podpořit rostliny, aby více kvetly. Ačkoli to může být zbytečné, odstraňování nebo zaštipování odkvetlých květů podpoří u některých karafiátů opakované kvetení.

Jak sázet karafiáty

růžový karafiát květ zblízka

Pěstování karafiátů ze semen

Semena karafiátů vysejte do dobře propustné směsi půdy do hloubky asi 0,32 cm s rozestupy mezi semeny nejméně 30,48 cm. Semena karafiátů vyklíčí po 2 až 3 týdnech. Proveďte to koncem podzimu až začátkem jara.

Pěstování karafiátů z řízků

Pěstování karafiátů z řízků je běžnější postup. Řízky získané z terminálních květů by měly měřit na délku asi 10,16 až 15,24 cm. Ty se vysazují do čistého písku asi na 25 dní, dokud nejsou připraveny k přesazení.

Pěstování karafiátů z dělení

Hvozdíky lze pěstovat také tak, že rostlinu vykopete, segmenty rozdělíte a každé dělení přesadíte. Dělení rostlin se obvykle provádí během pozdního podzimu a každé 2 až 3 roky.

Škůdci a choroby karafiátů

Třásněnky

Štítenky jsou jedním z nejvážnějších hmyzích škůdců květů karafiátů .

Nymfy i dospělí třásněnky způsobují škody na rostlině sáním šťávy z květů a listů. Mezi příznaky napadení tímto drobným jehlicovitým hmyzem patří hnědé nebo černé kapičky na listech a bílé, stříbřité skvrny na okvětních lístcích a listech .

Mšice

Mšice jsou drobný hmyz, který se živí na květních pupenech a spodní straně listů karafiátů sáním mízy. Mezi příznaky napadení mšicemi patří deformované mladé listy a chlorotické skvrny na starších listech. Rostlinám škodí jak nymfy, tak dospělci.

Červený pavouk

Červení pavouci jsou drobný pavoukovitý hmyz, který vytváří hedvábné pavučiny. Stejně jako mšice a třásněnky se živí tím, že sají šťávu z listů karafiátů. Mezi příznaky pavoučích roztočů patří viditelné malé žluté nebo bílé skvrny na listech.

Poškozené listy pak hnědnou a předčasně opadávají. Při silném napadení se rostliny mohou jevit jako odbarvené a zakrnělé. Tomuto hmyzu se daří a rychle se rozmnožuje v suchých podmínkách.

Housenky krytonosce šešulového (Helicoverpa)

Housenky Helicoverpa jsou zavíječi poupat, kteří napadají rostliny karafiátů vyvrtáváním otvorů na květních pupenech a listech. Napadené rostliny často nevytvářejí květy karafiátů, protože se jejich poupata neotevřou.

Prašná plíseň

Moučnivce, houbové chorobě, která postihuje mnoho kvetoucích rostlin včetně karafiátů, se daří za vlhkého počasí. Mezi příznaky moučnaté plísně patří bělavý nebo šedavý prášek na povrchu listů a kroucení.

Vyhněte se zalévání nad hlavou a zajistěte dostatečné proudění vzduchu, abyste zabránili výskytu této choroby.

Další škůdci a choroby hvozdíků

 • Mravenci
 • Ušní svilušky
 • Drátovci
 • Slimáci
 • Bakteriální vadnutí
 • Korunní háďátko
 • Fasciace
 • Rez
 • Plíseň puchýřnatá
 • Virus leptaného prstence karafiátů (CERV)

avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.