Jak sázet jiřiny

Jedno přísloví říká: "Jakmile jednou vypěstuješ jiřinu, budeš chtít pěstovat další.

Naučit se rozpoznat všechny druhy jiřinek může být obtížné, hlavně proto, že jich jsou tisíce. S touto příručkou se však začnete učit vše, co o jiřinkách potřebujete vědět, takto budete nyní schopni říci, který druh květiny je váš nejoblíbenější a proč.

Jiřiny jsou jedny z nejkrásnějších květin v přírodě, protože mají zářivé barvy, elegantně kvetou a jsou poměrně nenáročné na údržbu v každé zahradě.

Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a jsou vzdáleně příbuzné sedmikráskám, slunečnicím, a dokonce i chryzantémám .

Tento druh květin pochází z Mexika to je důvod, proč dávají přednost plnému slunci a kombinaci písčité a vlhké půdy, aby se jim dařilo .

žlutá rostlina jiřina

Základní fakta o rostlině jiřinka

Chtěli byste mít barevnou zahradu plnou květin, které lákají včely a motýly? Pak určitě potřebujete jiřiny!

Těmto květinám se obvykle daří v teplejších měsících, a jakmile vykvetou, nebudete se na ně moci přestat dívat!

oranžová jiřinka

Zde je několik zajímavostí o těchto rostlinách:

  • Podle zahradníků se jiřiny dělí na nejméně 11 různých klasifikací, které mají zase mnoho podkategorií .
  • Všechny jiřiny mohou růst v jakémkoli koutě světa a v průběhu let byly vyšlechtěny .
  • Květy jiřinek jsou jedlé. Chuť hlíz se totiž podobá kombinaci ředkviček a brambor.
  • Jsou také známé tím, že mají širokou škálu barev, různé textury a různé velikosti a tvary .

Ve srovnání s jinými druhy květin milují jiřiny vlhkou půdu a nejlépe se jim daří v mírném a teplém podnebí, ale nesnášejí ani příliš horké podnebí.

bílé květy jiřinek

Jak vysadit jiřiny

Jste připraveni začít s výsadbou jiřinek? Nejprve se musíte ujistit, že je správné roční období, kdy v okolí místa, kde žijete, nejsou žádné větší mrazy, jinak budou vaše jiřiny trpět tímto drsným klimatem.

Postupujte podle našeho návodu níže a brzy vám na zahradě porostou jiřiny.

Nejprve si musíte vybrat, kam jiřiny zasadíte. Máte dostatek místa venku, nebo je raději zasadíte do interiéru? Naštěstí se těmito dvěma typy umístění budeme zabývat za vás.

Kdy jiřinky sázet

jiřinka bílá zahradní

Pokud žijete na severní polokouli, měli byste jiřiny sázet na jaře, přesněji v dubnu nebo květnu.

Na druhou stranu, pokud žijete na jižní polokouli, měli byste jiřiny sázet i na jaře, konkrétně v září nebo říjnu.

Výsadba jiřinek venku

pěstování jiřinek v zahradě

Vyberte si místo

Nejzákladnějším požadavkem na toto stanoviště je, aby na něj dopadalo dobré sluneční světlo. Jiřiny totiž vyžadují, aby byly plně vystaveny slunci alespoň šest hodin denně. Pokud dostávají méně než požadované množství, nebudou tolik kvést.

Připravte půdu

Pokud je vaše půda kyselá, písčitá nebo hlinitá, pak je to skvělá zpráva! Tyto typy půd jsou pro pěstování jiřinek ideální. Budou také potřebovat pěstovat v dobře odvodněné půdě a milují kompost.

Jakmile je vaše půda v perfektním stavu, budete muset vykopat jámu a začít odkládat půdu, která tam je, tím vytvoříte záhon pro vaši květinu. Dbejte také na to, aby byly jiřiny chráněny před větrem.

Semena nebo hlízy

Pokud máte semena, pak se podívejte, co je uvedeno na obalu ohledně toho, kolik jich máte umístit do jamky. Pokud sázíte hlízy z loňského léta, pak stačí umístit pouze jednu na celek.

jiřinka zpeřená

Jak zalévat

Nezapomeňte je zalévat. Nebudete je muset zalévat každý den, abyste jim pomohli správně růst, protože to má opačný účinek a hlízy přestanou růst.

Po dvou týdnech si začnete všímat, jak se začínají objevovat listy (pokud používáte hlízy), a pokud používáte semena, pak si všimnete, jak se rostlina pomalu snaží probojovat nahoru.

Začínáme

Pokud se nemůžete dočkat, až začnete sázet jiřiny, můžete to udělat uvnitř svého domova, pokud je venku ještě příliš chladné počasí. Můžete začít měsíc nebo měsíc a půl dopředu a udělat to ještě před začátkem oficiální sezóny. Můžete použít nádoby, do kterých umístíte semena, nebo můžete použít větší nádoby s hlízami.

Nemulčujte

Obvykle je mulč pro rostliny a květiny opravdu dobrý, jiřiny však mají raději půdu, kde jsou plně vystaveny slunci. Proto je nemulčujte!

růžová dalia žlutá uvnitř

Výsadba jiřinek v interiéru

Kam vysadit

Protože sázíte do interiéru, musíte být obzvláště opatrní při výběru místa, kde budou jiřiny růst. Neměli byste je umisťovat přímo k oknu, protože by na ně mohl přímo foukat vítr nebo by mohly prochladnout.

Musíte je však umístit na místo, kam se k nim zcela dostane slunce, protože budou potřebovat každý centimetr slunečního světla, aby se jim dařilo.

Vyberte správný hrnec

Když jiřiny rostou, jsou někdy označovány jako cibule, jejich kořeny jsou však hlízy, protože vypadají jako hnědá mrkev a protože mají stonky, které vycházejí přímo z hlíz.

Proto si to uvědomte vždy, když se chystáte vybrat květináč pro jiřiny, protože budete potřebovat středně velký květináč .

Voda a vlhkost

Nezalévejte je příliš. Jak již bylo řečeno, jiřinkám se nejlépe daří, když jejich půda není příliš mokrá. Nezalévejte je tedy, dokud neuvidíte, že vyskakují z půdy.

Jak vybrat nejlepší hlízy?

hlízy jiřinek

Pokud jsou vaše hlízy nahnilé nebo jsou některé jejich části zvrásněné, pak musíte tyto kousky buď odříznout, nebo je bohužel vyhodit. Pokud však vidíte, že na obou stranách trochu rostou nebo mají malé růžové pupeny, pak jsou to dobré známky a můžete je ještě použít.

Trubičky také nezalévejte ihned po jejich zasazení, protože tím podpoříte jejich rychlejší růst a nakonec zakoření. Musíte počkat, až se klíčky mírně objeví nad půdou, a pak je můžete zalít.

Tipy pro pěstování jiřinek

žlutá jiřinka
  • Vždy vyberte pro rostliny správné místo. Zvažte, zda musí být plně vystaveny slunci, nebo ne.
  • V případě potřeby a pokud rostliny začnou růst příliš vysoko, budete je muset začít kolíkovat, aby mohly vyrůst a udržet si správný tvar.
  • Pokud chcete pěstovat větší jiřiny, vyzkoušejte také odnožování. To pomůže rostlině vytáhnout energii nahoru.
  • Snažte se je pravidelně odlamovat, protože to umožní rostlinám investovat energii do růstu.

Jak pečovat o jiřiny

jiřina se slunečnicí

Jednou z dobrých vlastností jiřinek je, že mají tendenci rychle růst a mohou kvést i během první sezóny.

Jak již bylo vysvětleno, budete je muset pravidelně zalévat a při tom je třeba provádět hlubokou zálivku. Na druhou stranu se budete muset vyvarovat jejich přemokření, protože nemají rády přemokřenou půdu, protože to může vést k uhnívání hlíz, a to rozhodně nechcete.

Jiřinky dobře reagují, kdykoli je něčím vnějším krmíte, proto nemají moc rády mulč kolem půdy. Můžete však použít přírodní hnojiva, která pomohou jejich kořenům, aby byly větší, což zase zvětší listy, květy a celkově hlízy.

Také si uvědomte, že jiřiny přitahují slimáky a slimáci jiřiny také milují! Je však také třeba říci, že tyto druhy květin jsou prosté většiny škůdců, kteří napadají jiné květiny.

Řez květů jiřinek

květy jiřinek ve váze

Pokud chcete květy jiřinek seříznout (ať už pro výrobu kytice nebo pro darování jiné osobě), měli byste řezat z celých stonků a zároveň se snažit zachovat tvar květu neporušený.

Pokud to uděláte tímto způsobem, vaše květina nahradí odstraněnou větev a vytvoří nová poupata.

Jaké jsou některé odrůdy květů jiřinek?

Existuje mnoho způsobů, jak se jiřiny dělí a klasifikují. Lze je například rozdělit na květní formy, které udávají, jaké jsou tvary jiřinek a jak okvětní lístky sdílejí některé základní charakteristiky.

Další způsob klasifikace je podle velikosti květu, kdy se květy pozorují, aby se daly rozdělit podle velikosti. Existuje nejméně 42 druhů jiřinek, ale existují tisíce hybridů, které zahradníci vytvořili po celém světě. A konečně existuje ještě třetí způsob třídění jiřinek podle jejich barev.

Zde jsou některé z nejběžnějších druhů květů jiřinek, které kdy uvidíte. Zařadili jsme je podle jejich tvaru:

Jednotlivé jiřinky:

červená jiřina se včelou

Jak už jejich název napovídá, tyto typy jiřinek jsou jednokvěté. Mohou dorůstat až do průměru 5,08 cm a mají téměř ploché okvětní lístky, které se navzájem překrývají. Milují je včely a motýli a někdy se pro svou podobnost párují s druhy jiřinek Mignon.

Waltzing Matilda

Její okvětní lístky jsou broskvově korálové a na některých částech mají červený nádech. Na špičce jsou také mírně zašpičatělé a je to jeden z nejkrásnějších typů jednoděložných jiřinek. Mohou dorůstat výšky až 0,61 m a skvěle vypadají ve vázách nebo květináčích.

Magenta Star

purpurová hvězda jiřiny

Má purpurové a růžové květy, je to velmi vysoká a robustní jiřinka. Dává přednost teplému podnebí a kvete velmi dlouho. Je to také jedna z nejkrásnějších květin do vázy. Můžete ji vysadit i v případě, že žijete ve velmi horké oblasti, musíte ji však umístit na místo, kde bude mít i stín. Obvykle zahradníci tento druh vysazují v řadách po pěti, protože to vytváří skvělý vizuální efekt.

Šťastná první láska pro svobodné

Má žluto-meruňkové okvětní lístky a uprostřed květu má také malý červený kroužek, který je tmavě hnědý, takže tato jiřina je opravdu velmi pěkná. Může dorůst až do výšky 0,61 metru. Nejraději jsou na plném slunci a je lepší, když jsou v lehkém stínu. Při pěstování tohoto druhu jiřinek je také nejlepší chránit je před prudkým větrem.

Mystic Illusion

jiřina mystic illusion

Jedna z hybridních jiřinek, dává přednost průměrné půdě a daří se jí v mírném podnebí. Má hvězdicovité okvětní lístky a ty jsou obvykle žluté. Může dorůst až do výšky 91,44 cm. A díky své lehké vůni přitahují motýly.

Joe Swift

Má bílé květy, které se při dozrávání mění na světle růžové. Dávají přednost dobře propustné půdě a pro jejich plný rozvoj je třeba je pečlivě zastřihovat. Tyto druhy jiřin lákají mnoho druhů opylovačů.

Moonfire

jiřina moonfire

Jsou velmi podobné výše uvedeným jiřinkám, avšak místo žlutých okvětních lístků mají oranžové okvětní lístky s oranžově červenými tóny. I ony mají tmavě hnědý střed a žlutou špičatou tyčinku, takže vypadají velmi působivě. Dorůstají výšky až 0,91 m a měly by být umístěny na odlehlém místě, kde je nezasáhne nepříznivé počasí.

Biskup z Yorku

Mohou dorůst až do výšky 7,62 cm. Mají tmavé listy a oranžové a žluté květy. Mají lehkou vůni, která láká mnoho opylovačů.

Jiřinky Paeony:

Pivoňkové jiřinky mají velký střed obklopený více než dvěma řadami velkých okvětních lístků. Tyto okvětní lístky mají navíc jedinečný tvar, díky němuž pivoňkové jiřinky vypadají ještě lépe!

Oxfordský biskup

jiřina biskup z Oxfordu

Tato jiřinka může dorůst až do výšky 91,44 cm, což z ní dělá jednu z největších kvetoucích jiřinek. Mají měděně oranžové květy a dodají krásnou barvu každé zahradě. Jsou skvělé jako řezané květiny - to znamená, že si tímto druhem jiřinek můžete vyzdobit dům nebo jakýkoli interiér.

Fascinující

Je to jedna z jiřinek, které nejvíce přitahují pozornost! Má jasně fialové a růžové okvětní lístky, polokvěty a může dorůst až do výšky 91,44 cm. Dávají přednost dobře propustné půdě a daří se jim v teplém podnebí.

Bishop of Llandaff

biskup llandaffský dhalia

Má červené okvětní lístky s tmavými listy. Mají také poloplné květy a mohou dorůstat výšky až 101,60 cm. Pokud žijete v horkém podnebí, měly by se vysazovat na chráněných místech. Také půda, do které byly vysazeny, by měla být dobře propustná.

Jiřiny Mignon:

Někdy se jiřinky Mignon kvůli své velikosti párují s jiřinkami Single. Tyto dva typy jiřinek se však od sebe poněkud liší: za prvé, okvětní lístky jiřinek mignon bývají zaoblené a za druhé, jiřinky mignon mohou dorůstat až do průměru 5,08 cm.

Sunshine

sluneční jiřina

Mají zlatožluté okvětní lístky s oranžovým středem. Mohou dorůst až do výšky 50,80 cm a jsou velmi nenáročné na údržbu.

G.F Hemerik

Je to jeden z nejchoulostivějších druhů jiřinek, hlavně kvůli jejich velikosti. Mohou dorůst až do výšky 45,72 cm a mají měděně oranžové okvětní lístky s velmi jasným žlutým diskem uprostřed. Jsou považovány za trpasličí jiřiny.

Scura

dahlia scura

Další typ trpasličí jiřinky, tato rostlina má jasně mandarinkové květy, které mají také tmavší oranžový střed. Mohou dorůstat výšky až 43,18 cm a jsou skvělým typem květin do nádoby a nebo vázy.

Jiřiny s anemonovými květy:

Tyto typy jiřinek jsou známé tím, že mají trubkovité kvítky, které jsou obklopeny dvěma (nebo více) řadami okvětních lístků. Daří se jim spíše v teplejším podnebí a při správné péči jsou plodné. Další důležitou vlastností je, že jsou v živých a jasných barvách a mohou dosáhnout výšky až 1,22 m . Zahradníci a milovníci květin si obvykle vybírají tyto druhy jiřin pro tvorbu kytic.

Purpinka

Další typ trpasličích jiřinek, tato odrůda je známá tím, že je kompaktní rostlinou, což znamená, že může dosáhnout výšky pouze 38,10 cm. Má sytě švestkové květy a je ideální do míst, kde není mnoho místa. V závislosti na tom, v jakém pásmu žijete, by se tato jiřinka měla vysazovat v dubnu.

Boogie Woogie

boogie woogie dahlia

Jedna z nejbujnějších rostlin, její květy mají směs několika barev. Mají žlutý střed, ale ten je obklopen růžovými okvětními lístky, které mají zase horké růžové vnější okvětní lístky. Dorůstají výšky až 60,96 cm a mají tendenci kvést dlouho.

Totally Tangerine

Jak už název napovídá, tato jiřinka má nádhernou a velmi zářivou mandarinkovou barvu. Je to hybridní jiřinka a díky svému vzhledu si získala velkou pozornost. Mají velký střed, což je užitečné, protože přitahují spoustu včel a motýlů.

Orchidejové jiřinky:

Jsou to jednokvěté rostliny, které mají velký a otevřený střed. Tyto druhy jiřinek se klasifikují jako orchidejová jiřinka jednoduchá nebo orchidejová jiřinka dvojitá.

Jednodruhové orchideje jiřinky mají pouze jednu řadu okvětních lístků, zatímco dvojité orchideje mají dvě řady okvětních lístků.

Navzdory svému názvu se tyto druhy jiřinek podobají běžným orchidejím pouze barvami. Jsou to velmi odlišné druhy rostlin a květin.

Křehké

křehká jiřinka

Tento typ květin je všechno, jen ne křehký! Mají dlouhé a oddělené okvětní lístky, které mohou být růžové, žluté nebo bílé. Mají také velký a žlutý střed, který pomáhá přilákat opylovače. Největšího rozkvětu dosáhnou na přelomu léta a podzimu.

Honka Surprise

Její okvětní lístky jsou růžové a bílé a má jich osm. Mají také jasně zlatý velký střed, což je velmi výhodné, protože to láká opylovače. Dokážou kvést dlouho a jejich údržba je velmi snadná, i když občas potřebují zastřihnout.

Honka červená

honka červená jiřina

Mohou dorůst až do výšky 68,58 cm. Mají jasně šarlatově červenou barvu a také žlutý střed. Všechny její okvětní lístky jsou od sebe odděleny.

Růžová žirafa

Je to jedna z nejkrásnějších dvojitých orchidejí vůbec! Mají červenorůžové a bílé okvětní lístky a její střed je obvykle bílý a růžový, ale často může být i žlutý. Mohou dorůstat výšky pouze 0,61 m, a pokud si opravdu chcete vytvořit krásnou zahradu, pak byste jich měli vysadit alespoň pět pohromadě.

Jiřiny Collarette:

Mají velké okvětní lístky, které obklopují krátký prstenec další sady okvětních lístků. Obvykle mají dvě různé barvy, což je důvod, proč a jak dostaly své jméno, protože tyto barvy tvoří v květu jakýsi límec. Díky svému typu středu tento typ jiřin často přitahuje opylovače.

Teesbrooke Audrey

jiřina teesbrooke audrey

Mohou dorůst až do výšky 0,91 m a skvěle se hodí na stávající obruby nebo když chcete mít barevnou nádobu. Mají lila a bílé okvětní lístky a jsou náchylné k tomu, aby se jim dařilo ve Spojeném království. Přitahují také opylovače.

Noční motýl

jiřina noční motýl

Tento druh jiřinek má vínově tmavě červené okvětní lístky, které jsou velmi velké, a na vínových mají také několik menších červenobílých okvětních lístků. Opravdu se vyjímají všude, kde jsou! Mohou dorůst až do výšky 25,40 cm.

jiřinka pooh

Je to hybridní jiřina. Má jasně oranžové okvětní lístky, které kvetou dlouhou dobu. Mají také jasně žlutý střed se žlutým límcem. Vypadají skvěle v interiéru a jsou poměrně nenáročné na údržbu.

Jiřiny s fimbrií:

Tento typ jiřinek má květy, které jsou velmi nápadné, protože každý květ má špičku a tato špička je rovnoměrně rozdělena na nejméně dvě další části, které tvoří velký vzor. Jsou také známé jako lakovité jiřinky.

Apache

jiřina apache

Velmi elegantní typ květu. Má zářivě červené okvětní lístky, které jsou velmi tenké. Mohou dorůstat výšky až 0,91 m a jsou považovány za jeden z nejdelších typů jiřinek.

Jean Ellen

Okvětní lístky tohoto typu květu jsou žluté. Jsou také velmi dlouhé a špičaté. Dávají přednost kyselé půdě a vystavení slunci. Mohou dorůst až do výšky 127,00 cm.

Kenora Frills

kenora frills dahlia

Okvětní lístky této květiny jsou velmi světlé. Mohou být růžové nebo fialové a mají bílý a žlutý střed. Potřebují být plně vystaveny slunci a jsou odolné vůči jelenům.

Jiřinky vodní:

Tento typ jiřinek se skutečně nápadně podobá leknínům. Mají také nápadné barvy a vzory, což činí tento typ květin velmi jedinečným a výjimečným. Mají také dvojité květy a řídké okvětní lístky, které jsou zaoblené, takže jsou velmi nápadné.

Perla z Heemstede

jiřina perla z heemstede

Další typ elegantní jiřinky, mají světle růžové okvětní lístky. Mohou dorůstat výšky až 1,52 metru. Mají také dlouhé stonky a velmi tmavé listy a dávají přednost tomu, aby byly vystaveny přímému slunečnímu světlu.

Caballero

Má ohromující červené okvětní lístky, které jsou špičaté. Má také zlatý lem, který okvětní lístky obklopuje. Dorůstá výšky až 1,22 m a má tendenci kvést velmi dlouho.

Karma Choc

karma choc dahlia

Pokud někdy uvidíte jiřinku Karma Choc, nikdy na ni nezapomenete! Je to nádherná květina s tmavě červenými okvětními lístky, které mají uprostřed hnědý kruh. Jsou to jedny z nejtmavších květin z čeledi jiřinkovitých, které kdy existovaly. Jsou to hybridy a vydrží dlouho.

Různé jiřinky:

Jedná se o druhy jiřinek, které nelze zařadit do žádné jiné kategorie. Mají nejrůznější barvy a velikosti. Obvykle potřebují dobře propustnou půdu a dávají přednost vystavení přímému slunci.

Akita

jiřina akita

Mají červené okvětní lístky, které mají bílou špičku. Střed květu je žlutý. Jsou velmi působivé a vypadají dobře v každé zahradě. Mají okvětní lístky zahnuté dovnitř a jsou jedinečné.

Galerie Art Deco

Mají korálově růžové okvětní lístky, které krásně rostou. V porovnání s ostatními jsou to malé květy. Dává také přednost plnému slunci a vlhké půdě.

Vancouver

jiřina vancouverská

Mají dlouhé okvětní lístky, které bývají fialové nebo růžové. Mají také dvojité květy a mohou dosáhnout výšky až 12,19 m, takže jsou velmi dlouhé. Milují písčité a kyselé půdy.

Seattle

Jeho okvětní lístky jsou zlatožluté a mají bílé špičky, díky nimž vypadají delší. Mají také oranžový a bílý střed, který láká včely i motýly. Dávají přednost vlhké a humózní půdě a potřebují chráněné místo, protože na slunci se jim nedaří.

Galerie Rembrandt

galerie rembrandt dahlia

Mají lila-růžové květy, které se po dozrání změní na světle růžové. Mohou dorůstat výšky až 40,64 cm a preferují stanoviště na plném slunci.

Impression Fantastico

Mají purpurové a fialové okvětní lístky se žlutými středy. Mají také další sadu okvětních lístků, které jsou purpurové a bílé. Potřebují vlhkou půdu a skvěle vypadají v interiéru jako řezané květiny.

Duet

duet dahlia

Mají tmavě červené okvětní lístky a ty pak mají bílé špičky. Velmi krásné druhy jiřinek mají tendenci upoutat pozornost každého díky tvaru svých okvětních lístků. Mají také široký květ, který může dosahovat šířky až 20,32 cm. Mohou však dorůst pouze do výšky 0,91 m.

Gerrie Hoek

Má jemně růžové okvětní lístky, které rostou velmi rychle. Jsou velmi jedinečné a mají tmavě zelené listy, které upoutají pozornost každého. Daří se jim spíše na plném slunci.

Broskve a smetana

Má krásné broskvové a krémové květy s bílými špičkami. Obvykle dorůstají do výšky 20,32 cm a jsou velmi dobrou volbou, pokud je chcete umístit do vázy. Je třeba je chránit před náročnými klimatickými podmínkami.

Dekorativní jiřiny:

Mají širokou škálu barev a tvarů a mají široké a ploché okvětní lístky, které si v ničem nezadají s ostatními druhy jiřinek. Mají dvoukvěté květy a lze je rozdělit na formální nebo neformální. Formální dekorativní jiřiny mají rovnoměrně rozmístěné okvětní lístky, zatímco neformální dekorativní jiřiny mají okvětní lístky rozmístěné nepravidelně.

Arabská noc

Mají tmavě vínově červené květy a měly by být vysazeny na plném slunci a v úrodné půdě. Mají tendenci hodně růst.

Melody Dora

melody dora dahlia

Jejich okvětní lístky jsou růžovo-lososové a mají oranžovo-žlutý střed. Mohou dorůst až do výšky 66,04 cm a jejich půda musí být vlhká. Jsou velmi odolné a vydrží i nejnáročnější počasí.

Kelvinův světlomet

Nápadné a velmi zářivě žluté okvětní lístky, které jsou velmi špičaté. Upoutají pozornost každého, protože jsou prostě krásné!

David Howard

Mají oranžově meruňkovou barvu a velmi tmavé listy. Mohou dorůst až do výšky 0,91 m a jsou to velmi nápadné květy.

April Dawn

April dawn dahlia

Mají bílé a světle růžové okvětní lístky a zajímavostí tohoto druhu jiřinky je, že střed je také bílý a světle růžový. Mohou dorůst až do výšky 1,83 metru. Dávají přednost vlhkým půdám.

Kaktusové jiřiny:

Tyto druhy jiřinek mají charakteristiku dvojitého kvetení, která je činí jedinečnými. Vyrábějí se v různých barvách a velikostech. Dělí se na kaktusy vroubené, kaktusy rovné a polokaktusy.

Doris Day

jiřina doris day

Má špičaté a stočené okvětní lístky, které jsou zahnuté směrem ven. Mají jasně červené květy a je třeba je vysazovat do úrodné a dobře propustné půdy.

Frigoulet

Má jasně červené okvětní lístky s bílými špičkami a velmi tmavě zelené listy. Jsou velmi křehké, takže je budete muset vysadit do interiéru nebo na místa, kde nejsou silné větry.

Pianella

Mají růžové okvětní lístky s bílými špičkami. Mají velmi jedinečný tvar, protože jsou pevně svinuté. Aby se jim dařilo, je třeba pravidelně odlamovat jejich hlavy.

Holandská exploze

holandská exploze dahlia

Mají bílé okvětní lístky s fialovými špičkami a jsou velmi krásné. Okvětní lístky jsou velmi dlouhé a jsou rozprostřené od sebe.

Bora Bora

Mají růžovo-korálové okvětní lístky a mají zlatý střed. Mohou dorůst až do výšky 0,91 m a dávají přednost dobře propustné půdě.

Kulovité jiřinky:

Říká se jim tak proto, že svým tvarem připomínají kouli a některé další vypadají podobně jako koule. Mají tendenci růst velmi rychle a mají větší průměr než některé jiné druhy jiřin.

Čaroděj z unce

čaroděj ze země Oz dahlia

Mají světle růžové okvětní lístky a mohou dorůstat výšky až 81,28 cm. Mají také velmi světle zelené listy.

Aurořin polibek

Jsou miniaturní a mají tmavě červené květy. Jsou náročné na údržbu a potřebují vlhkou půdu.

Jomanda

Mají oranžovorůžové okvětní lístky, preferují plné slunce a jsou dlouhověké. Potřebují dobře propustnou půdu.

Cornel

cornel dahlia

Tento typ jiřinek má jasně červené okvětní lístky. Mají dlouhé a silné stonky, které nepotřebují mnoho údržby. Dávají přednost plnému slunci a mohou dorůst až do výšky 10,16 cm.

Pomponové jiřiny:

Jsou obvykle velmi malé a mají charakteristické dvojité květy, které jsou velmi poutavé. Mají také ploché okvětní lístky, které jsou uspořádány spirálovitě a tvoří dokonalý kruh.

Moor Place

Velmi malé květiny, vyžadují střední úroveň údržby. Mají tmavě vínové květy a velmi dlouhé stonky.

Franz Kafka

franz kafka dahlia

Má tmavě růžové květy, které jsou velmi roztomilé. Jsou také malé a mohou dorůstat výšky až 91,44 cm. Mají tendenci se snadno množit a kvetou od poloviny léta až do prvních mrazů.

Běžné otázky o jiřinkách

fialová jiřinka jednoduchá

Co symbolizují květy jiřinek?

Květy jiřinek mají velký význam. Často jsou považovány za symbol věčného svazku, a proto se dávají párům při zásnubách a svatebních setkáních.

Symbolizují také tvořivost, změnu a vnitřní sílu. V některých kulturách jsou navíc považovány za neuvěřitelnou rostlinu, protože jde o jedlý druh rostliny.

Jaké jsou některé z možností využití květů jiřinek?

jiřina ve stole

V průběhu let se květy jiřinek používaly k léčbě nemocí a jakýchkoli jiných problémů souvisejících se zdravím, a to v mnoha různých kulturách .

Před mnoha stovkami let používali Aztékové jiřiny k léčbě epilepsie. Evropané je navíc používali i jako zdroj potravy, zejména poté, co se v roce 1840 ve Francii velmi zhoršila úroda brambor a velká část kontinentu byla téměř zničena.

Také před objevením inzulínu se používalo mnoho přírodních léků, například inulin, který pochází z hlíz jiřinek .

A konečně, květy jiřinek jsou jedlé a v Mexiku a mnoha dalších středoamerických zemích se důkladně konzumují.

zátiší s jiřinami

Závěr

Všechny tyto informace o květech jiřinek slouží k tomu, abyste pochopili rozdíly mezi těmito druhy rostlin, ale také k tomu, abyste je mohli pěstovat. Nyní, když jste si vědomi údržby, kterou vyžadují, a specifických typů půdy, které všechny potřebují, jste schopni zjistit, která z nich je pro vás a místo, kde žijete, nejvhodnější.

Jiřiny jsou skvělé květiny do každé zahrady, ale dobře vypadají i v případě, že je chcete pěstovat v interiéru nebo je jednoduše umístíte do vázy.

Tyto exotické květiny jistě vnesou do vašeho domova, zahrady, na akci nebo i do dárku spoustu barev, vůní a života!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.